Jump to content

Finally.. mi-am luat e34, 520i Vanos


xpander

Recommended Posts

In sfarsit mi-am luat E34.. masina preferata :). Am luat-o cu 5300E, e 520i din 93 noiembrie, are vanos si e full fara piele. Merge super (la relanti nici nu aud motorul, trage ok - 115km/h in a 3-a la 5000 de ture) dar am cateva intrebari:

 

1. care e avantajul vanos tradus in consum si putere ? am auzit ca se poate regla intr-un fel.. ce se regleaza mai exact ?

2. am auzit ca daca-i fac chiptuning o sa-mi consume mai putin si o sa am o putere mai mare.. e adevarat ? unde as putea sa-i fac ?

3. are cineva experienta cu montatul boxelor ? a mea are totul original pe ea, inclusiv casetofonul :)

4. se aude un zgomot de fier pe fier cand plec mai brusc si/sau cand franez si/sau cand apas pe ambreiaj inainte sa franez.. or fi bucsele ? imi puteti recomanda un meserias bun si nu f. scump ?

5. la computest2000 (din targul vitan) mi-a iesit un scor de 96% (toate ok mai putin cateva scurgeri mici de ulei si un amortizor curs) dar mi-a spus tipul ca ar fi ceva vibratie in cardan.. e scump sa schimb un rulment sau ceva p'acolo ? cum pot sa aflu ce e fara sa o duc la meserias ?

6. ce benzina merge cel mai bine? (acum bag 95 fara plumb de la OMV)

 

Multam fain, asta e primul meu post dar m-atzi ajutat mult la alegerea modelului si a marcii (eram intoxicat de miturile consum/consumabile/etc)

 

Am vazut ca nu prea sunt cu 520i pe forum si cineva voia o comparatie.. acum sunt si il ajut si cu placere :blink:

Edited by xpander
Link to comment
Share on other sites

sorry de clona, ceva eroare cu baza de date  :blink:

28277[/snapback]

 

Am rezolvat eu clona.

 

Vanos-ul inseamna reglaj variabil ala axei cu came.Stie motorul ce sa faca,nu trebuie sa umbli tu la vanos. :) Te ajuta sa ai performante mai bune la turatii mici,ajuta la economia de benzina,iar diferenta vizibila fata de unul fara Vanos este ca in momentul in care scade turatia,va scadea instant,la cele fara Vanos scade mai greu.

 

Chestia cu chiptuningul e relativa,unii zic ca ii ajuta,altii ca nu.Lasa-l mai bine asa.

 

Boxele sunt pe 13 si sunt foarte simplu de schimbat.Au 25 de wati RMS,eu am patit-o ca am cumparat boxe noi de 20W fara sa stiu ce am pe masina original.

 

Probabil rulmentul central de la cardan sau flansa dintre cardan si cutie poate da vibratia si zgomotul de la cardan.Costa pana in 2 milioane bucata noi.

 

Benzina de 95 e suficienta.Merge si de 98 dar nu se simte mare diferenta.

Link to comment
Share on other sites

thx de raspuns, dar poate cineva sa ma indrume la un mester de bmw-uri bun si ieftin ? vreau sa vad ce troncane pe sub el ca ma enerveaza sa stiu ca ceva nu e in regula. Vreau sa-i schimb si bucsele si un amortizor (mai merge dar e curs) si trebuie sa-l bag si pe calculator (sau cumva sa scap de becul aprins de la airbag).

 

Am atasat si niste poze cu primul meu BMW.. are o linie ce rar am vazut pe e34 de la noi :blink:

post-466-1118874450_thumb.jpgpost-466-1118874464_thumb.jpgpost-466-1118874485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

thx de raspuns, dar poate cineva sa ma indrume la un mester de bmw-uri bun si ieftin ? vreau sa vad ce troncane pe sub el ca ma enerveaza sa stiu ca ceva nu e in regula. Vreau sa-i schimb si bucsele si un amortizor (mai merge dar e curs) si trebuie sa-l bag si pe calculator (sau cumva sa scap de becul aprins de la airbag).

 

Am atasat si niste poze cu primul meu BMW..  are o linie ce rar am vazut pe e34 de la noi :)

post-466-1118874450_thumb.jpgpost-466-1118874464_thumb.jpgpost-466-1118874485_thumb.jpg

28434[/snapback]

 

 

 

stai linistit mai suntem pe aici cu E34 :blink: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...md=user&user=23

Link to comment
Share on other sites

al lui e alt fel de magar :blink: are 150 cai si un motor mult mai destept :)

28457[/snapback]

 

 

stiu deja bre! am invatat si eu cate ceva de la voi pana cum :) dar este 5...totusi. ursuletii vostri nu sunt de n-spe mii de feluri? dar sunt cu totii ursuleti, da?

Link to comment
Share on other sites

Ahem!!!!

Mai ieste si Je p-aici care are tot E34 520i Vanos din 1995

29293[/snapback]

 

 

:blink: poate ne intalnim la un schimb de experienta(e) sometimes.

 

..normal ca trebuia sa se intample ceva najpa.. mi-a lovit-o unu in parcare cu o dacie din 80 (*@%^(*#$^%(*$^@%#). Nu e foarte tare dar e pe aripa si se vede si mi-e ciuda de mor. Am auzit ca nu prea am ce sa-i fac.. ca tre s-o vopsesc iar si nu mai iese ca originala, etc.

