Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

adica la 80 km amandoua, dau un exemplu, benzinarul nu prea are sanse sa depaseasca dieselul decat daca fumegatorul il lasa :blink:

251272[/snapback]

 

Corect! Diesel Power! Ar fi bine pt. ceilalti sa se intereseze de cuplu si de cate rotatii pe minut are nevoie dieselul, fata de benzinar, pentru a ajunge la performante de top. Dieselul dezvolta la mai putine rotatii pe minut si are raportul N/M, mai mare. Noua generatie de motorizari diesel de la BMW este cea mai tare si inlatura legendele referitoare la dieseluri. Ai mei au in BMW 320d, asa ca sunt in cunostinta de cauza:twoup:.

 

P.S. Motoarele diesel sunt mai durabile, oarecum si din cauza ca se considera mai rudimentare.

Link to comment
Share on other sites

Corect! Diesel Power! Ar fi bine pt. ceilalti sa se intereseze de cuplu si de  cate rotatii pe minut are nevoie dieselul, fata de benzinar, pentru a ajunge la performante de top. Dieselul dezvolta la mai putine rotatii pe minut si are raportul N/M, mai mare. Noua generatie de motorizari diesel de la BMW este cea mai tare si inlatura legendele referitoare la dieseluri. Ai mei au in BMW 320d, asa ca sunt in cunostinta de cauza:twoup:.

 

P.S. Motoarele diesel sunt mai durabile, oarecum si din cauza ca se considera mai rudimentare.

256073[/snapback]

Shi tu ce bmw ai ?

Link to comment
Share on other sites

Shi tu ce bmw ai ?

256083[/snapback]

 

Imi strang bani pentru unul, tot 320d. :blink:

Oricum la performante BMW-ul rules, si fata de Mercedes, la aceeasi cilindree, lucru dovedit. Si daca inainte se considera ca BMW-ul era "gurmand", acum s-au schimbat lucrurile. Mercedes-ul si Audi cam au ramas in aceasta categorie.

Link to comment
Share on other sites

80% din posturile vazute de tine aici sunt pro benzina, dar vin de la oameni cu diesel in posesir, sa-ti dea un pic de gandit!

in alta tara unde am fi mai bine latiti si mie mi-ar conveni benzina fara probleme, caci toti stim ca bmw s-a ridicat si e unde e datorita 6L, cu feelingul extraordinar si fiabilitatea lui, dar se mai pune pb diferentei de comsum(real calculata e o diferenta mare, si o poti calcula singur) din care ai cam putea acoperi eventualele pb de la un diesel!

din nou ft adevarat ca, daca nu ai nimerit un diesel bun, intretinut, o sa-ti faca ceva zile negre pana-l aduci la linia de plutire, dar si asa o faci o data nu in fiecare an!

cat despre performante si despre cunostintele domnilor care vb fara sa stie dar ii gasesti la carcoteli in orice topic,  o sa-ti scriu aici performantele bmw 320d si cele 320i din manualul bmw:

 

320d:

0-100km/h 8.8sec

80-120km/h 7.2sec  intr-a patra

320i:

0-100km/h 8.3sec

80-120km/h 8.7 tot intr-a patra

te convingi singur, desi acum or sa vina cu:la benzinare retrogradezi treapta...........

iti zic sigur ca toti cei care iti recomanda benzina zic asta cu gandul la adevaratele motoare pe benzina de minim 2500cm, dar in cazul de fata cred ca un 320d e ft bun!

repet mi-as lua si maine benzina, minim 325i, dar nu ma lasa consumul si faptul ca  merg 80% prin oras!

alegerea e a ta!   

e parerea mea, si ar fi indicat un pic mai mult respect la contra argumentarea ei, nu cum am vazut pana acum!

251319[/snapback]

Nu stiu de unde ai datele astea referitoare la performantele comparate ale motorizarilor banzina vs diesel dar, ar trebui sa le verifici cu informatile de situl oficial al BMW-ului, da-mi voie sa-ti citez:referitor la acceleratia de la 0-100 Km/h este de 9 sec. pt. benzinar iar pt. diesel este de 8.3., datele furnizate de tine sunt eronate.

Link to comment
Share on other sites

320D(E46)-1995cmc(4cil.)-150cp-330NM,0-100=8,8s vit. max-221km\h

320i (E46)-2171cmc-170cp(6cil.)-210NM,0-100=8,3s vit.max226km\h

 

Parerea mea este sa alegi benzina daca nu faci prea multi km\an,iar tinand cont de faptul ca dieselurile au fost exploatate mai mult avand consumul mai mic,automat au si uzura mai mare.Un al-2-lea aspect ar mai fi praful si motorina nu tocmai buna la noi iar un motor supralimentat trage ceva aer.La fiabilitate dieselul deja numai este ce-a fost,expresia cu fiabilitatea era pe vremea dieselului clasic,acum datorita supra-alimentarii si datorita goanei dupa putere si performanta apar probleme din ce in ce mai mari(mai ales la turbina).La benzina stai "mai fara griji",cat despre senzatia pe care ti-o ofera motorul in 6 cil....e dementiala(Am mers cu masini cu ambele motorizari,putin ce-i drept,dar atat cat am apucat mi-am facut deja o parere despre benzina :blink:) Acum depinde de tine ce vrei,Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Neatza. As vrea sa-mi cumpar un 320d touring cam din 2003-2004 cam atat ma duice buzunarul. spuneti-mi si mie la ce sa ma astept, daca exista probleme. Acum am un 320i touring si merge struna(dar ma cam usuca la buzunar). am auzit ca cica ar avea probleme astea diesel. ADEVARAT??? Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Problema cea mai mare o are la turbina... adica dupa 100.000 km, marea majoritate au aceasta problema. Cu turbina au cam toate diesel-urile probleme dar nu ca la 320d (150hp).

