Jump to content

CIP Tuning


lover1976

Recommended Posts

Va rog spuneti-mi si mie ce e mai bine sa pun pe masina, un CIP prin resoftare sau un kit SPEED Booster ? Care este mai indicat si mai eficient ptr ca eu aud numai pareri contradictorii !!!

312400[/snapback]

 

Si aici tot contradictorii vor fi parerile ....

Link to comment
Share on other sites

Sprint Booster (nu Speed Booster), daca ai drive-by-wire si Steptronic, face minuni...imbunatateste timpii de reactie si de acceleratie .

Flash tuning, daca ai manuala, cu septronic se pare ca nu prea se simte mare lucru...si nimeni nu mi-a spus pana acuma daca pot aparea probleme l o astfel de combinatie (benizna+steptronic).

Link to comment
Share on other sites

Si eu am auzit de bine de Rabane,doar ca nu iti masoara inainte si dupa ce se intampla cu masina...Din acest motiv eu nu mi-am facut la el :blink:

 

 

pai cel mai simplu e sa masori in cat timp prinzi 140, sa zicem, de la 0 cu masina netunata dupa care sa verifici din nou dupa... e cel mai simplu asa... suplimentar trebuie sa spui si ce vrei de la masina ta... cu alte cuvinte cum iti doresti sa accelereze ca tu sa te simti mai confortabil la volan... cu alte cuvinte sa o personalizeze pe stilul tau de condus. si cea mai simpla chestie este sa mergi la un test dyno in Targ Vitan (parca acolo se face asa ceva) inainte si dupa modificarea parametrilor...

 

Sprint Booster (nu Speed Booster), daca ai drive-by-wire si Steptronic, face minuni...imbunatateste timpii de reactie si de acceleratie .

Flash tuning, daca ai manuala, cu septronic se pare ca nu prea se simte mare lucru...si nimeni nu mi-a spus pana acuma daca pot aparea probleme l o astfel de combinatie (benizna+steptronic).

 

 

si pentru ca tot va vad ca va dati cu parerea va intreb asa in mod general care e legatura intre cutia de viteze si chiptunning... eu nu vad nici una... chiptunning sau flashtunning face acelasi lucru doar ca procedura de schimbare a datelor e diferita... pana la urma se umbla in parametrii de functionare si automat se pot obtine rezultate mai bune pentru un anumit motor... desigur, daca se doreste se mareste cuplul in ture inferioare... deci nu treceti la complicarea lucrurilor pentru ca e destul de simplu... e doar virba de motor iar cutia si restul sunt la fel ca si inainte de tunarea "electronica" a motorului...

Link to comment
Share on other sites

sau poti pur si simplu sa te duci sa iti faci masina unde au dyno :)

 

 

desigur... e si asta o solutie dar la mine chiptunningul e o chestie de foarte mare incredere ca sa ma duc undeva unde nu cunosc pe cineva sau sa nu am referinte super serioase verificabile... deci, orice solutie alegi important e sa fii tu multumita si sigura de rezultate... succes...

 

la un 320i steptronic 170cp s-ar merita un cip? :blink:

 

 

unde ii folosesti pe aia 170 ca oricum sunt multi... ai pista privata de curse? :) fiind aspirata cred ca mai mult de 15-17 cai nu castigi ci poate o modificare a dispunerii cuplului... dar repet intrebarea, pe unde o sa-i folosesti?

Link to comment
Share on other sites

si pentru ca tot va vad ca va dati cu parerea va intreb asa in mod general care e legatura intre cutia de viteze si chiptunning...

 

Diferenta este ca in cazul cutiilor automate, cuplul nu poate fi ridicat atat de mult ca in cazul celor manuale.

 

pe unde o sa-i folosesti?

 

In depasiri, de exemplu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.