Jump to content

Iubesc Recorder dar urasc Recorder


Romulus

Recommended Posts

2 minutes ago, Romulus said:

@Mircea-Si cu tot respectul nu e asa. Mircea Geoana are o prestanta, dar si el este un functionar public NATO, care nu a fost ales prin vot popular. Presedintele Romaniei, este o institutie, condusa de un actual om detestabil, dar pe care votul nostru popular il face un demnitar de rang inalt pana pleaca si chiar dupa. Ca oameni, Mircea Geoana fost PSD, este 10 clase peste actualul chirias al administratiei prezidentiale.

Mai incape vreo indoiala? Avem presedintele pe care il avem, asa cum americanii acum au presedintele pe care il au.. dar felul cum se prezinta e din alt univers

Si asta vine cu avionul! Ce e asa greu de inteles?

Link to comment
Share on other sites

E ok ca esti suparat pe recorder dar nu ei imping votantii catre AUR ci chiar domnul presedinte cu actiunile lui, recorder doar isi face treaba.

Aici nu vorbim de companii, de oameni de vanzari, vorbim la nivel macro, ala/presedintele nu are neaparat nevoie de imagine ca toata lumea stie cine e Romania si cine e el :))

Si da, sunt de acord ca ar fi bine si mai ok din toate punctele de vedere sa avem un avion prezidential.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Romulus said:

Cred ca nu ai semnat contracte asa de des. Cu tot respectul, cand nu esti cunoscut, ideile pot parea frumoase, dar sa nu fie credibile daca nu sunt insotite de o imagine de succes. Nu poti sa te dai jos din dacie, si sa vorbesc ca un cioban de standa despre proiecte de milioane si sa ai credibilitate. 

Credibilitatea initiala si increderea ti-o dau imaginea si felul cum vorbesti si te prezinti.

 

Nu am semnat eu contract la nivel mare. Dar exact cum ai spus si tu, credibilitatea si increderea initiala ti-o da felul in care vorbeste si se prezinta, nu din ce avion/masina/elicopter coboara.

 

Dar am vazut cand s-au vandut companii mari de miliarde de dolari si aia au semnat contractul in tricou sau intr-o camasa.

Edited by Alex3245
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mircea-Si said:

Romulus, pai asta zic, Geoana e singurul care poate sa fie presedinte, daca iese oricine altcineva....fac bagajele si pa pa. Important e sa candideze pana la urma :))

M-ar bucura sa iasa presedinte. l-am admirat chiar si cand era PSD desi detest PSD-ul. Dar daca e destept incearca sefia NATO nu se coboara in mocirla politicii romanesti.

 

1 minute ago, arnx said:

E ok ca esti suparat pe recorder dar nu ei imping votantii catre AUR ci chiar domnul presedinte cu actiunile lui, recorder doar isi face treaba.

Aici nu vorbim de companii, de oameni de vanzari, vorbim la nivel macro, ala/presedintele nu are neaparat nevoie de imagine ca toata lumea stie cine e Romania si cine e el :))

Si da, sunt de acord ca ar fi bine si mai ok din toate punctele de vedere sa avem un avion prezidential.

Nu, sunt suparat pe Recorder pentru ca imping o naratiune falsa, cum ca presedintele isi permite sa inchirieze "avioane de lux". Asta e fals complet. Presedintele Romaniei, are nevoie de un avion prezidential cu care sa poata calatori si sa reprezinte Romania. Administratia prezidentiala nu a inchiriat un avion de lux. Toate avioanele sunt jeturi private normale, nu sunt de lux. Pana si idea asta este o naratiune falsa. Nu explica nimeni de ce un presedinte are nevoie de asa ceva si care e miza. O tot dau cu avionul de lux si cam atat.

Presedintele Romaniei trebuie sa aiba un avion prezidential cu care sa poata calatori confortabil la destinatiile necesare functiei si odata pe an chiar si in vacanta.

