Jump to content

Noul BMW Seria 5 - G60


edit

Recommended Posts

Referitor la finantarea pe care o ofera dealerii si off topic: mergeti la bancile unde aveti conturi deschise si cereti oferte personalizate, nu mai faceti finantare prin dealeri si reprezentanti de vanzari, ei vand doar masini , nu...finantari si alte tertipuri gen: iti dau eu un schimb de ulei, o kg de zahar, etc- doar daca mergi cu finantarea pe care ti-o propun ei, chiar daca maraie ca nu iti vand masina daca nu iei cu x sau y....  🙂 

Link to comment
Share on other sites

Pai si ce se intampla cu avansul dat? Ce avantaj vad eu in cel operational (la masina noua, in cazul de fata) e ca ai mereu modelul nou, in rest ca trebuie sa schimb de 2x cauciurile pe an si nu o mai fac eu...

Dobanzile (tip dobanda fixa) prin piata acum la leasing clasic sunt undeva pe la 8.5-8.9%, cred ca aici facea referire @coco1382 pentru a te duce banca.

Edited by arnx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, arnx said:

Pai si ce se intampla cu avansul dat? Ce avantaj vad eu in cel operational e ca ai mereu modelul nou, in rest ca trebuie sa schimb de 2x cauciurile pe an si nu o mai fac eu...

Nimic, e practic biletul de intrare la acest joc, e bun dat si pierdut.

In afara, in multe tari se foloseste "garantia nerambursabila". E un concept ciudat, dar care lor li se pare normal si spun ca-l folosesc spre exemplu pentru a varui sau altceva si a pregati locuinta pentru urmatorul chirias. La noi la chirie, de obicei garantia este rambursabila". Stiu din experienta proprie si in Texas, USA si in Danemarca.

Aici e la fel. Avansul e pentru ce se va trebui refacut la final cand masina este reutilizata la alte scopuri.

 

vezi si www.spotawheel.ro sau www.autonom.ro care ofera asa leasing operational ca prim obiect de activitate.

Serviciile de acest gen in umila mea opinie vor fi foarte prevalente in urmatorii 10-20 de ani. Astea sunt doar doua exemple, dar din ce inteleg eu, SpotAWheel e o companie mare greceasca, cu success pe piata asta in mai multe tari.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andreit said:

Este dobanda pt leasing operational cu 10% avans, 36 rate (30000 km/an inclusi) si valoare "reziduala" 40%.

 

pai cam asta e valoarea dupa 3 ani si aproape 100k km. e foarte simplu , daca dupa 3 ani masina valoreaza mai mut decat aia 40% o cumperi si o dai avans la urmatoarea, daca nu ura si la gara

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

nu cunosc oferta pe care o are unicredit acum pt bmw, dar este finantatorul lor de casa+ de stoc, la nivel national si nu prea imi vine a cred ca au dobanda asa mica si fixa pt leasing financiar, poate pe operational

leasingul financiar are o marja de rata intre 7 si 7.5 ; in functie de euribor 3M sau 6M+ marja care merge negociata intre 2.9 -3.9, deci dob variabila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.