Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Nu m-ai jignit deloc :)

 

Oricum ca un sfat, la numarul de kilometri pe care vrei sa-l faci adica 10 000, iti recomand un benzinar cu motor mai mare. N-ai sa regreti.

312826[/snapback]

 

Luat in considerare! :)

Am auzit multe despre L6-urile de la bmw. Bune adica! :blink:

Link to comment
Share on other sites

In Cluj , mai ales daca nu mergi foarte mult , sigur nu o sa iti ia 14 , undeva la 10-11 cred ca e ok ! Eu am spus minim 10-11 in Bucuresti , in Cluj , cred ca asta ar fi maximul.

 

312790[/snapback]

 

Se vede treaba ca n-ai mai fost de mult prin Cluj domnu' draga. Parerea mea, in calitate de clujean si de fost posesor de 318i, ii sugerez sa ia respectiva motorizare. Se va putea si folosi de masina, nu doar pt plimbari. Eu nu ma mai bag, ca prea am despicat firul in 15 pe topicul asta.

Link to comment
Share on other sites

Se vede treaba ca n-ai mai fost de mult prin Cluj domnu' draga. Parerea mea, in calitate de clujean si de fost posesor de 318i, ii sugerez sa ia respectiva motorizare. Se va putea si folosi de masina, nu doar pt plimbari. Eu nu ma mai bag, ca prea am despicat firul in 15 pe topicul asta.

312834[/snapback]

 

I-mi pare rau pentru cei care au luat timpul sa-mi raspunda si pentru cei care citesc 70 de posturi doar pentru ca eu nu stiu ce vreau...

Link to comment
Share on other sites

Se vede treaba ca n-ai mai fost de mult prin Cluj domnu' draga. Parerea mea, in calitate de clujean si de fost posesor de 318i, ii sugerez sa ia respectiva motorizare. Se va putea si folosi de masina, nu doar pt plimbari. Eu nu ma mai bag, ca prea am despicat firul in 15 pe topicul asta.

312834[/snapback]

 

Cei drept , nu am fost din vara.....dar nu cred ca este mai aglomerat decat Bucurestiul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cei drept , nu am fost din vara.....dar nu cred ca este mai aglomerat decat Bucurestiul :blink:

312843[/snapback]

 

Pai la noi se cam dubleaza populatia toamna.

 

Mie imi consuma cam 13.5 318i in Cluj. Ce-i drept eu am un talent ascuns de a face masinile sa consume ceva mai mult decat se zvoneste ca ar fi normal. De exemplu, am venit pe un drum de 100km si relativ liber dar cu multe curbe si am reusit sa scot consum de 8.5 cu un Passat 2.0 TDI. Ce-i drept, masina este inca in rodaj, are doar 1000 km.

Link to comment
Share on other sites

Pai la noi se cam dubleaza populatia toamna.

 

Mie imi consuma cam 13.5 318i in Cluj. Ce-i drept eu am un talent ascuns de a face masinile sa consume ceva mai mult decat se zvoneste ca ar fi normal. De exemplu, am venit pe un drum de 100km si relativ liber dar cu multe curbe si am reusit sa scot consum de 8.5 cu un Passat 2.0 TDI. Ce-i drept, masina este inca in rodaj, are doar 1000 km.

312845[/snapback]

 

Cum se compara BMW-ul cu restul marcilor pe care le-ai condus?

Link to comment
Share on other sites

Cum se compara BMW-ul cu restul marcilor pe care le-ai condus?

312849[/snapback]

 

N-am condus foarte multe masini la viata mea, nu imi place sa fac test drive cu masinile cunoscutilor si nu dau nici masina mea pe mana altuia, decat in cazuri de necesitate maxima. Pot sa dau niste impresii pe scurt:

 

Cand am trecut de la Passat la 318i mi s-a parut ca BMW-ul e foarte stabil, dar scutura pe drumurile noastre.

 

Cand am trecut de la 318i la 525iA mi-a placut mult senzatia de confort. E foarte placut sa ai si multe optionale la indemana.

Link to comment
Share on other sites

da dar voi nu va ganditi ca banii ramasi de la 318i pana la 320d nu o sai puna intrun fond de benzina..daca nu ii baga acum in masina...se duc si aia pe nerasuflate...deci nu iti calcula diferenta de consum pe banii aia :blink:

312863[/snapback]

 

Probabil ca ai dreptate, dar cine stie. Oricum, pe mine (in acest moment) m-ar interesa cel mai mult sa aduc una euro4 (daca tot face omul economii, aici €400 vs. €2000 si-ar spune cuvantul), pentru feeling, ca asa cum am spus, o sa conduc relativ putin. Stii si tu ca pe diesel sa-i economisesti inapoi banii pe care le-ai bagat in plus la pretul de cumparare.