Un presedinte roman, nu poate calatori in un avion de linie, ar fi un risc de securitate mult peste ce trebuie tolerat. De acea are sofer la dispozitie si dupa ce isi termina mandatul, platit de statul roman. Este cel mai important demnitar roman, pana cand moare. El si toti ceilalti in viata inca.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Romulus said:

Nu, sunt suparat pe Recorder pentru ca imping o naratiune falsa, cum ca presedintele isi permite sa inchirieze "avioane de lux". Asta e fals complet. Presedintele Romaniei, are nevoie de un avion prezidential cu care sa poata calatori si sa reprezinte Romania. Administratia prezidentiala nu a inchiriat un avion de lux. Toate avioanele sunt jeturi private normale, nu sunt de lux. Pana si idea asta este o naratiune falsa. Nu explica nimeni de ce un presedinte are nevoie de asa ceva si care e miza. O tot dau cu avionul de lux si cam atat.

Presedintele Romaniei trebuie sa aiba un avion prezidential cu care sa poata calatori confortabil la destinatiile necesare functiei si odata pe an chiar si in vacanta.

Un presedinte roman, nu poate calatori in un avion de linie, ar fi un risc de securitate mult peste ce trebuie tolerat. De acea are sofer la dispozitie si dupa ce isi termina mandatul, platit de statul roman. Este cel mai important demnitar roman, pana cand moare. El si toti ceilalti in viata inca.

Daca e asa, perfect de acord cu ce zici tu. Nu m-am uitat la clip si nici n-am sa ma uit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, bimmer90f30 said:

@Jayson nu stiu cu, cati alti straini ai intrat in contact, asa mai de la vest.. dar sa stii bine, IMAGINEA CHIAR E IMPORTANTA. La foarte multe nivele, nu doar statale.

Daca tu crezi ca nu e importanta este pentru ca nu intelegi ce se intampla la alte nivele. Si asta nu e vina ta. Nu fac decat sa atrag atentia sa privesti din alt punct de vedere.. 

Dar hai sa te intreb altceva daca pe prima nu o crezi. Ai vazut pozele puse cu sosirea presedintilor de stat pe aeroport? Ce senzatie ti-a dat cand ai vazut cand langa presedinte ai vazut avionul PE CARE SCRIE TARA DE CARE APARTINE!? 

 

Traiesc in strinatate de 10 ani, am studiat si lucrat in tari "asa mai de la vest". 

Imaginea este fix 0 atat timp cat esti doar o imagine goala. 

Lucrez pentru una dintre cele mai mari companii aeriene din lume si stau la masa saptamanal cu persoanele care iau deciziile cheie. Doresc sa-ti transmit ca imaginea e ultimul lucrul pentru care oamenii au ajuns in pozitiile curente sau pentru care afacerea merge struna. 

Da, am vazut imaginile si nu ma incalzesc cu absolut nimic. Sa nu uitam ca documentarul Recorder facea comparatia intre Romania si alte state din UE. Multe din imaginile din topic sunt irelevante in acest context.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jayson said:

Sa nu uitam ca documentarul Recorder facea comparatia intre Romania si alte state din UE. Multe din imaginile din topic sunt irelevante in acest context.

Complet gresit. Recorder compara functionari publici, cum e Charles Michel si Ursula von der Leyen cu presedintele unei tari care este un demnitar de rang inalt. Diferenta o face votul public nominal. Nu a ales-o masa populara pe Ursula si pe Charles, chiar daca functiile lor ne sperie. Dar pe presedintele in exercitiu al Romaniei da.

Si trebuie verificata aia cu presedintele cehiei si slovaciei si daca sunt demnitari de rang sau doar functionari publici.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Alex3245 said:

Deci imaginea e mai importanta decat ce avem in cap?

