Jump to content

imi pierd rabdarea asteptand sd-ul


bobi11

Recommended Posts

am vb la AB dar nu mi au dat nici un rasp cu data exacta a sosirii, si vad pe mobile.de ca deja sunt o gramada de sd-uri la vanzare.prin oras din ce in ce mi multe x5-uri, majoritatea aduse de afara.nu mai am rabdare.asteptarea asta ma omoara... Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am vb la AB dar nu mi au dat nici un rasp cu data exacta a sosirii, si vad pe mobile.de ca deja sunt o gramada de sd-uri la vanzare.prin oras din ce in ce mi multe x5-uri, majoritatea aduse de afara.nu mai am rabdare.asteptarea asta ma omoara...

 

 

e ca la preludiu !...Pana vine iti piere cheful :blink:

Dar nu cred ca e cazul ...Bate-i la cap ..Poate poate

Link to comment
Share on other sites

Regula generala cand cumperi ceva de la AB este sa iti dea hartie semnata si stampilata cu data livrarii + masuri in cazul in care aceasta nu este respectata. Nu tin minte sa imi fi spus cineva vreodata de un astfel de termen respectat de ei. Daca stie cineva de asa ceva, va rog sa ma contraziceti. Eu am cumparat doua masini de la ei si in ambele cazuri am avut probleme cu perioada de livrare, cu toate ca masinile erau in stocul de SH. Din pacate sunt depasiti de evolutia pietei, iar masurile luate nu contracareaza expansiunea acesteia. Probabil considera ca s-ar diminua profitul, nu stiu, banuiesc doar. Eu spun ca gresesc, pe mine m-au cam izgonit din clientela.
Link to comment
Share on other sites

am vb la AB dar nu mi au dat nici un rasp cu data exacta a sosirii, si vad pe mobile.de ca deja sunt o gramada de sd-uri la vanzare.prin oras din ce in ce mi multe x5-uri, majoritatea aduse de afara.nu mai am rabdare.asteptarea asta ma omoara...

 

 

e ca la preludiu !...Pana vine iti piere cheful :blink:

Dar nu cred ca e cazul ...Bate-i la cap ..Poate poate

daca as stii o data clara cand vine ar fi altceva, dar de fiecare data cand sun primesc acelasi raspun-avem cotele.habar n am ce sunt cotele astea.eu o astept prin februarie-martie dar cel mai tare ar fi sa mi zica atunci ca vine in iulie.daca nu vine in martie ma duc si mi iau din germania

Link to comment
Share on other sites

Am luat un M3 E46 de la ei la sf. lui 2004 si a venit exact in termen :blink: Doar ca la M3 nu era coada si se bucurau sa vanda unu (si mi-au dat si un discount baban).

 

Cu SD-ul e alta poveste....

 

Primul aspect care mi se pare f. interesant e ca desi am facut rezervare (depozit bani) in iunie REFUZA sa spuna al catelea esti la rand. Dupa indelungi parlamentari am inteles ca sunt in primii 20. De ce refuza sa spuna cati ai in fatza n-am inteles. Dar pot sa ghicesc...

 

Al doilea aspect este ca ei NU STIU ce alocari vor avea in viitor. Nici macar vag. Ca BMW Germania nu le spune nimic. Mie mi se pare o lipsa crasa de respect pentru niste clienti platitori. O lipsa uriasa de comunicare... Adica pot sa accept ca-mi vine masina peste 6 luni dar sa-mi dea o data clara. Nu e o problema. Dar sa ti se spuna de juma de an "NU STIU" mi se pare lipsit de orice profesionalism. Nu spun ca pb. e la nivelul oamenilor cu care tin legatura, dar probabil undeva in management pe cineva il doare in basca... Oricum cand le vor veni le vor vinde pe banda rulanta... De ce sa se oboseasca...

 

De ce oare dealerul din Iasi (care nu tine de AB) a avut 2 sd-uri alocate in nov cu livrare in dec? Au vanzari/relatii mai mari?

 

@bogdanstoica

 

Daca vrei o masina pe comanda de la AB parerea mea e ca tb. sa te astepti la toamna lui 2008, vara in cazul cel mai optimist. Daca vrei livrari din stoc (gata configurate) mai gasesti pe la Dom Automobile, Wizards, AmericanCars, SpeedCars cu livrare din Germania chiar si in 2 sapt. Eu nu am gasit nici o configuratie care sa-mi convina.

