Jump to content

Noul BMW Seria 5 - G60


edit

Recommended Posts

Si care e aia calitativa? :)) nu se merita un mercedes sprinter nou, iti zic eu si oricum nu e prea calitativ. In rest alte firme sunt toate la fel. In fine e discutie mare aici.

1.5 l-2 l la suta in plus la reno fata de ford nu se merita, calculele sunt facute crede ma, crezi ca fac transport si nu imi cunosc calculele.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, branevl said:

 

Eu am dube ford transit noi, au numai probleme, bine ca au garantie, dar sunt praf. Nu ma ajuta ca poti sa le pui camere si toate tampaniile daca nu fac lucru esential, sa functioneze. Sapt trecuta una de are 20 de mii de km facea figuri la systemul de  adblue,  masina noua 2023.12. Eu sunt direct afectat de chestia asta ca masiniile nu sunt fiablile deloc. Cumpar masini noi si se strica de noi, timp pierdut in service, bani pierduti ca masina sta degeaba.

 

Hmmm.ciudat eu am 12 transituri 2020-2021 si cam toate au ajuns la 100000km fara probleme.Mai am si vreo 15 transit conect si alea fara probeleme tot 2020-2021.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Am fost la Bavaria militari, ca eram in trecere si am vazut G60 vopsit brooklin grey.

Tot ciudat mi se pare ca arata, insa e clar mult mai bine in realitate fata de poze si filmari. Mult mai bine.

Masina nu ma atrage cu absolut nimic in mod special, insa fata de cum am perceput-o fara sa o vad in realitate....

Inteleg motivele celor 35 sau 39mm in plus pe inaltime, insa daca erau la max 20mm in plus, era mult mai bine.

Masina e prea inalta.

Si rotile fata plasate la mijlocul masinii. Nu inteleg rationamentul pt asta. Poate modul cum prinzi de roti motorul electric, cat si volumul acestuia in varianta i5, te obliga sa impingi rotile si sa le plasezi mai in spate.

Mai e o chestie, inaltimea aia exagerata, cat si rotile fata plasate orea un spate, se mai compenseaza ca si anormalitati prin faptul ca masina este lunga tare si astfel ca anumite cote anormale sunt mascate partial.

Nu merita E klasse tinand cont de costul achizitiei.

 

Am interactionat cu niste baieti de la vanzari. Sunt praf oamenii aia.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Praf sunt toti agentii de vanzari de la orice reprezentanta BMW. Si mai nou, astia de la Bavaria Baneasa mai vorbesc si pe nas.

In schimb, e un baiat la canapele la XXXLutz, are toate raspunsurile la intrebari. Sunt la a 3-a canapea la ei 😄 

  • Like 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2024 at 11:58 AM, phunctionist said:

Inseamna ca eu sunt ciudatul grupului, la mine in 60-70% din deschideri folosesc doar luneta nu tot portbagajul. Butonul al 4-lea de pe telecomanda l-am alocat sa deschida doar luneta si mi se pare f usor de folosit.

Nu sunt împotriva ideii, este interesantă, dar cred că ești în minoritate dacă o folosești des. Din experiențele altora, problema este că dacă te apleci prin deschiderea lunetei, te murdărești pe haine dacă mașina este murdară sau/și zgârii haionul.

Link to comment
Share on other sites

Incep sa vad des pe strada noul 5  .

Pot zice ca live arata spectaculos , efectiv place la ochi tot .

Alea mai dotate cu pachet M si grila iluminata arata extrem de bine .

Nici mie nu mi-a placut din poze botul si farurile insa in realitate si in miscare arata spectaculos .

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, edit said:

Griul asta mat este pervers tare

 

 

 

Mai putin pana o lovesti. Matul revopsit pe un element va avea diferente indiferent ce ai face...

1 hour ago, AAC said:

Incep sa vad des pe strada noul 5  .

Pot zice ca live arata spectaculos , efectiv place la ochi tot .

Alea mai dotate cu pachet M si grila iluminata arata extrem de bine .

Nici mie nu mi-a placut din poze botul si farurile insa in realitate si in miscare arata spectaculos .

Confirm. Pipera e plina. Dar cam toate 520d, dezamagitor.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

 

11 minutes ago, Ciprian01 said:

Mai putin pana o lovesti. Matul revopsit pe un element va avea diferente indiferent ce ai face...

caca-te in ea. e de darvala. si in clipul de mai jos arata bine aceasta culoare.

@AAC, si eu mi-am schimbat radical parerea dupa ce am vazut harbul asta la bavaria.. in sensul ca tot nu imi place cum ar trebui, insa pozele si filmuletele nu arata realitatea pe care o ai cand esti langa masina.

cu acest gri mat daca masina e frumoasa rau in filmare, imi imaginez ca in realitate e fantastica.

o prinde bine multitudinea de colturi si muchii in aceasta cuoare

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca a crescut mult in dimensiuni si ca sa arate bine ii trebuie jante pe 20/21... ceea ce mi se pare enorm, mai ales pe drumurile din RO.

