Jump to content

Recommended Posts

Nici a mea nu a fost bine uscata, m-am grabit sa ajung acasa sa dau cu ceva pe chedere sa nu inghete portierele (m-am contorsionat odata sa deschid usile din spate din interior dupa ce m-am rugat o gramada de usa soferului si nu aveam chef sa repet experienta). Cu usile inchise , orice jet de aer nu cred ca poate sa usuce cum trebuie pe la portiere.

M-a cam pus pe ganduri ce am citit mai sus, am un ornament sub un far care e usor dezlipit, daca ma "agata " vreo perie din aia? :) ....

Link to comment
Share on other sites

periile se invart intotdeauna din fata spre spate, indiferent de spalatorie...

 

au si sens invers, insa asta se face doar cand instalatia are program de spalat dus-intors (OMV, PETROMV), sau cand isi scutura umezeala de pe perii inainte de a incepe uscarea (Agip)

Link to comment
Share on other sites

periile se invart intotdeauna din fata spre spate, indiferent de spalatorie...

 

au si sens invers, insa asta se face doar cand instalatia are program de spalat dus-intors (OMV, PETROMV), sau cand isi scutura umezeala de pe perii inainte de a incepe uscarea (Agip)

Multumesc, asta e chiar util de stiut :) .

Link to comment
Share on other sites

Ornamentele de sub far sunt lipite la E39? La E46 sunt clipsate. Rog doar pe cine stie exact sa raspunda.

 

 

probabil tot clipsate sunt si la E39 ..sunt cazuri in care o mica lipitura te scuteste de inlocuit ornament si vopsit piesa ...Clema din capat cedeaza daca e scos ornament fara atentie .. la mine se rupsese clema a ramas in interior ....ulterior am schimbat ..

Link to comment
Share on other sites

am spalat si eu azi la eurotunel...foarte rapid si eficient...prespalare cu jet + programul 1 ..totul a durat vreo 7-8 min

 

intr-adevar la uscare sunt ceva mici probleme, dar se rezolva repede cu o piele de caprioara...per total sunt foarte multumit :

 

am scapat de baietii din spalatorii

 

pretul ok

 

instalatia e noua

 

timp scurt de asteptare

Link to comment
Share on other sites

Astazi am trecut pe la spalatoria asta si am intrebat ce si cum pe un nene care se ocupa acolo cu mezanplasu', ca sa nu ma mai tem de drobu' de sare.

Asa cum a spus si xxl, periile se misca din fata spre spate, e ultimul model de masinarie si are o gramada de senzori, daca se agata ceva se opreste tot.Daca intra o pasare in tunel se opreste tot. Daca cel din fata se opreste dintr-un oarece motiv nu te ciocnesti cu el. Deci cu ornamentul m-am linistit.

Am mai intrebat si de posibila pietricica ce ar putea sa ruineze frumusete de vopsea de pe vechitura pretioasa ce o detin :) : periile sunt din polipropilena, nu din textil , se autospala continuu cu propriul lor sampon si tocmai pentru ca toata lumea are grija de pietricica se face acea prespalare, plus ca la intrarea in tunel un jet de apa o mai clateste odata.

Si, ca sa nu par prea convinsa , am comentat uscarea deficitara, iar nenea ala a spus ca saptamana viitoare se inchide tunelul pentru ca monteaza o masinarie noua care usuca cu mai multe jeturi de aer.

Per total eu m-am linistit.Mi-a fost jena sa mai intreb si cum e cu spalarea pe burtica, dar intreb data viitoare, ca sigur ma tine minte :). (Acu' sughit, ca dupa ce ca am pus atatea intrebari nu am intrat sa spal si masina :)... )

Link to comment
Share on other sites

eu am spalat mereu si pe dedesupt dar din pacate nu am cum sa verific daca spala bine sau nu, ah si ultima data cand am spalat masina oglinda de pe partea soferului mi a dat-o peste cap cu 3-4 cm, a culisat inapoi fara probleme
Link to comment
Share on other sites

eu am spalat mereu si pe dedesupt dar din pacate nu am cum sa verific daca spala bine sau nu, ah si ultima data cand am spalat masina oglinda de pe partea soferului mi a dat-o peste cap cu 3-4 cm, a culisat inapoi fara probleme

A, da, asta cu oglinda e o chestie pe care a remarcat-o o prietena , eu nu am vazut ,fiind absolut terifiata de spaima ca nu oprisem senzorul de ploaie asa cum scria pe biletel . Ea zice ca asa trebuie sa faca masinaria, da oglinda peste cap, o curata si o pune la loc.Daca vedeam asta cu oglinda cred ca faceam si-un atac de panica :) .