Link to comment
Share on other sites

@bogdanstoica mie trebuia sa-mi livreze masina in oct si nici acum nu-a intrat in productie cica va intra in ianuarie 2008 asa ca le-am zis acum o saptamana ca vreau sa i-au altceva si pt masina noua mi-au dat data de productie pt a 3a saptamana din decembrie dar la 2 zile cand vb cu ei imi zic ca au ca data de productie a2a spatamana din ian. 2008

daca masina iti intarzie vorbeste cu ei pt o reducere ca ai sanse sa iti mai de-a ceva

Link to comment
Share on other sites

@gbu, eu am comandat doua masini pana mi-au adus una buna. In contractul initial care avea si termen de livrare clar cu penalitati si alte alea am specificat si ca ei se obliga sa imi dea o masina similara cu cea comandata daca se intarzie. De fiecare data masina a venit la termen. Nu ascund, m-am ocupat personal de problema, altfel cu siguranta nu venea la termen. Aveti grija deasemenea ca la AB sunt unii oameni de cuvant si altii care l-ar face si pe Pinochio sa-i invidieze la capitolul minciuni si neseriozitate si de multe ori inclusiv cei din Germania de la livrari o comit urat uitand sa puna o anumita masina pe trailer. Deci, presiune pe ei daca vreti sa obtineti ceva.

 

Bogdane, rabdare taica, rabdare :blink: O sa merite asteptarea. Nu ai ce sa le faci, e o motorizare noua si depinzi de asta. O sa fii multumit in final chiar daca astepti asa de mult... Ca o consolare, unii au asteptat la noul Opel Corsa si 11 luni, da, 11 luni... eu nu as fi putut face asta...

Link to comment
Share on other sites

mai stau linistit pina pe 8 decembrie cand se fac doua luni de la data cand le am platit pt a face comanda.si mie mi au facut cei din iasi o oferta bunicica cu reducere de 3% dar dadusem deja banii la AB.cand le am spus celor de la AB ca am primit reducere de la cei din iasi, au facut scandal mare, telefoane la iasi, etc..din ce aud aici, incep sa ma sperii de AB.
Link to comment
Share on other sites

mai stau linistit pina pe 8 decembrie cand se fac doua luni de la data cand le am platit pt a face comanda.si mie mi au facut cei din iasi o oferta bunicica cu reducere de 3% dar dadusem deja banii la AB.cand le am spus celor de la AB ca am primit reducere de la cei din iasi, au facut scandal mare, telefoane la iasi, etc..din ce aud aici, incep sa ma sperii de AB.

 

 

hehehhe...faza in trafic azi ...un x5 nou depasea in forta un x5 modelul vechi ...

eu pe trecerea de pietoni ....

cel din x vechi nu-si mai lua ochii de la cel nou ...se vedea pe fata lui ca-l sorbea din ochi ....a ramas admirand pana l-au claxonat cei din spate sa mute hardughia .Super misto prezenta in trafic la noul X5 ... :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am luat un M3 E46 de la ei la sf. lui 2004 si a venit exact in termen :blink: Doar ca la M3 nu era coada si se bucurau sa vanda unu (si mi-au dat si un discount baban).

 

Cu SD-ul e alta poveste....

 

Primul aspect care mi se pare f. interesant e ca desi am facut rezervare (depozit bani) in iunie REFUZA sa spuna al catelea esti la rand. Dupa indelungi parlamentari am inteles ca sunt in primii 20. De ce refuza sa spuna cati ai in fatza n-am inteles. Dar pot sa ghicesc...

 

Al doilea aspect este ca ei NU STIU ce alocari vor avea in viitor. Nici macar vag. Ca BMW Germania nu le spune nimic. Mie mi se pare o lipsa crasa de respect pentru niste clienti platitori. O lipsa uriasa de comunicare... Adica pot sa accept ca-mi vine masina peste 6 luni dar sa-mi dea o data clara. Nu e o problema. Dar sa ti se spuna de juma de an "NU STIU" mi se pare lipsit de orice profesionalism. Nu spun ca pb. e la nivelul oamenilor cu care tin legatura, dar probabil undeva in management pe cineva il doare in basca... Oricum cand le vor veni le vor vinde pe banda rulanta... De ce sa se oboseasca...

 

De ce oare dealerul din Iasi (care nu tine de AB) a avut 2 sd-uri alocate in nov cu livrare in dec? Au vanzari/relatii mai mari?

 

@bogdanstoica

 

Daca vrei o masina pe comanda de la AB parerea mea e ca tb. sa te astepti la toamna lui 2008, vara in cazul cel mai optimist. Daca vrei livrari din stoc (gata configurate) mai gasesti pe la Dom Automobile, Wizards, AmericanCars, SpeedCars cu livrare din Germania chiar si in 2 sapt. Eu nu am gasit nici o configuratie care sa-mi convina.

Intradevar dealerul din iasi adica trado motors nu tine de AB ci direct de BMW AG. Stii tu ceva da nu stii bine. Cele doua sd care au fost cota de noiembrie nu vor fi livrate in dec ci unul pe la sf lui ianuarie iar celalat probabil in martie! Nu mai da vesti de aste nasoale ca moare bogdan de inima!

