Jump to content

m3 Cabrio sau 335i M-Pack Cabrio


superalfi

Recommended Posts

Salutare!

 

Am in plan sa imi iau un cabrio si as avea urmatoarele variante:

 

M3 sau 335i cu pachet M - ambele in varianta cu cutie DKG. Intrebari:

 

1. nu am condus DKG-ul de la BMW asa ca niste pareri de la cei care au mers cu cutia ar fi bine venite

2. daca este cineva care a mers cu amandoua din variantele propuse de mine ar fi excelent sa imi spuna o parere

3. merita diferenta de pret dintre cele 2 variante? nu neaparat in materie de performante dar si cat ca feeling si placerea de a conduce

 

Masina o sa o folosesc numai in perioade in care se va putea merge cu un cabrio - pe timp frumos - in restul timpului am un Audi RS4 modelul B7 din 2006 pe care il voi utiliza.

Bineinteles ca in Bucuresti la reprezentanta la BMW nici nu se pune problema sa aiba un 335i de test dara-mite si cu cutie DKG - nu mai vorbesc de M3 de test ... :)

 

Orice parere constructiva si ajutor este binevenit!

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

este o varianta si noul s4 cabrio sau s5 cabrio dar inca nu se stie exact cand va fi disponibil - in 2009 dar cand? ramane de vazut

 

asta e o intrebare priosteasca si fara absolut nici un sens..chiar nui vad logica....M3

 

nu cred ca este asa!

 

diferenta dintre cele 2 din ce am citit pe forumurile de afara este mica in regimul de zi cu zi - si se mareste intr-adevar pe circuit in favoarea m3-ului

ce imi trebuie este clar o parere a cuiva care chiar a mers cu macar una din cele 2 masini si imi poate da un feedback

imi inchipui ce poate m3-ul - am RS4-ul de 2 ani de zile - iar ca performante este cam tot pe acolo cu m3-ul in cauza

 

imi place cum arata m3-ul asta este clar - dar totodata sa nu uitam ca este si o diferenta de 20.000 euro intre cele 2 - incerc sa aflu daca se justifica - macar o parte si nu in totalitate

 

este clar ca un m3 se aude altfel - mai ales in varianta unui exhaust schimbat dar ramane de vazut...

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am in plan sa imi iau un cabrio si as avea urmatoarele variante:

 

M3 sau 335i cu pachet M - ambele in varianta cu cutie DKG. Intrebari:

 

1. nu am condus DKG-ul de la BMW asa ca niste pareri de la cei care au mers cu cutia ar fi bine venite

2. daca este cineva care a mers cu amandoua din variantele propuse de mine ar fi excelent sa imi spuna o parere

3. merita diferenta de pret dintre cele 2 variante? nu neaparat in materie de performante dar si cat ca feeling si placerea de a conduce

 

Cutia se numeşte DTC. ( M Double Clutch Transmission)

 

Am condus un 335i şi am rămas impresionat, este o maşină foarte reuşită.

 

Nu pot să te ajut cu o părere pentru că nu am condus un M3 E92 ĂŽnsă ar trebui să-l ĂŽntrebi pe userul fbdcnt, este posesor de M3 E92.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

la m3 e vorba de feeling si de "pride of ownership". daca vrei performanta poti lua 335i si il tunezi, va bate m-ul. e si o mica diferenta in design pe care eu o consider semnificativa. 335i merge cu gloata. m-ul este ceva aparte, e un m! cutia dct e perfecta, nu poti nici visa ceva mai bun. diferenta parca e mai mare de 20k dar cel putin din punctul meu de vedere se justifica. atentie cabrio e mult mai greu decat coupe-ul, dar oricum are putere suficienta pentru o exploatare normala. nu e masina de pista. alta problema nu are decat ca atrage atentia prin oras, lucru care nu se intampla cu 335i. Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

sincer ce as vrea sa ii pun la M3 este o evacuare sport (Eisenmann, Supersprint etc) si cred ca altceva nu mai ii trebuie

Stiu ca la 335i se poate umbla si tuna destul de agresiv dar nu stiu sigur daca vreau sa ma bag in asa ceva - cel putin de la inceput

asa ca incep sa inclin serios spre M3

Link to comment
Share on other sites

as alege M3 fara sa stau pe ganduri...mai ales ca ai si un RS4...deci diferenta aia de bani nu o sa te aduca la sapa de lemn banuiesc :)

 

nu stiu cati oameni se pot mandri ca au in garaj un RS4 si un M3 :)

 

bafta...super masinute ambele!

Link to comment
Share on other sites

Culorile disponibile pt . M3 sunt urate. La seria 3 cabrio gama de culori e mai bogata.

M3 e menita a fi o masina performanta pt fiecare zi. In versiunea cabrio performanta e serios penalizata de greutatea sporita si rigiditatea micsorata.

Nici una si alta nu mai pot fi revandute sunt prea "exotice" si costisitoare.

Ambele motoare au fost recent premiate iar cutia robotizata de pe M3 e laudata de toata lumea

Link to comment
Share on other sites

Culorile disponibile pt . M3 sunt urate. La seria 3 cabrio gama de culori e mai bogata.

M3 e menita a fi o masina performanta pt fiecare zi. In versiunea cabrio performanta e serios penalizata de greutatea sporita si rigiditatea micsorata.

Nici una si alta nu mai pot fi revandute sunt prea "exotice" si costisitoare.

Ambele motoare au fost recent premiate iar cutia robotizata de pe M3 e laudata de toata lumea

 

cutia DKG cu 7 trepte este si pe 335i - fara posibilitatea de a seta modul de schimbare a vitezelor ca la M3 - dar in rest e la fel (cred)

stiu ca M3 e penalizat rau la greutate pe cabrio - de asta si ma gandesc la 335i care nu numai ca este mai usor dar si are un motor mai "utilizabil" in regimul de trafic mixt - urban si in afara

 

in fond di la urma urmei - diferenta intre cele doua in materie de performante e minima - in jur de 0,6-0,7 sec - de la 0-100

din ce am mai citit pe afara (pe m3post.com) se cam plang de lipsa de cuplu la M3 - fata de 335i

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.