Jump to content

Upgrade sistem audio E90


David Dobre

Recommended Posts

Vă salut!

Nu îmi dau seama dacă încep să fiu audiofil de ceva timp sau e doar o normalitate, dar nu mă mai mulțumește sistemul audio de pe E90-ul meu, este unul stock cu boxe phillips și 2 subwoofere discrete sub scaunele față, în combinație cu player-ul fără navigație nu au cine știe ce randament și încep să mă nemulțumească, citisem pe undeva că modele cu navigații transmit de asemenea și un semnal mai bun la boxe dacă mă exprim corect.

În lipsa tweeterelor, i-am luat 2 tweetere hertz și urmează să le montez mâine să văd ce mai compensează, sunt destul de vestite dar nu mă aștept la o schimbare de la cer la pământ.

Aș vrea să îi adaug un amplificator, am căutat pe internet discuții despre subiectul acesta,  topicuri, videoclipuri și nu am înțeles pe deplin cum stă treaba, am văzut că prețurile lor variază foarte mult și nu știu ce ar fi potrivit pentru mașina mea și în același timp dacă ar aduce un beneficiu considerabil. De asemenea nu știu cât de capabil ar fi sistemul de pe mașină alături de un amplificator și cât de mult pot scoate din el, dacă măcar se apropie spre exemplu de un hi-fi sau nu e mare brânză. 

Nu înțeleg pe deplin acest subiect și dacă are cineva timp să mă lumineze aș aprecia enorm, mă bătea și gândul să îi schimb sistemul cu un hi-fi complet, sau să pun doar amplificator de hi-fi dar mi se pare complicat cu cablajele și nu știu dacă e o idee strălucită neapărat.

Sunt puțin în ceață, orice părere e bine venită, mulțumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, David Dobre said:

Vă salut!

Nu îmi dau seama dacă încep să fiu audiofil de ceva timp sau e doar o normalitate, dar nu mă mai mulțumește sistemul audio de pe E90-ul meu, este unul stock cu boxe phillips și 2 subwoofere discrete sub scaunele față, în combinație cu player-ul fără navigație nu au cine știe ce randament și încep să mă nemulțumească, citisem pe undeva că modele cu navigații transmit de asemenea și un semnal mai bun la boxe dacă mă exprim corect.

În lipsa tweeterelor, i-am luat 2 tweetere hertz și urmează să le montez mâine să văd ce mai compensează, sunt destul de vestite dar nu mă aștept la o schimbare de la cer la pământ.

Aș vrea să îi adaug un amplificator, am căutat pe internet discuții despre subiectul acesta,  topicuri, videoclipuri și nu am înțeles pe deplin cum stă treaba, am văzut că prețurile lor variază foarte mult și nu știu ce ar fi potrivit pentru mașina mea și în același timp dacă ar aduce un beneficiu considerabil. De asemenea nu știu cât de capabil ar fi sistemul de pe mașină alături de un amplificator și cât de mult pot scoate din el, dacă măcar se apropie spre exemplu de un hi-fi sau nu e mare brânză. 

Nu înțeleg pe deplin acest subiect și dacă are cineva timp să mă lumineze aș aprecia enorm, mă bătea și gândul să îi schimb sistemul cu un hi-fi complet, sau să pun doar amplificator de hi-fi dar mi se pare complicat cu cablajele și nu știu dacă e o idee strălucită neapărat.

Sunt puțin în ceață, orice părere e bine venită, mulțumesc frumos!

Ah , se pare ca nu sunt singurul care nu e multumit de sistemul audio standard. Deci .. ai E90 facelift sau non-facelift? Pe E90-uri , cel mai bun sistem OEM ar fi Individual Audio , care e destul de rar. De fapt, mai pe scurt toate sistemele audio puse pe E90 sunt urmatoarele: Standard ( ce ai tu ) , Hi-Fi , Logic7/Harman Kardon , Individual Audio . Intre HK(Logic7) si Individual Audio nu e o diferenta foarte foarte mare, deci esti bine si cu HK . In schimb, intre Hi-Fi si HK chiar e diferenta.. Eu iti recomand sa faci un efort , si sa pui HK daca tot te apuci de ea.. E o munca de chinez, trebuie sa cauti pe cineva care chiar se pricepe. In general , sistemul audio HK il gasesti pe la 1500-2000 lei , si montajul .. minim 1000 lei .

