Jump to content

back to BMW...535d


Dizlpower

Recommended Posts

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E90, e clar că toţi vrem performanţe pe bani cât mai puţini...e ĂŽn firea noastră, cateodată le poţi ĂŽmpăca pe amândouă, alteori nu....şi 535d-ul alearga tare dar e mai pentru drum, stă bine şi pe viraje dar nu e ĂŽn elementul lui acolo, ĂŽi simţi inerţia cand forţezi o succesiune de curbe....

 

Mie ĂŽmi place pe seria 5 lemnul, pe un 3 aş prefera un interior aluminiu sau carbon....majoritatea 535d-urilor pe care le-am găsit pe net aveau trimere

din aluminiu, dar am tot căutat ceva cu lemn la interior....

 

...pe zi ce trece, parcă imi place şi mai mult....m-a alergat ĂŽntr-o noapte chiar un AMG pe E85 şi m-am descurcat onorabil :), adică nu m-a depăşit...

 

Chestia cea mai interesantă se petrece dupa 200 km/h...acolo, cele mai multe maşini mai cu pretenţii, dau semne grave de oboseală, pe când 535d-ul e destul de vioi....

 

De multe ori merg cu viteză prea mare, fără să realizez acest lucru....am venit duminică pe ploaie, pe E85, şi mergeam cu 180-190 km/h, fără să mă mai gândesc că, totuşi, este apă pe jos....

 

Ăn weekend am mers cu un E320 CDI 4matic Avantgarde...altădată mi se părea o maşină bunişoară, pe când acum, comparând-ul cu BMW-ul, e o distanţă mare ĂŽntre ele, ca ţinută de drum....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Dizlpower ,si eu am facut un drum nou turnat cu multe curbe saptamina trecuta, pt prima data de cand am masina, si da cu suspensia M sa simtit in largul ei, pt drumuri dinastea a fost inventat.

Nu iti dai seama cu cat mergi pina ce nu se iveste o ocazie sa mearga unu in fata ta cu 80km/h, si brusc vei incerca sa frinezi pe ploaie ,nu iti doresc asta eu am patit pe uscat si abia am oprit.

Fiecare vrea cat mai ieftin asa e ,dar daca ai o masina care costa noua 60-70 de mii tre sa ai si 1-2 mii pt reparatii :)

Link to comment
Share on other sites

E90, nici nu se discutã cã trebuie sã ai bani de eventuale reparaÞii sau consumabile.......altfel ÎÞi iei un Opel vectra 1,6i din 1994 ºi ÎÞi mai rãmân ceva bani În buzunar...sau poate cã nu prea mulÞi.... :)

 

costinlogin, dacĂŁ lucrezi prea mult....:)) eu Ăži-am ĂŽntins cheile, ce puteam sĂŁ fac mai mult...eventual ĂŽĂži luam o apĂŁ platĂŁ, pentru cazul ĂŽn care te-ar fi apucat transpiraĂžiile....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...despre ÎntreÞinere, Încã nu pot spune prea multe, pentru cã nu am ce....cand am luat maºina, m-am ÎnÞeles cu dealerul de la care am luat-o sã-mi schimbe el toate consumabilele ºi Înca nu a fost cazul sã schimb ceva....nici mãcar uleiul... Singurele costuri care le-am avut pânã acum au fost cele reprezentate de combustibil....ºi lichid la ºtergãtoare....o sã schimb ulei, filtre ºi plãcuÞe de frânã, când o sã le vinã timpul, dar nu o sã o fac la BMW România...

 

@ivorymarci, nu ºtiu cu ce maºinã ai mers pânã acum, ca sã-mi dau seama cam cum o sã simÞi diferenÞa faÞã de 335d, Însã.....dacã nu te-ai dat pânã acum În Porsche sau alte rachete, o sã fii super Încântat(ã)..parcã nu s-ar plafona niciodatã ºi are cuplu suficient, indiferent de turaÞia la care este motorul....pânã in 250 km/h se duce destul de constant, nu o simÞi cã se Înmoaie dupa 200 km/h....ce sã mai, dacã "ºtii volanul biniºor" faci treabã bunã cu ea...:)...dacã te superi pe pedala de acceleraÞie, nu prea o sa ÎÞi stea mulÞi În faÞã.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

...pãi la interior nu i-am mai fãcut nimic.....de fapt, nici la exterior :) e foarte bine/sãnãtoasã....am consum mai mic acum iarna, pentru cã nu mai merg la fel de tare ca ºi vara, sau ca atunci când e foarte uscat pe jos.....cât a fost gheaÞã pe carosabil, am avut consum la drum, de 7 - 8 l/100 km......

Ăn rest, ce sĂŁ zic, nu am avut nici un fel de stres, DSC-ul ĂŽÂşi face treaba cu brio, deÂşi cand e alunecos pe jos nu mi se aprinde niciodatĂŁ decât dacĂŁ vreau sĂŁ-i vĂŁd limitele, ĂŽn rest merg prevĂŁzĂŁtor...oricum DSC-ul e util cand sunt roĂžile drepte cât de cât, dacĂŁ eÂşti pe viraj Âşi o forĂžezi, se aruncĂŁ ĂŽn lateral vreun metru, pânĂŁ o poate Ăžine DSC-ul....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.