Jump to content

E46 vs E90


.Bogdan

Recommended Posts

La E90 nu-mi place spatele si interiorul, sunt complet dezamagit, dar ca motorizari si tehnologie sunt sigur ca E90 e extrem de reusit.

 

Dar si eu ca si majoritatea nu as da E46 decat pe un E92 sau POATE pe un 330i M-Packet.

Edited by Emi
Link to comment
Share on other sites

Nu exista nici un fost posesor de E46,actual de E90 sa aiba o parere mai relevanta?

 

Am avut si E46 si E90.

 

E90 este cu 10 clase peste E46, asta este parerea mea.

 

Spui ca " ai avut " , adica ....bun si de ce nu o mai ai ?Ai vandut-o pentru ca????

 

Nu am vandut-o, in general imi cumpar masini in leasing.

Cand a expirat leasing-ul la E46 am dat-o, la fel si la E90.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nici un fost posesor de E46,actual de E90 sa aiba o parere mai relevanta?Eu sincer decat sa-mi iau un E90 318i chel mai bine imi iau un E46 330xd

 

Eu am avut 2ani E46 320dA, si din octombrie am E90 320dA. Din punctul meu de vedere nu au nici o legatura una cu alta. Cum a zis si Bavaria, E90 este cu 10 clase peste.

Link to comment
Share on other sites

sunt sigur ca d.p.d.v. tehnologic este mai avansat si imbunatatit dar ce ne puteti spune despre fiabilitate,comfort.....

 

 

Fiabilitate?

 

E46 -probleme cu casetele de directie, bascule, nesfarsite probleme la sistemul de airbag-uri, regulatoare de geamuri, probleme la inchiderea centralizata, probleme la farurile cu xenon, probleme cu trapa,...atat imi amintesc in 10 secunde.

 

E90-ceva condens in faruri, garantie.

-cateva probleme la motoare, garantie.

-probleme de soft, garantie.

 

Hmmm, cam atat stiu.

Link to comment
Share on other sites

Sunt deja la al 2-lea e90 am fost foarte multumit de 318i,apoi am avut 2 luni a6 3.0 quatro.Acum dupa cum se vede am revenit la e90.Aceiasi problema am avut-o si cand am cumparat noul leon toti ziceau ca modelul vechi e mai bun mai frumos etc.Sunt convins ca daca in locul la e46-le de acum a-ti primi un e 90 schimb pe schimb nu a-ti mai avea nimic de comentat.
Link to comment
Share on other sites

E92 este superb din orice unghi, performantele sunt foarte bune, chiar nu se poate compara cu E46 coupe.

 

E90-ul mi se parea urat la inceput insa acum nu mi se pare deloc asa.

 

Iar E90 cu pachet M e chiar dragut.

 

 

 

Cat despre interior, conteaza mult ce materiale si ce culori se aleg, si la E46 si la E90 si cam la orice BMW conteaza foarte mult acest aspect.

 

 

 

Deci conteaza foarte mult banii pe care ii ai la dispozitie pentru achizitia masinii dar si gusturile...

 

Daca as avea bani de un E90, chiar mi-as cumpara, e o masina destul de draguta.

 

Insa prefer E46 coupe si E92...

Link to comment
Share on other sites

Personal am spus doar ca nu-mi place exteriorul,in special spatele.La coupe nota 10.N-am spus ca nu as vrea unul am cerut doar niste pareri de la unii posesori.Momentan nu-mi permit un E90 dar pe viitor sa stiu daca ma incumet sau ma indrept spre altceva
Link to comment
Share on other sites

sunt sigur ca d.p.d.v. tehnologic este mai avansat si imbunatatit dar ce ne puteti spune despre fiabilitate,comfort.....

 

 

Fiabilitate?

 

E46 -probleme cu casetele de directie, bascule, nesfarsite probleme la sistemul de airbag-uri, regulatoare de geamuri, probleme la inchiderea centralizata, probleme la farurile cu xenon, probleme cu trapa,...atat imi amintesc in 10 secunde.

 

E90-ceva condens in faruri, garantie.

-cateva probleme la motoare, garantie.

