Jump to content

Consum ulei B48 - 530i G30


claudiu1892

Recommended Posts

15 minutes ago, Luciosu said:

Sigur nu ai joja? Parca era o discutie "mai aprinsa" pe alt topic referitor la joja la G30 si existenta ei 🙂 

nu am, la benzina nu exista… La cele diesel da

Edited by claudiu1892
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Un benzinar “folosește” ulei la funcționarea motorului pe care îl și mănâncă spre deosebire de motoarele diesel unde poate sa nu mănânce deloc. 
 

Un diesel poate sa nu mănânce ulei deloc, deși in carte este specificat și la diesel consum de ulei. 
 

Daca as avea orice benzinar, nu m ar deranja sa bag 1L la 5.000 km fiind obișnuit doar cu diesel unde nu am băgat niciodată gram, oricum as merge de tare. 
 

Dar la benzinar dacă i dai turații mari, automat poate sa îți consume și la un drum de 500-1000 km mult mai mult, fiind normal acest lucru. 
 

Consumul de ulei nu denota probleme la motor cum suntem toți obișnuiți. 

Edited by WIN60
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, WIN60 said:

Un benzinar “folosește” ulei la funcționarea motorului pe care îl și mănâncă spre deosebire de motoarele diesel unde poate sa nu mănânce deloc. 
 

Un diesel poate sa nu mănânce ulei deloc, deși in carte este specificat și la diesel consum de ulei. 
 

Daca as avea orice benzinar, nu m ar deranja sa bag 1L la 5.000 km fiind obișnuit doar cu diesel unde nu am băgat niciodată gram, oricum as merge de tare. 
 

Dar la benzinar dacă i dai turații mari, automat poate sa îți consume și la un drum de 500-1000 km mult mai mult, fiind normal acest lucru. 
 

Consumul de ulei nu denota probleme la motor cum suntem toți obișnuiți. 

Am tot citit diverse documente oficiale in care scrie clar ca toate motoarele BMW, exceptand cele aspirate, mananca ulei, mai cele pe benzina.

Nu as avea o problema cu 1L la 5000km, insa 0.25L la 500km, dupa cum eronat dedusesem ieri, mi se pare exagerat.

Se pare ca nici e-dipstick-ul asta nu e foarte exact, o sa continui sa monitorizez, insa m-am linistit momentan, consumul probabil ca e nesemnificativ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2023 at 3:57 PM, WIN60 said:

180 km/h + pe tempomat mulți km pe autostrada poate genera consum de ulei. 
 

Cu drumurile sprintene pe la munte nu ma știu :))

nu stiu daca merge cineva asa pe pilot automat...daca da mai bine lasa permisul, cel putin in Romania.

 

On: aceeasi problema la g20, b48, in 10.000km a consumat 1l de ulei cu majoritatea drumurilor in regim autostrada. Cred ca este normal.

Link to comment
Share on other sites

Si motoarele diesel consuma ulei, fara exceptie. Doar ca poate consuma mai putin si mai compenseaza cu dilutia cu motorina de la regenerari si de aia nu se "vede" consumul.

1L poate 2, la 10-12k km la un stil mai alert si o pedala apasata cu forta constant si continuu poate fi un consum normal de ulei la o benzinara turbo... Dar ce e peste deja nu cred ca ar mai fi normal, indiferent ce zice cartea... ca dupa ei poti baga si 0,5L la 1000km aia inseamna 5L la 10k, adica aproape un schimb de ulei :)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, tweetyblu said:

De ce este normal ca un motor pe benzina sa consume ulei? In general temperatura de evapoarare al uleiului auto modern este de 250C. Spre exemplu la B48-ul meu de 252cp nu mi-a mancat nici un pic de ulei de la 0KM pana acum, in jur de 35000KM si vede numai forja.

Cumva aveti OPF?

Eu nu am opf, si nu am nicio modificare facuta. 

Pana recent nici a mea nu consuma nici pic de ulei, cred ca dupa 100k apare. 

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tweetyblu said:

De ce este normal ca un motor pe benzina sa consume ulei? In general temperatura de evapoarare al uleiului auto modern este de 250C. Spre exemplu la B48-ul meu de 252cp nu mi-a mancat nici un pic de ulei de la 0KM pana acum, in jur de 35000KM si vede numai forja.

Cumva aveti OPF?

in asa km putini nu are ce sa apara. in jur de 100k va incepe sa traga ulei, este normal. sunt consumabile. daca aveti impresia ca va tin 10 ani sau o viata este total gresit. iese din leasing si o dai inapoi pentru alta

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, WIN60 said:

Nu ai filtru de particule pe B48? Sigur? Știu ca puseseră cam pe toate

Nu, nu am. Am facut verificare si vizual si prin verificarea VIN-ului. Dupa ce m-am mai documentat am aflat ca la G30 B48 au pus incepand cu 2019. A mea e fabricata la sf. lui 2018

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Masti said:

nu stiu daca merge cineva asa pe pilot automat...daca da mai bine lasa permisul, cel putin in Romania.

 

On: aceeasi problema la g20, b48, in 10.000km a consumat 1l de ulei cu majoritatea drumurilor in regim autostrada. Cred ca este normal.

Cati km are masina?

Link to comment
Share on other sites

La A6, benzinar cu motorul echivalent din discutia asta, a fost asa: 

Cu uleiul oroginal nu a consumat nicin strop.

