Jump to content

X3 2012 Cu multi kilometri


MadalinNov

Recommended Posts

depinde ce buget ai, de cat timp e masina in tara.. personal , am luat f10 cu multi km , de la proprietar de 6 ani, dar am avut probleme.. nu am avut noroc de el, plus ca are si km dati inapoi(conteaza mai putin cum mi-am dat seama) eu initial am crezut ca sunt reali, dar gandeste-te ca in functie de locatie, masina fiind pe tara de 5-6 ani, isi baga multi mecanici mana in ea, si nu toti autorizati. . cu multe improvizatii, dpmdv o masina adusa de afara e mai ok decat o masina luata din tara. 

prietena mea are un f25, x3 , 2011 , cumparata de pe tara, adusa de afara, a facut distributia, turbina.. si nu a avut nici o problema cu el, si x3-ul are ~80 000 km dati inapoi, luat la ~180 000 in bord, acum are ~250 0000 (cumparat de 3-4 ani, nu mai stiu exact). 

Nici o masina verificata pe tester/de mecanic, etc.. 

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MadalinNov said:

Din punct de vedere kilometri, cel puțin pe carvertical, e totul curat, e adusă în țară în 2021.

Atasez și raportul carvertical

https://www.carvertical.com/ro/raport?id=a630fe0d-c844-4f84-94c5-f16d919525ef&vin=WBAWY310600A64286

are 3 inregistrari la km, cum vezi daca sunt reali sau nu ? din 2012/2020/2021? 

 

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

Cam care ar fi range-ul ideal de kilometri la o mașină 2011-2012 ? 
 

Menționez ca am un seria 3 - 2006, are 270k in bord iar ulterior am aflat ca mai are 110k dați înapoi, deci ajunge de acum lejer la 400k de acum și de 3-4 ani de când îl am, n-am avut nimic defect major. 

Edited by MadalinNov
Link to comment
Share on other sites

de mentionat ca e90-ul tau, 2006 , daca e 2.0 , are cod motor m47, care este mult mai rezistent fata de un n47 din 2012 pe care vrei sa-l cumperi.. 

te bucuri ca o sa dai ~12000 eur pe o masina, dar motorul te duce 2500 eur lejer.. daca te lasa. 

conteaza foarte mult intretinerea.. 

Edited by redog4dy
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, edit said:

de ce ar vrea cineva sa cumpere o masina cu 330.000km?

o reparatie de cutie de viteze la un atelier oarecare costa si 5000 euro, plus cate si mai cate ii sunt necesare unei astfel de masini.

nu inteleg de ce nu vor oamenii sa stea in banca lor

Ideea e ca imi place estetic și am cerut o părere celor mai experimentați. Poate ar fi fost multe păreri ca mașina poate duce liniștită 800.000 iar în cazul acela 300.000 ar fi fost nimic. 
 

O astfel de intrebare nu strică 

Link to comment
Share on other sites

nu o sa mearga la nesfarsit chestia asta cu masina avand km multi si sa nu iti faca probleme. ok, seria 3 inteleg ca a mers fara probleme majore desi are km multi.

dar de cate ori vrei sa iti incerci norocul? nu pot da o estimare a unui range ideal de km pt o masina de peste 10 ani, ci doar pot sa estimez ca daca acea masina isi pune mintea, poti constata ca intr-un an de cand o ai ti-a cerut 10.000 euro ca sa o faci sa functioneze. iti fu-te 3 defectiuni colosale de te pune in fund.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, edit said:

nu o sa mearga la nesfarsit chestia asta cu masina avand km multi si sa nu iti faca probleme. ok, seria 3 inteleg ca a mers fara probleme majore desi are km multi.

dar de cate ori vrei sa iti incerci norocul? nu pot da o estimare a unui range ideal de km pt o masina de peste 10 ani, ci doar pot sa estimez ca daca acea masina isi pune mintea, poti constata ca intr-un an de cand o ai ti-a cerut 10.000 euro ca sa o faci sa functioneze. iti fu-te 3 defectiuni colosale de te pune in fund.

De acord, de asta am simțit nevoia sa întreb înainte sa risc sa dau o suma de bani pe mașină ca după să bag aceeași sumă sau mai mult în ea. 

Ok, deci s-a adjudecat iar ca să sumarizam, o așa mașină cu un așa număr de kilometri prezintă destul de multe riscuri și nu se merită neapărat de văzut. 

Mersi tuturor 🍻

Link to comment
Share on other sites

F25 2012 2.0d xdrive luat de cumnat acum o sapt si ceva km "reali" 210k in bord 180k parca . Deviz :

-distributie 

-caseta directie

-ceva brate bucse/fata spate

-parbriz

Bonus puse de el : schimb fluide ( cutie ,diferentiale,caseta transfer,servo,antigel, freon,) amortizoare, ceva semering diferential spate inca ceva plastice ma rog EGR clapete admisie...