-probleme de soft, garantie.

 

Hmmm, cam atat stiu.

 

Imi pare rau ca te dezamagesc; de fapt nu eu, ci masina mea, ale carei probleme le cunosti. In 300ooo km am schimbat basculele si bucsile fata, toate amortizoarele, alternatorul, modulul de la electroventilator, carbunii in electromotor, pompa de apa si termostatul. Zilele astea inlocuiesc si ventilatorul din aeroterma si cam atat. Ar mai fi trei parbrize, vreo patru seturi de stergatoare si becurile de xenon. A, uitasem, se ardeau foarte des becurile de la nr spate, de la o vreme s-au plictisit si ele sa se tot arda. Trapa nu am, dar se pare ca modelele fara trapa au fost mai fiabile.

Link to comment
Share on other sites

[

Imi pare rau ca te dezamagesc; de fapt nu eu, ci masina mea, ale carei probleme le cunosti.

 

 

Nu ma dezamagesti deloc, chiar ma asteptam :blink:

.Masina ta este una, eu ma refer la cazuri pentru care au aparut recall-uri, sau buletine de service, inseamna ca au existat mii de masini cu problemele respective.

Link to comment
Share on other sites

[

Imi pare rau ca te dezamagesc; de fapt nu eu, ci masina mea, ale carei probleme le cunosti.

 

 

Nu ma dezamagesti deloc, chiar ma asteptam :blink:

.Masina ta este una, eu ma refer la cazuri pentru care au aparut recall-uri, sau buletine de service, inseamna ca au existat mii de masini cu problemele respective.

 

Nu te contrazic, ai perfecta dreptate. Si, ca sa fiu corect pana la capat, am mai inlocuit fulia (vibration dumper), kitul de reparatie de la senzorul prezenta pasager si bucsa de diferential. Au fost omisiuni intr-o prima insiruire rapida.

 

Revenind la topic, personal apreciez mai mult E46, nu pt ca il am, ci pentru ca imi place, chiar daca, repet, tehnologic, E90 este superior.

Link to comment
Share on other sites

Da, imi merge netul prost. Acum vrei sa nu mai pui linkul direct in post, ci thumbnail ca toata lumea ? Cine vrea sa vada poza, acceseaza thumbnailul, cine nu vrea, nu trebuie sa suporte cearceafurile alea. Esti singurul care face asta, nu crezi ca e ceva in neregula ?

 

Se face resize automat dupĂŁ ce se ĂŽncarcĂŁ. Nu mai suntem ĂŽn era dialup ce naiba

 

Exact, dupa ce se incarca. E dovada de bun simt, nu tine de era dial-up.

Link to comment
Share on other sites

Am modificat pozele...

 

Insa vezi ca exagerezi, am pus link-ul direct pentru a se vedea frumos in post nu pentru a deranja pe cineva, nu cred ca e cazul sa-mi zici ca sunt nesimtit, ce vina am eu ca ai tu o conexiune slaba?

 

Daca te uiti pe orice forum din afara, cam toata lumea uploadeaza pozele asa.

Link to comment
Share on other sites

eu am 320i E46 si as face upgrade si maine la un E90 325i cu tot cu stopurile alea care la inceput nu mi-au placut dar acum m-am obisnuit si chiar imi plac mai ales cand sunt aprinse. cum am alte prioritati nu am sa fac upgrade-ul maine :blink: si raman momentan la E46 pana la anul sper

si o sa vedeti pe viitor ca BMW va reveni la elementele de design consacrate inclusiv consola indreptata spre sofer. despre spate mai vorbim dupa facelift.

Link to comment
Share on other sites

Eu am E90 si nu-mi place deloc,e chiar naspa.De fapt vroiam sa cumpar un E46,dar n-am gasit... :)

 

 

Plin de haz :blink: alex2006

 

mie unu imi place e90,desi la inceput l-am tot comentat acuma m-am obisnuit cu el si chiar imi place :)

nu stiu daca este efectul e46 sau nu dar ca si preferinte sunt pe acelasi loc ...nu imi place mai mult e90 decat e46,imi plac la fel ....

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.