Jump to content

Apa in masina


Recommended Posts

Apa in masina in 80% din cazuri este de la acea panza din spatele fetelor de usi, care s-a dezlipit si apa se prelinge usor prin zona unde acea panza este dezlipita, se prelinge pe chederul de jos si intra in masina.

Am vazut in topicul asta atatea pareri ca ar fi de la cheder , asa ziceam si eu, le-am pus noi si tot degeaba si vorbind cu un prieten care aduce numai bmw din germania mi-a zis "boala lor". Deci prima data incercati faza cu datul fetei de usa jos si dupa aia altceva . Bafta :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Bun venit dragi membri la BMW aquatica. Cit mi-am batut eu capul cu infiltratiile de apa... E o alta inginerie de 2 lei facuta spacial DE BMW. In primul rind daca desfaci fata de la portiera vezi ca e decupata tabla si e normal sa fie asa ca sa poti umbla si scoate toate cele din ea:macara, electromotor, bloc inchidere....Boii de la BMW si aici ma refer la proiectanti au facut scurgerea de cauciuc pe care culiseaza geamul prea scurta. Partea din fata a geamului culiseaza pe pu ghidaj de cauciuc de 18 cm lungime. NU au mers cu el pina in partea de jos a portierei astfel ca apa sa se scurga in mod firesc in afara masinii. Oricum nu e vorba numai de asta si uneori dar sunt 99% sigur de ce au proiectat masinile astea asa. Ca sa fii nevoit sa le schimbi la o anumita vechime
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut.Deci reiau si eu.Am apa in partea dreapta fata si se prelinge prin orificiu` acela mic de la prag.Deci in concluzie trebuie sa desfac pragu` acela de pe interior si aparatoarea de fata aceea de plastic si sa curat.Daca nu se rezolva atunci trebuie sa desfac fata de usa si sa vad acolo.Daca am inteles corect , rog colegii de forum sa confirme. Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
de e90 stie cineva ceva? Am mocheta la dofer uda rau dupa spalare sau ploaie. Marti ma duc la AB sper sa rezolve

 

E36/E46/E90 daca gasesti apa pe presuri, mai mult ca sigur este dezlipit izolatorul de sub fata de usa(care normal daca nu s-a umblat la usa nu ar trebui sa se dezlipeasca). Dai fata de usa jos si te uiti sa fie bine lipit de tabla. Daca e cazul mai presezi cu mana pe margine si se va lipi la loc cu vechiul adeziv. Eu am avut problema asta si dupa ce am facut operatia asta nu am mai avut probleme. Succes.

Link to comment
Share on other sites

are cineva idee unde gasesc silicon bituminos la fel ca cel original pentru izolatia din usa? pana acum nu am gasit decat normal ce odata pus se "imprastie" si e o mare problema la dat jos daca mai ai cumva nevoie

+1 Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru.

 

Si inca ceva: izolatia aia de sub fata de usa se gaseste separat ca piesa de schimb la AB?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
stie cineva cum se desfac pragurile false ???i-mi intra si mie apa in dreapta,pe jos pe langa usa se vede un firicel de apa cum intra cand ploua.cum fac sa desfund scurgerile de care ziceti?multumesc anticipat

s-a discutat mai sus si nu iti intra apa pe la prag ci pe la izolatia usii. Am avut acceasi problema, desfaci fata de usa si o sa vezi ca ai izolatia desprinsa, eu am lipit-o cu silicon rezistent la apa si temperatura, tocmai a plouat zilele acestea si nu mai am probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ok MIK15,deci nu ar trebui sa desfund si canalele de scurgere?vroiam sa fac toata treaba odata,daca tot ma apuc! :) MERCI :twoup: Tu stii cum se dau jos pragurile? :twoup:

 

Vad ca nu a mai raspuns nimeni.

 

Am si eu aceasi intrebare: cum se dau pragurile jos? Am inteles ca sunt niste cleme pe acolo, dar am incercat sa trag de prag si nu am reusit sa il desfac. Imi este teama sa nu rup ceva daca trag prea tare.

 

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

alta balta....si mai mare...

 

aceeasi problema, apa in masina....izolat cu silicon negru prin spatele fetelor de portiera, lasat la uscat>>>>furtun si apa din abundenta.totul ok! mandrie mare...

 

...pana la ploaia de astazi cand iar s-a adunat apa pe podul pedalier....nervi multi, stat in ploaie, scos mocheta si surpriza! acu apa venea se sus, de sub bord, se prelingea ca la vadu` surpat...am scos toate plasticele de sub bord pana am ajuns la modulul ews, apoi prin compartimentul motor, am demontat carcasa ecu si am dat cu furtunul e parbriz(ca a stat ploaia intre timp). surpriza sau nu, apa se infiltreza pe langa instalatia electrica care duce de la ecu in habitaclu... maine sau luni urmeaza sa vad ce solutie gasesc.....asa am lasat-o ca a venit noaptea...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Am mai postat da cateva ori xplicatia asta! Dar decat sa o caut prefer sa o mai scriu odata...Deci:

 

1. Apa intra in masina prin usa. Mai precis prin gaurile din tabla interioara in care se prind clipsurile fetelor de usi. Daca desfaceti fata de usa veti observa ca fiecare clips are o mica garnitura in jurul lui care trebuie sa fie acolo!!! De asemenea verificati si relipiti cu mastic prinderea de tabla a buretelui gri din interior. Eu am pus si mastic nou, si peste am aplicat si doua straturi de DUCK Tape.

