Jump to content

Inspectia tehnica periodica


verssatu

Recommended Posts

Stai asa sa ne intelegem. Ei vor sa faca inspectia, ca este extrem de profitabila. Insa conform reglementarilor actuale sunt verificati online de cineva de la RAR, care in caz de ceva suspect poate cere blocarea masinii pe rampa pana ajunge un inspector RAR la respectivul service sa vada cum sta treaba.

Asa ca nu mai risca multi sa faca inspectia daca masina nu este in regula sau daca nu pot citi o serie de exemplu, deoarece, dupa cum zicea @myxage, la a doua abatere se retrage autorizatia.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai din ce inteleg eu nu puteau citi seria NU pentru ca masina avea ceva probleme, ci pentru ca nu erau echipati pentru a face inspectia unui BMW a carui serie motor e foarte greu accesibila...

 

 

Stiu ca la mine ..desi cunosteam unde m-am dus Nu a vrut sub nici o forma sa bage masina la inspectie pana nu a putut citi seria .....cam la 4-5 zile o masina sau 2 sunt blocate in fiecare statie ITP ....Ei spun ca e aleator ..la finalul inspectiei dupa ce s-a terminat tot practic apare pe ecran Aceasta masina este selectata pt inspectie RAR..

 

taxa pt revizie e de 70 ron

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Nu. Un prieten cu seria 1 pe care l-am trimis la ei pentru ITP, a spus ca n-au putut sa-i citeasca seria de pe motor, ca n-aveau nu stiu ce camera de pozografiat pe dedesuptul masinii...

nici mie nu au reusit sa imi citeasca seria de motor. s-au chinuit vreo 20 de minute sa o gaseasca :twoup: pana la urma au facut o poza cumotorul si au lasat-o balta.

 

Stai asa sa ne intelegem. Ei vor sa faca inspectia, ca este extrem de profitabila. Insa conform reglementarilor actuale sunt verificati online de cineva de la RAR, care in caz de ceva suspect poate cere blocarea masinii pe rampa pana ajunge un inspector RAR la respectivul service sa vada cum sta treaba.

Asa ca nu mai risca multi sa faca inspectia daca masina nu este in regula sau daca nu pot citi o serie de exemplu, deoarece, dupa cum zicea @myxage, la a doua abatere se retrage autorizatia.

 

asta-i o mare vrajeala.. cum blocheaza ei masinile la ITP...? pai eu daca ma duc la ITP si imi zic aia ca imi blocheaza masina rar-ul si eu ma grabesc undeva sau stiu ca nu sunt in ordine cu ceva ma iau si plec si mi se rupe mie de rar si de tot.. ma duc a doua zi la alt service ITP.

cum iti blocheaza niste mecanici de pe acolo masina?

Link to comment
Share on other sites

Pai din ce inteleg eu nu puteau citi seria NU pentru ca masina avea ceva probleme, ci pentru ca nu erau echipati pentru a face inspectia unui BMW a carui serie motor e foarte greu accesibila...

 

 

Stiu ca la mine ..desi cunosteam unde m-am dus Nu a vrut sub nici o forma sa bage masina la inspectie pana nu a putut citi seria .....cam la 4-5 zile o masina sau 2 sunt blocate in fiecare statie ITP ....Ei spun ca e aleator ..la finalul inspectiei dupa ce s-a terminat tot practic apare pe ecran Aceasta masina este selectata pt inspectie RAR..

 

taxa pt revizie e de 70 ron

 

Da, e aleator, s-a intamplat sa fiu in service ca sa schimb o piesa si cat am stat acolo 3 masini la rand blocate :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Deci ce nu e clar, inginerul nu iti verifica tie masina, verifica statia ITP si il pune sa refaca testul cu el acolo si gata... Chiar sunt curios care e treaba cu seriile la mine in oras nu stiu niciun service care face ITP sa citeasca seriile altfel decat din certificat :twoup: La sfarsit au un aparat foto digital si fac o poza si gata :twoup:

 

 

LE: Inginerul rar are un cod la el cand vine cu care deblocheaza statia respectiva. De obicei se transmite prin sms / telefon etc si nu mai vine nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Chiar sunt curios care e treaba cu seriile la mine in oras nu stiu niciun service care face ITP sa citeasca seriile altfel decat din certificat :twoup: La sfarsit au un aparat foto digital si fac o poza si gata :twoup:

 

 

LE: Inginerul rar are un cod la el cand vine cu care deblocheaza statia respectiva. De obicei se transmite prin sms / telefon etc si nu mai vine nimeni.