 

Am vazut multe laturi interesante ale diesel vs. benzina azi, si inca nu sunt sigur ce vreau. Dar in orice caz e bmw.

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar acum am citit cate ceva si mi se pare ca la bmw-urile diesel se strica mai multe piese si sunt si mai scumpe.

 

Oricum, eu sunt deja undeva pe la 80% 318i si doar 20% 320d :blink:

 

Vad ca tu ai 318i. Cum e comparat la Golf?

Cat consuma, pe bune, la oras, in afara, mixt?

 

Mersi!!!

312751[/snapback]

 

al mai mult , vara aglomeratie si clima , si locuiesc intr-un oras mare cu trafic infernal , mi-a luat 11.4 ,

in general , si acum iarna imi ia 10.5 oras

afara e alta poveste , spre exemplu daca merg ca pensionarii pana in 100 la ora fara forja imi ia 5.8 , daca merg normal si pana in 130 la ora undeva pe la 6.5

din germania am adus-o cu 140 la ora non stop si mi-a luat pana in tara fix 7

daca ii dau 180-200 se duce la 9-10 iar daca pe drum normal ma fugaresc cu altii imi ia undeva la max.8

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca ai dreptate, dar cine stie. Oricum, pe mine (in acest moment) m-ar interesa cel mai mult sa aduc una euro4 (daca tot face omul economii, aici €400 vs. €2000 si-ar spune cuvantul), pentru feeling, ca asa cum am spus, o sa conduc relativ putin. Stii si tu ca pe diesel sa-i economisesti inapoi banii pe care le-ai bagat in plus la pretul de cumparare.

 

Am vazut multe laturi interesante ale diesel vs. benzina azi, si inca nu sunt sigur ce vreau. Dar in orice caz e bmw.

312865[/snapback]

 

 

eronat , tu nu iei un benzinar si mai pastrezi niste bani , tu tb sa iei de toti banii benzinar si dupa aia sa te bucuri ca l-ai luat mult mai in firea lui decat dieselul la aceeasi bani

asta e scopul

Link to comment
Share on other sites

eronat , tu nu iei un benzinar si mai pastrezi niste bani , tu tb sa iei de toti banii benzinar si dupa aia sa te bucuri ca l-ai luat mult mai in firea lui decat dieselul la aceeasi bani

asta e scopul

312894[/snapback]

 

Si asta e o idee.

Mai ales daca i-mi iau ceva mai mare, 320i, 325i, etc...

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

off:se pare ca s-a ajuns pana la urma tot la o discutie benzinar versus diesel... cum era si de asteptat :blink:

s-ar putea face link catre acel topic...ca tot cam aia e

on:daca tot se vorbeste de motoare mai mari... atunci putem aduce in discutie 330d... si se termina joaca

dar...dupa cerintele omului se pare ca nu are (inca) mania puterii...desi mai mult ca sigur dupa un 318i in max un an va vrea sa-l inlocuiasca cu ceva mai puternic

Link to comment
Share on other sites

off:se pare ca s-a ajuns pana la urma tot la o discutie benzinar versus diesel... cum era si de asteptat  :blink:

s-ar putea face link catre acel topic...ca tot cam aia e

on:daca tot se vorbeste de motoare mai mari... atunci putem aduce in discutie 330d... si se termina joaca

dar...dupa cerintele omului se pare ca nu are (inca) mania puterii...desi mai mult ca sigur dupa un 318i in max un an va vrea sa-l inlocuiasca cu ceva mai puternic

313052[/snapback]

 

Pai dupa cum vad pe acest forum (si in alte locuri) cand omul decide ca vrea un bmw, prima dintre alegere e cea intre diesel sau benzina, amandou cu plusuri/minusuri, asa ca e si normal sa oscilez un pic.

 

Si chiar nu am "(inca) mania puterii". Eu ma gandesc la masina asta ca fiind primul meu bmw. O sa vad eu dupa aia daca i-mi trebuie ceva mai mult sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

Daca e prima ta masina . Poti lua linistit un 318i ca iti va oferi putere destula ....  :blink:

313828[/snapback]

 

Subscriu! Ca fiind primul BMW 318i ar fi alegerea cea mai buna! Pentru inceput e ok, este o masina practica de care te poti folosi zilnic si totusi cei 143 de caluti pe care ii cauti nu sunt de ignorat!Mai ales pentru ca ai mentionat, ca inca nu ai "mania puterii" ... in mod sigur dupa 318i o sa vrei ceva mai mare,trust me :), in concluzie dupa toate argumentele aduse de tine , eu zic ca un 318i ar fi perfect (deocamdata) pentru tine,e doar un sfat ... ! Bafta la alegere :)

