Jump to content

Azot vs Aer in pneuri


mahabidi

Recommended Posts

ca sa vezi... deci azotul in pneuri da o senzatie de confort doar la nivel de "mansarda", daca inteleg bine...

 

q.e.d.

 

:D

 

 

:twoup: bine zis

 

:twoup:

 

 

Apropo : 5 Ron anvelopa ........... nu e mult???...

mult .. putin .. ideea ca aeru` e moka :D gasesti mai la orice benzinarie sa faci presiune la roti :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

azi am fost la AutoSoft sa im fac geometria... curios din fire, am vazut ca aveau azot la 4 ron /roata...

 

intreb: "care e diferenta intre aerul normal comprimat si azot?"

 

unul, mai destept, cu camasa alba, brodata pe reverul gulerului, zice : "se pierde mai greu volumul la temperaturi variate"

 

altul, mai sincer: "e diferenta de 3 ron/roata[/i]!"

Link to comment
Share on other sites

azi am fost la AutoSoft sa im fac geometria... curios din fire, am vazut ca aveau azot la 4 ron /roata...

 

intreb: "care e diferenta intre aerul normal comprimat si azot?"

 

unul, mai destept, cu camasa alba, brodata pe reverul gulerului, zice : "se pierde mai greu volumul la temperaturi variate"

 

altul, mai sincer: "e diferenta de 3 ron/roata[/i]!"

 

 

:twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca explodeaza nu cred ca trebuie sa iti mai faci griji ca e cu azot sau oxigen...ca va fi prea tarziu sa te mai gandesti la asta!

 

Eu am trecut inapoi la aer, ca se gaseste pa toate drumurili si am vazut ca un pic acolo pierde si cu azot...(0.1-0.2 bari) !

 

PS : Oricum si acum pot spune ca am cel putin 78% azot... :)

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Daca explodeaza nu cred ca trebuie sa iti mai faci griji ca e cu azot sau oxigen...ca va fi prea tarziu sa te mai gandesti la asta!

 

poate merg si eu constant cu 50 la ora si ma preocupa chestia asta :)

Link to comment
Share on other sites

Daca explodeaza nu cred ca trebuie sa iti mai faci griji ca e cu azot sau oxigen...ca va fi prea tarziu sa te mai gandesti la asta!

 

poate merg si eu constant cu 50 la ora si ma preocupa chestia asta :)

 

Cu 50 la ora poti sa mergi si pe pana, nu este nici o diferenta...

Link to comment
Share on other sites

Azotul ĂŽn pneuri este o frecĂžie la picior de lemn.

...nu deloc o frectie la picior de lemn, firmele castiga bani frumosi pe seama asta... :)

 

Apropos...a testat cineva daca se incarca intr-adevar cu azot sau cu aer? :) +Ma gandeam sa iau o fiola de test de la servicu si sa merg la Autosoft sa testez, sa vad daca sunt tepari sau nu...

Link to comment
Share on other sites

Azotul ĂŽn pneuri este o frecĂžie la picior de lemn.

...nu deloc o frectie la picior de lemn, firmele castiga bani frumosi pe seama asta... :)

 

Apropos...a testat cineva daca se incarca intr-adevar cu azot sau cu aer? :) +Ma gandeam sa iau o fiola de test de la servicu si sa merg la Autosoft sa testez, sa vad daca sunt tepari sau nu...

nu cred ca a avut cineva cum sa efectueze acest test...

 

azotul este intradevar bun in racing...

 

dar aici, in tarisoara noastra, unde sa ii dai talpa ?! ca imediat iti iese un TIR in drum sau un microbuz de pasageri !

 

la noi placutele si discurile de frana sunt no.1 ...

Link to comment
Share on other sites

cand aveam peugeotul, am schimbat si am bagat azot, si am fost multumit.

duminica am bagat si la BMW (am facut si eu prima pana in ultimii 3 ani) si mi se pare mai saltareata, are rotile cam tapene, poate este doar impresia, sau combinatia azot cu RFT nu prea este cea ideala.

Link to comment
Share on other sites

[...] duminica am bagat si la BMW (am facut si eu prima pana in ultimii 3 ani) si mi se pare mai saltareata, are rotile cam tapene, poate este doar impresia, sau combinatia azot cu RFT nu prea este cea ideala.

Se pare ca azotul este un gaz mai tare si mai rigid decat aerul, altfel nu se explica cum de sunt rotile mai tepene :). Evident, presiunea este aceeasi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am vazut ca s-a "instalat" o moda, pneuri umflate cu azot.... sper ca zic bine "azot".....asa zic cei ce le umfla (bine, probabil azot intr-o anumita proportie)!

Stiu ca vara ziceau ca reduce mult temperatura pneurilor, le tine mai reci....., dar sunt curios daca si iarna face bine!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Recomand Azot.

 

Considerentele tehnice sunt urmatoarele:

http://www.bogdangheorghe.ro/2008/11/25/despre-anvelope/

 

O alta informatie utila este cea legata de umflarea cu Azot a cauciucurilor. Am auzit destul de multe pareri pro si contra, insa rezumatul ar fi urmatorul:

- variatia de presiune in fct de temperatura este mai mica. Aerul atmosferic contine si vapori de apa.

- anvelopele sunt mai putin supuse oxidarii atmosferice (teoretic au o durata de viata mai mare).

- presiunea in roti ramane constanta o perioada mult mai mare de timp (o luna). Pentru cei care umfla cu aer anvelopele se recomanda verificarea presiunii saptamanal.

- mentinerea unei presiuni constante pe lungi perioade de timp implica siguranta (scade pericolul unei explozii) si scaderi ale consumului de combustibil.

 

Avand in vedere ca aerul atmosferic contine 80% azot, nu este o problema daca “completati” cu aer la nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.