Jump to content

Problema dislocare suport bucsa punte spate


Recommended Posts

Masina mergea bine, motiv pentru care m-am incumetat sa plec cu ea la mare. Mentionez ca este vorba despre un 320 diesel E46 din 2000. In drum spre mare am auzit brusc si dintr-o data ca pocneste ceva atunci cand schimb vitezele.

O bag a 1-a si plec de pe loc, in momentul cand apas ambreiajul sa schimb a doua se aude o pocnitura in spate pe la grup sau cardan nu pot sa localizez cu exactitate dar cert este ca se aude in spate. Si cand schimb a treia se mai aude dar mult mai slab mai estompat. Cel mai tare se aude cand o schimb din a intaia intr-a doua pocneste de zici ca se rupe ceva. Ca sa o menajez sa nu mi se rupa ceva la ea pe drum incercam sa nu mai o turez mult si sa apas fin si lent ambreiajul.......Sa mai intamplat la cineva chestia asta, m-ati putea ajuta sa-mi spuneti si mie care e problema? Astept raspunsurile voastre si va multumesc

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Masina mergea bine, motiv pentru care m-am incumetat sa plec cu ea la mare. Mentionez ca este vorba despre un 320 diesel E46 din 2000. In drum spre mare am auzit brusc si dintr-o data ca pocneste ceva atunci cand schimb vitezele.

O bag a 1-a si plec de pe loc, in momentul cand apas ambreiajul sa schimb a doua se aude o pocnitura in spate pe la grup sau cardan nu pot sa localizez cu exactitate dar cert este ca se aude in spate. Si cand schimb a treia se mai aude dar mult mai slab mai estompat. Cel mai tare se aude cand o schimb din a intaia intr-a doua pocneste de zici ca se rupe ceva. Ca sa o menajez sa nu mi se rupa ceva la ea pe drum incercam sa nu mai o turez mult si sa apas fin si lent ambreiajul.......Sa mai intamplat la cineva chestia asta, m-ati putea ajuta sa-mi spuneti si mie care e problema? Astept raspunsurile voastre si va multumesc

 

 

 

si la mine se aude la fel......

Link to comment
Share on other sites

Am fost cu masina la service sa vad ce troncane si surpriza mare........Suportul de la bucsa punte din partea stanga era smuls din sasiu. Mi-a destrans puntea si a sudat cu argon ruptura facuta punand in prealabil suportul de la bucsa la locul lui in sasiu. Acum totul merge bine. Cum dracu' sa rupt tabla acolo asa de rau incat sa iasa suportul de buca afara nu pot sa-mi dau seama......Folosesc masina intr-un mod cat se poate de civilizat, nu-i dau in gusa, nu scartai rotile, nu o forjez ba din contra incetinesc la fiecare groapa si la linile de tren sau tramvai, am mare grija de masina, iar atunci cand am cumparat-o am adus-o direct din Germania unde avea un singur proprietar, deci nu a fost deloc pe mana unor dornici de senzatii tari sa am motiv sa cred ca asta ar fi cauza,......deci? NU pot sa-mi dau seama.....
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Am fost cu masina la service sa vad ce troncane si surpriza mare........Suportul de la bucsa punte din partea stanga era smuls din sasiu. Mi-a destrans puntea si a sudat cu argon ruptura facuta punand in prealabil suportul de la bucsa la locul lui in sasiu. Acum totul merge bine. Cum dracu' sa rupt tabla acolo asa de rau incat sa iasa suportul de buca afara nu pot sa-mi dau seama......Folosesc masina intr-un mod cat se poate de civilizat, nu-i dau in gusa, nu scartai rotile, nu o forjez ba din contra incetinesc la fiecare groapa si la linile de tren sau tramvai, am mare grija de masina, iar atunci cand am cumparat-o am adus-o direct din Germania unde avea un singur proprietar, deci nu a fost deloc pe mana unor dornici de senzatii tari sa am motiv sa cred ca asta ar fi cauza,......deci? NU pot sa-mi dau seama.....

