Jump to content

Nu "scartaie"


Recommended Posts

Turnerbjcred ca cam acolo.Pe la jumate poate un pic mai sus de jumate.Dar din momentul in care aps pedala si pana in momentul in care se simte intradevar ca opsune rezistneta este de vre-o 4-5 cm max.Ma gandeam ca poate exita u reglaj pt ca nu ar trebui sa patineze si la viteza mare ??
Link to comment
Share on other sites

Am mai facut niste teste :twoup: si trebe sa schmb ambreiajul.E pe duca.De la asta e si problema.De ex aseara dupa ceva km facuti prin oras am incercat sa fac vre-o cateva plecari si surpriza dupa a 3 plecare , pleca super slab de pe loc , patina ambreiajul, ca si cum nu as fi ridicat piciorul de pe pedala de tot iar cand schimbam treapta nu mai simteam acea bruscare.Deci ambreiajul e PA.O sa il mai menajez pana il schimb sa nu ma alse inainte de termen.Care dintre voi si-a schimbat kitul de mabreiaj la pisicuta sa imi zica si mie un pret?
Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare.Se poate strica de ex ambreiajul daca a stat masina.Pentru ca acum mi-am adus aminte chair inainte sa o bag la conservare "scartaia" super bine.Chair pe strada unde a fost garajul am lasat juma de cauciuc.Nici nu accleram prea burc si plec patinand.Masina a sta mai bine de 1 an juma si dupa ce am luat-o iar la plimbat vad ca nu mai scartaie.Poate fi si de la sistemul hidraulic, trebe aerisit, mai poate exista o alta varianta.Vad ca acum mergesi mia slab,nu prea mai trage cum tragea inainte, si cand schimb treaptele de viteza nu se mai simte acea "smucitura" sa nu mia vb ca de plecat pleaca destul de slab.Ce sa aiba?Nu aveti niic o idee?nu a mai ptit nimeni asa ceva?Haideti ca am vazut ca sunt pe forum care chiar stiu ce VB si care sunt f in masura sa isi expuna ideile.Va multumesc
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred sa se strice ambreiajul stand pe loc... chiar si 1 an jumate.

Daca spui ca masina pleaca greu, adica nu mai trage ca inainte... atunci, problema ar fi din alta parte.

Verifica si tu motorul... furtunele sa nu fie rupte sau crapate, filtrul de aer schimba-l, curata clapeta de acceleratie, eventual si clapeta de la debitmetru (cu WD40) etc.

Link to comment
Share on other sites

Am un BMW E36 318i cu motorul M40 si in momentul in care vreau sa plec de pe loc "tare" incat sa patineze rotile nu pleaca cu "scartait".Motorul trage ff bine.

si nici nu ai sa o faci sa "scartaie", nu o mai chinui, nu poate motorul sa rupa aderenta daca ai cauciucuri bune

Link to comment
Share on other sites

io`s sincer mi-e destul de greu sa cred ca masina asta nu scartaie :-s pana si o dacie scartaie , mai am un fiat de 1.4 sa numai zic si ala scartaie si inca cat.Nu cred ca CP sunt de vina.AS fii curios sa isi dea cu parerea un alt proprietar de BMW.

 

Tractiunea fata "scartaie" mult mai usor ... la plecarea de pe loc i se ridica botul si greutatea pe roti nu mai e asa mare, ceea ce determina sa piarda aderenta mult mai usor! Ti-am zis si mai sus ca probabil a inceput sa iti patineze ambreiaju! Am exact acelasi tip de motor pe care il ai si tu si scartaie (nu ca si un 2.5, dar stie si asta sa scartaie)

Link to comment
Share on other sites

Sa nu ne intelegem gresit.Problema chair nu este intre volan si scaun asa ca elimneazta orice astefl de posibilitate.NU e prima masina , nici ultima si nici cea mai puternica sau mai sportivas avuta sau condusa de mine.Sa nu deviem.Este pur si simplu vb de o pb tehnica si ma gandeam ca cineva dintre voi a mai patit aceasi chestie ca si mine.Numai bine

io am patito cand am pus cauciucuri bune pe spate. daca vrei sa scartaie si sa faci panica pe strazi incearca un ambreaj de o dimensiune mai mare sau pune un motor serios, 1.8 este pt economie nu pentru souri

