Jump to content

tacanit la motor


Stocaru Daniel

Recommended Posts

sal , am cumparat vreo 2 sapt un bmw 316 i de 92 , si de cateva zile se aude un tacanit la motor , cateodata cand dau in vreo groapa se intrerupe tacanitul iar dupa cateva secunde revine.

Tacanitul creste in viteza odata cu turatia motorului .

Seamana ca si cum as da cu o sarma pe spitele de la bicicleta .

Cei care stiu sau au avut ceva asemanator , astept raspunsuri ... ce ar putea fi ?

ms

Edited by Stocaru Daniel
Link to comment
Share on other sites

chiar am fost si la un mecanik ieri , am dat o tura cu el in masina ....si culmea culmilor nu a tacanit cat a fost el in masina .

urmeaza sa ma duc luni iar , dar ma gandeam ca poate sa mai confruntat cineva cu problema asta.

Si poate ai dau ideea mecanicului , ca majoritatea mecanicilor sunt cam ..." experti"

Link to comment
Share on other sites

iam facut o poza si o sageata spre locul in care se aude

http://www.asociatiamehedinti.go.ro/Fotografii-0225.jpg

Dar se aude altfel decat sunetul de care ziceam eu .

mam aplecat putin si sub ea si parca sa zic ca de la toba se aude sunetul ala ..

nu pot sa stiu sigur, ca se aude numai in mers

Cred ca toba e ....

 

 

post-2935-1215797879_thumb.jpg

 

cam asta se vede

 

poti sa faci upload la poza si pe forum

 

cand scrii mesaj in dreapta jos ai Browse & upload poza sa fie de preferat in format jpg si sa nu depaseaca 2 MB

 

si dai clic pe Manage Curent Attachments selectezi foaia cu + si le pui langa scris :twoup:

 

ai la dispozitie si nu folosesti :twoup:

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

post-12415-1215798654_thumb.jpg

iam facut o poza si o sageata spre locul in care se aude

 

Dar se aude altfel decat sunetul de care ziceam eu .

mam aplecat putin si sub ea si parca sa zic ca de la toba se aude sunetul ala ..

nu pot sa stiu sigur, ca se aude numai in mers

Cred ca toba e ....

 

ai si turat-o cand ai ascultat ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut,am aceiasi problema ,un tacanit la rece care dispare ca luat cu mana dupa ce se incalzeste umpic... cineva mi-a spus ca e posibil sa fie bataie de injector precizez ca masina este pe benzina e36 318 ..este posibil sa fie si bataie de injector?

ma indoiesc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut,am aceiasi problema ,un tacanit la rece care dispare ca luat cu mana dupa ce se incalzeste umpic... cineva mi-a spus ca e posibil sa fie bataie de injector precizez ca masina este pe benzina e36 318 ..este posibil sa fie si bataie de injector?

tachetii sunt vinovatii

Link to comment
Share on other sites

ba nu mai speriati omu'

ii bat culbutorii/tachetii hidraulici/

trebuie scosi si vazut care din ei e gripat.

sunt ca niste paharele mici care iau ulei in ele,trebuie sa le strangi intre degete si sa vezi daca se apasa usor.

daca nu inseamna ca sunt gripati si nu tin/iau ulei-pe aia trebuie sa-i schimbi.

pe axa cu came vezi daca locurile unde calca ea pe culbutori e tocita/zgariata rau.

daca dai cu degetul pe locul respectiv la fiecare culbutor si axa e dreapta si fina la atingere e ok.

incearca sa pui ulei mai vascos(15w40).

Edited by czr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.