Jump to content

Costuri inmatriculare


Lau_Circo

Recommended Posts

Iata o scurta descriere a costurilor pe care le-am avut cu inmatriculrea noului meu motanel:

 

- RAR ........................................ - 270 ron (asta e primul pas dupa ce ai adus masina, include si ITP 2 ani)

- Deschidere dosar ....................... - 25 ron (de fapt sunt 2 dosare, 1 la finante 1 la politie)

- Taxa inmariculare ...................... - 53 ron (asta e pentru ca sa te ia in evidenta)

- RCA ........................................ - 200 ron (pe 6 luni)

- Taxa prima inmatriculare ........ - 3859 ron (320d 2004 euro 4 - 1092 euro calculati la 3.53 ron/1euro)

- Taxa talon ................................. - 30 ron

- Numere preferentiale ................. - 85 ron

- Vinieta ...................................... - 80 ron

................................................................

- TOTAL ................................... - 4602 ron (1374 euro)

Asta a fost si ordinea in care am platit. In 2 zile a fost gata totul, fara pile la RAR, finante sau politie.

Mai urmeza un casco dar sa cedem la ce societate.

Link to comment
Share on other sites

Iata o scurta descriere a costurilor pe care le-am avut cu inmatriculrea noului meu motanel:

 

- RAR ........................................ - 270 ron (asta e primul pas dupa ce ai adus masina, include si ITP 2 ani)

- Deschidere dosar ....................... - 25 ron (de fapt sunt 2 dosare, 1 la finante 1 la politie)

- Taxa inmariculare ...................... - 53 ron (asta e pentru ca sa te ia in evidenta)

- RCA ........................................ - 200 ron (pe 6 luni)

- Taxa prima inmatriculare ........ - 3859 ron (320d 2004 euro 4 - 1092 euro calculati la 3.53 ron/1euro)

- Taxa talon ................................. - 30 ron

- Numere preferentiale ................. - 85 ron

- Vinieta ...................................... - 80 ron

................................................................

- TOTAL ................................... - 4602 ron (1374 euro)

Asta a fost si ordinea in care am platit. In 2 zile a fost gata totul, fara pile la RAR, finante sau politie.

Mai urmeza un casco dar sa cedem la ce societate.

285229[/snapback]

 

bun topic :blink:

pt casco cauta asigest,sunt brokeri si au oferta foarte buna

Link to comment
Share on other sites

iti dai seama cati bani fac astia.......cu cursu asta de 3.53  :blink:  :)  :)  :)

285264[/snapback]

 

daca prin absurd creste euro la 40, ei tot la 35 o sa calculeze. in fiecare an se calculeaza la o anumita data, cat e euro, atata ramane tot anul.

Link to comment
Share on other sites

Salit.Pentru casco eu am colindat pe la ARDAF,ALIANZ TIRIAC,nu prea ni-au convenit ofertele lor din diverse motive de ex. Alianz nu despagubeste decit daune peste 900 euro dar de ex daca ai o paguba de 1200 primesti 300.ARDAF zice ca-mi plateste pacuba deci ce mi se distruge si restul ce se poate vinde sa vand eu.

Asa am ales ASIROM care mi-a evaluat masina la 20000 eur daca se fura ,sau e total distrusa primesc 18000 eu mi-am mai facut o data asigurarea obligatorie si la ei ca sa primesc gratuit asigurarea ptr furt in strainatate ca altfel nu include,s-au

trebuia sa platesc separat si a fost mai rentabil ass.Am un BNW 320D TOURING din

noiembrie 2004 l-am luat din Germania in iulie avea 160000km le bord.

A si CASCO ma costa 1500euro pe an si imi plateste toate pagubele iar in caz de avarie totala 18000.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun topicul. Daca ne-ai mai spune si costurile pana la sosirea masinii in tara ar fi cool . ( Drum dus, cazare , numere germania , asigurare acolo ..etc ).

Cu TVA-ul cum e ? Daca o iei de la o firma, autohause , il primesti inapoi dupa inmatricularea in ro ?

Off-topic : Foloseste functia edit pt. a corecta eventualele greseli (atat timp cat iti permite).

Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

asta cu tva ul m-ar interesa si pe mine  :blink:

285326[/snapback]

 

 

Eu am cumparat de curand un 320d din 2003.

Masina am cumparat-o pe firma si nu le-am platit tva.

Adica din pretul masinii de pe net am dat jos 19%.

 

TVA tot o voi plati la revanzarea masinii dar pretul masinii oricum scade si poate o factura mai mica....una peste alta tva atunci cu siguranta va fi mai mic.

 

Ca sa nu platesc tva acolo pur si simplu m-am dus cu certificatul ca sunt platitor de tva in tara si nu mai platesc la ei.

Edited by panainte_b
Link to comment
Share on other sites

Si eu tot pe firma vreau sa-mi aduc masina dar:

Eu stiam ca e in felul urmator:

Daca masina (pe net) are un pret de 10.000Euro eu la banii astia mai adaug si tva-ul si dau pe masina 11.900 Euro!

Daca pe net pretul masini este EUR 11.000 MwSt. ausweisbar atunci eu dau pe masina 11.000 pentru ca tva-ul e inclus in suma asta!

Eu imi recupere tva-ul in tara prin faptul ca eu fac facturi dar nu mai platesc tva-ul la stat pana nu ajung la 0!

 

Daca iau o masina cu 11.900E (cu tot cu tva) imi da cineva la vama 1190E inapoi?

Ma indoiesc!

 

Euro 4 zici ca are?

La 320i Euro4 din ce an apare?

Edited by w4u
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat de curand un 320d din 2003.

Masina am cumparat-o pe firma si nu le-am platit tva.