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu fi atat de sigur nici de nr de km.

eu de exemplu pana sa am 320d-ul actual nu faceam peste 20.000 pe an. insa... in ultimele 4 luni am facut 15.000. de ce? simplu pt ca imi place prea mult sa merg cu ea. asa ca imi pare bine acum ca m-am gandit cand am luat-o si am luat diesel in consecinta.

concluzia: sigur vei face mai mult de 10.000 pe an dupa ce o sa ai BMW. e prea mare placerea de a conduce.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu fi atat de sigur nici de nr de km.

eu de exemplu pana sa am 320d-ul actual nu faceam peste 20.000 pe an. insa... in ultimele 4 luni am facut 15.000. de ce? simplu pt ca imi place prea mult sa merg cu ea. asa ca imi pare bine acum ca m-am gandit cand am luat-o si am luat diesel in consecinta.

concluzia: sigur vei face mai mult de 10.000 pe an dupa ce o sa ai BMW. e prea mare placerea de a conduce.

313870[/snapback]

 

Dar pe unde ai umblat de ai o medie de 125-130km / zi , zilnic , 7 zile din 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Subscriu! Ca fiind primul BMW 318i ar fi alegerea cea mai buna! Pentru inceput e ok, este o masina practica de care te poti folosi zilnic si totusi cei 143 de caluti pe care ii cauti nu sunt de ignorat!Mai ales pentru ca ai mentionat, ca inca nu ai "mania puterii" ... in mod sigur dupa 318i o sa vrei ceva mai mare,trust me  :), in concluzie dupa toate argumentele aduse de tine , eu zic ca un 318i ar fi perfect (deocamdata) pentru tine,e doar un sfat ... ! Bafta la alegere  :blink:

313868[/snapback]

 

Pai pana acum am condus o dacie berlina, cu aprox. 5 cai putere :), deci probabil ca o sa ma simt bine. De fiecare data cand fac o depasire mi se mai inalbesc inca zece fire de par...

 

Daca ma gandesc bine, ceea ce vreau sa simt cel mai mult e tinuta de drum legendara a seriei 3, puterea e pe locul 2. Si dupa aceea vine confortul... :)

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu fi atat de sigur nici de nr de km.

eu de exemplu pana sa am 320d-ul actual nu faceam peste 20.000 pe an. insa... in ultimele 4 luni am facut 15.000. de ce? simplu pt ca imi place prea mult sa merg cu ea. asa ca imi pare bine acum ca m-am gandit cand am luat-o si am luat diesel in consecinta.

concluzia: sigur vei face mai mult de 10.000 pe an dupa ce o sa ai BMW. e prea mare placerea de a conduce.

313870[/snapback]

 

Da, sunt constient de treaba asta. 100% ca asa se va intampla.

 

Deocamdata am prea multe argumente fata de diesel si fata de benzinar, asa ca inca nu ma decid. O sa vad eu dupa ce conduc amandoua variante.

 

Nu se ofera cineva din Cluj sa ma ia la o tura? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dar pe unde ai umblat de ai o medie de 125-130km / zi , zilnic , 7 zile din 7 ?

313882[/snapback]

 

pai nu e media chiar asa.

pt ca a fost si concediul la mijloc.

insa... in loc sa merg prin oras la munca (8km) numa 1-2 si frana, prefer sa merg pe centura (25km) so numa pana la munca si inapoi 50km pe zi.

cand ma intalnesc cu prietenii... nu ne mai intalnim la mijloc... prefer sa merg eu cat mai mult.

plus weekendurile cand nu mai merg la tzara decat cu masina mea - chit ca eu sunt la volan sau prietena. plus serile in care am chef sa conduc si o iau de nebun prin oras sau prin afara.

si uite cum se fac km.

de aia i-am atras atentia lui @szabi4 legat de kilometraj. cand ai o masina care te face sa zambesti, care te face sa vrei sa o conduci cat mai mult... nu prea se mai potriveste calculul initial al km. clar vei face mai multi.

 

si @szabi4 dupa ce vei simti tinuta de drum specifica BMW o sa vrei sa te plimbi din ce in ce mai mult. trust me

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

de aia i-am atras atentia lui @szabi4 legat de kilometraj. cand ai o masina care te face sa zambesti, care te face sa vrei sa o conduci cat mai mult... nu prea se mai potriveste calculul initial al km. clar vei face mai multi.

 

si @szabi4 dupa ce vei simti tinuta de drum specifica BMW o sa vrei sa te plimbi din ce in ce mai mult. trust me

313894[/snapback]

 

:blink: sa dea domnu'

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.