Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Am diesel de 2 ani jumate si pe sosea nu sunt multe masini nervoase care sa fie mai in fortza ca masina asta si in plus nu au consumul masinii astea ..

bani pe care i-am bagat in ea in 2 ani jumate si 80 de mii de km au fost in ulei(castrol 0w-40) placute(textar) si debitmeru(original de la bavaria) (undeva la 40 de mil) eu zic ca e acceptabil pt o masina care e dupa 2004 incoace ...parerea mea e ca nu se mai fac masini.. se fac avioane care daca nu le intretii la momentul in care iti cere, mai bine nu iti iei..

 

deci pun un plus pt diesel :blink: ( +1 )

Link to comment
Share on other sites

Categoric la consum este o diferenta destul de mare (320i-12.8 l vs 320d-8.7 l in oras ,consum inregistrat dupa BC,amindoua masinile perfecte din punc de vedere tehnic)Daca vrei senzatie si un sunet frumos al motorului la 6500 r/m ia benzina plus ca poti sa te si lauzi cu cei 6 cilindri de sub capota.Oricum de preferat ar fi sa le conduci pe amindoua .Dieselul daca este bine intretinut este fiabil.

 

P.S.Felicitari pentru alegerea marcii BMW. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Deci modelul 320i la care ma refer eu are 4 cilindrii deci mai documenteaza-te.Daca te-ai fii uitat la performantele unui 320i E90 si unui 320d E90 ai vedea ca dieselul este mai rapid si mai puternic.Ambele masini au in jur de 20.000km deci in perfecta stare zic eu si fara cai morti.
Link to comment
Share on other sites

80% din posturile vazute de tine aici sunt pro benzina, dar vin de la oameni cu diesel in posesir, sa-ti dea un pic de gandit!

in alta tara unde am fi mai bine latiti si mie mi-ar conveni benzina fara probleme, caci toti stim ca bmw s-a ridicat si e unde e datorita 6L, cu feelingul extraordinar si fiabilitatea lui, dar se mai pune pb diferentei de comsum(real calculata e o diferenta mare, si o poti calcula singur) din care ai cam putea acoperi eventualele pb de la un diesel!

din nou ft adevarat ca, daca nu ai nimerit un diesel bun, intretinut, o sa-ti faca ceva zile negre pana-l aduci la linia de plutire, dar si asa o faci o data nu in fiecare an!

cat despre performante si despre cunostintele domnilor care vb fara sa stie dar ii gasesti la carcoteli in orice topic,  o sa-ti scriu aici performantele bmw 320d si cele 320i din manualul bmw:

 

320d:

0-100km/h 8.8sec

80-120km/h 7.2sec  intr-a patra

320i:

0-100km/h 8.3sec

80-120km/h 8.7 tot intr-a patra

te convingi singur, desi acum or sa vina cu:la benzinare retrogradezi treapta...........

iti zic sigur ca toti cei care iti recomanda benzina zic asta cu gandul la adevaratele motoare pe benzina de minim 2500cm, dar in cazul de fata cred ca un 320d e ft bun!

repet mi-as lua si maine benzina, minim 325i, dar nu ma lasa consumul si faptul ca  merg 80% prin oras!

alegerea e a ta!   

e parerea mea, si ar fi indicat un pic mai mult respect la contra argumentarea ei, nu cum am vazut pana acum!

251319[/snapback]

Mai bine spus tu te contrazici fara sa stii, daca esti convins ca la turatii si viteze mai mari dieselul face muci benzina....

Mai sunt care spun ca eu cu dieselul l-am facut pe ala cu benzina, f probabil si cu un Tico faci o SuperNova, conteaza prea mult soferul.

Diferenta de consum exista, dar gandeste-te ca pe diesel dai mai mult la achizitionare + revizii mai dese si mai scumpe, nepunand la socoteala probleme mult mai dese ce pot aparea la diesel.

Spunea si dan daca nu ma insel, salvezi 300 E pe an...

Link to comment
Share on other sites

concluzia mea, ca lumea abereaza enorm, deja astea nu-s pareri sunt numai chestii subiective:

mergi cu amandoua, te hotarasti care iti place mai mult, si apoi pui in balanta km facuti de tine pe an, fiabilitatea modelelor respective(asta doar din auzite; dar masina intretinuta e fiabila indiferent de carburant), dotarile(ft important), deprecierea, si nu in ultimul rand pretul de achizitie+taxe!

noi nu putem decat sa venim cu pareri, ft subiective din cate vezi, asta e vesnica disputa pe aici(mult offtopic fiindca lumea le ia personal)!

bafta la alegere, fiind vorba despre marca asta oricum n-o sa fi dezamagit!!!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand doresc sa va salut pe toti, tinand cont ca e primul meu post.

