Jump to content

BMW G20 - 330i


BlshOp-VR6

Recommended Posts

10 hours ago, sskkaa said:

Chiar daca 255 e min pe 9.5J se vede ca nu stau bine anv pe janta, cel.putin in poza cu roata stanga spate, patch ul de contact al anv cu asfaltul e mult mai interior decat latimea jantei, si dpmdv arata urat. Merita un minin 265 daca nu 275 jantele astea.

Pirelli nu se intindeau ca Michelin pt ca sunt RFT si avand marginea intarita nu se muleaza pe jante mai "late", sunt oarecum fixe, de aia aratau urat.

Nu erau jante pe spate cu 8.5J sau macar 9J?

Intradevar 255 este minimul care poti pune pe 9,5j, cu anvelopele astea noua ni se pare ca imbraca foarte bine janta... problema cu alta dimensiune este ca nu sunt omologate... Am testat si alte anv RFT si veneau cum trebuie, aceasta problema este doar la Pirelli avand protectia la janta foarte ingusta. Ce farmec era sa puna latimea de fata pe spate... dasta a si vrut alte jante... altfel ramanea cu Style 791m.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

M-am tot gandit.. si pana la urma am inlocuit iar capacele de oglinzi… caci nu prea mi se pareau ca primele merg asa bine cu formele masinii. 😖

Ma gandeam sa le iau din carbon si sa schimb si eleronul cu unul din Carbon, in genul M Perf ca si aspect… dar am zis sa raman, totusi, pe Glossy Black. Carbonul parca se vede putin griut ca si cumoare si nu prea eram incantat de asta. Nu mi-a trecut de tot piticul cu carbonul, dar, momentan, cred ca raman pe Glossy Black.

In prima poza, stanga cum ne uitam la poza e cea veche, mai F Style, in dreapta cea noua.

A sosit si eleronul, urmeaza si schimbul lui. 😆

IMG-7034.jpg

IMG-7044.jpg

IMG-7042.jpg

IMG-7055.jpg

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

KOCH CHEMIE POL STAR - curatat piele

MEGUIAR'S ULTIMATE LEATHER BALM - pentru hidratare

NEXTZETT COCKPIT PREMIUM - pentru plastice, trim-uri, etc.

Pentru piele vrea sa incerc si MEGUIAR'S ULTIMATE LEATHER DETAILER. Il foloseste cineva, sa spuna aici o parere?

Eu caut ca aspectul pielii sa ramana mat la final, nu lucios.

 

 

 

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2023 at 1:07 AM, BlshOp-VR6 said:

KOCH CHEMIE POL STAR - curatat piele

MEGUIAR'S ULTIMATE LEATHER BALM - pentru hidratare

NEXTZETT COCKPIT PREMIUM - pentru plastice, trim-uri, etc.

Pentru piele vrea sa incerc si MEGUIAR'S ULTIMATE LEATHER DETAILER. Il foloseste cineva, sa spuna aici o parere?

Eu caut ca aspectul pielii sa ramana mat la final, nu lucios.

 

 

 

Eu de cativa ani am folosit doar: Meguiar's Gold Class Rich Leather

Ei spun ca hidrateaza, curata si protejeaza, deasta l-am si luat prima data si mereu am fost multumit. Oricum nu as avea rabdare sa folosesc 3 alifii doar pentru piele. Il folosesc cam o data la 2-3 luni pe masina mea - piele Dakota, naturala sau nu habar nu am, dar pielea inca arata bine.

Cu cat lasi mai mult produsul sa actioneze cu atat pielea ramane mai luciosa, daca il stergi repede ramane mai mata.

Nici mie nu imi place lucios.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, raduron10 said:

Eu de cativa ani am folosit doar: Meguiar's Gold Class Rich Leather

Ei spun ca hidrateaza, curata si protejeaza, deasta l-am si luat prima data si mereu am fost multumit. Oricum nu as avea rabdare sa folosesc 3 alifii doar pentru piele. Il folosesc cam o data la 2-3 luni pe masina mea - piele Dakota, naturala sau nu habar nu am, dar pielea inca arata bine.

Cu cat lasi mai mult produsul sa actioneze cu atat pielea ramane mai luciosa, daca il stergi repede ramane mai mata.

