Jump to content

Sfat achizitionare E60


Stefann

Recommended Posts

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@bogdan1980 Pai una din ele era lovita si refacuta prost , iar cea cu F U L la numar avea diverse probleme , era atins spoilerul spate , spoilerul fata (atinse calumea,nu joaca) , stop stanga spate spart , toba rupta+sparta , fluctuatii la relantii , parbriz schimbat prost(chedere nu mai stateau la locul lor de nici o culoare) si multe multe altele.

 

@Dan98 E riscant , nu prea cunosc Germania sa plec de nebun sa iau masina , mai ales ca nu prea se tin cont de rezervari prin telefon si sa ma duc sa umblu 1 saptamana sa cheltui 500-1000e mai bine dau cuiva pe care cunosc si mi-o aduce el de afara.

 

@Dan_Alex prima nu era ieri pe autovit(sau nu am vazut-o eu) iar a doua nu stiu , nu ma atrage deloc.

Link to comment
Share on other sites

@bogdan1980 Pai una din ele era lovita si refacuta prost , iar cea cu F U L la numar avea diverse probleme , era atins spoilerul spate , spoilerul fata (atinse calumea,nu joaca) , stop stanga spate spart , toba rupta+sparta , fluctuatii la relantii , parbriz schimbat prost(chedere nu mai stateau la locul lor de nici o culoare) si multe multe altele.

 

@Dan98 E riscant , nu prea cunosc Germania sa plec de nebun sa iau masina , mai ales ca nu prea se tin cont de rezervari prin telefon si sa ma duc sa umblu 1 saptamana sa cheltui 500-1000e mai bine dau cuiva pe care cunosc si mi-o aduce el de afara.

 

@Dan_Alex prima nu era ieri pe autovit(sau nu am vazut-o eu) iar a doua nu stiu , nu ma atrage deloc.

 

 

Nici nu trebuie sã o cunoºti. Iei un GPS ºi aia e Germania... eu nu i-aº da bani altuia sã mi-o aducã , poate face pe samsaru cu tine ºi ala ºi sã aleagã din necunoºtiinÞã sau rea-voinÞã o alegere greºitã.

 

"Samsaru" e un prieten bun de-al meu , care cu asta se ocupa . Evident ca am vorbit ipotetic , prefer sa ma duc impreuna cu el cand ia o masina si sa imi alege eu cu ochii mei , nu ?

 

Azi am mai vazut 2 x 525d din lista mea si nu mi-au placut , la fel cu probleme evidente , destul de costisitoare .

Link to comment
Share on other sites

Da, Âşi eu recomand autohus, preĂžuri un pic peste medie , majoritatea maÂşinilor sunt "fleet cars" dar aratĂŁ ok Âşi nu au defecte (majore) ascunse. Nu merge negocierea cu ei ... festpreis e festpreis...

 

E bine de stiut , mai am vreo 2-3 masini din RO sa le vad maine si pe urma ma hotarasc exact ce fac.

Link to comment
Share on other sites

Intamplator , am vazut la AB 2 x E60-uri care mi-au facut cu ochiul.

 

Primul un 525xi , 2005 , piele , steptronic , trapa , navi mare , pdc, scaune incalzite , clima dubla etc la 28k euro

 

Al doilea un un 545i din 2004 , tapiterie piele bej,jante din aliaj usor,trapa,alarma,clima dubla automata,magazie cd,telefon gsm,sistem audio hi-fi,sistem de navigatie,faruri adaptive cu xenon,scaune spate incalzite electric,senzori de avertizare la parcare,parasolare luneta si geamuri laterale,volan sport multifunctional imbracat in piele,reglabil si incalzit electric,scaune fata reglabile,ventilate,cu masaj si incalzite electric cu memorie,neagra. pret 28-29k euro :blink:

 

Merita sa ma duc sa le vad maine ?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu te duci, ca sunt fara TVA preturile.