Adica din pretul masinii de pe net am dat jos 19%.

 

TVA tot o voi plati la revanzarea masinii dar pretul masinii oricum scade si poate o factura mai mica....una peste alta tva atunci cu siguranta va fi mai mic.

 

Ca sa nu platesc tva acolo pur si simplu m-am dus cu certificatul ca sunt platitor de tva in tara si nu mai platesc la ei.

285382[/snapback]

 

am inteles, eu o sa aleg sa platesc acolo tva pt ca tre sa dau la stat aici, si atunci as ramane la 0 .

 

mersi de raspuns :blink:

Link to comment
Share on other sites

... Daca ne-ai mai spune si costurile pana la sosirea masinii in tara ar fi cool . ( Drum dus, cazare , numere germania , asigurare acolo ..etc ).

Cu TVA-ul cum e ? Daca o iei de la o firma, autohause ,  il primesti inapoi dupa inmatricularea in ro ?

...

285316[/snapback]

 

Cu ce sa incep? Asa ...

La tranzactiile intercomunitare (fostele import-export) se plateste tva doar daca:

1. Firma (vinzator) - persoana fizica (cumparator)

2. Firma (vinzator) - firma (cumparator) daca obiectul tranzactiei este un serviciu si nu un produs.

Sa zicem ca vrem sa cumparam o masina de "dincolo" la care pretul ei este 12.500 euro incl tva aprox. 10.500 pret net, eu ca persoana fizica trebuie sa platesc pretul de 12.500 si nu cel de 10.500. La acest pret trebuie sa adaug si costuri deplasare/cazare pina la locul de cumparare si retur. Sau sa platesc pe careva sa mi-o aduca (tot acolo iesi daor ca mai consum si timp).

Aceste costuri de deplasare dupa masina eu le estimez undeva la 300-500 euro / masina. Daca merg cite 4-5 intr-o masina sa aduca mai multe masini odata si mai si dorm pe la prieteni sau rude probabil ca ies mai ieftin dar nu cu mult sub 300.

In plus ca la valoare asta nu mergi cu atitia bani cash la tine ci plata se face prin banca unde se mai adauga o speza bancara de 15 uro si 0.5% comision de tranzactionare. Undeva la 75 euro plata pentru 12.000 euro valoare marfa.

Nu stiu inca daca se plateste suplimentar pentru numere provizorii si pentru asigurare si cit ar costa toate astea.

Pe scurt, daca vrei sa cumperi pe persoana fizica o masina de 12.500 trebuie sa ai in calcul inca 500 euro alte costuri pe putin.

Daca o cumpara o firma ce face de mai mult timp treaba asta, aceasta firma o aduce in tara cu 11.000, mai dai si tu ceva 400-500 euro ca nu-s aia cruce rosie sa lucreze pe gratis si iesi cu masina in 11.500 si nu in 13.000. Aici nu am inclus timpul de cel putin 3 zile pe care-l salvezi su drumul si cautarea.

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt cu TVA-ul e cam asa:

Daca pretul de pe net are TVA inclus (mwst. ausweisbar) si eu ca si cumparator sunt platitor de TVA in tara, merg acolo cu codul meu de platitor de TVA si nu mai platesc TVA-ul acolo deloc, deci se scade 19% din acel pret (avantajul e ca nu il platesc apoi sa ma chinui sa-l recuperez, ceea ce cateodata e destul de greu de realizat).

Normal ca la revanzarea masinii de catre mine, o sa fac o factura ce o sa aiba inscris un pret calculat prin scaderea valorii amortizate in timp din valoarea de achizitie a masinii (cu cat o tin mai mult, pot face factura mai mica).

Se poate face si factura mai mica la revanzare, doar ca la un control ulterior al celor de la finante se va face reintregirea TVA-ului datorat si impozitului pe profit, sume calculate la diferenta de pret neamortizata inca.

Scuze daca m-am pierdut in detalii....

Link to comment
Share on other sites

Pai ce era mai important ai surprins.. daca pretul e 10.000 si mergi sa cumperi pe firma, nu e bligatoriu sa iti lase TVA-ul.. de obicei scrie VAT deductible sau Mswt ausweibar... dar si daca nu scrie nu strica sa intrebi pretul de export sau pretul net... in tara dupa inmatriculare nu mai castigi nimic.. asta era inainte de 2007
Link to comment
Share on other sites

Iata o scurta descriere a costurilor pe care le-am avut cu inmatriculrea noului meu motanel:

 

- RAR ........................................ - 270 ron (asta e primul pas dupa ce ai adus masina, include si ITP 2 ani)

- Deschidere dosar ....................... - 25 ron (de fapt sunt 2 dosare, 1 la finante 1 la politie)

- Taxa inmariculare ...................... - 53 ron (asta e pentru ca sa te ia in evidenta)

- RCA ........................................ - 200 ron (pe 6 luni)

- Taxa prima inmatriculare ........ - 3859 ron (320d 2004 euro 4 - 1092 euro calculati la 3.53 ron/1euro)

- Taxa talon ................................. - 30 ron

- Numere preferentiale ................. - 85 ron

- Vinieta ...................................... - 80 ron

................................................................

- TOTAL ................................... - 4602 ron (1374 euro)

Asta a fost si ordinea in care am platit. In 2 zile a fost gata totul, fara pile la RAR, finante sau politie.

Mai urmeza un casco dar sa cedem la ce societate.

285229[/snapback]

 

 

Eu cred ca ai uitat sa treci costul traducerii brief-ului german si a facturii (sau contract de vanzare). Cam 800 de mii , e nevoie in dublu exemplar, unul pentru politie si unul la finante.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.