Jump to content

Alarma


Romulus

Recommended Posts

Masina mea nu are alarma. Vreau sa montez una.

 

Am intrebat la AB si cred ca nu au conventie cu nimeni pentru o alarma adevarata. O sa mai intreb sa fiu sigur.

 

Dar... Unde montam o alarma cu senzor de perimetru si cu pager? Nu ma nici pricep prea bine.

 

Stiu ca zixx a montat o alarma buna undeva...

Link to comment
Share on other sites

Masina mea nu are alarma. Vreau sa montez una.

 

Am intrebat la AB si cred ca nu au conventie cu nimeni pentru o alarma adevarata. O sa mai intreb sa fiu sigur.

 

Dar... Unde montam o alarma cu senzor de perimetru si cu pager? Nu ma nici pricep prea bine.

 

Stiu ca zixx a montat o alarma buna undeva...

55623[/snapback]

 

incearca la Oma Alarm. Pe partea dreapta dupa Macul de la lacul Morii si Dealerul de Ford cum urci de la Cringasi. E ultimul garaj inainte de blocurile gri...

Dealaresc UNGO, Code alarm si altele.

Eu mi-am pus Code Alarm cu perimetru si soc si i-am xplicat lu' ala cum si ce vreau si cum sa nu interfere deloc cu sistemul de inchidere si imobilizare a masinii. Chiar se pricep baietii. Numai ca trebuie sa stii exact ce vrei si ce sa le ceri. important e sa le explici exact cum functioneaza sistemul tau de inchidere. Am inteles in discutii ulterioare ca au acum disponibil un device care activeaza alarma din cheia originala a masinii. Crede-ma ca sunt extrem de pretentios chiar "nebun" si ma pot declara satisfacut pe deplin de aia de la OMA.

Altii ar fi Falcon Electronics. Nu am experienta cu ei, dar am auzit multi oameni nu atit de pretentiosi ca mine, multumiti de ei si de sculele pe care le vind ei.

 

OFF TOPIC: Am vorbit cu Bogdan si-ti inteleg supararea si nervii. E normal, e firesc, esti indreptatit. Probabil au vrut s-o fure...si i-a tinut in loc imobilizerul. Sau au cautat bani??? Nu inteleg totusi cum au deschis usile??? In mod normal nu se pot deschide daca masina e incuiata din cheie. Tragi de leviere dar nu se descuie usa...Nu inteleg deloc :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

un alt loc, daca stai pe langa IOR, este la Darius.... are firma pe strada care merge dinspre IOR spre stadionul national (parca Catelu se cheama, pe langa statia de autobuz 311 Campia Libertatii) pe partea stanga in directia asta de mers... Omul e profi in domeniu, are o trupa intreaga acolo, si instaleaza absolut orice de la Ungo si Viper pana la Dark Widow... pune si audio si orice electronice pe masina si pana acum mi-am pus alarme la el la toate masinile personale (3 la numar) si nimic de zis... acum am pe BMW un k9 de care nu ma pot plange cu senzor de soc... daca dai si cu unghia in geam deja se sezizeaza alarma... apropos, preturile mi s-au parut OK dar la alarma eu merg mai mult pe incredere in omul cu care lucrez decat pe pret...
Link to comment
Share on other sites

oricum, super dubios sa iti atenteze la masina asa de rapid dupa ce ai cumparat-o... ai grija sa nu fi platit prea putin pe ea, daca intelegi ce vreau sa zic... io mi-as gasi urgent un garaj if i were you....

55649[/snapback]

(ultra offtopic)

Daca "platea prea putin" (in sensul in care l-am inteles eu), nu mai gasea masina acolo deja. Oricum, presupun ca e cea care era la Bavaria de vanzare, deci nu are nici o legatura.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca au vrut sa fure masina.Ar fi semne.Fortat contactul(pierdere de timp :blink: ) sau diverse computere ravasite.

 

Daca era un e46,e39 etc poate.

O alarma nu ar strica ce este drept.Iti recomand sa montezi alarma la o firma care a mai montat pe masini gen e60,e65.

Nu este relevant ca au montat pe e39,e38 etc.

Daca nu au montat niciodata pe o astfel de masina dar sunt genul "montam pe orice masina" gandeste-te de doua ori inainte de a accepta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri si suport psihic. Deocamdata voi monta alarma si voi grabi angajarea de paznici permanenti in scara unde stau. Unul dintre ei ma angajez sa-l platesc singur. Daca nici asa nu va da rezultate voi parca intr-o parcare acoperita, cum e cea de sub Inter.

