Jump to content

Cum lasati masina in parcare ?


Andrei92

Parcarea masinii  

183 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@cei care o lasa pe liber si cu frana de mana trasa...este articol in codul rutier prin care se stipuleaza ca o masina ce stationeaza trebuie lasata intr-o treapta de viteze sau marsarier. contravenientilor care sunteti voi contravenienti ai legii din tara noastra. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am patit-o odata la Passat, intr-o iarna a stat cateva zile in garaj cu frana de mana trasa si cand am plecat era blocata. A facut un POC puternic, dar din fericire n-au fost probleme dupa aceea. Sincer mi-e cam frica sa o las pe strada doar in viteza, n-as vrea sa o gasesc in alt loc dupa 2 ore... Odata am reusit sa imping singur un Tico vreo 2 metri ca sa ies dintr-o parcare. Ma blocase desteptul. Cred ca a facut ala o fatza cand a gasit masina in alt loc... :blink:
Link to comment
Share on other sites

pt cei care o lasati in 1 a, o sa patiti odata urmatoarele: o sa fie frig afara si se va ingrosa inevitabil uleiul, in graba o sa vreti sa o scoaateti din a 1 a si sa bagati in marsarier, si din cauza uleiului gros ea nu o sa iasa ci o sa ramana tot in viteza a1a si cand va uitati in spate ea va merge in fata si va veti speria foarte tare si veti spune noroc ca nu e nimeni cu carlig parcat in fata, si va veti promite ca nu o veti mai lasa in vit. 1 niciodata :blink: , cel putin mie asa mi s-a intamplat :)
Link to comment
Share on other sites

pt cei care o lasati in 1 a, o sa patiti odata urmatoarele: o sa fie frig afara si se va ingrosa inevitabil uleiul, in graba o sa vreti sa o scoaateti din a 1 a si sa bagati in marsarier, si din cauza uleiului gros ea nu o sa iasa ci o sa ramana tot in viteza a1a si cand va uitati in spate ea va merge in fata si va veti speria foarte tare si veti spune noroc ca nu e nimeni cu carlig parcat in fata, si va veti promite ca nu o veti mai lasa in vit. 1 niciodata :blink: , cel putin mie asa mi s-a intamplat :)

o las cu fata mai sus decat spatele, sa se scurga uleiul dinspre marsarier...:)

 

am editat...:)

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

chestia cu bagatu in marsalier si ea sa ramana in "1" nu cred ca e posibil sincer mecanica cutiei ni te lasa sa faci o asa figura

 

ca merge greu schimbatorul si lucrez mai delicat cu el si daca nu vrea sa intre in viteza 1 incerc a 2-a apoi revin la "1" si nu fortez icercand sa bag in a 1-a din prima

 

ce priveste lasatul masinii in parcare -> in viteza "1"

 

Eu nu as risca sa nu o las in viteza si din joca poate cineva sa ti-o impinga pe liniile de tramvai sau in alta masina peste noapte (posibilitati sunt multe nu vreu sa dau sugestii) si uite surpriza de buna dimineata!

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

pt cei care o lasati in 1 a, o sa patiti odata urmatoarele: o sa fie frig afara si se va ingrosa inevitabil uleiul, in graba o sa vreti sa o scoaateti din a 1 a si sa bagati in marsarier, si din cauza uleiului gros ea nu o sa iasa ci o sa ramana tot in viteza a1a si cand va uitati in spate ea va merge in fata si va veti speria foarte tare si veti spune noroc ca nu e nimeni cu carlig parcat in fata, si va veti promite ca nu o veti mai lasa in vit. 1 niciodata :) , cel putin mie asa mi s-a intamplat :)

o las cu fata mai sus decat spatele, sa se scurga uleiul dinspre marsarier...:)

 

am editat...:)

 

Sau mai bine, ca sa incalzim motorul....mai ales cand este frig afara...cum am intrat in masina...o scoatem pe liber / sau nu, insa in cazul asta piciorul pe ambreaj....o acceleram cat putem (cel putin 4500) :) ...tocma bun uleiul gros :blink: ....

Link to comment
Share on other sites

ar mai fi o intrebare: lasati masina cu rotile "drepte" sau nu? are vreo importanta?

 

Direct afectata in timp va fi: pompa de servo / din cate stiu nu se lasa masina cu rotile virate!

 

Insa sunt si cazuri in care treci peste partea cu "indicat este sa faci "x" si "y" si lasi rotile virate...asta in cazul in care iti parchezi masina in panta/rampa (cel putin asa stiu) :blink:

 

 

pe cat posibil drepte rotile de ce ?

 

pt ca piesa 6 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=31&fg=10

 

va fi fortata destul de urat si nu numai

 

Ai fost mai rapid cu raspunsul :)

Link to comment
Share on other sites

da, corecta faza cu rotile drepte, in plus eu evit sa si o las cocotata cu jumate de cauciuc pe bordura si jumate in aer, se zvoneste ca ar dauna, pe cat posibil evit :blink:

 

 

Avem experti in cauciucuri printre noi. Chiar sunt curios sa citesc o parere competenta in acest sens. La urma urmei, daca tot isi vand anvelopele pe net, ar trebui sa ne dea si niste sfaturi de intretinere a acestora, altele decat cele gasite de Gooogle.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.