Niciodata nu am vazut vreun om de afaceri adevarat sa se ia dupa imaginea viitorului partener ci mai degraba la portofoliul lui si dupa ideiile spuse de el. Nu ca a venit ala cu un s-class sau cu skoda sau ca nu e imbracat la 4 ace.

Eu nici nu ma uit cum ajunge vreun presedinte undeva, ma uit doar la ce s-a discutat si ce urmeaza in urma discutiei.

lol imaginea e foarte importanta, daca nu ar fi importanta nu s-ar da intalniri la hoteluri de 5 stele si asa mai departe.

gandeste-te tu de exepmlu ca vrei sa semnezi cu o firma un contract de cateva milioane, si aia  iti spun ,boss pentru noi nu conteaza imaginea, asa ca nu avem birouri, lucra dintr-o garsoniera, hai sa ne intalnim la kaufland in parcare si semnam pe capota. ce zici? mai semnezi? garantez ca nu

 

 

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Jayson said:

Lucrez pentru una dintre cele mai mari companii aeriene din lume si stau la masa saptamanal cu persoanele care iau deciziile cheie. Doresc sa-ti transmit ca imaginea e ultimul lucrul pentru care oamenii au ajuns in pozitiile curente sau pentru care afacerea merge struna. 

nu e chiar totuna. Te poti duce la un interview de job in tricou si slapi dar nu e recomandat niciodata. Si daca o faci, te angajeaza si nu e ok, te dau afara. La semnarea unui contract nu e la fel, nu poate termina contractul dupa o luna, sau nu la fel de usor si fara costuri enorme.

Mare diferenta.

Daca ma duc eu maine la Airbus la CEO si promit ca pot livra placi de aluminiu de aviatie, sta de vorba cu mine cineva? Dar daca aterizez cu un Embraer la ei pe pista, poate ca am o sansa sa ma asculte cineva.

E o carte de vizita care ramane in istorie.

1 minute ago, Viper05 said:

lol imaginea e foarte importanta, daca nu ar fi importanta nu s-ar da intalniri la hoteluri de 5 stele si asa mai departe.

gandeste-te tu de exepmlu ca vrei sa semnezi cu o firma un contract de cateva milioane, si aia  iti spun ,boss pentru noi nu conteaza imaginea, asa ca nu avem birouri, lucra dintr-o garsoniera, hai sa ne intalnim la kaufland in parcare si semnam pe capota. ce zici? mai semnezi? garantez ca nu

 

 

Corect. Nu poti reprezenta o imagine de succes si sa fi ascultat daca nu ai o imagine care sa reprezinte ca si o carte de vizita ce vrei tu sa vinzi.

Link to comment
Share on other sites

Lasati-l pe dl Presedinte sa mearga si el in concedii pe banii nostri. Care e problema? O fi prea obosit de la atata munca si hamaleala in fruntea tarii.

Tot subiectul e penibil.

Tara arde si Presedintele n-are avion... 😄 

Haideti mai baieti, ca omul n-a facut absolut NIMIC in cele 2 mandate, si sigur nu va recupera la final.

Geoana e 100 clase peste, dar daca nu se va prostitua politic, n-are nicio sansa ( si e pacat! ) Mihaela, dragostea mea! - ca tot se vorba despre el, citind in diagonala cele aprox 3 pagini deja 😄 

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa vedeti care-i treaba cu imaginea, in urma cu ceva ani am vazut un documentar, cu tarile africane...maimutele isi faceau imitatie de telefoane din lemn si cand mergeau cu pseudo masinile lor tineau bucata de lemn la ureche ca sa-i vada lumea ca e ocupat, adica are dom'le biznis......:)))

Link to comment
Share on other sites

Te rog frumos sa iei loc pe scaun si sa te linistesti @Jayson, aici nu ne umflam in pene, iar ca si idee si eu tot acolo sunt si toti sunt black tie, professional language and carisma 🙂 

Imaginea conteaza din punct de vedere business, aici nu comparam ce spunea Alex mai sus, masina ieftina, telefon scump.