P.S. Daca ai indoieli de unde stiu trebuie sa-ti spun ca unul din cele doua sd este al meu si conform slotului de fabricatie cred ca in seara asta i-au montat bordul. maine pun scaunele si mai leaga niste fire iar vineri e gata! Celalat, din cate stiu e alb, pleaca la Ploiesti si are slot in ianuarie pentru ca are tot felul de bazaconii pe el!

Link to comment
Share on other sites

Greseala mea cu livrarea, dar sloturile de productie au fost in nov ca doar am vb cu ei. Eu am facut calculul ca dureaza 6 sapt pana la livrare (2 sapt fabricatie + 4 sapt transport, asa e la 3.0D la AB) si-mi iesise nov:)

 

Totusi nu pot sa inteleg cum fabrici o masina in nov si o livrezi in martie, ceva nu e in regula? Ca nu pot sa cred ca incep sa o bage in fabricatie fara sa aiba toate componentele si o mai lasa printr-un colt?

Link to comment
Share on other sites

baieti, eu propun urmatoarea chestie(cine e de acord , sa subscrie):- primul de aici care primeste sd-ul ne scoate si pe noi restul la o tura, asa ca sa ne mai alinam suferinta.

 

baieti, eu propun urmatoarea chestie(cine e de acord , sa subscrie):- primul de aici care primeste sd-ul ne scoate si pe noi restul la o tura, asa ca sa ne mai alinam suferinta.

 

Scuzati-ma de off-topic: imi poate spune si mie cineva datele tehnice de la x5 3.0sd?viteza,consum,acceleratie etc

286 cp, 580 Nm, 0-100km/h- 7sec

Link to comment
Share on other sites

SD e misto. Am condus azi una.

Mi-au placut noile scaune Confort, care au reglare tetiera pe 4 axe !

 

La AB, cine ridica un BMW primeste un card prin care BMW asigura GRATUIT pt 5 ani sau 100 Km cheltuielile de la revizie (manopera, filtre, ulei etc , exceptie placute de frana).

 

Se vede ca a venit BMW in .ro, pt ca citeam de asta pe site-uri straine si nu prea intelegeam...

 

P.S. Chestia e valabila doar la AB, daca cumperi sau mergi la alt dealer.. platesti !

Link to comment
Share on other sites

pai oricum pachetul ala de care vorbesti cu 5 ani sau 100 k km , mareste pretul de achiyitionare al masinii cu cateva mii de euro ). uite ei au un exemplu pe site bmw.ro pt 320d .

 

BMW Basic Service Inclusive** 5 ani / 100.000 km € 0,00

BMW Service Inclusive 5 ani /100.000 km € 1.210,00

BMW Service + Repair Inclusive 5 ani / 100.000 km € 2.350,00

BMW Service Inclusive 6 ani / 150.000 km € 2.650,00

BMW Service + Repair Inclusive 6 ani / 150.000 km € 4.980,00

 

** Eliminarea pachetului BMW Basic Service Inclusive (5 ani/100.000 km) - 450 EUR inclusiv TVA

 

asta pt 320d ..ma gandesc ca pt X5 e mult mai mult . iar cand te gandesti ca in aia 100 000km ai dreptul la doar 3 revizii la cate 30 000km nu mai e asa rentabil. plus ca in 5 ani sari de 200 000km daca te straduiesti. iar trei revizii nu cred ca te costa 1200 euro nici la 320d. asta e parerea mea. cat despre SD , e un motor care era f necesar pe X5 si astept sa va expuneti impresiile cand o sa soseasca vreunul pe aici.

Link to comment
Share on other sites

baieti, eu propun urmatoarea chestie(cine e de acord , sa subscrie):- primul de aici care primeste sd-ul ne scoate si pe noi restul la o tura, asa ca sa ne mai alinam suferinta.

 

baieti, eu propun urmatoarea chestie(cine e de acord , sa subscrie):- primul de aici care primeste sd-ul ne scoate si pe noi restul la o tura, asa ca sa ne mai alinam suferinta.

 

Scuzati-ma de off-topic: imi poate spune si mie cineva datele tehnice de la x5 3.0sd?viteza,consum,acceleratie etc

286 cp, 580 Nm, 0-100km/h- 7sec

esti invitatul meu!

Link to comment
Share on other sites

baieti, eu propun urmatoarea chestie(cine e de acord , sa subscrie):- primul de aici care primeste sd-ul ne scoate si pe noi restul la o tura, asa ca sa ne mai alinam suferinta.

 

baieti, eu propun urmatoarea chestie(cine e de acord , sa subscrie):- primul de aici care primeste sd-ul ne scoate si pe noi restul la o tura, asa ca sa ne mai alinam suferinta.

 

Scuzati-ma de off-topic: imi poate spune si mie cineva datele tehnice de la x5 3.0sd?viteza,consum,acceleratie etc

286 cp, 580 Nm, 0-100km/h- 7sec

esti invitatul meu!

sa nu uiti promisiunea.oricum al tau sunt sigur ca va veni inaintea mea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.