Link to comment
Share on other sites

Am si eu problema asta, si un prieten imi zicea ca e ambreiajul. Motorul e de 2171 cmc, 170cp, e46. Pe spate am 245/40/17, asa am cumparat masina de afara. Nici eu nu pot sa ii dau scartz numai un pic, bineinteles cu ASC decuplat.

 

Acelasi prieten mi-a zis ca se simte usor miros de ambreiaj(dupa ce a incercat el). Masina smuceste, nu pare sa aiba ambreiajul dus. Poate sa fi fost incalzit? ma gandeam ca la 170 cp ar trebui sa invarta rau de tot rotile.

 

Mentionez ca am o Sierra de 120cp, care cu 205/50/15, face la scartzuri grupa mare.

Inca ceva: cu un 318 e46, jante pe 17", faceam la scartzuri de numa numa, cu ASC decuplat ...

 

Am citit aici ca daca e dus merge ca si cum nu ar avea putere .. ei bine asa mi se pare pana pe la 3500rpm ...

Si am incercat si cu un prieten, acelasi rezultat, ba chiar cu 2.

 

Si nu stiu ce sa fac, sa schimb, sa nu schimb... daca nu se simte nici o modificare clar imi va fi ciuda. :twoup:

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

User008 de unde esti? Hai sa ne vdm si daca tu reusoesti sa o scartai pe a mea la plecarea de pe loc eu fac cinste cu o masa buna ( dau si o sticla de vin ) daca nu dai U:) ce zici ? Ma intrebam daca nu cumva abreiajul se poate regla ?Am impresia ca are prea mult joc sa nu fie din cazua asta?Sa nu cupleze brusc.Se poate regla ambreiajul la 318i ?? Am testat-o un pic la viteza urca acul pana la 200 km/h si 6000 rpm.Ex.: daca plec de pe loc urca cu treapta 1 pana la 6000 schomb brusc doi scartaie un pic.Ce sa aiba ce sa aiba ?Ieri a plouat un pic si am incercat sa plec cu scart, am patinat vre-o 20 m.I-am dat chiar si bournout.Deci motorul poate.Ramane ori abreijaul pe duca ori mia trebe strans in cazul in care se poate.Va tin la curent

ambreajul este hidraulic, nu exista posibilitate de reglare

Link to comment
Share on other sites

Am citit aici ca daca e dus merge ca si cum nu ar avea putere .. ei bine asa mi se pare pana pe la 3500rpm ...

 

Pur si simplu il simti ca parca nu mai cupleaza nimic, nici o zmucitura ... ci pleaca lin chiar daca e turata ea merge cum vrea ea ... nu trage

Ii o senzatie tipica ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

sal.

 

daca in rest masina trage ok e clar ca nu e de la furtune , idle control valve , debitmetru ,filtru de aer, vacuum ,bujii etc..desi ai putea sa verifici starea furtunelor ....

 

eu zic sa ii schimbi ambreiajul ...eu am un e36 318is...si intr-o seara am incercat sa il invat pe un prieten sa o scartaie ...insa dupa 10 incercari nici nu mai puteam sa plec de pe loc cu ea....dupa ce s-a racit si-a revenit....dar oricum imi da semne ca si eu trebuie sa il schimb....

 

de exemplu , daca merg sa zic jumate de ora prin oras ...semafoare, opriri , plecari de pe loc ,etc la mers normal ,nu forja.....si dupa asta vreau sa fac o plecare mai rapida .... plec bine cu a 1-a si daca trec de 4000-4500 de ture cand schimb a 2-a se tureaza motorul un pic in gol si d-abia dupa o secunda asa incepe sa traga....

