Jump to content

Distributie BMW


Kosty99Pjd

Recommended Posts

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

in urma cu ceva timp imi spune un reprezentant BMW (mecanic) , ca ar fi bine la 60.000 km sa schimb cureaua de distributie - 330ci - astazi, un alt nene mecanic imi spune : - ce curea de distributie ? masina dvs. este dotata cu lant de distributie - :blink: - intrebare : am curea de distributie sau lant ?? lantul ar trebuii si el schimbat sau acel lant nu se schimba ?? ( dupa cate am inteles nu se schimba dar la super mecanicii nostri orice e posibil ).

 

mersi ........

Link to comment
Share on other sites

da si lantul se schimba.dar cam la 180-200.000 km.eu recomand sa se schimbe si intinzatorul(intinzatoarle)si pinioanele.acuma nu stiu 100% daca ai lant sau curea.cureaua se recomanda sa fie schimbata aprox la80.000 km si impreuna cu rolele.
Link to comment
Share on other sites

in urma cu ceva timp imi spune un reprezentant BMW (mecanic) , ca ar fi bine la 60.000 km sa schimb cureaua de distributie - 330ci - astazi, un alt nene mecanic imi spune : - ce curea de distributie ? masina dvs. este dotata cu lant de distributie -  :blink:  - intrebare  : am curea de distributie sau lant ?? lantul ar trebuii si el schimbat sau acel lant nu se schimba ?? ( dupa cate am inteles nu se schimba dar la super mecanicii nostri orice e posibil ).

 

mersi ........

66462[/snapback]

 

 

depinde din ce an e masina 330ci dupa '90 sunt pe lant si nu trebue schimbat sursa

service bmw constanta citez "poti sa legi cainele cu el" moare masina si ala nu crapa. in cazul in care bate trebue verificat intinzatorul ala poate sa faca figuri atat.

Edited by crazydriver
Link to comment
Share on other sites

depinde din ce an e masina 330ci dupa '90 sunt pe lant si nu trebue schimbat sursa

service bmw constanta citez "poti sa legi cainele cu el" moare masina si ala nu crapa. in cazul in care bate trebue verificat intinzatorul ala poate sa faca figuri atat.

66511[/snapback]

 

masina e din 2003 .......

Link to comment
Share on other sites

lant are sigur asa ca stai linistita ca nu ai ce sa schimbi dar dece intrebi ai probleme? sau doar curiozitatea?

66515[/snapback]

nu intreb din curiozitate........ in primul rand asa mi-a zis nenea mecanic ( primul) ca la 60-70 mii km trebuie schimbata cureaua de distributie........ eu acum avand 65.ooo km m-am gandit ca ar fi bine sa o schimb pentru a nu avea probleme ......... si astazi aflu cu stupoare ( de la cel de-al 2-lea nene mecanic ) ca masina mea e dotata cu lant de distributie ( daca e asa cum zice el ) si nu cu curea ......... spunandu-mi ca acel lant nu trebuie schimbat ..... dar cum mecanicii ( cel putin cei la care am ajuns eu ) sunt incompetenti , am zis sa va intreb pe voi ce si cum e .......... eu fiind cam paralela cu ceea ce i se intampla masinii si ce ar trebuii sa fac pentru a o intretine cat mai bine si fara probleme ...........

 

mersi.....

Edited by alina
Link to comment
Share on other sites

np daca masina merge si nu bate nici la rece nu ai dece sa-ti faci probleme in rest la 65000Km poti sa verifici telescoapele si daca te-ai dat la ea mai tare sa fi atenta la ambreiaji in rest verificari de rutina ulei, filtre, si cam atat bice si benzina

66518[/snapback]

 

ambreiaj nu are ca e cutie automata - telescoapele nu le-am verificat si cei drept imi bate ceva cateodata dar ei zic ca e de la bucse sau pivoti desi nu bate tot timpul - uleiul si filtrele le-am schimbat la verificarile periodice - benzina este ..........

Link to comment
Share on other sites

daca se aude pe fata ca si cum a-i aruncat un pumn de margele in scut si se aude doar la denivelari mici nu cand intri in gropi ,poti sa ai un inceput de telescop in rest poti sa vezi la viteze peste 140 pe drum drept daca tremura volanul puti inseamna ca e bucsea de la bascula eu le-am schimbat pe amandoua la 55000Km dar nu batea doar vibra foatre putin la viteza
Link to comment
Share on other sites

super, mersi ..... am intrat pe realOEM si daca stau bine si caut o sa-mi repar eu singura masina ........ mai am o intrebare : ce inseamna - ENGINE - M54 - ???

66522[/snapback]

 

reprezinta modelul de motor cu care este echipata masina, cand dai comanda de o piesa poti sa ai surpriza sa te intrebe modelul de motor si atunci ii spui M54 si vei fi sigura ce-ti aduce ce trebue

Edited by crazydriver
Link to comment
Share on other sites

M54 are lant de distributie. Dar poate se referea la curelele de la compresorul de aer conditionat sau de la alternator.

Oricum, nu crezi ca ar fi mai bine sa cauti un mecanic mai in tema cu masina?

De ce nu incerci la reprezentanta ? Macar nu inventeaza piese noi ..

Link to comment
Share on other sites

vineri sunt programata la un nene mecanic care se pare ca a facut ceva specializare la Munchen , sunt chiar curioasa ce va spune si asta , am programat-o la o revizie generala ........... am sa va tin la curent cu ceea ce-mi va spune .......

 

multumesc tuturor .......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.