Imi aduc aminte ca am fost la o intrevedere cu un client si la acel moment aveam o Skoda Superb Sportline, clientul avea toata flota BMW. Am adus aceasta problema in discutie cu managerul nostru de flota si ce credeti, urmatorul an am schimbat marca.

Nu stii de cate ori sunt nevoit sa ies la intalniri cu bossulimea la restaurante scumpe, imagineaza-ti sa mergem cu Fabia la IT Cucina sau Casa di David.
 

Pe vremuri se numea, eticheta 🙂

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

nu e chiar totuna. Te poti duce la un interview de job in tricou si slapi dar nu e recomandat niciodata. Si daca o faci, te angajeaza si nu e ok, te dau afara. La semnarea unui contract nu e la fel, nu poate termina contractul dupa o luna, sau nu la fel de usor si fara costuri enorme.

Mare diferenta.

Daca ma duc eu maine la Airbus la CEO si promit ca pot livra placi de aluminiu de aviatie, sta de vorba cu mine cineva? Dar daca aterizez cu un Embraer la ei pe pista, poate ca am o sansa sa ma asculte cineva.

E o carte de vizita care ramane in istorie.

Corect. Nu poti reprezenta o imagine de succes si sa fi ascultat daca nu ai o imagine care sa reprezinte ca si o carte de vizita ce vrei tu sa vinzi.

Nu am spus sa te duci in slapi si tricou. Trebuie sa fi decent. Daca ai ceva in cap poti merge si in tricou polo si blugi si sa ai acelasi rezultat ca si cum ai merge la costum. La genul asta de discrepanta ma refeream. Daca te angajeaza si nu esti okay, te dau afara indiferent de cum ai fi imbrcat.  Terminarea unui contract, ai probation period, o luna, 2, 3 depinde de senioritate, o perioada in care nimeni nu are nici o obligatie care sa duca la "costuri enorme".

Daca mergi maine la CEO-ul Airbus si poti dovedi ca de cativa ani livrezi aceleasi placi pentru Boeing fara probleme e indiferent ca te-ai prezentat cu taxiul sau ai aterizat cu Embraerul. Calitatea si costul placilor primeaza in fata imaginii personale.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jayson said:

Daca mergi maine la CEO-ul Airbus si poti dovedi ca de cativa ani livrezi aceleasi placi pentru Boeing fara probleme e indiferent ca te-ai prezentat cu taxiul sau ai aterizat cu Embraerul. Calitatea si costul placilor primeaza in fata imaginii personale.

Si daca abia acum incep business-ul si nu am livrat inca nici una, ma asculta cineva?

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jayson said:

".

Daca mergi maine la CEO-ul Airbus si poti dovedi ca de cativa ani livrezi aceleasi placi pentru Boeing fara probleme e indiferent ca te-ai prezentat cu taxiul sau ai aterizat cu Embraerul. Calitatea si costul placilor primeaza in fata imaginii personale.

 

cred ca sunt mai multe chestii de discutat aici. in primul rand CEO-ul nu semneaza contracte cu alti subcontractori sa fim seriosi. in al 2-lea rand inainte de semnare la o chestie asa mare ar veni ei la tine sa iti vada facilitatile. si daca ii primesti in tricou si fara un meeting room calumea, dara niste birouri calumea,pierdut contractul iti garantez

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Viper05 said:

lol imaginea e foarte importanta, daca nu ar fi importanta nu s-ar da intalniri la hoteluri de 5 stele si asa mai departe.

gandeste-te tu de exepmlu ca vrei sa semnezi cu o firma un contract de cateva milioane, si aia  iti spun ,boss pentru noi nu conteaza imaginea, asa ca nu avem birouri, lucra dintr-o garsoniera, hai sa ne intalnim la kaufland in parcare si semnam pe capota. ce zici? mai semnezi? garantez ca nu

 

 

Sa nu exageram, una este sa te prezinti in conditii normale, alta este sa o arzi in fite. Vorbim de normal vs fite, nu putem sa spunem ca semnatul pe capota este normal, trebuie comparat normal vs fite. Adica sa vii sa semnezi intr-un birou de notariat, avocatura sau biroul firmelor vs a semna intr-un hotel de 5 stele. 

