Jump to content

E30 318ic ... Nu trece de 5000 rpm


Recommended Posts

Salut la toata lumea! Al meu 318i M40 este limitat la 5k turatii cam in orice treapta ... uneori intra si mai jos 4,5k ... este foarte nasol cand ma aflu intr-o depasire la o viteza de 120 km/h in viteza a 4-a avand nevoie de un sprint cat mai bun si cand mi lumea mai draga (da in nas) si trebuie sa schimb repede a 5-a! Am patit-o si nu mi-a placut deloc :blink:

Astfel viteza maxima atinsa in a 5-a , 5k turatii este de 170 km/h , numai ca masina mai poate dar nu ma lasa ... :)

 

Citind pe forum am vazut ca acest motor are limitarea undeva la 6,5k ceea ce suna mult mai bine :)

Se poate sa fi fost coborat limitatorul din calculator si setat ulterior undeva la 5k turatii intentionat (de primul proprietar) sau am mai auzit ca se poate sa fie si o eroare de calculator!

 

Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi!

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea! Al meu 318i M40 este limitat la 5k turatii cam in orice treapta ... uneori intra si mai jos 4,5k ... este foarte nasol cand ma aflu intr-o depasire la o viteza de 120 km/h in viteza a 4-a avand nevoie de un sprint cat mai bun si cand mi lumea mai draga (da in nas) si trebuie sa schimb repede a 5-a! Am patit-o si nu mi-a placut deloc :blink:

Astfel viteza maxima atinsa in a 5-a , 5k turatii este de 170 km/h , numai ca masina mai poate dar nu ma lasa ... :)

 

Citind pe forum am vazut ca acest motor are limitarea undeva la 6,5k ceea ce suna mult mai bine :)

Se poate sa fi fost coborat limitatorul din calculator si setat ulterior undeva la 5k turatii intentionat (de primul proprietar) sau am mai auzit ca se poate sa fie si o eroare de calculator!

 

Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi!

 

Multumesc anticipat

lasa-l asa ca e mai bine...vrei mai mult schimbata masina(nu te supara)...al meu 320d in a-4-a 150km :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

lasa-l asa ca e mai bine...vrei mai mult schimbata masina(nu te supara)...al meu 320d in a-4-a 150km :)

Pai masina nu am de gand sa o schimb! Puterea imi e suficienta si chiar daca ar fi sa o schimb tot 318i mi-as lua (nu sunt genu de "racer") atat doar ca imi place viteza ...

Totusi poate sa imi spuna cineva daca este posibil sa fie ridicat mai sus limitatorul?? Este destul de stresant sa simti ca masina mai poate mult si bine dar nu o lasa ceva ... :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da , oricine are un tester si se pricepe poate sa faca asta,

 

Sau incearca la baietii care fac chiptuning , spune-le sa iti ridice limitarea de pe calculator.

 

Deci sa inteleg ca este posibil sa fie setat si coborat ulterior! Nu prea imi vine sa cred ca a iesit pe poarta fabricii cu limitarea la 5k!

Cand o sa fac schimbul de ulei o sa il pun si pe tester sa vedem daca se poate face ceva! Ms mult pt sfaturi ! Numai bine...

Link to comment
Share on other sites

nu e nici o limitare la 5000rpm.. are masina ta ceva :blink:

am avut o pb asemanatoare si era de la bobina. dupa ce am schimbat-o mergea normal pana la 6200rpm unde are limita m20b25..

 

Se simte clar ca ma opreste si nu o lasa sa urce mai sus de 5000rpm, ea isi ia viteza normala pana acolo unde se simte clar ca ma infraneaza! Si nu o mai lasa sa urce ... eu ma refeream si intrebam daca este posibil sa ii fie modificata limitarea ... adica sa zicem ca ea ar fi avut la 6500rpm si primul proprietar sa-l fi setat la 5000rpm din motivele lui ...

Link to comment
Share on other sites

nu e nici o limitare la 5000rpm.. are masina ta ceva :blink:

am avut o pb asemanatoare si era de la bobina. dupa ce am schimbat-o mergea normal pana la 6200rpm unde are limita m20b25..

 

Se simte clar ca ma opreste si nu o lasa sa urce mai sus de 5000rpm, ea isi ia viteza normala pana acolo unde se simte clar ca ma infraneaza! Si nu o mai lasa sa urce ... eu ma refeream si intrebam daca este posibil sa ii fie modificata limitarea ... adica sa zicem ca ea ar fi avut la 6500rpm si primul proprietar sa-l fi setat la 5000rpm din motivele lui ...

