Jump to content

Am pierdut cheia - 320d 2003


puiut

Recommended Posts

Fortezi rama usii din fata cu, ceva care sa nu o deformeze iremediabil.. si bagi ceva pene de lemn intre rama si caroserie.. atat cat sa fie 4-5mm spatiu.. in coltul cel mai indepartat.. bagi ceva lung cu o bucla prinsa bine la capat (ceva gauri mici prin care sa o treci..), o sarma ceva de genul.. (eu am folosit o bucla formata dintr-un [(cable tie sau "soricel").. la capatul unei plat-benzi lungi cam 1,5m din aluminiu, suficient de usor de indoit cand e in interior.. dar suficient de rezistenta sa poti trage de manerul de pe usa cu ajutorul ei)  cat sa dezavorasti prima inzavorare a usii..

Bafta.

 

De ce nu ai legat si tu un numar de telefon de cheia aia..?

Edited by bimmer90f30
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Eventual pe la trapa ar merge?

Am cautat si eu video si nu am gasit ceva sa se potriveasca.

Nu as vrea totusi sa sparg geam, inteleg ca obtinerea unei chei noi dureaza, masina este parcata langa drum. Nu pot spune ca se fura pe aici, dar un geam spart poate ar crea tentatia.

Cheie doar de la reprezentanta se poate obtine?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am scapat. A gasit sotia cheia in iarba.

Acasa le tin in bucatarie, am fost seara la masina sa ma uit pe o constatare rar, (oprit in trafic si mi-au gasit martor airbag aprins) nu am pus cheia la loc, dimineata am mers sa pun cheia dar se pare ca am trecut pe langa bucatarie si aseara a inceput circul.

Multumesc pentru sfaturi.

Primul lucru cand ies la oras fac dublura la cheie.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, puiut said:

De fortat coltul usi merge foarte greu

..Pai cum vrei sa mearga, prea usor!?

Trebuie sa fii "delicat" dar cu toate membrele la tine, in control, fata de ce tragi si ce intepenesti ...sa nu strici.. 

Pene de lemn, chestii din plastic merg pe vopsea masinii..

 

Bine ca ai gasit cheia.

Fara vreo cheie, te costa o caruta de bani sa iti faca alta cheie "steal"-rul..

 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O scurta constatare dupa ce am scapat de grija.

Am incercat pe 320D si pe un x3, geam sofer lasat deschis, incuiat masina din cheie sau din butuc. Nu am reusit sa deschid usa de la clapeta din interior nici la 320 nici la x3.

E 46 din 2003, X3 din 2004.

Butoanele de blocare de pe usi coboara la nivelul fetei de usa interioare dupa incuierea masini.

La x3 datorita fetei de usa uneori butonul nu se ridica complet si nu se poate deschide usa din exterior, dar din interior la actionarea clapetei se deschide. Dar auto este deja deblocata.

Link to comment
Share on other sites

Incercam sa spun ca avand geamul de la sofer lasat deschis, masina inchisa din cheie sau butuc, tragand de clapeta usa nu se deschide. Adica degeaba fortezi usa sau spargi geamul tot nu se deblocheaza usa.

Cred ca faptul ca este ramas geamul deschis nu schimba cu nimic.

O sa incerc sa imi inchid sotia in masina, sa vedem daca poate sa deschida.

Dar daca cand o supar ma inchide ea pe mine?

Glumesc.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, puiut said:

Incercam sa spun ca avand geamul de la sofer lasat deschis, masina inchisa din cheie sau butuc, tragand de clapeta usa nu se deschide. Adica degeaba fortezi usa sau spargi geamul tot nu se deblocheaza usa.

Cred ca faptul ca este ramas geamul deschis nu schimba cu nimic.

O sa incerc sa imi inchid sotia in masina, sa vedem daca poate sa deschida.

Dar daca cand o supar ma inchide ea pe mine?

Glumesc.

Trebuie tras de clapeta de 2 ori,tin minte ca la e46 apasam cu cotul din greseala pe cuiul de blocare de pe usa.Ca sa deschid,trageam de clapeta 1 data-se ridica cuiul,si a 2 a -se deschidea usa.

daca pierzi cheia,nu merge deschisa cu sarme si lemne,trebuie spart geamul,altfel nu poti s o deschizi.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Wolf si viper, iar eu va spun sa va linistiti.. ca stiu bine ce a zis puiut 😉

Tocmai de aceea am spus mai sus, "nu prea poti...", am incercat multe variante...