Nici mie nu imi place lucios.

 

L-am avut si eu, dar mie imi lasa cam lucios aspectul si am renuntat la el. 😖

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, BlshOp-VR6 said:

Da.

E Nappa sau Merino? Daca da, merita tratamentul de hidratare.

Daca e Dakota sau Vernasca - nu prea. Din ce m-am documentat eu, astea sunt piei naturale la baza dar colorate si finisate artificial. Deci suprafata de contact e artificiala, caz in care mai toata lumea recomanda o curatare periodica simpla. Hidratarea n-o sa strice dar nici n-o sa faca mare lucru.  Eu am Dakota si am bagat o tura cu 303 Interior Cleaner All Surfaces, pe care l-am vazut recomandat de multi - la prima vedere, pare suficient. Vedem in timp.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, phunctionist said:

E Nappa sau Merino? Daca da, merita tratamentul de hidratare.

Daca e Dakota sau Vernasca - nu prea. Din ce m-am documentat eu, astea sunt piei naturale la baza dar colorate si finisate artificial. Deci suprafata de contact e artificiala, caz in care mai toata lumea recomanda o curatare periodica simpla. Hidratarea n-o sa strice dar nici n-o sa faca mare lucru.  Eu am Dakota si am bagat o tura cu 303 Interior Cleaner All Surfaces, pe care l-am vazut recomandat de multi - la prima vedere, pare suficient. Vedem in timp.

La seria 4 aveam Dakota, la G20 am Vernasca. Peste ele inteleg ca ar mai fi cele de pe Individual si sub cele cu piele artificiala / stofa.

Eu am vazut diferente si la Dakota. Daca o lasam.. devenea lucioasa si mai aspra. Daca o curatam cu produse similare se mentinea mata si mai moale asa dupa hidratare.

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

1 Mai muncitoresc. 😆

Am schimbat eleronul cu cel M Perf Style Glossy Black. 😆

Imi pare ca e mai ok fata de precedentul si acum ma pot gandi la tratamentul ceramic.

I-as mai schimba emblemele cu cele 50th Anniversary, dar sunt ceva banuti cele originale, iar cele aftermarket nu sunt ceea ce trebuie. 😖

Ma uit sa ii pun si o camera de la BlueLens 4k. Par ok cele noi si par si filmarile mai bune. Ceva pareri de la cineva care foloseste sau are cubostiinte despre ele?

 

IMG-7148.jpg

IMG-7152.jpg

IMG-7151.jpg

IMG-7154.jpg

Edited by BlshOp-VR6
  • Love BMW 3
Link to comment
Share on other sites

Da, il pusesem doar cu banda dublu adeziva, caci stiam ca voi vrea sa il schimb. Stand pe masina cam o luna / doua, s-a desprins usor. L-am dat jos doar tragand cu grija de el, apoi doar am degresat locul unde facuse priza banda.

Pe cel nou l-am pus cu Betalink. Acolo moare.. Sper sa nu fie nevoie sa il revopsesc sau ceva. 😆

Link to comment
Share on other sites

Gata si cu BlueLens-ul 4K 24/7. Cat m-am jucat cu ea, consider ca merita luata, atat pentru cum se monteaza cat si pentru calitatea imaginii care e chiar buna.

Nu are GPS, dar nici nu e ceva care sa imi lipseasca. Am pe masina de serviciu un Xiomi 70MAI cu GPS si nu pot sa zic ca ma ajuta cu ceva in mod special.

Acum, sa vedem cat tine. 😆

IMG-7185.jpg

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BlshOp-VR6 said:

Gata si cu BlueLens-ul 4K 24/7. Cat m-am jucat cu ea, consider ca merita luata, atat pentru cum se monteaza cat si pentru calitatea imaginii care e chiar buna.

Nu are GPS, dar nici nu e ceva care sa imi lipseasca. Am pe masina de serviciu un Xiomi 70MAI cu GPS si nu pot sa zic ca ma ajuta cu ceva in mod special.

 

 

am eu ceva similar , merge de 2 ani fara probleme , nu are ce sa trosneasca la ea , faptul ca e integrata si nu deranjeaza cu nimic e priceless.Eu am dat 50 $ pe ea , aliexpress

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.