 

Penibil

Link to comment
Share on other sites

Nu. Un prieten cu seria 1 pe care l-am trimis la ei pentru ITP, a spus ca n-au putut sa-i citeasca seria de pe motor, ca n-aveau nu stiu ce camera de pozografiat pe dedesuptul masinii...

 

am fost si eu la 2 service-uri pt itp, n-au putut sa citeasca seria de pe bloc si mi-au zis sa incerc la o statie cu camera. Bineinteles ca n-au stiut unde sa ma trimita in afara de RAR.

Pana la urma am gasit un service unde a reusit inginerul sa citeasca seria dar fff.greu..

Link to comment
Share on other sites

am urmarit cu interes topicul. eu trebuia sa fac inspectia asta acum vreo 6 luni. ce se poate intampla daca ma prinde?

 

a scris colegul user008 mai sus... :twoup:

 

Edit: sorry, am fost putin depasit de evenimente :twoup:

Edited by cyberax
Link to comment
Share on other sites

Nu. Un prieten cu seria 1 pe care l-am trimis la ei pentru ITP, a spus ca n-au putut sa-i citeasca seria de pe motor, ca n-aveau nu stiu ce camera de pozografiat pe dedesuptul masinii...

si eu era s-o patesc la fel...acelasi motiv :twoup:

pana la urma a smirgheluit locul si a descifrat...

 

ca sugestie, pentru ITP: inainte de a va duce la statie, incercati sa verificati etanseitatea evacuarii...la asta se uita prima oara

Link to comment
Share on other sites

Nu. Un prieten cu seria 1 pe care l-am trimis la ei pentru ITP, a spus ca n-au putut sa-i citeasca seria de pe motor, ca n-aveau nu stiu ce camera de pozografiat pe dedesuptul masinii...

 

da ..si le e frica de blocaj ...daca accidental se blocheaza masina si vine RAR ..vede ca nu s-a putut citi seria (si ei au inchis ochii ) iese scandal ..adica se lasa cu stampila ..

 

Nu stiu cum e la voi dar suna nasol. La mine in sv masina mea a ramas blocata in 2 zile de 2 ori. La noi fac doar poze, nu verifica seriile si alte chestii iar inginerul de la rar nu verifica masina doar pe cel care face itp-ul.

Lol.....primul si cel mai important lucru il reprezinta datele de identificare ale auto , respectiv seriile , nr.de inmatriculare , documentele.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare! Tre sa fac si eu ITP-ul la masina si surpriza la Sama...300 RON. Sa-mi pice fata. Stiu despre ei ca au preturi exorbitante, dar parca nu ma asteptam la asa ceva. Sau poate sunt eu invechit si astea sunt tarifele actuale pt motor de 3000cm diesel :-s

 

Daca ma poate sfatui cineva cu alt loc unde sa ma duc, eventual un nr de telefon unde sa pot face o programare, as ramane profund recunoscator :twoup:

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu. Un prieten cu seria 1 pe care l-am trimis la ei pentru ITP, a spus ca n-au putut sa-i citeasca seria de pe motor, ca n-aveau nu stiu ce camera de pozografiat pe dedesuptul masinii...

 

da ..si le e frica de blocaj ...daca accidental se blocheaza masina si vine RAR ..vede ca nu s-a putut citi seria (si ei au inchis ochii ) iese scandal ..adica se lasa cu stampila ..

 

Nu stiu cum e la voi dar suna nasol. La mine in sv masina mea a ramas blocata in 2 zile de 2 ori. La noi fac doar poze, nu verifica seriile si alte chestii iar inginerul de la rar nu verifica masina doar pe cel care face itp-ul.

Lol.....primul si cel mai important lucru il reprezinta datele de identificare ale auto , respectiv seriile , nr.de inmatriculare , documentele.

Pai ti-am zis, am asistat la jdemii de itp-uri isi face o poza cu aparatul foto la motor, gen cum am eu pe topicul de la "Masina mea." si gata, seriile de care are nevoie pe pagina de la rar le ia din acte ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu astazi ITP-ul. M-a costat 145 Ron si a durat aproximativ 30 minute toata treaba. Super treaba, zic eu. Pentru cei interesati detalii pe PM (cu nr de telof pentru o eventuala programare) ca sa nu semene a reclama!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.