Jump to content

Manopera schimb telescoape și bucși


Recommended Posts

Cat crezi tu ca merita treaba asta, Alex?  Din punctul meu de vedere, faptul ca pui aceasta intrebare evidentiiaza faptul ca esti putin deranjat de suma ceruta. Daca suma de 600 lei iti parea mica, plateai fara sa mai intrebi.

Vinde masina.

Link to comment
Share on other sites

Pretul este corect pt ca sunt ceva ore de manopera. Tu gandeste-te ca in pretul final trebuie sa se castige salariul mecanicului, chiria spatiului, elevatorul, curentul, gazul, apa si multe alte costuri care tin de un service.....

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

uite aici niste preturi orientative si mai gasesti si altele
https://autoserv.ro/continut/21-tarife-service-auto
 

La aceasta operatiune, nu este cazul de mari variatii de pret in functie de brand/model, sunt destul de similare, iar un mecanic care se pricepe, in 2 ore ar reusi, fara probleme.
deci si dupa calculul de acolo, ajungi in jur de 500, asa ca, daca ti-a eliberat factura as zice ca e ok.

28 minutes ago, six in line said:

Pretul este corect pt ca sunt ceva ore de manopera. Tu gandeste-te ca in pretul final trebuie sa se castige salariul mecanicului, chiria spatiului, elevatorul, curentul, gazul, apa si multe alte costuri care tin de un service.....

acum, ca si exemplu contra, eu anul trecut pe vremea asta am schimbat toate bratele/bieletele si bucsele pe puntea spate (a durat in jur de 3 ore) si am platit 700 ron (fara factura) dar apoi, la 6-7 luni, acelasi atelier/garaj mi-a luat 350 lei pentru un amarat de rulment pe spate, adevarul este ca nu am intrebat inainte, dar am intrebat de 3 orei cand l-am intrebat cat costa, asta pentru o lucrare care a durat sub 1 ora.

asa ca preturile sunt relative, mai ales la atelierele mici, apoi la cele mari e o alta discutie....

Link to comment
Share on other sites

Preturile au crescut mult fata de anul trecut, atât la piese cât și la manopera.E un preț ok. Nu te jecmaneste dacă asta întrebi. 

Tre sa mai ai în vedere un lucru, valabil în orice domeniu, dacă vrei calitate, trebuie sa și plătești un preț corect, nimeni nu muncește pe degeaba. Mai bine dai un ban și știi ca rezolvi problema, te duci la un cârpaci pt un milion în minus, da dacă nu știe ce face iar nu e bine... 

Edited by Lospaa
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mircea-Si said:

faptul ca pui aceasta intrebare evidentiiaza faptul ca esti putin deranjat de suma ceruta. Daca suma de 600 lei iti parea mica, plateai fara sa mai intrebi.

Vezi cum iesi daca cumperi bratele cu totul, noi, DAR NU PUNE "IEFTINEANU"! Cumpara de dealer daca poti.

Pana la urma cea mai multa munca si pierdere de timp o sa fie la scos si bagat bucse.

Sa debucsezi si sa pui bucsa noua corect fara presa buna.. nu o sa tina.

Cele mai fiabile sunt brate noi, de dealer..

(...La mine vreau sa schimb eu bucsele pe fata, cu presa manuala nu pe banc.. /dar o fac in regie proprie, cum ma stiu mai toti.. dar si masina are aproape 20 ani; nu mai vreau sa pun nou la varsta ei..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.