Jump to content

Viitorul BMW? - test drive cu iX xdrive 50


Romulus

Recommended Posts

Aici nu am inca multe de spus, doar "pfuai de capul meu!". Mi s-a facut rau la prima accelerare. Instant. Si mie si pasagerului.

Accelerarea vine brusc, mult prea brusc si mult prea violenta si creierul meu nu a fost in stare sa proceseze asa ceva, si nici macar nu este un model M. Cred ca un M60 ar fi fost peste G-urle mele.

Interiorul este absolut superb. Un minimalism studiat cu o explozie de materiale futuriste si comenzi noi cu butoane sci-fi.

Vin si ceva poze.

 

 

Titlul este o referinta la countdown for extintion topic.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Viitorul BMW? - test drive cu iX xdrive 50

Acum incep sa simt ce inseamna acel lucru da, pana acum doar imi imaginam. Tesla aia ma lasa rece, mai putin acea acceleratie. Nu am incredere ca franele ei si suspensile ei sunt gandite cum stiu sa o faca cei de la BMW. NU am incredere nici in idiot-brusk si nici in tesla lui. Deloc. Pe langa ca interiorul de la iX mi se pare 100 clase peste orice tesla.

Nu am iesit cu iX din Bucuresti (de fapt am iesit in Voluntari dar trecem peste) si aproape nu am depasit viteza legala. Cred. Sper. Iar daca am facut-o putin, sper sa nu afle nimeni niciodata.

Volanul este absolut perfect, mi-a placut enorm, fara sa fie gaselnita idioata de la Plaid.

Eu nu as da masina asta la test-drive daca as fi un dealer. Aproape la nimeni. Sau doar la clientii care chiar si-o permit si despre care stiu ca au condus M-uri si masini de performanta.

Link to comment
Share on other sites

Dap, masina este absolut superba cu un interior care cred eu prevesteste viitorul BMW, se vede si pe G60. Incotro se duce firma ca design interior si exterior si ca motorizari si EV/ICE.

Cred ca dupa crash-ul XM de la Pike's Peak va trebui sa ne gandim si ce inseamna greutata acestor EV-uri, de doua ori macar.

Inca mai digerez gandurile si experienta la volanul acestei bestii. Foarte greu sa extrag cuvinte din toate si sa le scriu aici.

 

Din nefericire nu am apucat sa vad range sau timpi de incarcare.

Link to comment
Share on other sites

Am făcut și eu de curând test cu un EQE 43 AMG și accelerația este wow face 0-100 in 4.2 secunde dar tot mai rapid mi s a părut tesla, am făcut anul trecut un test drive cu tesla model 3 performance care face 0-100 în 3.2 secunde, eu când îi dădeam talpă mă lua cu amețeală, vreau să prind să fac test drive și cu model s care face în 2 secunde să văd dacă vomit sau nu. 
Ca să conduci zilnic o mașină de asta și să nu îți fier rău 0-100 în 4 secunde ar cel mai ok.

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Eu conduc iX-u de peste un an..si nu as schimba masina cu nimic in momentul asta ::)

iX xDrive50 are 523 CP, 0-100 km/h in 4.4 sec ..un SUV de 2.7 tone 🙂

M60 are 619CP 😄

Acum cateva saptamani a fost un prieten in vizita si el are un M2 si mi-a zis sa dam o tura cu iX-ull 😄 am gasit o portiune libera fara trafic si fara sa-l anunt am pus-o in Sport si am incetinit pana pe la 20 km/h si i-am dat 😄 "blanaa" pacat ca nu am fost inspirat sa-l filmez cu camera din masina ..mi-a zis ca pur si simplu i-a urcat sangele din picioare  🙂 🙂 🙂  si tipul a avut R8 inainte...

 

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

N-as lua un IX în veci. Am făcut test drive anul trecut prin Iunie cu un 50 pe străzi și am zis jet, nu mă mai urc în așa ceva. Mi-a plăcut in schimb sistemul audio B&W ce suna mult mai bine ca la X5/6. 

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Din păcate interiorul ăla m-a cam lăsat rece. Am condus și un i4M50 tot atunci și zău ca interiorul ăla nu era așa ca la IX.

Tie ți-a plăcut, mie nu. Dar de…fiecare cu gusturile lui. Și pe aici nu se prea vând ca dovada ce discount-uri grele se dau la ele direct de producător.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RedCap said:

Din păcate interiorul ăla m-a cam lăsat rece. Am condus și un i4M50 tot atunci și zău ca interiorul ăla nu era așa ca la IX.

Tie ți-a plăcut, mie nu. Dar de…fiecare cu gusturile lui. Și pe aici nu se prea vând ca dovada ce discount-uri grele se dau la ele direct de producător.

Cred ca nu se vand nu din cauza interiorului, ci din cauza ca au preturile enorme si range-ul mic, mic, mic.

Link to comment
Share on other sites

Care are range mic? poate xDrive40, ca 50 are aproape cel mai bun range dintre toate SUV-rile electrice, in afara de EQS SUV nu cred ca este SUV sa-l bate la range.

Asta a si fost motivul pt care am ales iX.

Orice masina cu baterie peste 100 kWh costa peste 100k

Edited by TKD29
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, TKD29 said:

ca 50 are aproape cel mai bun range dintre toate SUV-rile electrice,

@TKD29 Range mic pentru mine, nu in general. Eu unul pana nu pot conduce in stilul meu prin Romania, 500 km, consider ca un EV nu imi este util, si asta 10-90%. Posibil cu iX xDrive 50 tu sa poti face 500 km, dar eu sigur nu. Perceptia range-ului este relativa.

 

36 minutes ago, TKD29 said:

Orice masina cu baterie peste 100 kWh costa peste 100k

Corect. Si dupa cum am spus, mi-a placut mult iX xDrive50. Este o masina excelenta si superba. Dar pretul ala nu e pentru oricine.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Romulus said:

Cred ca nu se vand nu din cauza interiorului, ci din cauza ca au preturile enorme si range-ul mic, mic, mic.

Exact, daca exista IX benzina sau diesel cred ca se vindea ca X5-ul.

Nu se prea vand din cauza range-ului, ca orice electrica de altfel. Mie mi-ar fi teama sa nu raman cu ea in drum.

TKD29@ Tu parca nu locuiesti in Romania, deasta e de inteles opinia ta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.