Jump to content

Recommended Posts

  • Romulus changed the title to BMW 530e G31 LCI Premium Selection

Salut,

Frumoasa achizitie, ma bate si pe mine gandul tot la un 530e touring (sau poate sedan, inca nu m-am lamurit) din Germania. Tot asa, cu km putini.

Ca o prima intrebare, am vazut un review in care cineva luase la condus un 530e touring si era uimit ca e semnificativ mai zgomotos decat sedan-ul pe care-l avea acasa.

Ai simtit diferenta aceasta la zgomot in habitaclu, intre touring si sedan?

 

PS. De curiozitate care a fost pretul net? Banuiesc ca e luata pe societate cu taxare inversa la TVA. S-a putut negocia ceva? Nu am experienta cu cumparatul din Germania.

 

Multumesc,

Cristian

Link to comment
Share on other sites

Da.

9 minutes ago, Kuky said:

am vazut un review in care cineva luase la condus un 530e touring si era uimit ca e semnificativ mai zgomotos decat sedan-ul pe care-l avea acasa.

link? poate era altceva de vina, sincer ma indoiesc ca va fi diferit. Cand ajunge masina o sa vad si asta.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Romulus said:

Da.

link? poate era altceva de vina, sincer ma indoiesc ca va fi diferit. Cand ajunge masina o sa vad si asta.

Si pe forumurile de BMW de afara am citit aceeasi opinie, o diferenta trebuie sa fie pt ca touring-ul nu are izolatie intre habitaclu si portbagaj. Eram curios cat de mare e totusi aceasta diferenta.

https://www.youtube.com/watch?v=J9z7E2O7xCs  De la min 10:15 omul spune ca printre primele lucruri care l-au izbit este ca e "spürbar lauter" decat sedan-ul

Link to comment
Share on other sites

Am văzut, posibil... dar tipul nu spune... pot fi rotile, motorizarea, trapa... pot fi multe diferențe 

2 hours ago, Kuky said:

am vazut un review in care cineva luase la condus un 530e touring si era uimit ca e semnificativ mai zgomotos decat sedan-ul pe care-l avea acasa.

link? poate era altceva de vina, sincer ma indoiesc ca va fi diferit. Cand ajunge masina o sa vad si asta.

De obicei pneurile fac zgomot comparabil diferit la rulare, nu poti compara daca nu ai aceleasi pneuri. Observ ca touringul totusi trapa nu are aparent, deci am putea exclude trapa. Dar si motorizarea... Sunt extrem de multe diferente.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Romulus said:

Am văzut, posibil... dar tipul nu spune... pot fi rotile, motorizarea, trapa... pot fi multe diferențe 

De obicei pneurile fac zgomot comparabil diferit la rulare, nu poti compara daca nu ai aceleasi pneuri. Observ ca touringul totusi trapa nu are aparent, deci am putea exclude trapa. Dar si motorizarea... Sunt extrem de multe diferente.

Tipul o compara cu un 520d, cu roti pe 19. Zice mai tarziu ca e chiar surprins de cat de zgomotoasa e fata de a lui care are roti mai mari (touring-ul are pe 18). Anyway comparatia tb facuta de cineva care merge cu 530e sedan si touring eventual unul dupa altul, altfel e mai mult din amintiri.

 

Oricum ideea să iei SH generația care tocmai se termină e excelentă și eu vreau să fac la fel din cauza devalorizării uriașe la BMW. Când eram maniac cu mașinile m-am dus la Bavaria și am luat, de noi, un M3 E46 și un X5 E70. Aproape 150k împreună. Mi s-au umezit ochii la final când le-am vândut după 5-6 ani. Cred că am luat vreo 60k pe amândouă. Nu mai fac greșeala asta. Ma uitam acum pe mobile.de, seria 5 G30 pret de nou 85k, dupa 1-2 ani si 20k km, il iei la 45k.

 

Până la urmă care a fost motivația pt care ai ales touring față de sedan, cu excepția portbagajului?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CosminEU said:

Mă uit la mașinile din sfârșit 2021, 2022 și ceva din 2023. La preț ok, dar vai ce multe dotări lipsa. Daca compari cu 2019. Lista de opționale nu se mai termină. Acum … gol….

Am și deschis un topic pe tema asta ca și eu am rămas șocat.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Viper05 said:

nu suntem departe , cred ca la noul seria 5 sunt vreo 6

Nuuuu... suntem departe. 5 optiuni si punct. Nu 5 si adaugi ce altceva doresti. Pentru testele de emisie... Si pentru reducere de costuri.

51 minutes ago, Kuky said:

In afara de portbagaj au mai fost alte motive pt care ai ales touring in loc de sedan?

Portbagaj si disponibilitate masini, preturi si dotari.

 

4 hours ago, Ciprian01 said:

Placeee! Si dotata si frumoasa. Pacat ca nu are xDrive ;D

Daca ai fi fost aici din 2004 (ca la anul facem 20 de ani de activitate), ai fi stiut ca sunt mare fan anti-xdrive.

59 minutes ago, Kuky said:

In afara de portbagaj au mai fost alte motive pt care ai ales touring in loc de sedan?

Cred sincer ca varianta hybrid a fost subventionata de statul german la cumparare. In plus am condus una si mi-a placut. Dar sunt extrem de putine care sunt sedan. Le cumpara firmele si nu cred ca se obosesc.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Romulus said:

Cred sincer ca varianta hybrid a fost subventionata de statul german la cumparare. In plus am condus una si mi-a placut. Dar sunt extrem de putine care sunt sedan.

Interesant. Deocamdată eu sunt în faza în care am depus cerere pt montare panouri pe casă. Dar din păcate stau în centru, în zonă protejată, și e posibil să nu se aprobe.

Din punctul meu de vedere dacă nu ai panouri să poți să încarci gratis nu prea face sens plug-in hibridul. Chiar dacă am posibilitatea să încarc de la priză din ce am văzut deja prețul pe energia electrică rivalizează cu prețul motorinei, poate e cu 15-20% mai mic. Nu prea face sens să te încurci cu un PHEV dacă nu ai posibilitatea să încarci de la panouri.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Romulus said:

Sunt alte avantaje, costul nu e printre ele.

Ca avantaje din ce văd eu:

- nu poluezi prin orașe

- sunt orașe care au taxă de acces sau interdicție în centru dacă nu ai EV/hibrid

- mai ai un plus de putere la motor ocazional

Ce altceva ar mai fi?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Romulus said:

Aici am incercat sa explic ca nu e mare economie daca chiar este ceva... 

Am văzut, am si scris ceva pe acolo.

Am văzut acum câteva săptămâni un articol pe un blog cu cineva care a mers cu o Tesla Buc-Oradea-Buc si a scris exact cat l-au costat încărcările. Cam cu 15% mai puțin decât m-ar fi costat pe mine cu diesel-ul.

27 minutes ago, Romulus said:

Si aici un review cu un 530e 2023

L-am citit, mi s-a părut interesant. Din punctele favorabile doar cel cu regenerarea se aplica doar la hibride si parțial cel cu climatizarea electrica. Restul sunt in general valabile la seria 5. Cu toate acestea rămân la părerea ca merita un plug in daca poți sa încarci de la soare (sau gratis lol). Mă refer aici strict la Romania. Probabil in alte tari mai sunt si alte criterii, gen impozite sau acces in centrul orașului.

Un alt aspect pe care nu l-am studiat încă este cam cat zice BMW ca are durata de viată bateria. Mă gândesc ca o sa atârne greu la revânzare.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.