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am fost din nou la spalatoria asta, am "pierdut" timp cat asteptarea la doua -trei semafoare si nu numai ca nu am patit nimic, dar m-am tratat si de claustrofobie.De data asta am fost atenta la ce se intampla, nu mi-a rabatat oglinda si parca o usuca mai bine ca data trecuta. Pret de 30 de minute am avut cea mai stralucitoare masina din cartier (sâc-sâc xxl :) ) dupa care, in mod firesc, a inceput ploaia. Asta imi da motiv sa ma mai duc maine inca o data, acum ca mi-a trecut tracul :) .
Link to comment
Share on other sites

Am mai fost si eu de cateva ori de la ultimul post, singurul lucru care nu imi placea era uscarea. Au mai montat un uscator saptamana trecuta si acum e totul ok.

Ultima data mi-a rabatat si mie oglinda pe stanga pentru 5 secunde.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am fost astazi sa spal masina ( am remarcat ca ma duc din ce in ce mai des, am prins curaj <_< ) si am vazut ca acum au si cateva boxe pentru a putea face si interiorul.Nu am avut timp sa stau, dar se pare ca au destui oameni care se ocupa si ca merge repede.

Singura chestie care mai lipseste este o sala de asteptare /cafenea si o sa am cea mai curata masina fata-verso din cartier.

Link to comment
Share on other sites

da, asa e, au dat drumul si la interioare... sunt doar 4 baieti la boxe, insa nu cred ca e o cerere asa de mare, pt ca majoritatea celor care vin acolo vin pt exterior, pt ca merge super-repede...

 

de curiozitate, ma voi duce cu prima ocazie sa vad cum iese si interiorul... oricum, mai cusurgiu ca mine nu mai gasesc pe altul, asa ca daca ceva nu imi place, raman doar pt exterior la ei.

:bashwall:

 

@525da: stai linistita, si mie mi se intampla la fel... in maxim o ora dupa spalare, ori incepe ploaia ori ninsoarea... o fi ceva cu masinile astea asa, sa nu reziste prea mult curate? <_>

 

PS: ai primit fluturas pt reducere ? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut 4 oameni la prespalare si clatire inainte de tunel, la boxele pentru interior erau doua masini la care curatau 4 baieti.

Nu am motive sa cred ca sunt mai putin profesionisti la interioare. Acum prespalarea e cu o solutie, apoi wap-ul, apoi vin doi baieti cu buretele pe locurile unde nu ajung bine periile, intre oglinda si portiera, pe geamuri la colturi.De fiecare data vin cu altceva, se vede ca se preocupa.

Si, vorba lui alexandru_83 , nu sta nimeni sa astepte spaga.

Desi mi-ar fi ciuda sa fie masina ta cea mai curata din cartier, te incurajez sa te duci sa faci interiorul.Sunt curioasa sa stiu cum iese interiorul in opinia unui cusurgiu ca tine, ca sa stiu unde sa le spun sa insiste cand ma duc eu :) !

XXL , fluturas pentru reducere?? Nu am primit..hmmm...e clar ca se razbuna pe mine ca am fost Toma necredinciosul. <_<

Nu e periculos sa speli pe dedesubt, nu se strica nimic?Nu intra apa pe undeva pe unde nu trebuie?Senzori ,etc,etc...Eu nu am indraznit programul 3.

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

e diferenta, in sensul ca iti spala si sasiul masinii, adica pe dedesubt...

 

dupa o oarecare perioada, mai ales cu atatea solutii de clorura de calciu pe sosele, e chiar foarte indicata spalarea sasiului...

 

si la PetromV se spala sasiul...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.