Jump to content

Ulei diferential


karim

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 8/11/2023 at 10:23 AM, Godini said:

Aha ,ok ! Pe ăla l-am văzut !

Se desface cu un Inbus de 14mm. Cam asa arata la spatele diferentialului.

Conform cu, ce am gasit mai nou in TIS la F-uri au inceput sa puna uleiuri in diferite cantitati in functie de modelul diferentialului. Lista gasita am scris-o in topicul asta:

Eu nu stiu inca unde e trecut modelul sau cum se diferentiaza.

Cred ca totusi codurile din fata sunt in realoem dupa VIN.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Update : am schimbat uleiul . Am pus original BMW ,156 lei 1l , am bagat 800 ml.

Uleiul vechi era curat ,culoare exact ca cel nou ,nu avea pilitura ,nu părea uzat deloc .

Km făcuți cu uleiul vechi 495 k .

Concluzia mea ,așa cum am susținut de nenumărate ori : daca BMW îți spune sa nu schimbi ,nu schimba !

 

 

Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca pt 156 lei ar trebui sa asculti de bmw si sa nu schimbi uleiul juma de milion de km poate chiar 2 mil , e doar un ulei  .  Bun rationament .....practice bmwurile 

 

PS . Daca nu parea chiar nu era , ce nu vezi nu stii .Sau pare ca stii :D.

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Myx said:

adevarul e ca pt 156 lei ar trebui sa asculti de bmw si sa nu schimbi uleiul juma de milion de km poate chiar 2 mil , e doar un ulei  .  Bun rationament .....practice bmwurile 

 

PS . Daca nu parea chiar nu era , ce nu vezi nu stii .Sau pare ca stii :D.

Nu ai înțeles nimic !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Godini said:

Km făcuți cu uleiul vechi 495 k .

@Godini sa nu sa nu fiu inteles gresit, nu contest mult ce spui, dar esti absolut sigur ca in diferentialul acela nu s-a schimbat niciodata uleiului? Adica si mai direct, tu esti singurul propietar al acelei masini? Stii, macar sa te trec pe raboj.. la catastif 😉 ca nu sunt multi ca tine.

Cu tot respectul, nu cred ca am scos vreodata ulei aceiasi culoare de undeva de la masina. In diferential am schimbat o data, cel putin in asta care il am acum SH de pe la 80-90k km viata lui. Dar la masina am avut si alt diferential, care acum e in garaj sta degeaba, e bun, ca pe asta l-am luat din greseala, sau experiment.. 🤪 si schimbasem si la ala 1 data sau de doua ori..uleiul, ca eu am masina de 300k km..

Na, poate la tine tzine..

Dar, cauta pe net si dupa "shearing oil". Sunt sanse sa afli multe lucruri utile.

Pun aici niste linkuri care te cam contrazic, scuze:

https://www.testingautos.com/car_care/differential-oil.html

https://www.bimmerworld.com/About-Us/BMW-Transmission-Differential-Oil/

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30, nu trebuie să mă crezi neapărat . Eu am spus ce am făcut .

Mașina e cumpărată de mine de la primul proprietar (eu fiind al doilea),care i-a făcut service doar la BMW ,in Germania . Am cartea service ,nu scrie niciunde că s-a schimbat ulei diferențial ,ulei cutie sau lanț distribuție .

Fiecare face ce vrea ,eu spun ce am constatat !

Cat despre cei care înțeleg că eu mă vait că am pierdut 156 de lei , au înțeles total greșit .

Frica mea este sa nu cumva sa fi făcut ceva rău, cand am schimbat uleiul asta .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.