Cand am schimbat uleiul, dupa prima revizie, a consunat juma de litru. Au pus in motor 0w20...nu stiu daca cel original a fost tot 0w20.

In ambele cazuri am mers aproape 23.000km.

Acum am 6000km de la revizia a doua. Voi urmari.

 

@claudiu

5w30 este un ulei mult mai gros. Mi se pare cam mult sa consume atat.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, WIN60 said:

Un benzinar “folosește” ulei la funcționarea motorului pe care îl și mănâncă spre deosebire de motoarele diesel unde poate sa nu mănânce deloc. 

 

8 hours ago, WIN60 said:

Dar la benzinar dacă i dai turații mari, automat poate sa îți consume și la un drum de 500-1000 km mult mai mult, fiind normal acest lucru. 
 

Pentru prima oara ti-am inteles complet parerea vizavi de consumul de ulei.🧠 

Asa e. Insasi faptul ca o masina pe benzina trebuie tinuta in ture de peste 2000-2500rpm asta se reflecta pana la urma in consum crescut de ulei, fata de orice diesel.. 😉

(La diesel in general treaba sta altfel, tine bine in ture mai mici. Daca merg cu un motor lesinat ca al meu nu consuma ulei; ia sa-l pishc un pic, sa vezi cum tre' sa completez in cateva sute de km - e regula nu exceptie)

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Viper05 said:

am acelasi motor ca si tine(varianta A). am in jur de 50k , schimbat de doua ori uleiul, facut drumuri lungi , vacante (2000km plus) nu a trebuit sa completez niciodata

Exact. Contrar manualului si a ceea ce am mai auzit, nu am completat nici eu pana acum ulei intre revizii. Dar cred ca de fapt crudul adevar, dupa cum este vehiculat si pe alte forumuri din alte tari, este ca motorul B48 cedeaza dupa pe la 80-100k km si incepe sa “pape” ulei. 

Am programare facuta joi la reprezentanta, o sa revin cu detalii. 

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista vreun motor modern care sa se uzeze în 50k km ca să înceapă să consume ulei, dacă e servisat cum trebuie. Poate doar mizeriile alea diesel de la Ford, dar alea cred ca sunt asa de când ies de pe banda. 

Părerea mea e ca la tine e alta cauza, nu uzura motorului în sine. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, claudiu1892 said:

[...] motorul B48 cedeaza dupa pe la 80-100k km si incepe sa “pape” ulei. 

Aceasta inseamna ca problema ar trebui sa se manifeste si la B58 + B38. Este foarte interesant subiectul si te rog sa ne tii la curent.

1 hour ago, mgi said:

Nu cred ca exista vreun motor modern care sa se uzeze în 50k km ca să înceapă să consume ulei, dacă e servisat cum trebuie. [...]

La motoarele moderne pe benzina cu injectie directa, un injector care curge poate compromite destul de usor cilindrul respectiv, intrucat benzina "spala" pelicula de ulei. Am inteles ca N63 a suferit in mod particular din cauza injectoarelor.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel asta e documentul standard in privinta a ce e si ce NU e inclus in asigurarea extinsa bmw:

Asigurare_BMW_Premium_Selection.pdf

Apoi, din ce imi amintesc undeva in TIS se da o explicatie de calcul in privinta consumului de ulei. (Doar nu va imaginati ca producatorul nu a luat situatia in calcul..)

Poate si altcineva are acces si poate cauta.. ca tare mie ca dealerii stiu deja cum sa abordeze problema consumului de ulei tocmai prin prisma calculului dat in TIS si desigur probabil o sa ti-l explice si tie @claudiu1892, ca ei nu o sa o faca probabil pana nu o faci tu.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, FiveThreeFive said:

Am inteles ca N63 a suferit in mod particular din cauza injectoarelor.

Nu stiu de N63, dar iti garantez ca N43 rupe cu uleiul. 

Nu exista ca doar benzinarele turbo sa consume, consuma si aspiratele destul. Eu unul m-am lasat pagubas de ideea de a mai desface inca o data tot motorul pentru segmentare. Masina merge foarte bine, nu am nici o eroare, asa ca nu imi mai bat capul. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bimmer90f30 said:

Daca nu ma insel asta e documentul standard in privinta a ce e si ce NU e inclus in asigurarea extinsa bmw:

Asigurare_BMW_Premium_Selection.pdf 68.08 kB · 3 downloads

Apoi, din ce imi amintesc undeva in TIS se da o explicatie de calcul in privinta consumului de ulei. (Doar nu va imaginati ca producatorul nu a luat situatia in calcul..)

Poate si altcineva are acces si poate cauta.. ca tare mie ca dealerii stiu deja cum sa abordeze problema consumului de ulei tocmai prin prisma calculului dat in TIS si desigur probabil o sa ti-l explice si tie @claudiu1892, ca ei nu o sa o faca probabil pana nu o faci tu.

Da, ala e documentul generic.

Fiecare client primeste unul personalizat in care se stipuleaza exact ce se exclude. La mine scrie clar ca nu acopera suspensia, consumabile sau piese din cauciuc (garnituri, semeringuri etc), in rest nu exista alte excluderi sau limita de km. 

Iar la compartimentul motor nu vad excluderi. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.