Si referitor la garderboa ca sa nu mai facem comparatii si pentru asta, orice om cand merge la ceva formal se imbraca casual, decent dar nu se imbraca in ultimul costum de la nu stiu ce firma care costa 50k euro.

Comparatia mea era intre normalitate si a arata o imaginea falsa despre persoana respectiva.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Ciprian01 said:

Pe vremuri se numea, eticheta 🙂

Eticheta care e importanta si arata respect interlocutorului.

 

3 minutes ago, Viper05 said:

cred ca sunt mai multe chestii de discutat aici. in primul rand CEO-ul nu semneaza contracte cu alti subcontractori sa fim seriosi. in al 2-lea rand inainte de semnare la o chestie asa mare ar veni ei la tine sa iti vada facilitatile. si daca ii primesti in tricou si fara un meeting room calumea, dara niste birouri calumea,pierdut contractul iti garantez

🤣 corect. era un exemplu, exagerare de dragul argumentatiei.

1 minute ago, Alex3245 said:

Sa nu exageram, una este sa te prezinti in conditii normale, alta este sa o arzi in fite.

Corect. Si ce spun eu este ca un avion prezidential nu e ca si institutia o arde in fite. E o decenta absolut normala pentru un deminar de prim rang ales prin vot popular.

Ca Basescu s-a dus cu logan sa bea cu gealatii si ne-a invatat prost. Desi nici el nu avea voie sa conduca. Si pe el l-am votat si pe final l-am detestat.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romulus said:

Corect. Si ce spun eu este ca un avion prezidential nu e ca si institutia o arde in fite. E o decenta absolut normala pentru un deminar de prim rang ales prin vot popular.

Ca Basescu s-a dus cu logan sa bea cu gealatii si ne-a invatat prost. Desi nici el nu avea voie sa conduca. Si pe el l-am votat si pe final l-am detestat.

Eu nu spun ca este gresit sa avem un avion prezidential, ba dimpotriva sa-l avem.

Eu doar spuneam ca daca esti un conducator adevarat si ca iti pasa de poporul tau nu mergi in turneu in Asia care costa 1.2 milioane de euro si noi suntem in deficit bugetar. Adica populatie este pur si simplu inundata de taxe, schimbari ale codului fiscal din an in an si tu te plimbi fara vreun scop anume.

Nu era vorba ca trebuie reduse cheltuielile ? Eu nu vad vreun semn ca cheltuielile sa fie reduse, ei doar se uita in buzunarul celor de la privat.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Romulus said:

Eticheta care e importanta si arata respect interlocutorului.

Cineva e batran aici! 

@Alex3245, ai comparat 2 lucruri paralele.

1 - tipologia de romanish, tineri cu tricouri colorate, bermude lasate si telefoane scumpe, care traiesc probabil salary to 0 lunar si ->

2 - tinuta business, atribuita intalnirilor cu furnizori/clienti. Aici trebuie o prezenta, care nu are cum sa nu fie insotita de o camasa, jeans sau chiar costum, in functie de locatie.

Nu pot negocia eu cu cineva de 1 milion de euro anual, coborand dintr-un Renault Clio luat prin leasing operational de la nuj cine si imbracat sec si sa am pretentii de om mare si ca la anul facem 5x.

Nu mai comparati, ca da domne, dar uite in vest, la nemti, ca aia ce masini au si cat castiga si bla bla. Da, asa sunt ei, fara notiunea de a se bucura de viata, la 70 ani pleaca in vacante, cand rinichii sunt obositi si inima pulseaza greu, atata pot ei ca si minte.