sa stii ca nu cred ca o sa`ti tina ... eu vorbesc din experienta .. la fel ca tine am patzit si eu si exact pe aceeasi parte. m`a costat 1000 ron, si service`ul efectiv a constat in dezasamblarea puntii spate (cu tot ceea ce presupune dezasamblarea ei) si sudarea unei placi de metal destul de rezistant si solid peste locul de unde a fost smulsa bucsa ... asta dupa ce in prealabil a fost refixata. sudura s`a facut cu autogenul .... si am inteles ca la asemenea intamplari conteaza foarte mult cum este fixat suportul (ca daca e pus sui, nu o sa mai ai directia buna niciodata) si de asemenea este imperios necesar sa fie locul "traumatic" ranforsat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E vorba de faimosul subframe disaster de care e plin e46fanatics. Credeam ca e o problema numai pentru modelele SUA, dar uite ca se intampla si la noi.

Ei au trebuit sa inventeze un kit de reparatie - asa de extinsa e problema <_< : http://www.turnermotorsport.com/html/detai...T_ID=TDR4675412

 

Si un mic clip, alaturi de poze ale problemei:

http://video.google.com/videoplay?docid=8362789948066992482

post-1921-1235759898_thumb.jpg

post-1921-1235759903_thumb.jpg

post-1921-1235760164_thumb.jpg

post-1921-1235760188_thumb.jpg

post-1921-1235760201_thumb.jpg

post-1921-1235760207_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In sua in 2005 a fost mediatizata puternic problema si s-a ajuns la recall in unele state...se speriasera cowboy-i. Erau afectate masinile cu cutii manuale care ce-i drept sunt raritati si se livreaza la comanda. Am sa caut ceva de la bmw club (North Am) si va postez in week end-ul asta..este bine zic eu sa stim mai mult ...oricum BoBo super info!!

La socurile zilnice pe care masinile astea le iau la noi din cauza drumurilor poate deveni chiar o "tragere de atentie"..Acolo sunt altfel de drumuri si totusi...

Link to comment
Share on other sites

m-ati putea ajuta sa-mi spuneti si mie care e problema? Astept raspunsurile voastre si va multumesc

 

 

Daca o ridici pe un elevator gasesti sigur problema.

 

edit

 

Vad ca ai fost si ai aflat deja.Este rara problema la E46, la M3 am mai auzit ca se intampla.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Uite ca se stia si pe la noi prin Europa. Se pare ca BMW a inclus operatiunea de reparare chiar si in TIS.

 

http://www.e46zone.com/forum/index.php?showtopic=103

 

 

Interesant.Nu stiam ca este o problema asa de grava.Nu am auzit de asa multe probleme la E46.

 

ps

 

Vad ca este vorba de masini pana in 2000 si sunt cazuri izolate.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Doar daca platesti tu interventia. Masinile noastre sunt iesite de mult din perioada de garantie si oricum, 90% nu sunt cumparate de la AB sau nu au garantie internationala.

 

Bavaria, da - se pare ca majoritatea modelelor mai vechi (echipate cu M52TU), intalnesc des problema asta. Sunt si cateva exemple pentru M54, totusi.

http://forum.e46fanatics.com/poll.php?do=s...&pollid=996 (mai era o lista pe undeva pe acolo, dar nu o mai gasesc acum).

post-1921-1235770720_thumb.jpg

post-1921-1235770725_thumb.jpg

post-1921-1235770741_thumb.jpg

post-1921-1235770747_thumb.jpg

post-1921-1235770752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 3 years later...
Salutare colegi. A mai intampinat careva aceasta problema? Azi am pus gumele de vara si cand am suspendat patea stanga spate am vazut ca si la mine a inceput sa cedeze in zona respectiva. Pe partea dreapta nu se vede nimic. Se vorbea despre un chit de reparatie facut de cei din SUAu am gasit nicaieri, nici pe site lor nici in EU, dar poate nu am cautat eu bine. Cine stie undde se pot gasii aceste chituri de reparatie?
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa cumperi niciun kit, reparatiile alea le poate face orice tinichigiu, practic nu trebuie decat sa sudeze niste intarituri.

 

https://www.google.ro/?gws_rd=ssl#q=e46+subframe+reinforcement+kit

 

 

Multumesc. M-am documentat, acum sa caut un meserias bun sa vedem cat ma costa toata " distractia "...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.