Jump to content

Achizitie E90/E91 touring 318i sau 320i


Recommended Posts

Salut,

Dupa cum spune si titlul sunt interesat de achizitia unui astfel de model. 200.000km amandoua, una 2010 alta 2011 - par OK (pe net :))) )

Idea este ca as pune GPL pe ea (e Ok pun si pe Porsche GPL, doar sa am banii de unul :)))  si una din problemele calsice pe care le-am gasit la masinile asta sunt injectoarele.

O sa afecteze GPL-ul problema asta? Instalatia va fi autorizata si pusa in cartea masinii + service regulat/corect.

Daca o sa apara probleme la injectoare - fie de la GPL sau de la fostu proprietar, cum se procedeaza? Se reconditioneaza sau se schimba? Daca se poate si un cost la operatia asta ar fi ideal.

 

Mersi

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Romulus said:

Dar mai merita GPL astazi?

 

Din punctul meu de vedere, nu mai merita nici diesel. (varianta aleasa de romani in general pentru economie). Cu atat mai putin GPL. Motoarele noi pe benzina consuma foarte putin si sunt fiabile. (mai ales cele de la BMW 😇) Si sa nu mai vorbim de feeling, care poate fi foarte greu valorificat in bani.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Romulus said:

Dar mai merita GPL astazi?

 

Pentru motoarele noi nu mai merita, dar pentru cele mai vechi eu zic ca da. La ce ma uit eu e consum oficial 9.5 in oras deci vreo 12 chiar 14 in oras iarna, deci 7-8 cu GPL. Zic ca merita.

La cele noi, ma uitam la un 2.0 diesel 180cp de pe Mondeo - consum 5.5 oficial in oras, 8 real din ce am citit pe net. La benzina probabil daca ai un 8 oficial in oras 10 maxim, nu prea mai merita GPL ca si pana cand scoti banii pe instalatie dureaza.

 

Ok. pentru partea de injectoare, ceva pareri: daca sunt probleme cum se rezolva + costuri? Mersi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da, la 325 impozitul este de 1300 pe an.

Legat de gpl, eu, de ceva timp, o folosesc foarte rar pe gpl. Dar, are butelia inlocuita anul trecut (au valabilitate 10 ani), revizii, reglaje. GPL-ul de la noi este prost, plin de mizerii (anual, cand schimb filtrele, ma minunez ce gasesc in ele dupa nr mic de km). Pentru mine, utilitatea lui este doar la drumuri lungi, dpdv al autonomiei (63 l benzina + 48 gaz). Si nu sunt la prima masina pe gpl.

  • Like 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, pvsilviu said:

Da, la 325 impozitul este de 1300 pe an.

Legat de gpl, eu, de ceva timp, o folosesc foarte rar pe gpl. Dar, are butelia inlocuita anul trecut (au valabilitate 10 ani), revizii, reglaje. GPL-ul de la noi este prost, plin de mizerii (anual, cand schimb filtrele, ma minunez ce gasesc in ele dupa nr mic de km). Pentru mine, utilitatea lui este doar la drumuri lungi, dpdv al autonomiei (63 l benzina + 48 gaz). Si nu sunt la prima masina pe gpl.

SI instalatia a fost mai scumpa? Merge 80% gaz - 20% benzina? (asta din cauza injectiei directe)

Cat despre folosire, eu as face invers, deoarece la drum lung/in afara consumul pare decent pe benzina - nu economisesti mult pe GPL. In oras total invers.

----

Edit: Intre timp m-am uitat eu si am gasit:

DESCRIERE

 

  • Cand vorbim despre injectie directa, trebuie sa stim ca aceste autoturisme consuma si un anumit procent de benzina care variaza in functie de mediul in care rulam. Exemplu: un autoturism care are un consum mediu de 10%, va consuma intre 1-2.5l de benzina, iar restul GPL. In mediul extraurban va consuma 1l benzina iar in mediul urban va consuma maxim 2.5l benzina.
  • Fiabilitatea instalatiilor GPL pentru motoarele cu injectie directa a fost dovedita in  foarte multi ani de exploatare fara probleme in Europa de Vest dar si in Romania au fost montate multe autoturisme in ultimii 2 ani. In galeria foto de mai jos exista doar o parte din autoturismele cu injectie directa pe care echipa Supergaz a reusit sa le converteasca cu succes pe GPL.
  • Indiferent de discutie, economia la injectie directa pe GPL este de aproximativ  35 – 45 %.
Edited by Aditd
Link to comment
Share on other sites

Instalatia nu am pus-o eu dar a costat 1200 euro. Masina nu este cu injectie directa si nu stiu cum sunt instalatiile pe astfel de masini. 

La o instalatie gpl, corect reglata, consumul creste cu 20% fata de benzina, nu conteaza daca mergi in oras sau afara. Cu cat faci mai multi km, cu atat o amortizezi mai repede.

Teoretic.

Practic, luand in calcul preturile, consumul, reviziile (filtre, bujii schimbate mai des), sensibilitatea, nu se merita sa mai pui gpl. A, daca o cumperi asa, ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N43 are probleme si asa cum e el facut de la ma-sa si tacsu... Daca-i mai pui si GPL.... 

Eu sincer nu inteleg de ce sa iti complici viata cu BMW, care oricun o sa te rupa la intretinere, dar nu iti permiti sa mergi pe benzina cu ea. Pai in cazul asta, ia-ti altceva cu injectie MPI, pui pe gpl si iti zic eu ca iesi mult mult mai bine. 

Daca iti pui problema deja de consum, mai bine reorienteaza-te. Iti spun sincer. 

Daca vrei sa vezi cheltuielile de la o masina de genul, uita-te in topicul meu cu prezentarea masinii. Succes! 

Link to comment
Share on other sites

daca faci drumuri lungi nu are rost sa pui GPL pe un N43, au un consum foarte bun, scoti si 6% cu ele sau chiar sub la mers pe DN-uri in limita legala. Cati km faci si in ce regim o folosesti? Nu sunt adeptul GPL pe astfel de motoare, oricat le-ar lauda producatorii lor uita-te pe mobile si vezi cate astfel de masini le gasesti cu GPL? Nu au nu pentru ca au aia bani prea multi de benzina ci pentru ca nu sunt pretabile pentru astfel de motoare. Un E90 cu N43 consuma aproape ca un Logan de 1.2, ce ai vrea mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.