Jump to content

Filtru aer si filtru polen


bogdan1980

Recommended Posts

Azi am verificat filtrul de aer si filtrul de polen. Mentionez ca nu am mai facut acest lucru de cand am cumparat masina si am facut in jur de 8-9000 km in Romania. Nu stiu cand au fost schimbate ultima oara, dar arata foarte rau: sunt imbacsite, pline de praf si de mizerii.

Mi-am comandat filtre MANN - filtru aer si filtru polen cu carbon activ. Este o alegere buna?

Intrebarea cea mai importanta a mea este: cum afecteaza aceste filtre performantele masinii daca sunt atat de murdare?

Link to comment
Share on other sites

Filtrele Mann sunt foarte bune.

 

Filtrele de polen nu afecteaza in nici un mod performantele masinii, sunt pt clima.

 

Un filtru de aer murdar poate afecta destul de mult demarajul si mersul motorului...

 

E bine sa schimbi filtrul de aer la ~7000 km avand in vedere cat de mult praf este in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Filtrele Mann sunt foarte bune.

 

Filtrele de polen nu afecteaza in nici un mod performantele masinii, sunt pt clima.

 

Un filtru de aer murdar poate afecta destul de mult demarajul si mersul motorului...

 

E bine sa schimbi filtrul de aer la ~7000 km avand in vedere cat de mult praf este in Romania.

 

Asa voi face. Filtrul de aer este foarte murdar: am gasit frunze, mucuri de tigari, vata, praf :blink: - incredibil...Marti imi vin filtrele. De abia astept sa le pun. S-ar putea sa observ vreo modificare in comportamentul masinii dupa schimb avand in vedere ca filtrul de aer este atat de murdar?

Edited by bogdan1980
Link to comment
Share on other sites

daca era asa murdar poti sa iti faci o idee despre cum a fost intretinuta masina la fostul proprietar, adica mai deloc...

 

Masina a fost intretinuta bine, nu ma ingrijorez din acest punct de vedere. Am carte service, are toate reviziile facute la BMW in Germania. Am verificat-o printr-un prieten de la BMW inainte sa o cumpar si totul este ok. Masina a fost foarte bine intretinuta. Problema e ca in Germania filtrul de polen se schimba mult mai rar dect in Romania deoarece nu este cazul. Pur si simplu nu este atata praf si mizerie. Pe de alta parte, filtrul de aer tind sa cred ca s-a umplut de mizerii in cei 10.000 km facuti de mine in Romania...Deci nu ii caut in carca cetateanului neamt de la care am cumparat masina ca nu ar fi avut grija de ea. A facut-o si poate ca mult mai bine decat multi dintre noi.

 

 

Eu iti recomand Knecht(Mahle) facute in Austria.

 

Stiam si de aceasta marca, dar mi-am comandat deja Mann. Mi-au fost recomandate si de mai multi colegi de forum.

 

eu am schimbat la bavaria toate filtrele si uleiul ! :)

 

Asa...Si???? :blink:

Link to comment
Share on other sites

daca era asa murdar poti sa iti faci o idee despre cum a fost intretinuta masina la fostul proprietar, adica mai deloc...

 

Masina a fost intretinuta bine, nu ma ingrijorez din acest punct de vedere. Am carte service, are toate reviziile facute la BMW in Germania. Am verificat-o printr-un prieten de la BMW inainte sa o cumpar si totul este ok. Masina a fost foarte bine intretinuta. Problema e ca in Germania filtrul de polen se schimba mult mai rar dect in Romania deoarece nu este cazul. Pur si simplu nu este atata praf si mizerie. Pe de alta parte, filtrul de aer tind sa cred ca s-a umplut de mizerii in cei 10.000 km facuti de mine in Romania...Deci nu ii caut in carca cetateanului neamt de la care am cumparat masina ca nu ar fi avut grija de ea. A facut-o si poate ca mult mai bine decat multi dintre noi.

 

 

Eu iti recomand Knecht(Mahle) facute in Austria.

 

Stiam si de aceasta marca, dar mi-am comandat deja Mann. Mi-au fost recomandate si de mai multi colegi de forum.

