Jump to content

Recommended Posts

Pentru ca a venit iarna si nu mai pot sa imi spal masina cu manuta mea si pentru ca urasc sa stau in frig pana mi se spala masina m-am dus astazi la o spalatorie din aceea tunel, s-a deschis una noua la Ritmului.

Am ramas cu o impresie ff buna. In afara faptului ca am stat comod la caldurica in masina am ramas placut surprinsa de modul cum cei de acolo au organizat totul. Aveam un soi de jena ca nu stiam ce sa fac, dar mi s-a facut un instructaj la intrare si mi s-a dat si un mic fluturas cu instructiuni. Pe tot parcursul operatiunii este cineva care iti spune ce trebuie sa faci.Eu aveam o nelamurire pentru ca se spunea acolo sa intrerupi senzorul de ploaie si eu nu stiam cum sa fac asta, asa ca i-am spus celui de acolo, care a verificat stergatoarele sa fie oprite si a mai venit si dupa aceea ca sa se asigure ca sunt ok.

Inainte de intrarea in tunel masina este prespalata cu spuma si clatita cu wap-ul , apoi intra in tunel unde este spalata , data cu ceara si uscata. In 5 minute am iesit de acolo. Sunt bucuroasa ca am rezolvat problema spalatului masinii in iarna asta. Numai acolo ma duc de acum incolo :).

Se poate alege intre 3 tipuri de spalari, inclusiv pe dedesubt.Nu am avut curaj sa o spal pe dedesubt. :), asa ca am spalat-o la programul 2, cu ceara doar.

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Ritmului este de la intersectia Mihai Bravu cu Ferdinand spre Pantelimon,e si o autogara acolo.

Preturile sunt 15 ron pentru spalare fara ceara, 20 cu ceara si 25 si pe burtica.

Eu m-am bucurat ca intai au dat spuma pe ea si apoi au clatit-o cu wap-ul, asa cand intra la perii se presupune ca si periile sunt mai curate. (si eu clatesc vasele inainte de a le pune in masina ca sa se spele mai bine :) )

Maine voi face o proba: bara mea din spate este proaspat vopsita, deci a fost prima spalare pentru ea.Ii voi face poze sa vedem ce zgarieturi are, acum seara nu m-am uitat ca nu vedeam bine.

Oricum, decat sa deger in frig la cozi la spalatorii prefer aici.

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Alex, nici eu nu le suportam, dar asta nu seamana cu ce stiam eu, am mai spalat odata masina la perii in Grecia, a iesit varza. La Iancului acolo e mereu aglomerat si nu am unde sa stau decat in picioare pe trotuar, iar maine am nevoie de masina curata si afara e ger.Cu ocazia asta am verificat si ca nu sunt calustrofobica :). Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai intru in asa ceva cat o sa mai traiesc, acum 2 saptamani am fost la OMV Aerogarii la spalatorie si mi-au agatat flapsul stanga de la bara fata si mi l-au facut muci, in cele din urma dupa un mic scandal am fost despagubit. Cei care asigura OMV-ul mi-au zis ca se intampla cazuri mult mai nasoale, asa ca mai bine tremur de frig iarna decat sa ma intru in tuneluri.
Link to comment
Share on other sites

de cand i-am descoperit pe cei de la EUROTUNEL numai acolo imi spal masina... la EXTERIOR !

 

nota 10 pt operativitate, nota 9 pt calitate !

 

e si aproape de mine, deci imi convine !

 

chiar langa ei, la 15 metri, mai este o spalatorie care se lauda cu detaling interior... ramane de vazut cum e cu laudele astea!

 

PS: in plus, cand spal masina e si piciul meu cu mine, si ii place mult de tot ca nu trebuie sa mai iasa din masina, precum si ca pe zidurile exterioare sunt desenate personajele din CARS (McQuinn si ceilalti) :)

Eurotunel.jpg

Link to comment
Share on other sites

neah, tot intre zvon si delea veche spal... la alea doua de pe dreapta... las masina afara, intru inauntru, beau un suc.. spala f bine :) in plus pt ca ii cunosc am incredere sa vin cu prietena mea spre exemplu in cealalta masina, si daca e coada sa le las masina si cheile si sa plec cu ea si ma intorc mai tarziu cand e gata.
Link to comment
Share on other sites

am mai vazut eu faze de astea de incredere maxima ..si masina dadea demaraje prin benzinarie ,,,Sincer imi pare cea mai mare prostie sa lasi cheile la cei care spala ..dar ma rog ..fiecare cum il taie capul ...Scrie clar mare peste tot ..NU lasati cheile la angajati :)
Link to comment
Share on other sites

chiar langa ei, la 15 metri, mai este o spalatorie care se lauda cu detaling interior... ramane de vazut cum e cu laudele astea!