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, leonardcrt said:

Ah , se pare ca nu sunt singurul care nu e multumit de sistemul audio standard. Deci .. ai E90 facelift sau non-facelift? Pe E90-uri , cel mai bun sistem OEM ar fi Individual Audio , care e destul de rar. De fapt, mai pe scurt toate sistemele audio puse pe E90 sunt urmatoarele: Standard ( ce ai tu ) , Hi-Fi , Logic7/Harman Kardon , Individual Audio . Intre HK(Logic7) si Individual Audio nu e o diferenta foarte foarte mare, deci esti bine si cu HK . In schimb, intre Hi-Fi si HK chiar e diferenta.. Eu iti recomand sa faci un efort , si sa pui HK daca tot te apuci de ea.. E o munca de chinez, trebuie sa cauti pe cineva care chiar se pricepe. In general , sistemul audio HK il gasesti pe la 1500-2000 lei , si montajul .. minim 1000 lei .

Non-facelift, mi se pare că pe nfl-uri se aude mai bine muzica decât pe facelift, am un prieten cu hi-fi pe e90 facelift, (conectat la telefon cu bluetooth pe navigație de fabrică) și se aude puțin mai bine decât al meu dar nu e o diferență uriașă, în schimb hi-fi-ul de pe nfl mi se pare că sună mai frumos, nu știu dacă e de la mașina lui sau de la urechea mea. Nu am apucat să ascult harman-ul  pe nicăieri, momentan aștept tweeterele alea cu nerăbdare

Link to comment
Share on other sites

@leonardcrti-am pus tweeterele (hertz dt 24.3), au imbunatatit sunetul foarte mult, nu mai duce lipsa de inalte si totodata claritatea sunetului e mai buna, nu pot sa zic ca ma mai dezamageste pentru ca e o diferenta semnificativa, nu se mai aude asa infundat, simti sunetul altfel, pe cat de mici sunt asa diferenta mare fac, sa ma interesez cum ii pun un amplificator sa vedem ce diferenta face si acela

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Contează mult sursa, pune un cd sa vezi ca se aude mai bine.Mp3 este de evitat. De pe you tube depinde de calitatea înregistrării, scrie "audiophile music "ca să îți faci o idee cum se aude și ce trebuie îmbunătățit. Oricum în domeniul asta poți sa ajungi sa investești sume considerabile și sa fii nemultumit. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2024 at 8:50 PM, David Dobre said:

Aș vrea să îi adaug un amplificator,

Eu nu as adauga un amplificator la unitatea standard (6 difuzoare) din BMW E90/91. De ce? Pentru ca HU masinii e cel care nu lasa sunetele in pace.. de pe CD (bine pe CD muz se aude mai bine fata de alte surse, nu asta e ideea) radio, conexiune bluetooth, etc.

Pentru inceput as schimba HU cu unul SH, dar care sa aiba posibiltatea sa i se ataseze "modul de parcare.." sa nu pierzi senzorii de parcare cu modificarea sugerata si comenzile de pe volan. Daca masina nu are CCC modificarea nu ar trebui sa afecteze vizual, nefunctionarea displayului din bord. 😉

Bine vizual nu o sa mai arate la fel ca restul masinii.. si nu stiu cat de usor se mai gaseste rama cu sertar pentru a face adaptarea altui HU in bord... eu cand am schimbat HU inca se mai gaseau. Zilele astea se fac alte minuni, unitati Android. Probabil poti gasi pe Aliexpress..

In fine cu schimbul HU poti sa incepi cel mai bine. Amplificator daca adaugi nu o sa fii multumit pentru ca mai mult o sa adaugi putere audio si nu calitate, ceea ce banuiesc ca, cauti.

Ti-as putea recomanda un ..Amp dar s-ar putea sa sara din bugetul tau. Adauga multe chiar sistemului actual (dar nu la fel de multe daca ai face schimbarea de mai sus) si se poate ADAPTA si altor modele de BMW pe care eventual le vrei.. pana la modele din 2019 unde adaptarea se schimba complet.. (si e absolut criminal de dificila dupa 2019)  schimbarea. "All models with RAM module are excluded (vehicles with HU from 09/2019)."

 

E vorba de:

https://www.audiotec-fischer.de/en/match/amplifiers/up-7bmw

Poti sa faci adaugari ulterioare cand ai bani, printre care, pune difuzor pe bord, amp in portbagaj cu subwoffer, schimb cu difuzoare specifice modelului avut, inclusiv difuzor in bord. La BMW E90 e relativ usor, grila de pe bord probabil mai greu de gasit; modificarea asta da o nuanta Mult Mai Placuta Muzicii..

Apoi poti pune si amplificator pentru un subwoofer (mono evident) daca crezi ca nu e suficienta putere in urechi..

apoi poti adauga un card de bluetooth in unitate (care nu e ieftin..).

Partea cea mai buna e ca sa adapteaza multor unitati existente si pentru ca ofera posibilitatea "revigorarii" sunetelor pentru ca intern DSPul ofera posibiltati nebanuite in nuantarea calitatii muzicale (in functie de ce i se ofera la intrare..) are intrare de semnal HI sau Low.. nu si una si alta in acelasi timp..