 

eu am schimbat la bavaria toate filtrele si uleiul ! :)

 

Asa...Si???? :blink:

si iti recomand si tie tot la AB sa te duci :))! :)

Link to comment
Share on other sites

In stanga ecranului, sub numele fiecarui user exista niste informatii, cum ar fi locatia. Daca erai atent, vedeai ca eu sunt in Oradea. Momentan nu exista un service BMW aici dar astept cu nerabdare sa se deschida in urmatoarea perioada. Eu am frecventat service-ul BMW din Cluj pana acum, dar tot este un drum de vreo 5 ore dus-intors. Asa ca am preferat sa imi comand filtrele Mann si sa le schimb eu cu manuta mea cat mai repede. :blink: Edited by bogdan1980
Link to comment
Share on other sites

In stanga ecranului, sub numele fiecarui user exista niste informatii, cum ar fi locatia. Daca erai atent, vedeai ca eu sunt in Oradea. Momentan nu exista un service BMW aici dar astept cu nerabdare sa se deschida in urmatoarea perioada. Eu am frecventat service-ul BMW din Cluj pana acum, dar tot este un drum de vreo 5 ore dus-intors. Asa ca am preferat sa imi comand filtrele Mann si sa le schimb eu cu manuta mea cat mai repede. :blink:

dap ai dreptate ! :) acu ce sa mai fac :) !

Link to comment
Share on other sites

daca era asa murdar poti sa iti faci o idee despre cum a fost intretinuta masina la fostul proprietar, adica mai deloc...

Daca nu postai, filozof ramaneai. De unde tragi tu concluzia asta? MANN sunt perfecte. Apropo eu am gasit si un pachet de tigari la filtru de aer. Tu ai diesel sau benzina?

Edited by Dan Alex
Link to comment
Share on other sites

daca era asa murdar poti sa iti faci o idee despre cum a fost intretinuta masina la fostul proprietar, adica mai deloc...

Daca nu postai, filozof ramaneai. De unde tragi tu concluzia asta? MANN sunt perfecte. Apropo eu am gasit si un pachet de tigari la filtru de aer. Tu ai diesel sau benzina?

i-ai vandut tu cumva masina?

Link to comment
Share on other sites

Te mai intreb odata .... de unde ai reusit tu sa deduci ...ca nu a avut grija de ea ... ex-proprietarul? Daca citeai mai atent, ai fi observat ca era luata din Germania masina.

 

Dane lasa. Eu am explicat mai sus cum a fost intretinuta masina si in ce conditii am cumparat-o. Postul colegului nostru face parte din seria "postez si eu sa ma aflu in treaba"...

Link to comment
Share on other sites

Te mai intreb odata .... de unde ai reusit tu sa deduci ...ca nu a avut grija de ea ... ex-proprietarul? Daca citeai mai atent, ai fi observat ca era luata din Germania masina.

 

Dane lasa. Eu am explicat mai sus cum a fost intretinuta masina si in ce conditii am cumparat-o. Postul colegului nostru face parte din seria "postez si eu sa ma aflu in treaba"...

Singura eroare pe care a facut-o a fost ca nu a observat ca tu ai cumparat-o si nu i-ai verificat filtrul de aer, dupa care ai mai facut vreo 10 mii de km. Chiar si daca era recent schimbat cand ai cumparat-o, dupa 10 mii de km de Romania tot imbacsit era. Prin urmare nu poti acuza de nimic fostul proprietar.

Daca nu era cazul de mai sus si o cumparai in starea actuala, ar fi avut dreptate sa zica ca nu a fost intretinuta extraordinar.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am revenit de la service dupa ce mi-am schimbat filtrele. Am pus pana la urma MANN, iar cele de polen sunt cu carbon activ.

Cost:300 RON

La prima vedere mersul masinii este imbunatatit in sensul ca mi se pare ca accelereaza mai lin decat pana acum. In compartimentul filtrului de aer a fost foarte multa mizerie precum spuneam mai sus. Am aspirat bine de tot inainte sa pun noul filtru si este OK acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Am pus pana la urma MANN, iar cele de polen sunt cu carbon activ.

 

:blink:

 

Doar cele de polen au fost 240 RON. Sunt cumparate din Germania, cred ca le-am luat putin mai ieftin decat ar fi la noi.

 

m-au costat 268 RON, MANN. M-a surprins sa vad ca sunt doua...

Link to comment
Share on other sites

Am pus pana la urma MANN, iar cele de polen sunt cu carbon activ.

 

:)

 

Doar cele de polen au fost 240 RON. Sunt cumparate din Germania, cred ca le-am luat putin mai ieftin decat ar fi la noi.

 

m-au costat 268 RON, MANN. M-a surprins sa vad ca sunt doua...

 

Rezulta o diferenta de 18 RON :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.