Jump to content

Zgomot vant


Recommended Posts

2 hours ago, bau33 said:

Salut, sunt proaspat proprietar al unui g30 si sunt surprins cat de tare sa aude vantul in partea de sua a geamului soferului. Se poate face ceva in a diminua zgomotul?

Doar daca esti sigur ca de acolo se aude. La orice seria 5 am avut si am avut câteva, se auzea de la parbriz, fie puțin greșit pus acolo fie (fie stânga sus, fie dreapta sus), nu știu. Dar se auzea la viteze de autostrada. Deci asigură-te că vine de la geamul șoferului și că e reglat corect, că intra pană sus. Orice geam dacă nu e perfect închis, uruie.

Mai exista o șansă sa fie de la oglinda exterioară. Verifică că și oglinda e perfect aliniată.

G30 e una din cele mai silențioase la vânt mașini care le-am condus. Pe autobahn, la 160-170, e super decent.

Link to comment
Share on other sites

problema la mine este ca vin de pe un mercedes e class (w212), in care la 150 kmh e liniste totala (si nu are sticla dubla sau ceva) iar la bmw se aude vantul si traficul destul de pronuntat la viteza asta- mai ales daca bate vantul transversal- asa cu nu stiu daca "asa fac toate" sau tre reglat ceva

Am "tras cu urechea" si la baza geamului si la sus la geam - si imi pare ca vine sus de la geam - dar nu e ca si cum ar fi deschis sau ceva - ci doar cumva nu izoleaza bine ceva

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bau33 said:

problema la mine este ca vin de pe un mercedes e class (w212), in care la 150 kmh e liniste totala (si nu are sticla dubla sau ceva) iar la bmw se aude vantul si traficul destul de pronuntat la viteza asta- mai ales daca bate vantul transversal- asa cu nu stiu daca "asa fac toate" sau tre reglat ceva

Am "tras cu urechea" si la baza geamului si la sus la geam - si imi pare ca vine sus de la geam - dar nu e ca si cum ar fi deschis sau ceva - ci doar cumva nu izoleaza bine ceva

Posibil ca usa sa nu se inchida etans si sa intre aer pe la cheder.

A avut vreo dauna, revopsire ?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, bau33 said:

Salut, sunt proaspat proprietar al unui g30 si sunt surprins cat de tare sa aude vantul in partea de sua a geamului soferului. Se poate face ceva in a diminua zgomotul?

In mod normal nu ar trebui sa se auda nimic nici la 150 nici la 180, cauze pot fi multe de ex. chederul, uneori e si dificil sa identifici problema din pacate.

Cel mai bine cred ca ar trebui sa asculte un mecanic care se ocupa de caroserii, ei probabil ar sti cel mai bine.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Este imposibil sa nu se auda nimic 🙂

Ce am constatat este ca "asa fac toate" -adica este mai galagioasa decat m-am asteptat- geamurile sunt foarte subtiri si nu izoleaza bine- la semafor poti auzi traficul de afara. Iar cred ca zgomotul de vant este creat de oglinda iar geamurile fiind prost izolate- nu reuseste sa-l reduca. Asta e, o sa invat sa merg cu muzica mai tare 🙂 (macar masina are B&W)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

din pacate inca imi sta pe creier problema asta - pentru ca masina e relativ silentioasa si de la 100 kmh pe ora in sus zgomotul devine destul de pronuntat. De pe locul pasagerului se aude la fel - pare ca zgomotul de vant vine din spate - de la usi? geamuri? pe ambele parti

Oare sa incerc sa mut inchizatoare (carligul de pe aripa) mai spre interior - sparand sa mai "stranga" usa din spate?

Are cineva vre-o idee ceva?

  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.