Jump to content

BMW G20 - 330i


BlshOp-VR6

Recommended Posts

On 3/21/2023 at 12:32 AM, BlshOp-VR6 said:

 

Intre timp a expirat si licenta de Connected Drive si, pe contul de Romania, nu se poate face nimic. Pe cel din Germania se pare ca pot cumpara licenta pe 1 an, la 99 Euro.

Da, e o mizerie absoluta. Eu mi-am comandat masina din Romania si dupa 3 ani nu mai pot prelungi connected Drive in Romania. Cum dracu s-a putut sa am 3 ani dar apoi sa vreau sa platesc si sa nu am optiunea ma enerveaza teribil.

Link to comment
Share on other sites

So.. all good pe contul de Germania. Am cumparat licenta Connected Booster si este in regula. Nu merge 3D View.. se pare ca nu e activ in Romania datorita legislatiei.. in rest e totul functional din nou.

Chiar nu inteleg care e faza de nu iti poti lua pe con de Romania aceasta licenta..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da.. pentru tari bananiere, cum ne considera.. mai tarziu.

Revenind la masinuta, in weekend am fost sa iau un set de jante, cu testare inainte. Se pare ca Pirelli P Zero PZ4, Run Flat, nu prea vrea sa acomodeze jante cu 9.5J. Am pus 8.5J cum eraj si cele originale, dar si-au pierdut din concavitate. 😖
 

Cam asa se vedeau. Astept sa testez aceleasi jante si cu Michelin PS4S. Am avut acelasi setup pe seria 4 cu Michelin si a fost totul ok. Aparent Pirelli sunt mai strech si nu se aseaza la fel ca Michelin sau altele similare. Sa vedem ce iese, chiar sunt curios.

14-B07-AF5-3-C72-4134-A239-631-A47883532

Link to comment
Share on other sites

Sunt noi. Nici eu nu inteleg si evident ca nu le-am luat asa. Sunt curios cum o sa iasa testul cu Michelin, caci in afara am gasit mai multe postari in care se plangeau posesorii de Pirelli ca pe 9.5J, 255/35/R19 nu se aseaza bine.

La seria 4 F36, pe care aveam Michelin PS4, pe aceleasi dimensiuni de jante se asezau perfect.

Cu 8.5J fata-spate e totul ok (am pus poza). Daca vor fi ok cu Michelin, voi trece pe 9.5J spate si toate anvelopele Michelin PS 4S, urmand sa le vand pe cele Pirelli care sunt noi si ele, impreuna cu jantele originale. Ideea e sa castig concavitatea, mi-ar placea mai mult putin concave pe spate.

22-E26-B96-A8-A1-49-A5-9-DDC-62-EF6-C0-F

653689-B2-EBDC-4-BFA-A1-FB-046566926127.

Edited by BlshOp-VR6
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

E posibil, da, dar nu am mai vrut sa mai incerc Pirelli. Daca tot e sa fie normale, am ales Michelin. Plus ca, in afara, majoritatea se plange de genul acesta de probleme cu Pirelli. 
 

Oricum, nu m-as fi gandit la asa ceva pana sa patesc asta.. 😖

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, WIN60 said:

Pirelli erau runflat si astea nu? Poate aia este si diferenta de “mulare”. 

Tare ciudate pirelli astea... cand vine vorba de jante AM, pe OE nu exista problema asta.... protectia la janta este foarte mica de aceea vin ok pe 8,5 si pe 9,5 arata in halu asta.

Link to comment
Share on other sites

Confort. In Sport doar la drum lung si cand vreau sa ma mai joc. Am setat si Sport Individual unde intra toate setarile de sport mai putin intaritul suspensiei, cand vreau sa am reactie mai rapida fara sa imi sara ochii in cap pe denivelari.

De ce?

Link to comment
Share on other sites

Gataa.. am rezolvat si in sfarsit si jantele de pe spate sunt cum imi doream, 9.5J si concave. 😆

Ca urmare, am de vanzare un set de anvelope Pirelli P Zero PZ4 Run Flat, 2x255/35/R19 cu 2x225/40/R19, ca noi (au cam 500km). Daca e cineva interesat, putem discuta in privat.

 

32-A4101-E-DD63-47-B2-8528-A54758-F281-C

621-C9-BB9-21-A1-4-C35-9732-F1-DE274256-

FCA8-BA46-1-E83-4-B5-B-85-F9-BD659437181

AB3796-C7-1-BF9-49-D9-8801-BE89017-F684-

 

  • Like 1
  • Love BMW 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, WIN60 said:

Nu pot sa zic ca e un model de jante concav, însă arată bine, sunt faine. 
 

Pentru minte jante concave sunt in genul style 128 sau alpina de pe E60.. 

128 sigur nu putea pune.... dar intradevar ala chiar e un model concav si cele AM sunt foarte agresive.

Link to comment
Share on other sites

Da, știu ca pozele nu atesta realitatea, dar sunt faine, aia zic. 
 

In schimb se vede ca sunt “trase” anvelopele. Ce dimensiuni are mașina asta?

Nu are gen 275 pe spate sau mai mare? In carte ma refer. 

Pe 19 cu 9.5J sunt cam la limita anvelope de 255..dar daca asa are ea in carte.. ce sa zic. 

rda- știu ca nu putea pune style 128, era un exemplu de concavitate. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Masina a venit cu:

19" Double Spoke 791M

Fata: 8.0J / ET 27mm - 225/40/R19

Spate: 8.5J / ET 40mm - 255/35/R19

La cele noi am pastrat dimensiunile anvelopelor dar sunt 8.5J ET 30mm fata si 9.5J ET 40mm spate. Anvelopele sunt ok pentru latimea jantelor dar vin putin stretch, fiind dimensiunile minime ce pot fi puse pe acest tip de latimi.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca 255 e min pe 9.5J se vede ca nu stau bine anv pe janta, cel.putin in poza cu roata stanga spate, patch ul de contact al anv cu asfaltul e mult mai interior decat latimea jantei, si dpmdv arata urat. Merita un minin 265 daca nu 275 jantele astea.

Pirelli nu se intindeau ca Michelin pt ca sunt RFT si avand marginea intarita nu se muleaza pe jante mai "late", sunt oarecum fixe, de aia aratau urat.

Nu erau jante pe spate cu 8.5J sau macar 9J?

Link to comment
Share on other sites

Erau cele din postul de mai sus unde aveam 8.5J pe toate. In acel setup, toate erau la fel, fara concavitate.

Daca te referi la cum se vede urma de rulare pe anvelopa (praful), se vede mai in interior deoarece am dat cu solutie de anvelope pe portiunea dinspre exterior. Ea calca ok, daca nu te referi la altceva.

Uite inainte de aplicarea solutiei.

64825-DCB-0-B13-4677-8-DDC-E0-F13651-B93

 

Edited by BlshOp-VR6
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.