 

Am intrebat azi la Automobile Bavaria de alarma OEM (stiu ca nu face prea multi purici) dar aparent are led-ul rosu masina, semn ca ar avea alarma. Treaba e ca ledul nu se aprinde niciodata.

 

Daca nu, bata la usa si alarma cu pager.

 

Oricum masina pana saptamana viitoare, e in service. :blink:

Link to comment
Share on other sites

senzorul de perimetru se plateste optional si este in jur de 1 1.5 mil.pagerul se plateste si ala optional si nu stiu cat costa.eu pot s ati zic unde am lucrat eu la alarme.pe avrig.se numeste M G S.dupa circa financiara.cei care lucreaza acolo sunt bmw isti prieteni de ai mei .si iti monteza alarma care o vrei .pretul este de undeva de la 4 mil in sus fara perimetru si pager.daca vrei sa iti pui alarma da mi un tel inainte sa te prezint acolo.poate reusesc sa ti faca si ceva reducere mai mica.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

io am montat la DELTA (monteaza pe masinile lu' Tiriac alarme de vreo 6 ani in general pe Mercedes, Mazda, Ford). Mi-am pus si eu un K9 la ei pe fostu' 316i si nu am avut probleme cu alarma... au ce alarme vor muschii vostri dar sint preturi ca pt. Tiriac...if you know what i mean!
Link to comment
Share on other sites

mai sunt uniii meseriasi in spate la Blondi (vestitul salon de coafura) langa Velvet (restaurantul), in lateralul salii palatului...

nu i-am vazut la lucru pe BMW, dar pe un golf 5 erau ca niste furnicutze...

55695[/snapback]

 

Se cheama Total Motto(http://www.tottal.ro/).Eu am montat acum cativa ani un sistem audio la ei si mi-a placut cum s-au miscat :blink:

Sunt profesionisti in ceea ce fac.

Link to comment
Share on other sites

si la ce satelit esti conectat?

 

ps. la noi merg prin triangulare folosind antenele GSM... din cate stiu eu :blink:

55722[/snapback]

 

Habar nu am ,masina are doua cartele sim,cind o merge navigatia la noi in tara ii pun doar displayul....nu ma pricep prea bine dar la cit am dat pe alarma....stie multe...pot opri motorul prin dispecerat,daca o duc la service inregistreaza daca aia isi fac de cap cu ea...multe....faza e ca am obtinut un discount la casco pt ca am alarma asta de vreo 10 la suta parca

Link to comment
Share on other sites

Habar nu am ,masina are doua cartele sim,cind o merge navigatia la noi in tara ii pun doar displayul....nu ma pricep prea bine dar la cit am dat pe alarma....stie multe...pot opri motorul prin dispecerat,daca o duc la service inregistreaza daca aia isi fac de cap cu ea...multe....faza e ca am obtinut un discount la casco pt ca am alarma asta de vreo 10 la suta parca

55733[/snapback]

Ce marca si model e alarma? La cine ai asigurarea?

Link to comment
Share on other sites

si la ce satelit esti conectat?

 

ps. la noi merg prin triangulare folosind antenele GSM... din cate stiu eu :blink:

55722[/snapback]

 

GPS la noi in tara merge ca si peste tot folosind reteaua de sateliti... Pentru a detecta pozitia un GPS poate folosi informatia de a pana 6 sateliti diferiti dar chiar si 2 sateliti sunt suficienti... diferenta este data de faptul ca acuratetea detectiei pozitiei este mai mare daca se receptioneaza semnal de la mai multi sateliti... daca ai 6 sateliti vizibili se poate detecta pozitia cu o eroare de 2 metri pe cand in cazul a 2 sateliti e vorba de 50 de metri... cartela SIM este pentru transmiterea mesajelor catre dispecerat si atat... se folosesc 2 SIM-uri pentru a avea back up la legatura... sistemul functioneaza pe ideea ca masina transmite pozitia in cazul in care se intampla ceva cu ea... in momentul in care tu activezi alarma automat incepe sa inregistreze pozitia si o raporteaza la dispecerat dupa care intra in lucru un algoritm in functie de care masina isi transmite pozitia... ca sa fure hotii o astfel de masina in general se folosesc sisteme gen cusca faraday in care masina este introdusa rapid pentru a nu putea sa transmita pozitia... oricum exista senzori cu mercur care semnalizeaza orice miscare a masinii chiar si in conditiile in care nu este deschisa ci doar ridicata pentru tractare sau alte chestii de acest gen...

Link to comment
Share on other sites

eu lucrez la un service care monteaza alarme daca chiar vrei ai numarul meu de telefon si se rezolva au venit vreo 3 baieti de pe forum pana acum si le-am pus alarme

firma este chiar lanaga tricodava in dr taberei se numeste seleniu si este vis-a-vis de billa

bafta :blink:

in general ferestete de cei care nu cunosc masina si se lauda ca ar fi super meseriasi

Link to comment
Share on other sites

Cam aveti amandoi dreptate.

