Jump to content

service-wien-budapesta-germania


excellence

Recommended Posts

Offtopic : M-ati omorat cu quote-le ala fara numar, ma dor ochii. :blink:

 

Pana la urma ai ajuns la Viena, o alegere inteleapta. Ca se intelegea altceva cand ai zis ca te-ai programat.

Mi se pare interesant totusi ca in Europa se fac revizii gratuite la masinile aflate in garantie. Ai cumparat masina de noua? Daca nu, ai cumva cunostinta daca primul proprietar beneficia de ceea ce s-a introdus si in Romania de curand, adica de BMW service inclusive? Se transmite noului proprietar la o eventuala vanzare aceasta facilitate? Cam din ce an e introdus inclusive-ul asta in Europa?

Link to comment
Share on other sites

Offtopic : M-ati omorat cu quote-le ala fara numar, ma dor ochii. :blink:

 

Pana la urma ai ajuns la Viena, o alegere inteleapta. Ca se intelegea altceva cand ai zis ca te-ai programat.

Mi se pare interesant totusi ca in Europa se fac revizii gratuite la masinile aflate in garantie. Ai cumparat masina de noua? Daca nu, ai cumva cunostinta daca primul proprietar beneficia de ceea ce s-a introdus si in Romania de curand, adica de BMW service inclusive? Se transmite noului proprietar la o eventuala vanzare aceasta facilitate? Cam din ce an e introdus inclusive-ul asta in Europa?

 

 

Da masina o am de noua,nu am folosit-o foarte mult dat fiind faptul ca am avut masina de serviciu,am 40,000km in 3 ani ,treaba e ca eu chiar n-am stiut nimic iar dupa ce cei din Ro mi-or zis ca numai e in garantie am fost gata sa platesc,am fost placut surprins sa aflu ca masina mea inca mai e in garantie...

Te rog sa nu mai folosesti functia QUOTE daca postezi exact dupa userul pe care doresti sa-l citezi.

 

Multumesc pentru intelegere!

Link to comment
Share on other sites

Da masina o am de noua,nu am folosit-o foarte mult dat fiind faptul ca am avut masina de serviciu,am 40,000km in 3 ani ,treaba e ca eu chiar n-am stiut nimic iar dupa ce cei din Ro mi-or zis ca numai e in garantie am fost gata sa platesc,am fost placut surprins sa aflu ca masina mea inca mai e in garantie...

Mda, foarte interesanta informatia. Am mai auzit eu persoane care mergeau afara chiar si pentru revizii. Acum se explica de ce. Chitrosi astia de la AB. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ce baieti de treaba :blink:

totusi nu ai fost curios sa vezi cat costa una si cat costa alta in ro si austria....

 

 

Nu conteaza diferenta de cost, diferentele mari apar din numarul de unitati tehnice alocate, precum si din diferenta enorma in calitatea serviciilor oferite!

Link to comment
Share on other sites

Foarte multi se duc in Ungaria.E la doi pasi si servicii 10x.

 

Serviciile in Ungaria sunt execrabile. Am fost de 2 ori si nu ma mai gandesc sa ajung prea devreme la ei.

Pe scurt: cel de la relatii clienti un arogant, mi-au facturat ceva ce eu nu cerusem, neprofesionalism...Nu sunt diferiti fata de noi.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am revenit cu acest post sa va povestesc experienta mea la service-ul Bmw din Viena.

Am fost acolo dat fiind faptul ca dupa o incercare esuata la una din reprezentantele din Romania am vrut sa vad si eu cum ii sa fi tratat respectabil si sa fi multumit de tot ceea ce inseamna raport pret calitate.

Pe scurt am facut revizia de 30,000km acolo ,unde placut surprins dupa cei din Ro mi-au spus ca masina mea a iesit din garantie ,la cei din Viena mi-au spus ca nu este asa.

In fine,am oftat in gand si le-am lasat masina acolo .Am primit un card de 5Euro pentru taxi sa ma duc sa ma plimb prin oras ,mi-or zis ca masina va fi gata in jurul orei 15:00.