Eu am avut un 320d si in mare cam asta a fost singura problema majora... mai exista ricul ca sa "pice" injectoarele sau pompa de motorina, dar asta foarte rar. (la mine nu a fost cazul)

Tampoanele de la motor se uzeaza f. repede, este posibil sa schimbi si fulia de la axa cu came...

 

Dupa parerea mea este o motorizare f. buna daca o iei pt. consum... (asta implica sa faci si multi km)... daca o iei si faci mai putin de 40-50.000 km/an, NU se merita.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa il iei din Germania, au preturi foarte bune. Saptamana trecuta am fost in Munchen si am vazut un 320d touring super frumos, jante 17, pachet sport, interior piele crem, bi-xenon, navi+tv, etc. Masina era full option. Nu am vazut niciodata un 3-ar touring asa frumos. An fabricatie 2004, pret 13700 euro.
Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa il iei din Germania, au preturi foarte bune. Saptamana trecuta am fost in Munchen si am vazut un 320d touring super frumos, jante 17, pachet sport, interior piele crem, bi-xenon, navi+tv, etc. Masina era full option. Nu am vazut niciodata un 3-ar touring asa frumos. An fabricatie 2004, pret 13700 euro.

272262[/snapback]

 

 

si cel din link este interesant !!!

 

http://www.mobile.de/SIDrkSXR6X9ZHWX-PwR7V...11111270400775&

Link to comment
Share on other sites

Problema cea mai mare o are la turbina... adica dupa 100.000 km, marea majoritate au aceasta problema. Cu turbina au cam toate diesel-urile probleme dar nu ca la 320d (150hp).

Adica cele din 2003 2004 mai au inca probleme cu turbina?

Sa inteleg ca cele de 150 CP au cel mai des acest defect(turbina)

Link to comment
Share on other sites

personal nu stiu nici un BMW cu turbina cazuta, in schimb am prieteni cu turbine schimbate pe masini VAG pana in 50 000 km...

o turbina noua nu cred sa depaseasca 1200 euro, nu e un motiv sa te feresti de masina

o problema specifica ar putea fi la suspensia spate, mai precis zona de prindere a amortizorului de caroserie. dar nici de data asta nu stiu personal pe nimeni cu problema asta.

Link to comment
Share on other sites

am prieten cu a4 1.9 tdi 2002 turbina i s-a dus si a reconditionat-0 dar nu mai e la fel...avea pana in 150 mii km cand a picat....al meu 320d 136cp din 2001 nu pot spune ca are probleme (187 mii km)...dar am si avut grija de el...i-am curatat tot traseul de gaze pana la turbina...electrovalva, tevi, racitor de gaze, colector de gaze (mama ce smoala se poate depune pe traseu)...ideea e ca daca ai putina grija si nu omori masina peste 4000 de ture nu o sa te lase turbina
Link to comment
Share on other sites

am prieten cu a4 1.9 tdi 2002 turbina i s-a dus si a reconditionat-0 dar nu mai e la fel...avea pana in 150 mii km cand a picat....al meu 320d 136cp din 2001 nu pot spune ca are probleme (187 mii km)...dar am si avut grija de el...i-am curatat tot traseul de gaze pana la turbina...electrovalva, tevi, racitor de gaze, colector de gaze (mama ce smoala se poate depune pe traseu)...ideea e ca daca ai putina grija si nu omori masina peste 4000 de ture nu o sa te lase turbina

273170[/snapback]

 

 

Eu am 197000 km cu a mea, insa turbina functioneaza super. Eu stiam ca trebuie sa mergi turat ca sa nu omori turbina, deoarece mergand subturat turbina nu functioneaza si se depune calamina pe paletii acesteia.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 197000 km cu a mea, insa turbina functioneaza super. Eu stiam ca trebuie sa mergi turat ca sa nu omori turbina, deoarece mergand subturat turbina nu functioneaza si se depune calamina pe paletii acesteia.

273236[/snapback]

 

ieczact...dar tot o sa se depuna...si atunci cureti traseul de gaze...si nu e ca o calamina e ca smoala...nu se ia de pe maini cu zilele :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai cum se curata traseul?

273496[/snapback]

 

cu un pic de decarburol, apa, detergent (de preferat sa inmoi in decarburol si apoi sa duci la o spalatorie sa iti faca boboc piesele pe interior)

e de munca nu gluma

eu aveam infundat o piesa care are rol de a raci gazele (nu e vb de intercooler ci de termostatul pt EGR piesa 8 din poza1)...din 20 de tevi mici cate avea doar 3 nu erau infundate...le-am lasat in decarburol si apoi cu o sarma le-am curatat...mai sunt furtunele de la intercooler care au depuneri, valva EGR (piesa 11 din poza 2), piesa numita de ei intake manifold (piesa 1 din poza 2) (imi scapa acum traducerea :) )...din intake manifold asta dupa ce am lasat-o la inmuiat in decarburol vreo juma de ora si dupa ce am dus-0 la spalatorie si au dat baietii de 3 ori cu solutie de spalat motorul si spuma vreau sa va spun ca a iesit pe putin un kg de depuneri care aratau ca smoala ...dupa ce am pus-o la loc pot sa spun ca suna altcumva turbina si nu scoate strop de gaze pe esapament :blink:

daca va apucati de asa ceva ar fi bine sa aveti si trusa de scule la voi cu inbusuri cu cap de stea, racila, etc...ca sa nu va chinuiti :)

 

 

Edited by elvislorin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.