 

  Dupa 2 ani de passat tdi, satul de tzaca paca de pompa duza, satul de lipsa de performante(115 cp), satul de priviri aruncate la semafor dupa bavareze, am hotarat sa imi implinesc visul: bmw .

  tin sa mentionez ca prima mea masina la 18 ani a fost un ursulet 1.8 i 115cp . de atunci tot am ales dupa buget si nu cu inima.

  masina pe care vreau sa o achizitionez e seria 3 , model 2002 (face lift), cel mai probabil din germania. aspectul asupra caruia nu sunt hotarat e motorizarea. pe hartie performantele dinamice sunt apropiate.

  320i_ Av: senzatia de benzinar, motor care presupun ca suporta mai bine mersul energic(ca sa nu zic blana), 6 cilindri de bmw.

        _ Dezav: capacitatea de peste 2000(2170 mi se pare), deci costuri mai ridicate la prima inmatriculare,asigurare, consum ceva mai ridicat fata de diesel.

320d _ Av:motor sub 2000 cmc, tehnologie commonrail, consum redus , performante bune raportate la consum  .

            Dez: diesel, km mai multi (pt masini la acelasi pret , dieselul are macar 50K km in plus).

     

  plusez si cu niste intrebari:

    1. la care din cele 2 motorizari e mai ieftina intretinerea?

    2. care e mai fiabila?

    3. cat e de mare diferenta de performanta?

    4. am citit multe posturi in care anumiti useri spuneau ca daca nu faci mai mult de 35- 40  K km pe an, dieselul nu merita.  care ar fi argumentele?mentionez ca parcurg  cam 30K km pe an

   

  sunt destul de confuz, asa ca orice sfat imi e de ajutor. va multumesc anticipat

 

  (n.r. K= mii kilometri. Lenea.....)

251250[/snapback]

Nu cred ca performanta e foarte diferita la cele 2 modele. Motorul diesel trage foarte frumos intre 3000 si 4500rpm, iar consumul mediu nu se modifica foarte mult, aproape nesemnificativ.

Daca vrei sa faci liniute iei o masina cu motor mai mare, dar pentru utilizare zilnica este nerelevanta diferenta de o secunda la 0-100. Zilnic e foarte relevant consumul.

 

De curiozitate, pentru cei care schimba la 5000rpm (benzina), cat le consuma? sau cat le-ar consuma daca ar schimba des asa? :)

Eu schimb in bucuresti, la 2800-3000rpm (diesel - motorul de 150cai); din cand in cand cel putin de 2-3ori pe zi (pentru senzatie :blink: ) schimb la 4000rpm, iar computerul de bord imi arata consum mediu 7.9. Ultimii 380 de km sunt facuti numai in traficul din bucuresti.

Ce nu e deloc placut la diesel e sunetul de tractor. Dar asta se rezolva de la butonul de volum al cd playerului :) .

 

Cel mai bine: mergi cu amandoua si vezi care iti place!

 

Bafta la cautari!

Link to comment
Share on other sites

 

Cel mai bine: mergi cu amandoua si vezi care iti place!

 

Bafta la cautari!

251431[/snapback]

 

 

incearca cel mai bine 320d Automata...nu o sa regreti deloc.,.am avut...am luat-o din germania... i-am facut 60000km in 2 ani...i-am schimbat doar bieletele de directie si amortizoarele spate...in rest beton masina la motor.. n-am cocolosito...am tras de ea de cate ori am avut in okazia in Bucuresti,,liniute.etc...in schimb am avut mare grija la revizii(ulei si filtre..si placute)...ulei castrol 5w30 magnatec...am avut okazia sa-mi iau doar din Germania...iti spun ca faci ori benzinar cu 320i cu 320d A...incearca...si cine ma contrazice sa ma contrazica cineva care a mers cu 320d A/...

Link to comment
Share on other sites

.. revizii mai dese si mai scumpe, nepunand la socoteala probleme mult mai dese ce pot aparea la diesel.

251369[/snapback]

CE inseamna la tine revizii mai ieftine si mai scumpe?!

tu la cat schimbi uleiul?!

ce ulei si filtre ii bagi ?!

eu la diesel ii bag 0w-30 de la castrol care e 70 ron /l(care merge 30miikm..eu merg 12mii)

daca as avea benzina as baga tot 0w-30 sau RS10w-40 60ron/l

filtre..sunt la fel ca bani si tot 4..

deci ce inseamna revizie la tine mai dese si mai scumpe...

la directie si bucsaraie e identica si la fel...

la placute la fel la bani si uzura identica?!