 

Eu spal de mult timp la cea de langa Eurotunel asta, m-am obisnuit cu ei si s-au obisnuit cu mine. De curand si-a pus firma aia cu Detailing. Sunt OK oamenii.

 

Detailing interior nu-i pot lauda, dar a fost ok. Eu la ei am facut tot interiorul de vreo 2 ori, inclusiv scaunele din piele intoarsa.

 

La polish in schimb merita laudat tipul care il face, chiar se pricepe.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai spal demult masina la perii, nici macar iarna. M-am saturat de "panza de paianjen" care apare pe lacul caroseriei. La urma urmei, sunt o groaza de spalatorii TouchFree. Ati pus vreodata mana pe periile din Europa? Ai impresia ca mangai o caprioara, pe cele din RO parca mangai un mistret :)

 

....

Maine voi face o proba: bara mea din spate este proaspat vopsita, deci a fost prima spalare pentru ea.Ii voi face poze sa vedem ce zgarieturi are, acum seara nu m-am uitat ca nu vedeam bine.

..........

 

Cum este cu bara?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai spal demult masina la perii, nici macar iarna. M-am saturat de "panza de paianjen" care apare pe lacul caroseriei. La urma urmei, sunt o groaza de spalatorii TouchFree. Ati pus vreodata mana pe periile din Europa? Ai impresia ca mangai o caprioara, pe cele din RO parca mangai un mistret :)

 

chestia este ca periile alea trebuiesc schimbate dupa un anumit numar de ore de functionare, se uzeaza prematur mai ales daca masina intra cu ditamai namolu pe ea... eu mai nou o spal la perii (in cluj la statia omv pe turzii) este tunelul nou instalat, este modelul care intri si te trage singur , mai bine spus te impinge ,intri cu rotile stanga pe o banda care te trage pana la iesire din tunel... cel mai mult imi place ca este ceara de super calitate iar masina primeste un luciu super, si iarna prefer sa o spal la perii deoarece se usuca cu jet de aer in asa fel inchat apa dispare cam de peste tot si nu ma trezesc cu manerele la usa ingetate sau ca geamul este inghetat si nu pot sal deschid...

Link to comment
Share on other sites

azi am spalat maquina la "automatul" de la agip 23,50 roni, programul "complet"; arata bine... in fine... pe griul ei metalizat nu se ved plase de paianjen de la perii, ci doar cheile bucurestene.
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu acum 2 zile la spalatoria de pe Ritmului si am ramas placut impresionat, in primul rand pentru faptul ca iti dau cu wap-ul inainte sa intri in perii...si destul de insistent.

Si eu ma feresc de spalatoriile cu perii dar iarna cred ca e cea mai buna varianta.

 

LE: Am fost seara iar in timpul noptii au fost -7 grade si dimineata chiar am verificat usile daca au inghetat...totul in regula si masina foarte curata.

Edited by barry
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu acum 2 zile la spalatoria de pe Ritmului si am ramas placut impresionat, in primul rand pentru faptul ca iti dau cu wap-ul inainte sa intri in perii...si destul de insistent.

Si eu ma feresc de spalatoriile cu perii dar iarna cred ca e cea mai buna varianta.

 

 

tu esti argintiu :)

 

ps ..la multi ani ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu acum 2 zile la spalatoria de pe Ritmului si am ramas placut impresionat, in primul rand pentru faptul ca iti dau cu wap-ul inainte sa intri in perii...si destul de insistent.

Si eu ma feresc de spalatoriile cu perii dar iarna cred ca e cea mai buna varianta.

 

 

tu esti argintiu :)

 

ps ..la multi ani ..

 

Sal man, La Multi Ani ! :)

Daca prinzi o pietricica in perii sau sunt imbatranite tot se vede.

Oricum daca sunt +10 grade prefer sa o spal singur. :)

Link to comment
Share on other sites

eu cand am fost prima oara la spalatorie, la putin timp de la deschidere, nu mi-au spalat bine plafonul si uscarea nu e cine stie ce.. la fel si a 2a oara.. plafonul a fost ok dar uscarea este o problema.. nu au destule uscatoare sa nu sunt bine pozitionate, o sa mai merg la spalatoria asta si o sa imi sterg masina cu piele de caprioara de 18 ani :) dupa
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.