Totul a fost pefect,promptitudine,tratare ca pentru o firma care se respecta si pentru care te gandesti ca dai un pic mai multi bani sa ai macar parte de o mai buna primire din partea celor de la service,placut surprins am fost ca am avut un nu stiu exact ce furtun micut pe care l-au schimbat fiind fisurat si pentru care am platit 80E.

Restul a fost totul din partea casei,ulei,filtru de aer,de polen si de combustibil.

Experienta reusita,bani ramasi in buzunar,ce sa mai ..a meritat tot,plus ca am vazut si ceva de prin Viena.

Parca te unde pe suflet cand vezi ca ai parte de atentie si esti placut surprins sa afli ca ti se cuvin mai multe lucruri doar pentru ca esti client Bmw,ceea ce eu n-am intalnit in RO la Bmw ,cel putin pana acum,o singura experienta am avut si numai vreau sa aud de ea.

A si inca ceva..mi-au spalat masina si exterior si interior.

ps: sucuri ,cafele,sandwich-uri pe gratis acolo :blink:)

 

Nu intelg ceva... daca vrei te rog explica-mi si mie: masina avea un furtun fisurat: daca era in garantie, de ce a trebuit sa mai platesti 80 E pentru el?

De ce ai primit filtrele si uleiul gratis din partea casei? Nu sunt consumabile pe care le platesti? E vorba de pachetul de service de care vorbea mai devreme un user, prin care iti ofera service gratuit pt auto pana la nu stiu cati km? asta include si consumabilele?

Link to comment
Share on other sites

Hai ba Redcap, lasa-ne cu abureli de genul revizie la Viena si alte alea... In niciun caz nu te cred daca nu ne arati poze. Daca ai un alt drum, atunci e ok, dar sa te duci din Ploiesti pana la Viena ca sa faci oil change la masina mi se pare cel putin aberant. Mai bine le dai jumatate din banii de drum spaga mecanicilor sa te lase sa vezi ce ulei pun in masina. C'mon...
Link to comment
Share on other sites

A zis asa doar pt ca ai afirmat ca treci prin Cluj cu o sticla de tequilla la purtator. E o diversiune.

 

 

 

Deci e aberatie totala sa mergi de la Oradea la Viena pentru schimb de ulei. Darmite de la Ploiesti. N-am zis ca nu se poate face, dar e aberant.

Link to comment
Share on other sites

S-a notat, dar nu cred ca stau dupa masina, ma apuc de umblat aiurea prin oras atunci si gata, oricum poza cu mecanicul o fac clar, mai ales sa i se vada si ecusonul din piept. :blink: Adu-mi aminte pentru ce era sticla aia de tequila ca drumul meu chiar va trece prin Cluj deoarece vreau sa merg pe DN1 (E60).

 

Poate nu treci prin Oradea cu o sticla de "John Daniel's" !!! Ca altfel :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

S-a notat ce crezi tu. Altceva ? Eu tot la Viena voi ajunge oricum. Asa inteleg eu ca tin la masina mea ducand-o la service in cele mai bune locuri si nefacandu-i chiar si un amarat de oil service in fata blocului.

 

@edit : cumva imi decontezi tu plecarea de sustii cu atata inversunare ca e o aberatie ce am eu de gand sa fac ? :blink:

 

Ma... eu ma gandesc cam asa. Ma duc pana la Viena sa fac un schimb de ulei. Daca pe drumul de intoarcere iau o piatra in parbriz si m-am ales cu bucuria respectiva? Atunci a mai meritat sa fac ditamai drumul pentru asa ceva?

 

Daca vrei sa te plimbi, sa mergi la cumparaturi, sa vizitezi, etc etc si in timpul asta faci SI revizia, atunci perfect ok. Altfel, eu zic ca nu renteaza si sa fii casatorit cu masina respectiva si sa aveti 4 copii frumosi impreuna. Cred ca e clara parerea mea, n-are sens sa mai insist.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cine se duce la Wien pt revizie si/sau plimbare va recomand hotelul :

http://www.booking.com/hotel/at/hotelgeble...CFRJCZwodH2LFhw

 

Nu este asa de departe de Service,este aproape de centru si preturile sunt foarte bune + ca e printre putinele care au internet gratis in camera la pretul acesta!

Si inca ceva tare: au oameni acolo de vorbesc si romaneste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.