Jump to content

Nivel antigel si furtun intercooler


Recommended Posts

Salutare! masina cu pricina g30 motor b47 (~77k km)

Acum cateva zile am fost atentionat de nivelul scazut de lichid de racire iar dupa 5 min a disparut avertizarea, dupa care am ajuns acasa. Dimineata urmatoare cu motorul rece ridic capota si surpriza: vasul de expansiune aproape gol. Ma uit pe sub masina(parcata in garaj) permanent si nu vad nimic, verific joja si uleiul pare in regula. 

Trec peste comand antigel bmw astept sa ajunga si la completare a intrat aprox 1L. In timp ce completam am observat o usoara transpiratie neagra, sa si cum ar fi dat cu spray, sub vasul de expansiune si dupa ce ma uit mai atent vad furtunul de la intercooler fisurat pe dedesupt.

Acum din minimul meu de cunostiinta de mecanica auto zic n-are cum sa fie de acolo lipsa de antigel ca din cate stiu nu are ce cauta antigelul in intercooler + ca am sters cu servetelul si are o culoare neagra asemanatoare uleiului

Singurul lucru la care ma gandesc ca ambele sa se lege e egr cooler-ul. (facut 2 recall uri, 1 update de soft si o verif cu endoscopul dar fara inlocuire)

Atasez si o poza

e377d2f3-fe52-4d67-8d17-2ff697347050.jpg

Link to comment
Share on other sites

In intercooler intra aer împins de turbina ,nu vad legătură cu antigelul ..e coincidenta !

Egr-ul baga direct in galeria de admisie ,nu prin intercooler .

In intercooler intra doar aer curat + vaporii de ulei din capacul culbutorilor ,mizeria de soluție găsită de ingineri !

Edited by Godini
Link to comment
Share on other sites

E rechemare pe racitor pierde antigel, ti l schimba gratis la bmw, te pacalesc ei ca nu are nimic, cu 50 de lei se schimba imediat:)) ....  Furtunul schimba l ca nu iti mai trage masina , nu are treaba ca iti consuma antigel, aia e de la racitor.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, s1l3nt15 said:

la ce noroc am nici nu ma mira sa fie coincidenta, trecand peste, pierderea de antigel ma pune pe ganduri, am mai gasit ceva inf de o noua campanie de recall pe racitorul de gaze, am verif pe uk cu seria de sasiu si intradevar asa e, dar pe bmw ro nu apare nimic 🙂

 

Info care iti apare pe site-ul de UK este o nota oficiala de la Bmw… ceva de genul ca se verifica si schimba racitorul doar daca clientul face o sesizare ca ii dispare antigelul. E stiuta nota respectiva si la reprezentantele din Romania. Te sfatuiesc sa mergi la ei si sa le spui ca ai completat cu 1L de antigel. Ar trebui sa il schimbe din nou, gratis.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Bun, revin cu update! Am luat vineri masina din service. Situatia a fost cam asa: inlocuire furtun intercooler ~2200 de lei, iar restul insemnand racitor cu totul si inca un furtun parca au fost schimbate in urma unui dosar facut de consilier cu poze cu racitorul vechi pe care l-a trimis in Germania cu scopul de a fi schimbat gratis, masina nemaiavand garantie de la inceputul lui dec. Din spusele lui dosarul a fost aprobat si piesele respective schimbate gratis. Repet din spusele lui pentru ca din nou nu am primit nimic la mana despre ce a fost gratis.


Mi se pare dubios sa nu ai nici o dovada scrisa ca ti s-a efectuat/inlocuit ceva la masina cand e vorba sa fie gratis(aceasi situatie si la celelalte recall-uri si de asemenea la revizia din perioada service inclusive). Ma gandeam ca acum avand de plata poate totusi sunt trecute pe factura toate operatiunile fie ele de plate fie trecute cu 0 lei.

Cat despre calitatea serviciilor, inca lasa de dorit, nimic schimbat fata de datile trecute.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@s1l3nt15tocmai ai facut un lucru care, din pacate, care se intampla foarte rar aici pe forum: initiatorul unui topic privind o anumita problema tehnica a postat un mesaj in care prezinta rezolvarea problemei respective. In general, cei care intreaba ceva dispar apoi in ceata. Felicitari! 👍

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, s1l3nt15 said:

Bun, revin cu update! Am luat vineri masina din service. Situatia a fost cam asa: inlocuire furtun intercooler ~2200 de lei, iar restul insemnand racitor cu totul si inca un furtun parca au fost schimbate in urma unui dosar facut de consilier cu poze cu racitorul vechi pe care l-a trimis in Germania cu scopul de a fi schimbat gratis, masina nemaiavand garantie de la inceputul lui dec. Din spusele lui dosarul a fost aprobat si piesele respective schimbate gratis. Repet din spusele lui pentru ca din nou nu am primit nimic la mana despre ce a fost gratis.


Mi se pare dubios sa nu ai nici o dovada scrisa ca ti s-a efectuat/inlocuit ceva la masina cand e vorba sa fie gratis(aceasi situatie si la celelalte recall-uri si de asemenea la revizia din perioada service inclusive). Ma gandeam ca acum avand de plata poate totusi sunt trecute pe factura toate operatiunile fie ele de plate fie trecute cu 0 lei.

Cat despre calitatea serviciilor, inca lasa de dorit, nimic schimbat fata de datile trecute.

Nu este absolut nimic dubios din punct de vedere legal. Tot ce s-a schimbat apare in istoricul masinii la o simpla verificare in reprezentante si nu numai. Poate parea dubios doar din punctul tau personal de vedere, dar asta nu conteaza. Bucura-te de masina si nu te stresa.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, s1l3nt15 said:

iar restul insemnand racitor cu totul si inca un furtun parca au fost schimbate in urma unui dosar facut de consilier cu poze cu racitorul vechi pe care l-a trimis in Germania cu scopul de a fi schimbat gratis, masina nemaiavand garantie de la inceputul lui dec. Din spusele lui dosarul a fost aprobat si piesele respective schimbate gratis. Repet din spusele lui pentru ca din nou nu am primit nimic la mana despre ce a fost gratis.

Masina ta, gratie interventiei consilierului, a avut parte de RECALL-ul clasic de inlocuire racitor de gaze (gratuit normal..) ... probabil cu rescriere de ECU pentru a avertiza in bord in caz de (re)blocare/spargere a racitorului!

(..sau naiba stie ce galerie de ADMISIE din hartie mai pune bmw pe modele ma noi.. (macar sa stim o treaba ca ia foc, sa ia foc din prima 😡 )

Ai inteles de ce  a fost gratis?

Mutumim de revenire cu amanunte.

Edited by bimmer90f30
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, bimmer90f30 said:

Ai inteles de ce  a fost gratis?

am inteles de la inceput de ce a fost gratis, il si plateam nu era asta problema ca doar nu lasam masina asa :)).  Supararea mea e ca a iesit din garantie si hop a inceput sa cada una alta:)) (are 70k km masina...) ma rog oricum e prietena cu service ul, ca a mai stat 1 luna da pentru daune de grindina.

In alta ordine de idei, in 5 ani masina e deja la a nustiu cata interventie pe racitor, ce-i drept doar acum a fost schimbat. Nu avem decat sa le umplem frigideru'.

O intrebare mai am, care e politca la bavaria cand vine vorba de masina de schimb?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.