Gresit cu trasul de clapa de interior de doua ori CA SA DEBLOCHEZI (dezavorasti) . Ca sa deblochezi e suficient sa tragi o data din interior. Dupa aia se deschide din (manaerul) exterior! Si e firesc sa fie asa.. chiar va rog sa incercati - lasati gramul jos, apasati butonul cand sunteti in interior, trageti O DATA de maneta din interior si apoi din exterior.. si se va deschide usa.

Singura modalitate sa deschizi prin geamul putin lasat este sa folosesti la fel ceva lung DE PE PARTEA CEALALTA a masinii prin geam lasat.. si la fel sa agati cu un lasso (bucla la capat, carlig..) si sa tragi doar o data. Am vrut sa scriu asta dar nu am crezut ca nu se prinde puiut sa incerce..

Vedeti, daca nu v-ati incuiat cheia in masina din greseala.. si cu bateria deconectata. Asta da, experiment..

 

Daca am timp va atat ce am folosit.. si sa si gasesc in garaj..

Acum ma gandesc ca un singur lucru nu am luat in calcul.. situatia mea, a fost ca am inzavorat toate usile manual.. dar imi amintesc ca am trecut printr-o alta situatie REALA in care fiind si cu altcineva in masina E90.., usi inzavorate in mers, bla bla.. si arzandu-se siguranta usilor.. efectiv si eu si persoana nu am putut deschide DELOC USILE. Nu mai tin minte daca am iesit pe geam sau  usa din spate.. ceea ce mi s-a parut o greseala de proiectare prosta din partea BMW.. 

Acum ma gandesc ca de fapt usile la masina inzavorate electric.. sunt dead-lock cum se spune, nu se pot deschide nici pe interior nici pe exterior..

Ramane de cercetat panarama..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am incercat dimineata sa ma incui din buton din cheie, cand am oprit masina; usa de la sofer s-a deschis la a doua tragere de clapa de pe usa. 

Deci faza cu siguranta arsa se aplica doar in situatia cand chiar se arde siguranta! Se intampla sa se arda dupa ce se inzavorasc usile.. Care ramane naspa rau situatia, ca siguranta e bagata la naiba pe ulltimul rand de jos din tabloul de sigurante din spatele torpedoului... si nu prea poti sa ajungi la ea fara sa deschizi usa! 🥵

Sunt doua situatii diferite..

 

(fratilor nu e greu sa incercati singuri si sa ziceti cum e la voi.. )

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Am pierdut cheia - 320d 2003
14 hours ago, bimmer90f30 said:

 😉

 

Gresit cu trasul de clapa de interior de doua ori CA SA DEBLOCHEZI (dezavorasti) . Ca sa deblochezi e suficient sa tragi o data din interior

 

12 hours ago, bimmer90f30 said:

Tocmai am incercat dimineata sa ma incui din buton din cheie, cand am oprit masina; usa de la sofer s-a deschis la a doua tragere de clapa de pe  

 

 

Deci cum rămâne până la urmă? 

Lol.

Link to comment
Share on other sites

Curiozitatea. Acum am fost la X3 3.0D 2004 si am incercat si varianta bimmer, deci m-am incuiat in masina din butonul de la cheie. Nu am putut debloca/deschide nici usa sofer nici pasager din clapeta de pe usa.

Maine os incerc sa prind o sfoara/sarma de clapeta pe care sa o scot pe langa usa sa vedem daca eventual nefiind nimeni in masina se deblocheaza.

La e46 320D nu pot incerca, nu merg butoanele de pe cheie.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Shep86 said:

@bimmer90f30 As zice sa repeti testul, sa te inchida cineva cu telecomanda si sa plece de langa masina si apoi sa incerci sa iesi 🙂

Incerc si asa.

Am gasit asta tot despre imposibilitatea deschiderii usilor din interior:

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=286006

(Mi-am amintit, cand a picat siguranta am deschis manual cu cheia in broasca de la sofer.. dupa ce am coborat geamul. Asa m-am putut da jos. Apoi s-a dat jos si pasagerul tot pe usa mea apoi m-am bagat cu capul in jos scaun tras, sa schimb panarama de siguranta.)

Tot la E90 cu cheia in bord nu poti sa inchizi usile nici din cealalta cheie, telecomandat, nici manual cu chiea in broasca..

Stau si ma intreb ce diferente sau modificari or fi facut la inchidere centralizata de la E46 la E90 (chiar nfl)..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.