Masina de vreo 5 ani in Romania

Deci primul lucru intreaba ce s-a facut la masina ca sa vezi ce mai ai de "acoperit" 

Edited by alex230ro
  • Like 1
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Diin punctul meu de vedere, merita sa-l iei daca pretul e bun si ai cel putin 2000 euro de rezerva in caz de neprevazut.

Banii astia ar trebui sa intre in schimbare distributie, revizie cutie, revizie grupuri - asta daca nu s-au facut cumva - iar ce ramane din suma sa ramana ptr situatii exceptionale. 

Link to comment
Share on other sites

Daca erau 330k km in Germania cu full istoric service si un preț bun, puteai sa l iei in considerare, mai gândește-te ca o tii 2-3 ani, mai bagi in ea una alta ca totusi is multi km, apoi ce mai vinzi? Cine mai cumpără masina cu 400k km si destul de bătrână? 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, redog4dy said:

are 3 inregistrari la km, cum vezi daca sunt reali sau nu ? din 2012/2020/2021? 

 

https://checkvin.eu/?utm_source=sendinblue&utm_campaign=Service History&utm_medium=email

 

Incearca si aici un raport, iti da toate intrarile in reprezentantele BMW, si ce interventii a avut.  Carvertical pe BMW nu prea ajuta, decat daca are ceva facut pe asigurare.

Daca a avut multe probleme reparate in reprezentanta, atunci poate decizia e mai limpede.

 

Eu ma uitam dupa un A6 si am gasit ceva fara accident, putini KM, si cand mi-au dat fisa de service, numai clinindri la motor nu au fost schimbati, in rest tot, clar nu am cumparat asa ceva, desi pe cartie, carvertical etc, era perfect. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, redog4dy said:

Nu neaparat @lospa alin, oamenii afara nu fac revizia cum o facem noi la ~10 000 km, ei o fac la cat cere bordul, 25- 30 000 .. mi se pare foarte mult. 

Ai dreptate, ma gândeam ca, daca a ajuns la km astia si a fost servisata cum trebuie, ai o sansa sa nu cada toate deodată.. Oricum cu cat km sunt mai multi, riscul e mult mai mare, eu unul cand o sa vand f-ul, daca nu o sa imi permit bmw sub 100k km, schimb marca si aia e... 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Madalin. 

Daca masina a-ti place cum arata si cum merge parerea mea e sa o cumperi. Negociaza pretul sa a-ti mai ramana 1000-2000 euro in buget pentru o distributie si eventuale schimburi normale(articulatii, discuri, placute, garnituri, etc) ca sa ti-o pui la punct si sa te bucuri de ia. Kilometrajul nu prea conteaza , conteaza doar cum se prezinta masina . Asa s-a impamantenit la noi prostia asta cu kilometrajul la masini. Vezi ca la masinile din Italia se poate gasii istoricul gratuit la RaR-ul lor (nu stiu exact cum se numeste), ca si la noi , ei inregistreaza km la efectuarea itp-ului . 

La o masina care a ajuns la 300k kilometri si merge bine, s-au cam rezolvat cam toate problemele mari care puteau sa apara. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bucur said:

Salut Madalin. 

Daca masina a-ti iti place cum arata si cum merge parerea mea e sa o cumperi. Negociaza pretul sa a-ti iti mai ramana 1000-2000 euro in buget pentru o distributie si eventuale schimburi normale(articulatii, discuri, placute, garnituri, etc) ca sa ti-o pui la punct si sa te bucuri de ia ea . Kilometrajul nu prea conteaza , conteaza doar cum se prezinta masina . Asa s-a impamantenit la noi prostia asta cu kilometrajul la masini. Vezi ca la masinile din Italia se poate gasii istoricul gratuit la RaR-ul lor (nu stiu exact cum se numeste), ca si la noi , ei inregistreaza km la efectuarea itp-ului . 

Ma zgarie pe retina, de asta tin si sa intervin, poate se mai invata si ceva cu aceasta ocazie. No offense. 

  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, RaYn3 said:

Daca masina a-ti iti place cum arata si cum merge parerea mea e sa o cumperi.

"Dacă mașina îți place cum arată și cum merge, părerea mea e sa o cumperi." - dacă tot vrem să scriem corect... 

🙃

1 minute ago, Bucur said:

Daca te zgarie pe retina nu te mai uita. Nu stiam ca dau test. Faptul ca mi-am rupt din timp sa dau un sfat omului e mai important decat ca am 3 greseli gramaticale din care 2 facute de autocorectul vietii.

Absolut, ai dreptate. Nu te supara... Nimeni nu a incercat sa te supere sau sa iti dea lectii...

 

Link to comment
Share on other sites

Km.nu contează...cum naiba sa nu conteze,gândeste-te cât de complexa e o masină si câte piese in miscare are,o masină nu are doar motor,la km. ăia incep sa pice rulmenți,chestii electrice si câte altele.Eu unul am un prag psihologic ,niciodata nu  cumpar o masina cu mai mult de 170k,doar sa iau de la vreun cunoscut si sa stiu ca a intreținut masina .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.