Jump to content

BMW X5 a luat foc din mers


Recommended Posts

Buna ziua,

Săptămâna trecută mi-a luat foc din mers un X5 din 2016(2.5XD Diesel 231 CP) pe autostrada A8 in apropiere de Stuttgart.Eram cu nevasta și băiatul de un an și jumatate în mașină dar am reușit să scăpăm teferi.Am aflat de la BMW că am avut rechemare pentru ea chiar acum 3 săptămâni dar inca nu am primit foaie acasă.Masina avea 255 000 km dar până la 220 000 km toate reviziile au fost făcute la BMW.Nu am avut Casco și aș vrea să dau in judecata BMW.Crede- ți că aș avea vreo șansă?

 

Va mulțumesc!

  • Sad 1
  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

Săptămâna trecută mi-a luat foc din mers un X5 din 2016(2.5XD Diesel 231 CP) pe autostrada A8 in apropiere de Stuttgart.Eram cu nevasta și băiatul de un an și jumatate în mașină dar am reușit să scăpăm teferi.Am aflat de la BMW că am avut rechemare pentru ea chiar acum 3 săptămâni dar inca nu am primit foaie acasă.Masina avea 255 000 km dar până la 220 000 km toate reviziile au fost făcute la BMW.Nu am avut Casco și aș vrea să dau in judecata BMW.Crede- ți că aș avea vreo șansă?

Va mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu sa incerca sa ii dau in judecata. Masina consuma antigel? Ai curatat galeria de admisie de curand? Sigur totul a plecat de la racitor.

Racitorul l ai schimbat vreodata? Intreb deoarece rechemarile sunt de vreo 4-5 ani, acum fiind alt model de racitor cu o noua rechemare. Eu la g30 l am schimbat de 2 ori racitorul cu egr ul, ultima data cu modelul cel nou.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Mașina am cumpărat o din Berlin acuma un an și două luni dar am înmatriculat o in Romania.Am aflat de rechemare de la BMW Romania și a fost făcută pe data de 15 octombrie anul acesta,exact cu o lună înainte să ia foc mașina.As vrea sa ii dau in judecata in Romania pentru că acolo a fost înmatriculată mașina.

9 minutes ago, branevl said:

Eu sa incerca sa ii dau in judecata. Masina consuma antigel? Ai curatat galeria de admisie de curand? Sigur totul a plecat de la racitor.

Racitorul l ai schimbat vreodata? Intreb deoarece rechemarile sunt de vreo 4-5 ani, acum fiind alt model de racitor cu o noua rechemare. Eu la g30 l am schimbat de 2 ori racitorul cu egr ul, ultima data cu modelul cel nou.

Mașina nu consuma antigel și mergea foarte bine.Chiar acu o luna am schimbat filtrele și uleiul la ea și nu avea absolut nimic.Nu am schimbat nimic ce tine de răcitor și galeria de admisie.

  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

Chestia cu racitoarele e dezasteuoasa la bmw.

La 20d-ul pe care l-am avut, am svhimbat prima data pana in 70.000km. Pierdea antigel.

Apoi a schimbat fratele la 95.000 (iar pierdea antigel). Si toamna asta, la 120.000, i a venit chemare sa schimbe iar, deci reprezentanta a avut initiativa. Acum nu pierdea antigel insa poate au avut un model nou de racitor. E doar speculatie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg, pe 15 octombrie ai schimbat racitorul pe rechemare?  Oricum cauta un avocat, daca ai schimbat racitorul si dupa a luat foc este cam ciudat, oricum tu trebuia la km aia sa cureti galeria sigur era plina de calimina, efectiv blocata.

Acum am vazut deci nu l ai schimbat racitorul. Pai dureaza mult sa vina cel nou deoarece este alta rechemare si au schimbat producatorul racitorului, cum are garantie 15 ani, este cu totul alt racitor.

Acum se inlocuieste la toti direct,  nu cum faceau inainte cum aveau ei chef daca le dadeai sau nu spaga.

Sunt 2 rechemari acum, rechemare pe update de soft cica ceva protectie sa nu ia fac masina si pe racitor. Tu sigur aveai update si pe  soft, nu ti au facut nici macar update ul de soft?

  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

Cand ai fost acum o luna te au pus sa semnezi ceva ca mergi pe propria raspundere in caz ca ia foc?

Si bineinteles trebuia sa te informeze ca nu mai poti sa mergi cu masina si din cate se vede chiar era cazul sa nu mai mergi cu ea. Eu zic ca ai o sansa daca dai bmw in judecata.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

La schimbarea pe care a facut o fratele la 95.000, cand masina pierdea si antigel, l-a pus sa semneze ca nu mai merge cu ea.

A plecat la salzburg pe propria piele si a facut 3000km.

La schimbul de toamna asta, l a chemat masina fiind in regula si nici vorba sa il puna sa semneze ceva, mai ales ca programarea a fost la o luna distanta si oricum a fost schimb prevendiv nu pt ca exista o problema reala.

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

@ghost89 am ascuns postul pentru ca incita la violenta ceea ce este dupa stiinta mea umila o infractiune. Problemele astea se rezolva in dreptul civil si penal dupa caz intre cel pagubit si cei care sunt de vina pentru acest lucru. In discutii particulare putem spune ce gandim, dar in public, eu cred ca trebuie sa mentinem un minim de decenta si sa fim intotdeauna in legalitate.

In plus, postul tau este oarecum off-topic, iti recomand sa deschizi un topic pe tema aleasa, in cazul acesta, ultimele BMW-uri adevarate, unde la fel te rog mult sa nu inciti la nici o incendiere voita sau involuntara.

 

Link to comment
Share on other sites

Nasol bro, bine ca ati scapat teferi. Daca nu ma insel trebuia sa ai notificare in masina pe Idrive, acolo spunea ca pana se schimba racitorul , cel de pe masina are garantie 15 ani. In mod sigur aceasta politica s-a aplicat pentru toate masinile afectate. In cazul tau, BMW trebuie sa te despagubeasca, Esentialul este sa dovedesti ca de acolo a plecat incendiul...parerea mea.

Edited by Romulus
offtopic
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ceva noutati ?

Ieri dimineata mergeam la munca si deodata vad in departare nor de fum amestecat cu ceata, caci era 6:45, intuneric, ma rog.

Viteza restrictionata, se mergea doar pe o banda, ce sa vezi, ardea un X3 …

Pompieri, salvare …

Asta se intampla la intersectia cu Engen catre Elvetia pe A81.

Ideea e ca atunci cand citesti aici povesti sau intamplari mai e cum mai e, dar sa vezi live e destul de traumatizant .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.