 

a si de probleme da...tre sa schimbi debitmetru de aer la 60mii-70mii de km,fulia de la motor la diesel ca si la benzina se schimba cam la 170 mii(caci daca nu o schimbi risti sa zboare),aaa..sii...celebra turbina care in functie de cum e omorata masina pica dupa 200 de mii...

 

eu cred ca daca ai o benzina si un diesel de la inceput si pana la sfarsit...cheltuielile benzina ,motorina piese este egal ca raport :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Deci am facut un 320i si de pe loc si de la 80km/h cu al meu 320d asa ca nu stiu de ce e greu de crezut.Amandoua sunt in 4 cilindri si pana in 2000cmc dar a mea era automata.

251327[/snapback]

Cand dam una prin fatza pe la Temeco ?:) :blink:

Link to comment
Share on other sites

La cati km faci nu m-as mai gandi la diesel.

In afara de consum, motorul asta diesel nu are nici un avantaj in fata motorului pe benzina iar in situati asta sa te fereasca Dumnezeu de o turbina picata ca trebuie sa astepti 2 ani ca sa iti amortizezi banii din combustibil.

La aceeasi suma de bani iti iei un diesel cu mai multi kilometri iar asta presupune un risc mai mare de a aparea probleme la turbo.

Link to comment
Share on other sites

sunt curios de unde ati scos voi economia aia de 300 euro pe an la motorina. Eu fac cta bucuresti dus intors cu un full, adica 2 milioane jumatate, Iar acelasi drum il faci cu un diesel cu maxim 1 milion si jumatate. Deci din start la 550km castigi undeva la 30+ euro. Ca doar nu iti iei benzina sa mergi cu 60 la drum lung sau sa mergi la consum. Iar ca intretinere, auzisem si eu ca domne vezi ca e mai scumpa revizia la diesel ca la benzina. Ultima oara m-a costat revizia la bmw meu 320i 170 cai undeva la 9 milioane ( filtru aer, filtru polen,filtru ulei,filtru benzina + ulei - filtrele MAN, mai putin cel de benzina care nu l-am gasit man si l-am luat de la bavaria la 3,5 milioane).

Parerea mea. Daca vrei sa faci economie si sa mergi moca, ia-ti diesel. Daca nu te intereseaza aspectu material, mergi pe benzina:) Good luck

Link to comment
Share on other sites

Poison are dreptata. Luati benzina doar daca nu va intereseaza prea mult partea financiare. Si inca un sfat, va respect pe voi, cei cu diesel, dar va rog, nu le mai impodobiti mai baieti cu pachete M si alte chestii, si pe spate scrie 320d si ea face ca tractorul. Mai stiu io pe unu' care are un sticker cu Intel Core 2 Duo Conroe pe calculator si el saracu' are un duron de 800Mhz. cam asa e faza si la diesel, pachet M, ceasuri albe , super jante de zici ca acum te haleste la semafor , si inauntru......................leopardul......pardon, tractorul
Link to comment
Share on other sites

lol...s-a inchis topicul cu "benzina vs diesel" si acu s-au mutat toti aici :blink: :)....cam greu sa iti formezi o parere cu atatea contradictii...

 

La 30K Km/an trebuie sa cauti optiunile mai "comode" ca doar iti petreci o gramada de timp in masina (daca dai noaptea de o ceata densa si nu ai proiectoare, cui ii mai pasa de consum mare/mic, cand nu vezi nimic in fata?....un exemplu).

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Asta daca nu mai pui la socoteala 2-3 turbine, pana la kilometrii aia :blink:

251992[/snapback]

vorbim despre doua lucruri total diferite, fiecare motor avand avantajele si dezavantajele sale.

eu am ales un diesel din simplu motiv ca consuma putin si are cuplu mare, dar mi-ar place si un benzinar cu cati mai multi cilidrii , doar sa ma plimb cu el nu sa il folosesc constant datorita consumului.

nu stiu daca sunt persoane neinteresate de partea de consum.

acelasi drum, acelasi feeling aceeasi echipare cu bani mai putin , la consum ma refer.

reviziile sunt identice la bani, depinde unde le faci.

am avut un bmw 320 d 2001 si l-am dat in 2005. avea 378.000 de km si nu am schimbat niciodata turbina sau ceva la motor, doar bucse brate amortizoare si revizii.

Parerea mea:

- vrei economie 320d

- vrei sportivitate 325i avand in vedere ca amandoua sunt 6 cil

In nici un caz nu iti recomand 320i

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.