Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

o data am facut plinul, si am resetat ca de obicei consumul mediu, si am plecat la drum prin oras, dupa 68 de Km de mers in oras, consumul meu indica  :)  11,5 :)  si din cate stiu nu am eroare la OBD. ce-i drept nici nu m-am stapanit sa merg ca omul civilizat, dar nici nu am kilarit masina, am mers putin mai sportiv doar. Chiar o sa merg o data cu ea mai ca un om normal, sa vad ce se intampla. Dar nu cred ca voi putea tine minte sa merg incet, sigur o sa ma scap putin adanc in pedala aia mare si frumoasa.

84657[/snapback]

nu ecam mult?

adik...si eu merg tare, n-am reusit niciodata sa conduc asa... ca tata sa zic :), dar totusi... 11,5 n-am reusit sa scot inca... :blink:

Link to comment
Share on other sites

o data am facut plinul, si am resetat ca de obicei consumul mediu, si am plecat la drum prin oras, dupa 68 de Km de mers in oras, consumul meu indica  :)  11,5 :blink:  si din cate stiu nu am eroare la OBD. ce-i drept nici nu m-am stapanit sa merg ca omul civilizat, dar nici nu am kilarit masina, am mers putin mai sportiv doar. Chiar o sa merg o data cu ea mai ca un om normal, sa vad ce se intampla. Dar nu cred ca voi putea tine minte sa merg incet, sigur o sa ma scap putin adanc in pedala aia mare si frumoasa.

84657[/snapback]

cum se reseteaza consumul mediu ???

Link to comment
Share on other sites

hmmm.... tocmai am constatat ca indicatiile obc-ului n-au nici cea mai mica legatura cu realitatea...

eu am pus motorina de 1 milion(la 33.400/litru inseamna fix 30 de litri), cand eram pe zero(adik mai aveam 15 km de mers :blink: ) am facut 330 de km(din care vreo 270 extraurban, cu vit intre 110 si 210 km/h, restul in orash, cu condus sportiv), pana s-a terminat iar gazul si consumul mediu indicat de compu a fost de 7,9, iar calculul arata clar un consum de 9 l %, iar consumul mediu fusese resetat cand am alimentat...

so... don't trust the obc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
spuneti-mi si mie, va rog, cat va consuma in oras? Ca mie in Bucuresti imi ia 11%. Fie ca e vara, fie ca e iarna. Mi se pare cam multisor. Si masi am si un tremurat nu foarte mare in volan si maneta de viteze. La drum intins, cu 130 la ora imi sare foarte putin peste 5%. 520D din 2001. Si nu prea imi place demarajul. Vreo parere?
Link to comment
Share on other sites

ieri am facut si eu un consum 80% in oras, skimbat la peste 5000 + destule semafoare si 20% afara (160) si mi-a luat fix 10 la suta (9.1 pe obc)...omv de 95 masina e un E46 318i 1.9l 118cp

 

gbu, ai motorul nou de 2.0 cu valvetronic?

 

la e46 se poate modifica factorul ala la obc...la mine testu 20 nu face nimik

Edited by florin_cta
Link to comment
Share on other sites

gbu, ai motorul nou de 2.0 cu valvetronic?

91475[/snapback]

 

Yep.

 

Bun consum ai scos.... strange. Teoretic a mea ar trebui sa consume mai putin. Dar asta depinde si de stilul de condus. Clujul asta e mai cu dealuri...

 

Azi am facut 1km/h prin centru. Ploaie+vineri+asfaltari+premiile muzicale MTV

:blink:

Link to comment
Share on other sites

525 dA 2002 E39 163Cp

 

consum afara 5.8% / 90  6.2 / 120 7.6/ 170

oras    8%  mers normal,    13%  jar ,    17% jar odios  :blink:

91772[/snapback]

8%..se poate asa ceva ? dupa obc ?

Link to comment
Share on other sites

pe ecranul de navigatie am cosump 1 si consump2 si dau recalculate la consump1 si merg prin oras in regim de protocol.... si e 7.9 - 8.1,2... :blink: aaa eu sunt din Braila nu Bucuresti...poate conteaza si orasul ce fel de trafic are... Edited by Zorba
Link to comment
Share on other sites

pe ecranul de navigatie am cosump 1 si consump2  si dau recalculate la consump1 si merg prin oras in regim de protocol.... si e 7.9 - 8.1,2... :blink:  aaa eu sunt din Braila nu Bucuresti...poate conteaza si orasul ce fel de trafic are...

91855[/snapback]

incerca sa faci consumul plin-plin. sigur o sa fie vro 10%

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

si daca tot am descarcat pozele din telefon, ia sa vedeti cit consuma utilajul meu la drum intins (pe undeva pe bucuresti-cluj-baia mare si retur). sint facute la citeva saptamini/luni distanta, adica cu ocazii diferite. 530da, 218 cp. mers linistit, uneori chiar pe tempomat, dar si cu aceleratii si frinari mai sportive unde a fost cazul.

 

le: ce-i drept se poate sa inghita si 12% medie pe 100km. nu vreti sa stiti cum :blink:

post-269-1155573017_thumb.jpg

post-269-1155573045_thumb.jpg

post-269-1155573068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.