Daca iei ceva cu jante pe 18/19 arata penibil. Strica toata linia masinii

Apropo, am configurat un 520d xdr break, cu ceva dotari de bun simt... 92.000eur... what da f... !? 😄 

Edited by sskkaa
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coco1382 said:

@edit

 

Pai si de ce este un....harb? :)) 

Cred ca la fel era lumea si in 2004 cand s-a lansat E60-ul si probabil multe alte modele BMW, dar nu numai. Ideea e ca designerii astia care deseneaza masinile studiaza in prealabil tendintele in piata, schimbarile care survin in generatiile care se succed, moda anilor din fata samd. E controversat designul, doar ca ne vom obisnui cu ea din moment ce se vor inmulti pe strada si vor fi tot mai prezente in viata reala. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, RaYn3 said:

Cred ca la fel era lumea si in 2004 cand s-a lansat E60-ul si probabil multe alte modele BMW, dar nu numai. Ideea e ca designerii astia care deseneaza masinile studiaza in prealabil tendintele in piata, schimbarile care survin in generatiile care se succed, moda anilor din fata samd. E controversat designul, doar ca ne vom obisnui cu ea din moment ce se vor inmulti pe strada si vor fi tot mai prezente in viata reala. 

Relativ lucrez in domeniu auto de peste 10 ani si observ tendita asta de adaptare pt noi piete, multitudinea de noi marci din China de exmp si faptul ca o masina este ca un Iphone, vrei mereu modelul nou si tre sa ne obisnuim cu asta, dar si cu faptul ca ce a fost....nu o sa mai fie in domeniul auto: design orientat catre vanzare+ pline de tehnologie si gadget-uri+ pompoase pe alocuri cu grile luminate si ghirlande la ...plafon :))....iar melancolicii vor suspina din ce in ce mai des, dar harburi nu sunt :)), cel putin nu BMW 😄 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, coco1382 said:

tre sa ne obisnuim cu asta, dar si cu faptul ca ce a fost....nu o sa mai fie 

nu prea inteleg ce inseamna asta, dar ce a fost nu mai este de cand e lumea deci nu vad nimic nou

7 minutes ago, coco1382 said:

design orientat catre vanzare+ 

adica pana acuma designul nu era prientat catre vanzare?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Viper05 said:

nu prea inteleg ce inseamna asta, dar ce a fost nu mai este de cand e lumea deci nu vad nimic nou

adica pana acuma designul nu era prientat catre vanzare?

ce mai este clasic in ziua de azi si pt identitatea in sine a marcii? nimic...

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
3 hours ago, coco1382 said:

@edit

 

Pai si de ce este un....harb? :)) 

e un cuvant pe care il folosesc de decenii. imi place. il folosesc in orice context. nu are legatura cu obiectul in discutie.

3 hours ago, sskkaa said:

Problema e ca a crescut mult in dimensiuni si ca sa arate bine ii trebuie jante pe 20/21... ceea ce mi se pare enorm, mai ales pe drumurile din RO.

Daca iei ceva cu jante pe 18/19 arata penibil. Strica toata linia masinii

 

jantele de 20 pe G60 au accelasi profil al anvelopei ca cele de 19 pe G30.

mai precis 245/40 fata cu 275/35 spate.

cu alte cuvinte, daca ai roti pe 20 pe G60 este ca si cum ai avea de 19 pe G30 cu acelasi impact al potentialelor probleme. ce ti se poate intampla pe 20 la g60 este sinonim cu ce ti se putea intampla la G30 pe 19.

toate astea pt ca diametrul total al rotii a crescut cu un inch, fiind acelasi acum cu rotile de pe seria 7 modelele 2008-2022.

 

totusi, ca sa ma asigur, stii ca chiar daca aveam jante intre 18 si 21 la G60, diametrul total al rotii ramane acelasi, da? adica daca punem jante de 21, roata la fel de mica sau mare este ca si cum am pune roata cu janta de 18.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
27 minutes ago, sskkaa said:

Unde este comfortul in talon de 35 la o roata? 🙂 Daca mai e si runflat... 😄

depinde.

35 inseamna multe.

315/35R20 este foarte confortabil, chiar runflat. f multe masini cu anvelope late sunt pe talon de 35.

35 este o unitate de masura care nu depinde de ea insasi 🙂

te-am prins.

 

35-ul din 235/35R20 nu este acelasi lucru cu 35-ul din 275/35R20 sau 35-ul din 315/35R20

Edited by edit
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, sskkaa said:

Unde este comfortul in talon de 35 la o roata? 🙂 Daca mai e si runflat... 😄

talon de 35 scos din context nu inseamna mare lucru, talon de 35 la o latime de 285 nu e acelasi lucru cu talon de 35 la o latime de 225

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.