Nu-i asa ca s-a umblat vreodata in usa??? In general aceasta problema apare la toate masinile la care s-a intervenit in usa...

 

La service-urile BMW exista instructiuni speciale de montare/demontare a fetei de usa...dar nu se respecta intotdeauna. Nea Caisa de la tinichigerie nu considera important ca acele mici garnituri sa fie puse la locul lor...si buretele ala sa fie bine lipit.

 

2. La masinile dotate cu trapa se intampla sa se mai infunde cu diverse jeguri furtunele de drenaj care trec prin stalpii A. La nivelul bordului exista o imbinare a furtunelor si pe acolo curge apa.

 

 

 

 

Dupa cum zice si Laur mai sus apa intra prin acea zona unde folia este dezlipita de mastic.La mine a fost dezlipita atunci cand mi-au foliat geamurile.

Va atasez cateva poze ca sa vedeti cum se procedeaza.

Am demontat fata de portiera dreapta.Demontare incepe cu ornamentul gri.El se scoate prin tragere usoara(smulgere) incepand din partea stanga (balama) deoarece in partea dreapta are un blocaj care nu va permite demontarea.Manerul este prins tot in clipsuri si se trage de jos in sus.Scoase aceste ornamete se desurubeza cele 4 suruburi inceruite in poza cu o surubelnita in stea de 20.Terminata si aceasta operatiune se trage de panou care si acesta la randul sau este prins in clipsuri.Deconectati firele de la difuzor pentru a manevra mai usor panoul.

Folia imi era dezlipita circa 20 cm.In foto se vad urmele pe unde imi curgea apa in masina.

Am lipit folia cu banda dubla adeziba asta avand la indemana.Cel mai bine este sa folositi mastic.

Modelul meu este e90.

 

 

Sa va fie cu folos!

post-49366-0-17490300-1348175748_thumb.jpg

post-49366-0-75778400-1348175753_thumb.jpg

post-49366-0-00189000-1348175760_thumb.jpg

post-49366-0-79765300-1348175767_thumb.jpg

post-49366-0-98353500-1348175772_thumb.jpg

post-49366-0-92791600-1348175800_thumb.jpg

post-49366-0-21227900-1348175806_thumb.jpg

post-49366-0-93402100-1348175810_thumb.jpg

post-49366-0-25847900-1348175816_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Zilele trecute, profitand de vremea frumoasa de afara, m-am apucat sa fac putina curatenie prin masina. Toate bune si frumoase, pana am dat la o parte covorasul de la sofer si am constatat ca mocheta era foarte uda. De-a dreptul imbibata cu apa dupa cum se poate vedea si in imaginile atasate. Din ce cauza ar putea fi atata apa acolo si cum naiba usuc mocheta? Daca era cald o scoteam afara cu totul, insa pe frigul asta nicio sansa.

post-54102-0-59776000-1421351085_thumb.jpg

post-54102-0-23565000-1421351093_thumb.jpg

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute, profitand de vremea frumoasa de afara, m-am apucat sa fac putina curatenie prin masina. Toate bune si frumoase, pana am dat la o parte covorasul de la sofer si am constatat ca mocheta era foarte uda. De-a dreptul imbibata cu apa dupa cum se poate vedea si in imaginile atasate. Din ce cauza ar putea fi atata apa acolo si cum naiba usuc mocheta? Daca era cald o scoteam afara cu totul, insa pe frigul asta nicio sansa.

 

Daca ai umblat pe la usa este timpul sa verifici daca este lipita folia corect.

De obicei pe acolo intra, :)

Vezi ca sunt ceva dopuri de scurgere.

 

Ps verifica si in spate poate s-a scurs si acolo.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai umblat pe la usa este timpul sa verifici daca este lipita folia corect.

De obicei pe acolo intra, :)

Vezi ca sunt ceva dopuri de scurgere.

 

Ps verifica si in spate poate s-a scurs si acolo.

Intr-adevar am umblat pe la usa in vara, insa am lipit la loc folia cu un adeziv negru, asemanator cu cel original. E posibil sa nu se fi lipit bine pentru ca a fost un adeziv ieftin. Doar asta sa fie cauza? O sa imi fac timp si o sa dau din nou fata de usa jos cand va fi mai cald. Pana atunci merg cu mocheta "fleasca". :bashwall: In spate e uscat totul.

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.