Si pe final, ca mi se termina programul, nu vreti sa stiti cat de misto sunt intalnirile cu italienii, tzipla, rasete si miros de Acqua di Parma.

Sa ii luam avion presedintelui zic, Romanian Air Force oricum e pe moarte, alimenteaza mai des, dar tot acolo ajunge...

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Alex3245 said:

Sa nu exageram, una este sa te prezinti in conditii normale, alta este sa o arzi in fite. Vorbim de normal vs fite, nu putem sa spunem ca semnatul pe capota este normal, trebuie comparat normal vs fite. Adica sa vii sa semnezi intr-un birou de notariat, avocatura sau biroul firmelor vs a semna intr-un hotel de 5 stele. 

Si referitor la garderboa ca sa nu mai facem comparatii si pentru asta, orice om cand merge la ceva formal se imbraca casual, decent dar nu se imbraca in ultimul costum de la nu stiu ce firma care costa 50k euro.

Comparatia mea era intre normalitate si a arata o imaginea falsa despre persoana respectiva.

 

iti garantez ca 99.9% din populatie( printre care si eu) nu stiu diferenta dintre un costum de 2k si unul de 50k

ce inseamna fite mai exact? unde tragi linia? 

eu zic ca e o problema de de perceptie in mare parte. tu de exemplu sa zicem iti permiti un bmw nou sau aproape nou, ti se pare o chestie normala sa ai asa ceva nu ti se pare fita ( din punctul tau de vedere raportat la veniturile tale)

probabil unul care castiga de 100 de ori mai mult ca tine nu vede costumul ala de 50k ca o fita , il vede ca pe ceva normal

la cealata extrema un om sarac dintr-o tara in dezvoltare care tot ce are pe lumea asta e orezul de la UN va vedea bmw-ul tau ca pe o fita

totul e o chestie de perspectiva, si e vazuta de noi dar din punctul nostru de vedere raportat la veniturile noastre

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Alex3245 said:

Eu doar spuneam ca daca esti un conducator adevarat si ca iti pasa de poporul tau nu mergi in turneu in Asia care costa 1.2 milioane de euro si noi suntem in deficit bugetar.

Eu de cand am terminat liceul, stiu o chestie care m-a ajutat enorm in tot ce am intreprins. Cand ai buget mic, nu reduci cheltuieli, ci faci mai multi bani.

Deci daca ai deficit bugetar si esti un presedinte bun, poti aduce multi bani in tara prin turneu in Asia. 

Dupa parerea mea @Alex3245 nimic mai gresit decat ce spui tu.

2 minutes ago, Ciprian01 said:

Nu mai comparati, ca da domne, dar uite in vest, la nemti, ca aia ce masini au si cat castiga si bla bla. Da, asa sunt ei, fara notiunea de a se bucura de viata, la 70 ani pleaca in vacante, cand rinichii sunt obositi si inima pulseaza greu, atata pot ei ca si minte.

Asta se vede cand te duci la Roma si Paris si compari eleganta lumii pe strada cu lumea din Berlin, Munchen sau Koln. Desi la Berlin predomina punkerii si emo de te ia cu ameteli. Din cauza ca si ei au fost estici si nu-si gasesc inca calea.

 

(14) Administrația Prezidențială - YouTube

e o munca grea si sa te imbraci in acelasi costum si aceeasi cravata in asa multe zile.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Viper05 said:

lol imaginea e foarte importanta, daca nu ar fi importanta nu s-ar da intalniri la hoteluri de 5 stele si asa mai departe.

da ai dreptate.

dar putin stiu de "diplomatie", " protocoale", etc... 

suntem totusi o tara NATO, o tara UE (cu bune si rele), dar asta e adevarul.

noi (romanii) stim sa bagam batul prin gard, si ...sa moara si capra vecinului, ca unii nu pot mai mult.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.