Din ce imi amintesc nu vine cu cablurile necesare ci trebuie cumparate separat pentru modelul de masina pe care il ai sau pe care intentionezi sa instalezi unitatea DSP sugerata.

Ofera si posibiltatea adaugarii unei telecomenzi pentru schimbarea intre diferite pre-setari memorate.. si chiar reglaj basic.. adica exact ce trebuie cand conduci.. si schimbi sa zic genul muzical.

Schimbul calitatii muzicale in BMW nu este simplu si nici ieftin, daca cauti calitate..

Edit: m-am inselat, de fapt Fisher (BRAVO FISHER) au adaptat si pentru modelele idioate cu RAM de dupa Sept. 2019: 

https://www.audiotec-fischer.de/en/match/adaptors-harnesses/pp-bmw-1.7ram#description--text

Bravo inca o data!

 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu iti pot recomanda ceva care te duce pe la 1500-1800 lei cu totul. Cand am luat masina avea sistemul standard plus fostul proprietar adaugase tweetere HK si a schimbat pe spate difuzoarele cu unele MBQuartz pe 2 cai. 

Eu am dus nivelul si mai sus putin si chiar am reusit sa scot o calitate audio foarte buna, pe care am mers 2 ani. Ce am facut? 

Adaugat subwoofere de L7, tweetere L7(pe care le aveam deja pe masina), medii Alpine si amplificator Alpine. 

Exista un kit retrofit oferit de Alpine care ofera medii Alpine, tweetere Alpine si amplificator, care vine montat in portbagaj. Amplicatorul poate amplifica doar partea din fata, spatele nu(practic pe spate va merge pe amplificarea unitatii). 

Pana sa trec la HK am fost foarte multumit de calitatea sunetului cu acea combinatie.

De mentionat ca aveam HU MASK2. 

22102008142.jpg

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, HitmaNLive said:

Eu iti pot recomanda ceva care te duce pe la 1500-1800 lei cu totul. Cand am luat masina avea sistemul standard plus fostul proprietar adaugase tweetere HK si a schimbat pe spate difuzoarele cu unele MBQuartz pe 2 cai. 

Eu am dus nivelul si mai sus putin si chiar am reusit sa scot o calitate audio foarte buna, pe care am mers 2 ani. Ce am facut? 

Adaugat subwoofere de L7, tweetere L7(pe care le aveam deja pe masina), medii Alpine si amplificator Alpine. 

Exista un kit retrofit oferit de Alpine care ofera medii Alpine, tweetere Alpine si amplificator, care vine montat in portbagaj. Amplicatorul poate amplifica doar partea din fata, spatele nu(practic pe spate va merge pe amplificarea unitatii). 

Pana sa trec la HK am fost foarte multumit de calitatea sunetului cu acea combinatie.

De mentionat ca aveam HU MASK2. 

22102008142.jpg

Salut, e plug in play?

Link to comment
Share on other sites

Ce model de amplificator Alpine e acela?

Banuiesc ca trebuie facut un reglaj substantial in care se reduce din Fader-ul fata fata de spate in HU. 

Din poza cel putin cablurile spre difuzoarele de pe usi trebuie prelungite, ca toate 6 se termina chiar in acelasi loc. Deci nu e chiar plug and play.

DAR e categoric mult mai ieftin! Nu stiu daca de calitate "audiofile"...

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Este PDA-F200 amplificatorul.

Eu nu am umblat deloc la Fader,dar e logic sa se auda mai tare si mai clar pe fata , deoarece doar aia e amplificata. Pe E92 a fost ok, nu mi-am luat masina sa fac UBER cu ea, ca sa existe pretentii.

Am si manualul de instalare la kit, daca e cineva interesat, o sa-l pun.

Calitatea se ridica, repet, pe fata, cel putin la Hi Fi. ( in configuratia pe care am facut-o eu)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, HitmaNLive said:

Este PDA-F200 amplificatorul.

Eu nu am umblat deloc la Fader,dar e logic sa se auda mai tare si mai clar pe fata , deoarece doar aia e amplificata. Pe E92 a fost ok, nu mi-am luat masina sa fac UBER cu ea, ca sa existe pretentii.

Am si manualul de instalare la kit, daca e cineva interesat, o sa-l pun.

Calitatea se ridica, repet, pe fata, cel putin la Hi Fi. ( in configuratia pe care am facut-o eu)

cam cat timp ti-a luat cand te-ai apucat sa il montezi?

Link to comment
Share on other sites

Conform manualului de montaj, ar trebui sa dureze 2 ore jumatate toata treaba, dar imi aduc aminte ca atunci durase mai mult la mine, nu mai stiu exact din ce motiv. Trebuie demontat interiorul ca sa poti trage firele. Daca nu ai mai facut asta, probabil se poate extinde durata de montaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.