 

alt test pt ambreiaj ...in treapta a 5-a la 70 km/h baga picioru in ea la maxim si vezi daca creste imediat acul la turometru....dar cu asta vezi doar daca e dus de tot.

 

...inca ceva..

1. pe e36 nu exista dsc , decat asc ...si daca exista (cam rar oricum ) trebuie sa ai un buton pt a-l decupla langa bricheta

2. eu am cauciucuri de iarna ...si chiar daca scartaie , nu se aud la fel de tare ca cele de vara ....adica se aude ca si cum ai scartai-o pe pietris ....nu pe asfalt....sau poate asa mi se pare mie ...nu stiu...

3. mai conteaza si daca masina are diferential autoblocant cu raport de blocare mare ..... pt ca iti arat un e36 328i care nu se "invarte" bine http://www.youtube.com/watch?v=5ZUtb9Ttmwo , un 318is la fel http://www.youtube.com/watch?v=Ns_c0m8UeyM

...in schimb un 316 cu autoblocant face "cerculete" minute intregi....http://www.youtube.com/watch?v=SxuPDGTRQVo&feature=related si

Link to comment
Share on other sites

cu un 316 e destul de greu sa faci cerculete pe astfalt..si daca reusesti,asta presupune sa turezi motor la maxim si sa-l chinui destul de tare

dar despre problema cu patinatul rotilor,iti garantez ca e din ambreiaj..si dupa 2-3smucituri,placa se incalzeste f rau si fiind uzata nu mai prinde..schimba placa si discul..un pret estimativ cam pe la 6 mil

Link to comment
Share on other sites

Am un E36 318i din 1992/113 cai...pot sa spun ca masina nu are asa mare zvac in ea dar pot sa plec cu ea in scartz si sa o mentin vreo 20-40 m de voie...in orice conditii...ud ne-ud asfaltul ..tot ii fac chestia asta... Conteaza foarte mult cine este la volan..no offense.. Am incercat cu ea sa ma si invart...dar pe asfalt uscat nu merge pt ca nu sunt cai indeajuns dar pe iarba,asfalt ud,piatra cubica sau pietrish ma intorc pana ametesc... :)) Si ar mai fi o chestie..mai am si eu probleme la ambreiaj...cand ridic ambreiajul sus se aude un pocanit(rulmentul de presiune)..Oricum o sa o pun la punct...o sa iau un kit de ambreiaj ca nu este scump deloc..400ROn..

La problema ta...ca sa-mi dau cu parerea.. Ia-ti un kit de ambreiaj ca de acolo ai problema...Nu te zgarci ca doar e ieftin si o faci pt tine nu pt altul...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Orice masina patineaza la plecarea de pe loc daca sti cum sa o faci.Conteaza foarte mult presiunea din rotile de tractiune si ambreajul, dar cel mai mult conteaza indemanarea.
Link to comment
Share on other sites

schimba ambreiajul...ca si eu am patit la fel...cand am luat masina nu pleca de loc cu scart...eu am un E36 320i 150hp...dupa ce am schimbat ambreiaju scartaie de voie...nu mai zic burn-out de am facut cauciucurile slick-uri:D...schimbai ambreiaju..ca si io am tinuto asa pana am bulit volanta....si mam mancat de bani una noua..

 

P.S. cand pleci cu "scart" nu da drumu brusc la ambreiaj...dai drumu un pic cat sa prinda placa cu volanta discu si dupaia ii dai de tot drumu.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...
On 6/4/2008 at 4:56 PM, cristi_21us said:

Sa nu ne intelegem gresit.Problema chair nu este intre volan si scaun asa ca elimneazta orice astefl de posibilitate.NU e prima masina , nici ultima si nici cea mai puternica sau mai sportivas avuta sau condusa de mine.Sa nu deviem.Este pur si simplu vb de o pb tehnica si ma gandeam ca cineva dintre voi a mai patit aceasi chestie ca si mine.Numai bine

Unele modele de BMW au pe furtunul de ambreiaj o supapa care împiedica cuplarea foarte rapida a ambreiajului 

  • Facepalm 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.