Jump to content

problema far adaptiv g30


Recommended Posts

Inainte sa strici ceva, mai urmareste comportamentul. Daca inteleg corect, farurile sunt lasate pe pozitia "A" - auto, corect? Sau le pui manual pe high beams?

Nu intotdeauna "decupeaza", uneori trec pe low-beams in functie de ce "vede" masina. Am avut F15 cu Led adaptiv si acum G05 cu laser si la ambele, uneori trece pe low alteori, ramane pe high dar "decupeaza".

In mesaj scrie "seara" - adica cand abia a inoptat sau vrei sa spui ca este bezna afara? Intreb deoarece si aici comprtamentul lor difera.

Din pacate nu cunosc algoritumul ca sa pot sa spun exact cum determina creierul lor, ce trebuie sa faca, dar stiu sigur ca uneori trec pe low automat si revin pe high automat, fara sa "decupeze".

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mkdan2004 said:

Nu intotdeauna "decupeaza", uneori trec pe low-beams in functie de ce "vede" masina. Am avut F15 cu Led adaptiv si acum G05 cu laser si la ambele, uneori trece pe low alteori, ramane pe high dar "decupeaza".

Asa e. Deseori schimba doar pe faza scurta in loc sa decupeze. Confirm si eu asta.

Link to comment
Share on other sites

A umblat cineva in idrive la setari faruri si a trecut de pe pozitia condus pe partea dreapta pe stanga?Am patit eu la F10 asa si nu mai mergea decat comutarea de pe faza scurta pe lunga si invers.E vorba de setarea de Anglia sau alte tari cu directia de mers inainte pe partea stanga.Daca pui farurile pe Anglia nu mai funcioneaza bine sau mai deloc functia de far adaptiv,

Edited by tzucul
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mkdan2004 said:

Inainte sa strici ceva, mai urmareste comportamentul. Daca inteleg corect, farurile sunt lasate pe pozitia "A" - auto, corect? Sau le pui manual pe high beams?

Nu intotdeauna "decupeaza", uneori trec pe low-beams in functie de ce "vede" masina. Am avut F15 cu Led adaptiv si acum G05 cu laser si la ambele, uneori trece pe low alteori, ramane pe high dar "decupeaza".

In mesaj scrie "seara" - adica cand abia a inoptat sau vrei sa spui ca este bezna afara? Intreb deoarece si aici comprtamentul lor difera.

Din pacate nu cunosc algoritumul ca sa pot sa spun exact cum determina creierul lor, ce trebuie sa faca, dar stiu sigur ca uneori trec pe low automat si revin pe high automat, fara sa "decupeze".

 

Salut,farurile sunt lasate doar pe auto..pana acum 2-3 saptamani n-am avut nicio problema cu “adaptivul”,de fiecare data decupa.

Am observat acest lucru ca nu mai decupeaza deoarece am drum la 2 zile noaptea pe unde nu este deloc lumina stradala si tot asa mai departe(sper ca nu pare dubios:)) ) si folosesc faza lunga automata ,de fiecare data doar se stinge si se aprinde.

Am testat si pe autostrada si in alte locuri pe unde inainte nu aveam aceasta problema.Ideea este ca nu mai decupeaza deloc ,daca intra pe low beams ar fi tb la in moment dat sa functioneze corespunzator ,zic si eu.

2 hours ago, redog4dy said:

Salut, sigur iti decupa pana acum? 

Masina e de US sau de Europa? 

// Farul are niste senzori in el, e foarte ciudat ca nu ai nici o eroare. . 

 

// LE: nu scoate borna, ce an e masina ? 

acum o saptamana am fost la revizie la cei de la FRK iar la tester nu le-a dat vreo eroare(din pacate ei nu au echipa si pe partea de electrica).

Zici sa nu scot borna?Masina este 2017 .

9 minutes ago, tzucul said:

A umblat cineva in idrive la setari faruri si a trecut de pe pozitia condus pe partea dreapta pe stanga?Am patit eu la F10 asa si nu mai mergea decat comutarea de pe faza scurta pe lunga si invers.E vorba de setarea de Anglia sau alte tari cu directia de mers inainte pe partea stanga.Daca pui farurile pe Anglia nu mai funcioneaza bine sau mai deloc functia de far adaptiv,

Salut,teoretic nu a umblat nimeni deoarece nu are cine dar totusi voi verifica si acest aspect.

Ce mi se pare ciudat este faptul ca nu mai gasesc vreun utilizator cu aceasta problema si nici eroare pe tester etc.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, cor72z_dani said:

Zici sa nu scot borna?Masina este 2017 .

Poti sa o scoti, la modelul mai nou, care are bdc3 nu este recomandat sa scoti borna. 

La tine ai bdc1. 

Daca ai un cablu enet + laptop, pot sa-ti citesc erorile(in mare, nu detaliat), daca ai ceva acum(sper ca nu am incalcat vreo regula ca am zis treaba asta, sa nu iau vreun warn.. )

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

In your BMW with Operating System 8, select the following in the iDrive operating system: "MENU" > "Vehicle apps" > "Exterior lights" > "Other settings" > "Right/left-hand traffic". In your BMW with Operating System 7, select: "CAR" > "Settings" > "Exterior lights" > "Right/left-hand traffic".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fie pe auto in stanga la comutator si trebuie sa apesi si pe auto pe maneta din stanga in capat si atunci apare un semn cu verde ceva  cu A ca este selectat modul auto, faci asa?  In oras nu schimba deoarece este lumina si in alte locurile cu lumina de la stalpi stradali la fel.

Daca sunt probleme poate trebuie readaptatate farurile.

Ai schimbat parbrizul? Ai spalat masina la motor?

Link to comment
Share on other sites

Romulus
This post was recognized by Romulus!

"Multumim!"

tzucul was awarded the badge 'Great Support' and 50 points.

pai daca masina comuta automat de pe faza scurta pe faza lunga si invers e activata functia adaptive.Spun sa verifice daca nu cumva e schimbata setarea in idrive pe UK pentru ca eu am patit acelasi lucru.Am mers vreo luna fara sa functioneze farurile adaptive si ma tot miram de ce nu merg desi functia faza lunga faza scurta automata mergea......pana am vazut ca cineva a schimbat in meniu farurile pe UK.Daca e pe UK camera din parbriz nu mai stie cum sa gestioneze farurile.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tzucul said:

pai daca masina comuta automat de pe faza scurta pe faza lunga si invers e activata functia adaptive.Spun sa verifice daca nu cumva e schimbata setarea in idrive pe UK pentru ca eu am patit acelasi lucru.Am mers vreo luna fara sa functioneze farurile adaptive si ma tot miram de ce nu merg desi functia faza lunga faza scurta automata mergea......pana am vazut ca cineva a schimbat in meniu farurile pe UK.Daca e pe UK camera din parbriz nu mai stie cum sa gestioneze farurile.

ai avut dreptate,era setat pe UK..am bifat default iar acum decupeaza in cele din urma..

va multumesc pt informatii.

Salutare.

1 minute ago, cor72z_dani said:

ai avut dreptate,era setat pe UK..am bifat default iar acum decupeaza in cele din urma..

va multumesc pt informatii.

Salutare.

Dar de ce,nu am explicatie…cert este ca cineva s-a jucat in idrive.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.