Jump to content

Consum ulei B48 - 530i G30


claudiu1892

Recommended Posts

Am un ford transit luat nou in 2022, de nou consuma 1 l de ulei la 10 mii de km, dar pe mine ma intereseaza mai mult consumul de motorina sa fie mic, nu ma strezez ca mananca ceva ulei. Alte ford transit nu consuma aproape deloc sau mai putin in functie de an.

Renault Master 2021 nu consuma ulei deloc si are 370 de mii acum, dar consuma multa motorina:)) 1.5l-2 in plus fata de ford, la multi km se simte consumul, mai bine consuma ceva ulei.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, branevl said:

Am un ford transit luat nou in 2022, de nou consuma 1 l de ulei la 10 mii de km, dar pe mine ma intereseaza mai mult consumul de motorina sa fie mic, nu ma strezez ca mananca ceva ulei. Alte ford transit nu consuma aproape deloc sau mai putin in functie de an.

Renault Master 2021 nu consuma ulei deloc si are 370 de mii acum, dar consuma multa motorina:)) 1.5l-2 in plus fata de ford, la multi km se simte consumul, mai bine consuma ceva ulei.

Nu mai stiu nici ce e normal si ce nu, dar la nicio fosta masina nu am fost nevoit sa completez ulei, si am avut si Renault, si Opel in afara de BMW.

O sa vad ce rezolv, daca nu gasesc niciun motiv evident pentru care pierde, o s-o vand si aia e, nu am chef de complicatii.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, claudiu1892 said:

Nu mai stiu nici ce e normal si ce nu, dar la nicio fosta masina nu am fost nevoit sa completez ulei, si am avut si Renault, si Opel in afara de BMW.

O sa vad ce rezolv, daca nu gasesc niciun motiv evident pentru care pierde, o s-o vand si aia e, nu am chef de complicatii.

Când o sa ai alta benzinara din 2023 și o sa bagi 1L la 3.000 km o sa te oftici ca ai dat o pe asta. 

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2023 at 3:07 PM, claudiu1892 said:

Salut,

azi dimineata cand sa plec spre munca, m-am pomenit cu eroarea "Oil level at minimum" in bord, cu instructiunea sa completez 1L. Am masurat nivelul si intr-adevar, era la minim. 

Am verificat in parcare si pe la motor, nu e nicio urma de scurgere, deci uleiul ala a fost "mancat".

Am cumparat repede 1L de ulei BMW LL 5W30 si am completat, iar nivelul a urcat la maximum. Deci intre min si max este fix 1L. 

De la ultima revizie au trecut vreo 8000KM, facuta la Proleasing Ploiesti - unde la schimbul de ulei au pus 5.25L (contrar instructiunilor din ISTA+, unde se specifica faptul ca la motorul B48 trebuie pusi 5.75L ulei, in fine). Nu stiu exact ce cantitate a mancat in astia 8000KM, pentru ca nu am masurat nivelul dupa revizie.

Masina are aprox. 100.000 KM, si mai am garantie 6 luni, deci chiar sunt curios daca e ceva defect la motor, sau e normal in conditiile unui mers mai sportiv in ultima vreme.

Citind manualul BMW, specifica faptul ca e normal consumul "mare" de ulei, in anumite conditii - atasez poza.

Din experienta voastra, cum e? E prima data cand sunt nevoit sa completez.

IMG_4218.jpeg

Variantele de SUA si China au 5.75 l ca si cantitate de completare , cele de Europa 5.25 l . 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ADRIAN HD said:

5.75 l iți va intra doar cand e data baia jos si se goloste 100%, la e91 dă 5.5l,niciodata nu am bagat atat pt.ca depasea niv.max pe joja,intra 5.2l.Doar cand s-a dat baia jos au intrat exact 5.5

Ok, atunci au pus ulei suficient - masina a consumat fix 1L in 8000km.

Link to comment
Share on other sites

Azi am avut o discutie telefonica vis-a-vis de acest aspect cu seful de la dep. Mecanica al BMW Cobalcescu, pe care l-am cunoscut cu ocazia daunei pe Casco pe care am avut-o in aprilie. Omul mi-a lasat o impresie foarte buna de fiecare data cand am avut vreo intrebare/nemultumire.

El mi-a zis ca, contrar celor scrise in manual, daca nu cumva exista pierderi de ulei, nu e deloc normal un consum de ulei care sa necesite completare intre intervalul de revizii de 15k km. Cu alte cuvinte, peste 1L la 15000 este mult in opinia lui, care banuieste ca ar exista o defectiune pe undeva.

M-a chemat pentru o constatare amanuntita, care poate fi facuta abia la inceputul lui Septembrie, din cauza aglomerarii f mari.

Revin atunci cu informatii.

Edited by claudiu1892
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, HitmaNLive said:

Ma surprinde ceea ce a spus, sa fiu sincer. Poate el ti-a spus din punct de vedere moral si logic, ca un motor nu ar trebui sa consume atat ulei; dar nu stii daca garantia iti va acoperi aceasta "reparatie" pentru ca producatorul va veni cu foaia. 

Si pe mine m-a surprins putin, sincer.

Ei vor face doar constatarea, garantia nu este oferita de producator, ci de un tert (Real Garant). Daca cumva exista vreo defectiune, vor constata, vor face deviz si vor trimite spre aprobare si plata.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HitmaNLive said:

Probabil era fix acelasi motor pe care l-am avut si eu pe Fabia Mk1 1. 4 16V 74KW AUB cod motor. Daca ma dadeam la ea, topea si aia uleiul, de asta sunt obisnuit la BMW. 

Era BBY ,75 cai,daca faceam o depasire mai din scurt,prima oara opream A.C ul.Ala de 101 cai era rachetă.

Edited by ADRIAN HD
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Revin dupa ce am facut verificare si constatare atat la reprezentanta cat si la un service independent. 

Rezultatul? E ceva normal, si nu exista vreun defect la motor/turbo sau supapa PCV.

De cand am completat 1L am mers cam 2500km si nu a mai scazut nivelul la ulei, deci m-am panicat eu degeaba. Consumul de ulei e nesemnificativ (0.25L la 2500km), si explicatia logica ar fi mersul sportiv din perioada aceea. De unde rezulta ca daca mergi constant cu 180-220kmh pe autostrada, papa ceva ulei 🤐

 

Edited by claudiu1892
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/14/2023 at 1:43 PM, tweetyblu said:

De ce este normal ca un motor pe benzina sa consume ulei? In general temperatura de evapoarare al uleiului auto modern este de 250C. Spre exemplu la B48-ul meu de 252cp nu mi-a mancat nici un pic de ulei de la 0KM pana acum, in jur de 35000KM si vede numai forja.

Cumva aveti OPF?

Ce ulei folosesti?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 12/19/2023 at 7:20 AM, tweetyblu said:

Folosesc uleiul standard de la dealer parca este 0w30. Eu am opt.

Aș mai completa aici ca merg f liniștit cu mașina până ce uleiul ajunge la temperatura de rulare.

pana pe la 90/100k nu consuma pic de ulei; stai sa vezi dupa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.