In timpul pe care l-ai pierde cu vizionatul masinilor mai poti face vreo 20 de post-uri in topicul asta. :blink:

 

Acuma la modul serios, iti spun o chestie din proprie experienta. Cu cat stai mai mult sa bibilesti piata, cu atat va fi teapa mai mare in cele din urma. Cand e vorba de cumparat masina, Nike avea dreptate. Just do it! Stiu eu un prieten cu un 530d de vanzare, e din 2004 masina, foarte dotata, o da cam la 28-29, nu stiu exact, in mod sigur da factura (daca ai nevoie). Are absolut toate dotarile pe care le vrei tu (mai putin TV) and some extra, gen incalzire in bancheta din spate, scaune fata aerisite, etc. Daca te intereseaza, PM me.

Edited by gbu
Link to comment
Share on other sites

off topic

@dreptroman: man, nu vorbi de dynamic drive daca nu stii ce face. Eu am e39 si credeam ca sta bine in curbe pana m-am urcat intr-un e60 cu dynamic drive si mi-a arata proprietarul ce stie sa faca sistemul asta

 

vis-a-vis ca e39 e urat, asa spuneam si eu acum 4-5 ani cand nu intelegeam multe despre BMW, rafinamentul se dezvolta in timp, poate... oricum e vorba de preferinte personale, asa ca e doar treaba ta :blink:

 

on topic:

man, daca tot iti iei e60, ia-ti optiuni la el, altfel e pacat de bani, fara optiuni de genul dynamic drive, directie variabila, etc pe bune ca dai banii pe imagine si nu pe fond

Link to comment
Share on other sites

Dynamic Drive + Adaptive Steering + Bi-xenon Adaptiv fac toti banii :blink: Sunt doua chestii care le consideri moft pana cand le ai. Iar apoi ti-e greu sa te urci si sa conduci alta masina care nu le are.

 

As renunta oricand la clima bi-zona, scaune confort sau navigatie mare pentru un DD. E super tare.

 

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

azi ma intreaba un samsar de masini , cat am dat pe ea, pe 530i 2004 luna septembrie, si ii raspund 28000eu, si incepe sa rada ca cica a lui o vinde cu 25 000 eu, si atunci il intreb ce optiuni are masina!!! si nu prea imi zice multe de fapt mai nimic inafara ca este un 530d automat si ca are pdc si navi, si ala mic, si in rest nimic si atunci incep sai enumar eu, pe ce am dat 28000 eu , si incep cu culoarea alpin white, cu HUD, cu trapa, cu navi mare, cu faruri bixenon adaptive, clima bi-zona, interior sport, magazie cd, piele neagra Nappa, cu jante originale bmw de M6 pe 19, imi pare rau ca nu stiam si de dynamic drive, si in cele din urma a plecat un pic nelamurit, de ce am optat pentru varianta pe benzina si nu cea diesel.

Eu unul sunt multumit de ce am cumparat si la fel zic si eu cu cat cauti mai mult cu atat devii mai nehotarat si mai mari sansele sa fie teapa la chilometri sau cine stie ce.

bafta...

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi-ai raspuns la intrebare totusi.

 

Sorry , nu sunt interesat ,este un pic maricel pretul si sare si de bugetul meu.

 

Acelasi fel de masina are si aphredone , 530i neagra cu piele crem , full de full fara tva si perdeluta are absolut tot , cu scaune incalzite si aerisite , piele perforata , trapa , navi , comenzi pe volan etc si e la un pret mult mai mic decat a prietenului tau. Oricum sare de bugetul meu.

Link to comment
Share on other sites

In cazul asta ilumineaza-ne si pe noi cat ai da pe un 530dA cu gramada aia de optiuni? Ca in afara de HUD si Active Steering si navi mare are aproape tot masinuta respectiva. Eu ti-am dat exemplul respectiv pentru ca ieri spuneai ca mergi la AB sa te uiti dupa niste masini ce costa 28-29k euro. De ce ai mai spus ca te intereseaza, daca spui ca nu intra in bugetul tau? Uite cum m-ai indus in eroare, pe mine cel putin.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.