Jump to content

Piano Black - de ce producatorii cam toti insista cu tampenia asta?


Romulus

Recommended Posts

De ce naiba toti producatorii cu BMW in frunte insista cu tampenia numita piano black? Nu cred ca exista o tampenie mai mare si m-ar mira ca nici unul din echipa de materiale si de design sa nu fi avut o masina cu piano black si sa turbe de furie ca niciodata nu arata bine, nici macar proaspat curatata si tinuta in vitrina.

Se vad degetele, cele mai minuscule zgarieturi, trebuie sa fie vreo explicatie logica si eu unul nu o inteleg.

Link to comment
Share on other sites

E simplu. Statistic, mai multi sunt atrasi de senzatia de “lux” pe care o ofera (mai degraba incearca sa o imite). Din pacate, orice e stralucitor are o atractie pentru multa lume.

Personal mi se pare o mizerie, ating cu grija sa nu le zgarii, portiunile pe care din nefericire le am si eu in masina.

Am intrebat pe la diversi daca mi le pot colanta cu ceva folie mata, peste tot acelasi raspuns - “le aduci tu, noi ti le colantam, tu le instalezi inapoi”. M-am blocat la ideea de a le scoate si a le repune pentru ca nu am garantia ca le scot fara sa le deteriorez si pe urma la instalare sigur o sa apara greierii.

Daca stiti pe cineva care face treaba asta bine , tot pachetul (scoatere, colantare, reinstalare) - va rog !

Edited by phunctionist
Corectura
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Romulus said:

Si cu cine ai vorbit tu a spus ca nu se poate monta folia direct asa fara demontare?

Teoretic se poate monta dar trebuie taiata - > cutterul va lasa urme pe trim. Dpmdv, orice modificare fac la masina trebuie sa fie reversibila si sa nu lase urme, prin urmare asta nu e o optiune pt mine. Deci trim-ul trebuie dat jos si folia aplicata prin “invelire”. 
Mai mult, inainte de aplicare, trebuie spalat si degresat ca folia sa prinda foarte bine. Daca nu il dai jos, putin probabil sa poti degresa chiar la margini, acolo unde trebuie taiata folia, caz in care, daca nu e perfect aplicata, poate sa inceapa sa se decojeasca.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Piano black a fost doar o etapa tranzitorie spre a obisnui clientii cu marile ecrane tactile, la care vom admira amprente si zgarieturi pe durata utilizarii autovehiculului; pe de alta parte, o mizerie de plastic lucios este infinit mai ieftina ca un lemn, aluminiu, etc.

  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

piano black nu este o mizerie de plastic lucios. este lemn si parca rolls royce au fost primii care au pus asa pe masina acum foarte multi ani cand(cred ) nu era vorba de evrane prin masini.

da piano black sigur nu e plastic, ca unii producatori ofera piano black lookalike e altceva

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sa fiu sincer, cea mai rasarita masina ce am condus a fost 458 italia, ceva porsche, nu am vazut niciodata un rolls, bentley, maybach, dar piano black e doar o denumire comerciala, si multe masini au trim-uri descrise ca piano black, si de fapt discutam de niste polimeri. Mie nu imi place de fel,se vad orice amprente...si ambianta e sumbra, prefer oricand ambianta de lemn al anilor 90-2000, sau acel aluminiu pasivizat (audi mai avea trimuri de genul asta).

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca e preferinta personala. dar nu e un plastic ordinar, ma refer la piano black adevarat.

in rest sunt o gramada de trimuri care imita tot felul, aluminiu, carbon etc

pe g21 am ceva ciudat care arata ca un fel de metal cu tot felul de linii, nu se vad zgarieturi, amprente , jeg( lol) nimic

pe f10 aveam “piano black” 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Viper05 la mine nu scrie "piano black". Am avut pe E64, dar masina aia era individual si la vopsea cu tapiteria individual merino de un crem maroniu ciudat si piano black. Am sa caut undeva sa vad daca am seria de sasiu. Pe cea actuala scrie:

"4KH Int.l. Alu.rhomb.rauch. Akz.l.pe.ch"

nici o soapta de piano black. Dar... la schimbatorul de viteze si in alte mici parti, TOATE au piano black. Sau ma rog, toate care le-am vazut eu.

image.png

Nici o vorba nicaieri de piano black. Eu G30/G31 nu am vazut fara.

image.png

image.png

Deci nu sunt ornamentele care le poti schimba...

Uite, asta, are piano black si jos langa iDrive, desi are optiune cu lemn selectata. Acolo aparent nu era lemn... Daca selectezi

image.png

Si in catalog apare asa:

image.png

Dar bucatile alea aparent raman intotdeauna piano black.

 

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se pot da cu ceramica aceste trimuri pentru protectie la zgarieturi, posibil sa ajute si anti urme de degete.

Zgarieturile se mai pot corecta cu polish, i am facut eu la un prieten pt e46, nu cred ca erau de fabrica, le am facut bec si erau destul de zgariate.

Nici mie nu imi plac, cred ca si noua daca iei masina, proaspata iesita pe portile fabricii o sa vezi deja praf pe ele.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Itarachiu said:

Cred ca se pot da cu ceramica aceste trimuri pentru protectie la zgarieturi, posibil sa ajute si anti urme de degete.

...pai daca crezi ca ceramica (aia de o dai pe masina-vopsea) e pusa acolo pentru ca sa nu se zgaraie vopseaua, hmm, cred ca vanzatorul-polish-er e unul foarte abil..

Ceramica, cea aplicata pe masina e pentru preventia depunerilor calcarului din apa si prea putin impotriva prafului... (sau de ce nu a crengilor, ramurilor, frumzelor copacilor pe care le mai atingem din cand in cand...) imi pare rau daca te dezamagesc dar nu as da cu cermica de vopsea pe plasticaria piano black.. cu scopul de mai sus. 

Protectia pentru exterior e pentru ca praful si apa sa nu ramana o perioada mult mai indelungata pe masina.. ci sa fie spalate cu prima ploaie.. atat.

Edited by bimmer90f30
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat un polish si a corectat tot 100%, dar evidet ca erau doar zgarieturi din alea doar ca te-ai uitat la ele. Si apoi am aplicat niste ceara de carnauba, am testat eu asa, si am concluzionat ca nu se mai "zgarie" asa usor, adica acum macar le pot privii 🙂 

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.