 

Sistemul GPS este disponibil oriunde in lume. E gratis, semnalele sunt trimise in eter de catre sistemul american de sateliti, care orbiteaza pamantul pe niste orbite foarte bine definite (nu sunt geostationari).

 

Un receiver GPS, este doar un receiver. Primeste informatii de la acest sistem de sateliti, fara a fi nevoie de un abonament. Oricine cumpara un receiver GPS poate beneficia de acest sistem. Deci nu e mare branza. Si eu am unul cu conexiune bluetooth.

 

Acum, ca masina sa poata fi urmarita "prin satelit", e nevoie de un transmiter. Cum sistemul GPS este unidirectional, uzual se foloseste un sim GSM care transmite informatiile de pozitionare GPS de la masina la cine are nevoie de ele fie prin SMS fie prin GPRS (sau mai nou alte sisteme GSM).

 

Asta presupune ca cel care primeste aceste coordonate, va primi pozitionarea geografica care masina o calculeaza folosind semnalele GPS.

 

Nu e nimic complicat, nimic spectaculos.

 

Prin conexiunea GSM de la masina, mai pot fi trimise si alte informatii suplimentare, de la un sistem de alarma.

 

De asemenea conexiunea GSM fiind bidirectionala, alarma poate sa primeasca si comenzi (ex: oprirea motorului, sau activarea unui microfon pe al doilea sim).

 

Nici o problema.

 

Iar cine ar incerca sa detecteze pozitia masinii prin triangulatie GSM, cand este disponibil un sistem gratuit GPS, eu cred ca isi bate cuie in talpa. Nu spun ca nu e posibil, dar combinatia GPS/GPRS este invingatoare. GPS pentru determinare pozitie (masina contine receiverul) si GSM/GPRS pentru conexiune bidirectionala.

 

Acum sistemul GPS, neaugmentat, indiferent cat de multi sateliti "vede", nu are o precizie mai mica de 30m. Poate sa vada si 12 sateliti, ca tot degeaba.

 

Sunt sisteme de augmentare a acestor semnale care cresc precizia spre 1m. Dar asta e alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

multumim pentru aceste explicatii SF...

la noi in tara, functioneaza deocamdata doar prin reteaua de antene GSM, iar singura firma care face astfel de contracte este UTI Romania... restul este poveste de agent de vanzari...

55765[/snapback]

 

amice, eu nu vand asa ceva, dar am lucrat in proiecte cu asa ceva (am si facut unele sisteme bazate pe GPS)... ce am pus eu acolo sunt explicatii la un nivel simplist, ca pentru tine de exemplu, a sistemului in general... iti garantez ca daca vrea un hot iti ia masina cu toate sistemele tale... avand in vedere ca ai bagat 1400 in asa ceva iti pot spune eu punctele slabe si cum le poti corecta... gratis pentru tine... bafta multa in continuare si felicitari ca ai ales aceasta metoda de protectie...:blink:

 

vis-a-vis de precizie te contrazic putin romulus si-ti garantez ca am avut in posesie, in Romania, sistem cu precizia de 1, 5 m... conteaza mult de tot si hartile pe care il folosesti si apropos am si eu un GPS dar pe USB pe care il folosesc cu laptopul de cate ori plec din tara sau prin tara... sistemul GPS se bazeaza pe semnale emise de la anumiti sateliti care sunt receptionate terestru de un device special (numit de noi GPS)... cum sistemul e controlat de americani ei ofera chipsetul si softul necesar de decodare a semnalului de satelit (se integreaza in device) dar in zona comerciala se vand GPS-uri cu o acuratete mai mica pentru a nu fi folosite in aplicatii militare... Rusii aveau si ei un sistem asemanator dar a murit si acum europenii pentru ca si-au dat seama ca americanii controleaza complet acest sistem vor sa lanseze proiectul Galileo care va face in linii mari acelasi lucru insa va fi controlat de europeni... ca idee, cand a fost razboi in serbia GPS-urile comerciale din zona balcanica au luat-o razna rau de tot pentru ca americanii nu doreau probleme...

apropos de acuratete, acum 3 ani in Munchen, aveam o harta de la Microsoft si acel GPS pe USB si la un moment dat strada pe care mergeam facea un viraj dreapta dupa care stanga si iarasi dreapta ca sa te aduca din nou pe directia ta... acest U avea laturile de maxim 3-4 metri si efectiv pe harta eu vedeam si pe ce banda eram (deci eroare maxim 2 m)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.