 

Ti-am raspuns de 3 ori . Da se poate face acest lucru , cel mai simplu cu un calculator si mufa de conectare la masina ta , dureaza cateva minute.

Link to comment
Share on other sites

nu e nici o limitare la 5000rpm.. are masina ta ceva :blink:

am avut o pb asemanatoare si era de la bobina. dupa ce am schimbat-o mergea normal pana la 6200rpm unde are limita m20b25..

 

Se simte clar ca ma opreste si nu o lasa sa urce mai sus de 5000rpm, ea isi ia viteza normala pana acolo unde se simte clar ca ma infraneaza! Si nu o mai lasa sa urce ... eu ma refeream si intrebam daca este posibil sa ii fie modificata limitarea ... adica sa zicem ca ea ar fi avut la 6500rpm si primul proprietar sa-l fi setat la 5000rpm din motivele lui ...

 

Ti-am raspuns de 3 ori . Da se poate face acest lucru , cel mai simplu cu un calculator si mufa de conectare la masina ta , dureaza cateva minute.

 

Ok mersi mult! Curand voi face schimbul de ulei si o sa ma ocup si de chestia asta sa vedem daca se poate rezolva! Inca o data multumesc pentru sfaturi.

 

Asa a patit un cunoscut, numai ca il limita la 4000 turatii si era un motor de generatie mai noua.

Merita incercat

 

Faza ii ca masina functioneaza normal, nu are nici o problema! Si asa merge din 2003 (cand a cumparat-o un prieten de familie) iar in 2006 am luat-o eu! Tot asa era si la el , pana la 5000rpm atata ca nu s-a stresat (cum nici eu pana acuma) pentru problema asta!

Voi face cum m-a sfatuit @Stefann ... vedem ce zice la tester cand o sa ii fac schimbul de ulei!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
omule, nu e nici o limitare acolo!!! ai tu o problema la masina.. incearca cu alta bobina, calculator...

filtrele le-ai schimbat? bujiile?

 

Revin cu detalii in legatura cu problema mentionata! Am lasat sa treaca sarbatorile si am inceput cautari! Am umblat , am intrebat si am primit o gramada de pareri ... si intr-un final am bagat-o pe tester! Bobina cade , deoarece ar trebui sa faca si la alte turatii (ori merge , ori nu) ... mi s-a spus de supapa de presiune de bara .... care cica aia ar fi problema ... nici aia .... si pana la urma tot la debitmetru am ajuns :blink: de la o anumita turatie cand valorile ar trebui sa creasca , scad si nu tot timpu la aceeasi turatie ... undeva intre 4000-5000 (exact cum imi face in mers) alta valoare care nu o indica deloc ii la pinu 5 (de la debitmetru) :) (care nu au stiut de la ce ii exact) ... pe urma am zis sa verificam seriile care la sfarsit s-a dovedit ca nu coincid :) debitmetru care il am pe masina nu ar fi pentru masina mea! :)

Urmeaza sa imprumut un debitmetru cu seria buna si sa vedem daca aici e problema! Am gasit debitmetru la pretul de 200RON ?? nu le cunosc preturile deci nu stiu daca e scump sau nu, (poate ma lumineaza careva) dar daca nu voi avea alta varianta ma duc pe asta! Va mai tin la curent ...

Link to comment
Share on other sites

[...] Bobina cade , deoarece ar trebui sa faca si la alte turatii (ori merge , ori nu) ...

O bobina defecta poate functiona aparent bine la turatii mici, dar sa nu mai faca fata la turatii mari.

 

corect!

aceiasi problema am avut-o si eu.. dadea in nas la 5000-5500rpm.

incearca totusi si cu alta.

Link to comment
Share on other sites

[...] Bobina cade , deoarece ar trebui sa faca si la alte turatii (ori merge , ori nu) ...

O bobina defecta poate functiona aparent bine la turatii mici, dar sa nu mai faca fata la turatii mari.

 

corect!

aceiasi problema am avut-o si eu.. dadea in nas la 5000-5500rpm.

incearca totusi si cu alta.

 

Da man se poate ... dar la mine turatia la care da in nas nu ii tot timpul aceeasi! aici e marele mister ...

Link to comment
Share on other sites

Da man se poate ... dar la mine turatia la care da in nas nu ii tot timpul aceeasi! aici e marele mister ...

Pai tocmai de aceea. Crezi ca un defect la bobina se manifesta FIX la aceeasi turatie ? Depinde de multi factori, cum ar fi si temperatura bobinei.

Daca bobina are pierderi - defecte de izolatie, spire in scurt - la turatii mari nu mai are timp suficient sa acumuleze suficienta energie ca sa dea o scanteie corecta.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.