 

Caut un meserias care sa-mi umble la rotile din spate ca-s putin infranate.. si sa se uite si pe dedesupt ca-mi bate ceva in fatza cand pun frana.. si nu cred ca-i cazul s-o duc la service autorizat. Ma ajuta cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Pai daca a lovit-o, normal ca trebuie s-o vopsesti. Acum despre rezultat depinde de cat de bine e vopsita.

29603[/snapback]

 

nu e lovita f. tare, e doar infundata putin si zgaraiata in 2 dungi. ma gandesc s-o las asa pt ca nu se vede decat daca esti atent dar..

 

cu cine am vb mi-au spus ca nu mai iese ca originala ci "coaja de portocala".

 

eniuei, nimeni nu-mi poate recomanda un service bun si cat de cat ieftin ?

Link to comment
Share on other sites

thx de raspuns, dar poate cineva sa ma indrume la un mester de bmw-uri bun si ieftin ? vreau sa vad ce troncane pe sub el ca ma enerveaza sa stiu ca ceva nu e in regula. Vreau sa-i schimb si bucsele si un amortizor (mai merge dar e curs) si trebuie sa-l bag si pe calculator (sau cumva sa scap de becul aprins de la airbag).

 

Am atasat si niste poze cu primul meu BMW..  are o linie ce rar am vazut pe e34 de la noi :blink:

post-466-1118874450_thumb.jpgpost-466-1118874464_thumb.jpgpost-466-1118874485_thumb.jpg

28434[/snapback]

 

 

si io vreau sa scap de becu ala...

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit mi-am luat E34.. masina preferata :). Am luat-o cu 5300E, e 520i din 93 noiembrie, are vanos si e full fara piele. Merge super (la relanti nici nu aud motorul, trage ok - 115km/h in a 3-a la 5000 de ture) dar am cateva intrebari:

 

1. care e avantajul vanos tradus in consum si putere ? am auzit ca se poate regla intr-un fel.. ce se regleaza mai exact ?

2. am auzit ca daca-i fac chiptuning o sa-mi consume mai putin si o sa am o putere mai mare.. e adevarat ? unde as putea sa-i fac ?

3. are cineva experienta cu montatul boxelor ? a mea are totul original pe ea, inclusiv casetofonul :)

4. se aude un zgomot de fier pe fier cand plec mai brusc si/sau cand franez si/sau cand apas pe ambreiaj  inainte sa franez.. or fi bucsele ? imi puteti recomanda un meserias bun si nu f. scump ?

5. la computest2000 (din targul vitan) mi-a iesit un scor de 96% (toate ok mai putin cateva scurgeri mici de ulei si un amortizor curs) dar mi-a spus tipul ca ar fi ceva vibratie in cardan.. e scump sa schimb un rulment sau ceva p'acolo ? cum pot sa aflu ce e fara sa o duc la meserias ?

6. ce benzina merge cel mai bine? (acum bag 95 fara plumb de la OMV)

 

Multam fain, asta e primul meu post dar m-atzi ajutat mult la alegerea modelului si a marcii (eram intoxicat de miturile consum/consumabile/etc)

 

Am vazut ca nu prea sunt cu 520i pe forum si cineva voia o comparatie.. acum sunt si il ajut si cu placere :blink:

28276[/snapback]

 

 

mai sunt si io tot cu e34 520i din 93- si tot incepator-da'meseriasii d-aci sigur ne ajuta...oricum poate rezolvam unele probleme impreuna....

Link to comment
Share on other sites

mai sunt si io tot cu e34 520i din 93- si tot incepator-da'meseriasii d-aci sigur ne ajuta...oricum poate rezolvam unele probleme impreuna....

30633[/snapback]

 

eu nici acum n-am gasit un meserias de bmw.. as vrea sa merg macar sa-mi faca o diagnosticare si un calcul aprox de cost ca s-o aduc la stare de functionare perfecta.

 

La tine cum trage motorul in primele doua trepte ? Sper sa nu am vreo problema la debitmetru, daca e sa gasim un meserias mi-l imprumutzi sa vad daca el e buba ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-559-1121798363_thumb.jpgpost-559-1121798380_thumb.jpgpost-559-1121798406_thumb.jpgSalut,

 

am citit ce ati postat in special despre e34 si marturisesc ca m-ati determinat sa ma inregistrez in clubul vostru. De 15 ani merg cu bimmere, imi curge sange de bmw-ist prin vene asa ca zic eu ca ma mai pricep la cate ceva. Va postez cateva poze cu al meu.

Link to comment
Share on other sites

unde tineti fratilor masinile alea de arata asa?!!!! eu o sa incep sa merg cu prelata pe ea, sa nu se mai vada! o spal si in 2 ore se vede praful . ca sa nu mai spun ca aproape zilnic o gasesc stearsa de vecinii de parcare, indiferent unde parchez...

34101[/snapback]

 

 

eu tre' sa recunosc ca o tin intr-un garaj. dar mai apuc sa o las si aiurea, nesupravegheata.prefer sa o las mai departe , dar sa nu mi-o loveasca vreun meserias cu usa decat sa ma inghesui in fata cu priceputii.oricum am casco in caz de deranj.

Link to comment
Share on other sites

unde tineti fratilor masinile alea de arata asa?!!!! eu o sa incep sa merg cu prelata pe ea, sa nu se mai vada! o spal si in 2 ore se vede praful . ca sa nu mai spun ca aproape zilnic o gasesc stearsa de vecinii de parcare, indiferent unde parchez...

34101[/snapback]

Stai linistita...nu esti singura.Am praf pe masina la cateva ore dupa ce o spal cat sa-l iei cu lopata

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.