Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Controleaza starea jantelor si a anvelopelor.Daca ai fi avut problema la discurile de frana simteai foarte tare in pedala de frana.Daca in pedala nu simti trepidatii urmeaza sfatul de mai sus.

 

 

nu simti nimic in pedala de frana. simti in volan. am avut si eu problema asta. s-a rezolvat cu schimbarea discurilor de frana.

Link to comment
Share on other sites

Controleaza starea jantelor si a anvelopelor.Daca ai fi avut problema la discurile de frana simteai foarte tare in pedala de frana.Daca in pedala nu simti trepidatii urmeaza sfatul de mai sus.

 

Esti in eroare.

 

Pedala de frana vibreaza atunci cand intra ABS-ul.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca 99% discurile de frana sunt cauza... iar schimbarea lor implica automat si schimbarea placutelor cu altele noi. si eu am trecut prin asa ceva, acum cativa ani, si cu schimbarea discurilor/placutelor s-a rezolvat.

faptul ca nu ai facut inca geometria rotilor directoare se reflecta in ceea ce spuneai mai sus, adica masina trage intr-o parte .

sfaturi:

1. fa-ti intai geometria rotilor

2. dai jos discurile si mergi cu ele la un service care are strung (nu costa mult, dar vei avea un diagnostic corect, fara eroare)

3. pui discurile pe rotorul strungului si, la turatii foarte mici, cu distantierul in contact cu suprafata discului, ti se va confirma/infirma daca sunt strambe/ovalizate...

4. in functie de rezultat, decizi daca se impune cumpararea altor discuri/placute NOI.

OBLIGATORIU daca te hotarasti sa le schimbi, pentru siguranta ta, schimba-le pe amandoua!

nu de alta dar am mai auzit diversi "cunoscatori" care spuneau ca poti schimba si numai un disc, daca celalalt nu e compromis...

succes !

Link to comment
Share on other sites

Controleaza starea jantelor si a anvelopelor.Daca ai fi avut problema la discurile de frana simteai foarte tare in pedala de frana.Daca in pedala nu simti trepidatii urmeaza sfatul de mai sus.

 

Esti in eroare.

 

Pedala de frana vibreaza atunci cand intra ABS-ul.

Nu sunt in nici o eroare! Ma refeream strict pana la intrarea ABS-ului.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

este vorba de E36 din 92.prima data m-am gandit la discurile de franĂŁ.le-am pus noi marca ATe, la fel si placutele de frana...apoi m-am gandit ca ar putea fi din roti...le-am echilibrat toate 4....dupa aceste operatiuni parca a mai disparut din "jocul volanului stg-dreapta la franare" dar sincer tot nu imi place cum se comporta la franare....care ar putea fi cauza...?ceva joc la capitolul directie?am verificat si jocurile la capitolul bucsi,pivoti,capete de bara, nimic suspect...

daca stie careva dintre voi sau daca a-ti trecut prin aceeasi problema ca si mine astept raspunsuri :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu astea le-am schimbat si am scapat de trepidatii :twoup:

mersi mult tocmai miam cumparat si eu un set si le schimb diseara.ar mai fii inca o rugaminte:spunemi si mie de pe site iei aceste desene tehnice?este un site sau un progam care il ai?mi-ar prinde si mie bine sa am astfel de detalii...mersi oricum de sfat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu astea le-am schimbat si am scapat de trepidatii :twoup:

mersi mult tocmai miam cumparat si eu un set si le schimb diseara.ar mai fii inca o rugaminte:spunemi si mie de pe site iei aceste desene tehnice?este un site sau un progam care il ai?mi-ar prinde si mie bine sa am astfel de detalii...mersi oricum de sfat :twoup:

Uite aici.Multa bafta, te descurci tu :D

http://www.realoem.com/bmw/select.do

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, imi trepideaza volanul la franare, dar numai cand franez incet, daca franez mai violent nu mai trepideaza deloc. Am schimbat de curand discurile(au 3000 km), basculele superioare, bratele inferioare cu tot cu bascule si pivoti, am facut unghiul de fuga, toate astea cu gandul ca scap de trepidatie dar degeaba :twoup: :twoup: :D

Are cineva vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

Gaseste o portiune dreapta de cateva sute de metri si fa cateva opriri bruste (7-8) de la 80-100 km/h pana aproape de 0 km/h (atentie, sa nu cumva sa opresti de tot... lasa masina sa curga). Daca nu se rezolva, inseamna ca nu discurile sunt de vina...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.