Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu azi dimineata am lasat masina ( seria 1 ) pt o interventie la mhs - spre dupa-amiaza am fost sunat ca masina e gata ... eu sunt foarte multumit de lucrari... acum nu pot garanta pt toti oamenii si deasemenea pentru toate lucrarile viitoare ..... doar ca am redus la minim neancrederea ...
Link to comment
Share on other sites

au trecut 3 zile si nu am primit inca un telefon.. o sa-i sun azi.. da nu stiu ce sa mai cred.. eu sunt convins ca mi-au schimbat si rezistenta respectiva si precatalizatorul.. nu aveau cum sa se arda la ei ....

 

sunt super dezamagit si scarbit.. ma gandeam cum m-as simti daca as fi dat 100.000 euro pe masina...

 

ma simt nevoit sa revin.. mi se pare fair..

 

am fost super nervos si cred ca am exagerat... concluzionand cele de mai sus .. fara ca sa verific personal si in detaliu ce s-a intamplat...

 

de ce zic asta...

 

am fost azi.. si am luat masina.. am vazut-o ridicata pe rampa, acum sunt convins ca NU au schimbat precatalizatorul si cred ca nici piesa cu tepi.. de ce zic asta.. nu se vedea nici cea mai mica urma in sensul ca s-ar fi umblat la ansamblul esapamentului... intradevar imbinarea era crapata si imi scoate pe acolo fum, fum care intra in masina.. insa avand in vedere faptul ca masina are 140mii km cred ca e normal sa fi cedat racordul flexibil.. pacat ca nu se poate schimba decat acea parte defecta din precatalizator...

 

 

in legatura cu norul de fum pe care masina il scoatea in spate... si care a fost principalul motiv pentru care s-a verificat esapamentul si s-a descoperit racordul defect.. nu pot sa zic decat ca... este vorba de condens.. 80% sunt convins .. cred ca sunt 2 cauze care au declansat fenomenul.. in primul rand ca a fost foarte frig si orice diesel cand e rece scoate mai mult fum (alb) datorita concentratiei motorina/aer, in plus atunci cand au spalat masina, au reusit sa "adauge" vreo juma de litru- sau mai mult de apa in teava finala... apa care a iesit atunci cand am "calcat" pedala de cateva ori.. cert e ca ajungand acasa.. am constatat ca nu mai scoate fum... probabil tot condensul a fost evacuat impreuna cu tot lichidul din esapament...

 

piesa cu tepi defecta pe care mi-au returnat-o este fabricata in 2002 la fel ca masina mea... este cred piesa de pe masina...

 

so... pana la urma am exagerat influentat fiind si de ceea ce mi s-a zis.. ("scoate fum asa mult pt. ca s-a defectat precatalizatorul".. "ati avut ghinion si s-a ars rezistenta de la aeroterma".. etc), persoana care a primit masina eu cred ca s-a straduit de fapt sa fie sincer si in cele din urma nu mi-a ascuns nimic...

 

partea de vopsitorie cel putina la prima vedere este ireprosabila.. (masina a fost vopsita aproape in intregime)... ceea ce ma bucura si ma face sa trec cu usurinta peste incident

 

deci ca o concluzie finala.. sunt multumit de mhs de data asta, nu va doresc sa treceti prin ce am trecut eu, dar cred ca as fi reusit sa evit o mare parte din situatie daca as fi verificat mai bine. si nu m-as fi aprins asa de repede. (nici ei nu s-au oferit sa-mi arate masina pe dedesupt atunci cand m-am dus prima data)...

Edited by jokker
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salutare, din pacate trebuie sa-mi schimb bara fata si lucrez in miltitari. cine a mai apelat la serviciile lor poate imi zice si mie o parere despre mhs militari. multumesc

 

 

E augsburg in zona daca nu ai si de vopsit !...cauta pe forum ..nu e Rai nici la mhs

Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos, trebuie sa-i schimb bara fata la un e46, pe asigurare obligatorie, nu a vrut unu sa-mi dea prioritate si din pacate m-am oprit in el.<_<(. nu m-a vazut din cauza soarelui. akm sta 3 luni fara permis, nu am crezut k o sa il i ap e 3luni. nasol,,,,voi ziceti sa ma duc mai bn la augsburg??
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Deschid acest topic prin a va atentiona asupra faptului ca daca vreti sa cumparati accesorii noi de la "renumita" firma MHS MOTORS, nu mergeti pe incredere deplina cum am mers eu, pentru ca e posibil sa fiti tepuiti direct de dealerul BMW. Eu am cumparat cu 3 saptamani in urma ceara BMW si abia cind am ajuns acasa am bagat de seama ca numai putin de jumatate de tub este gol! Asadar, baietasii de la MHS, dupa ce si-au dat masinile cu ceara si au mai ramas ceva resturi pe fund, au zis sa puna flaconul in vitrina, ca tot il cumpara un prost. L-am cumarat eu, si mi-am dat seama abia acasa ca e pe jumatate consumat (sigiliu nu are din fabrica la gura, ceea ce e destul de nasol), in primul rand era suspect de usor pentru gramajul lui. Am dat 1 milion pe ceara si jumatate de tub nu imi va ajunge, astfel incat trebuie sa mai iau inca unul, daca vreau sa ceruiesc masina cum trebuie...Numai ca de data asta nu voi mai cumpara nimic de la ei, o sa cumpar de pe E Bay, am incredere mai mare de acolo. Asadar evitati pe cat posibil dubiosii de la MHS!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cum s-au comportat?

 

- mi-au dat masina murdara inapoi (era deja murdara, ca acum cateva zile cand am dus-o plouase), oglinzile pline de urme, geamurile la fel ...le-am curat eu acolo ca sa vad ok!

- partea cu garantia lipsa si "reparatiile"pe raspunderea mea o stiti...

- au montat cu totul alte piese decat cele care ar fi trebuit...ceva gen "infipt cubul in gaura, ca merge si asa"... ...

- de fiecare data spuneau ca ma suna sa imi zica de masina...insa mereu a trebuit sa-i sun eu...

- au incercat sa imi bage pe gat piese in plus (oricum au bagat, dar deh...am inchis ochii)!

- am stat fara masina 3 zile...pt o operatie care dura 2 ore...!!!!!

- am platit servicii premium de 85 milioane si am primit servicii mai slabe decat la "Servis Nea Vasile din Potroacele"

Link to comment
Share on other sites

mhs:

- NU suna niciodata clientul inapoi

- doar dupa ce suni tu de vreo 15 ori poate ai norocul din intamplare sa vb cu catalin stemate, etc... dar asta nu inseamna ca ai rezolvat problema.

 

- eu beneficiez de serviciul nou "asistenta europeana" si in momentul in care raman cu masina in drum, ma suna direct cei de la viena. Am avut nevoie recent de interventie pt ca ieseau aburi de sub capota !! (masina noua!!!) si am tot vorbit cu call centerul de la viena.

In fine, au venit mi-au tractat repede masina - si cand m-am dus (in aceeasi zi sa o iau)... guess what:

 

MASINA MEA GRI (O SPALASERA), INSA NU STIU UNDE AU FOST CU EA PT CA ERA TOATA PLINA DE STROPI DE SMOALA ! :) PROBABIL CEL CARE A CONDUS A MERS PE UN DRUM IN CONSTRCUTIE.. CE IMBEICILI.

 

Nu mi-a venit sa cred. Pana si oglinzile erau pline de stropi negri :lol:, planfonul masinii si usile ..TOT. Bara era neagra de-a dreptul.

Am dus-o la o spalatorie unde a tb sa cumpar nu-stiu-cate stray-uri pt a se inlatura smoala.

 

incredibil de nesimtiti.

Link to comment
Share on other sites

va pun si eu o copie dupa mail-ul catre mhs:

 

Am trimis sesizare de mai jos in data de 27.07.2009,cu intentia de rezolva aceste probleme pe cale amiabila,in eventuala colaborare cu DVS pe viitor si nu s-a luat nici o masura.

 

Astazi am spalat masina prima data de cand am scos-o si credeti-ma ca arata in ultimul hal.Vopseaua este plina de pori,care nu i-am vazut decat dupa spalare.este gazata de jur imprejurul partilor vopsite.

 

Aveti in atasament cateva poze destul de clare,ca sa va faceti o idee la felul cum a fost masina reparata.

 

 

Vreau sa spun ca trebuia sa fiu sunat in 2-3 zile sa vin pentru corectarea defectelor.Eu nu mai accept nimic din partea DVS si voi inainta aceasta sesizare catre OPC

 

Catre MHS-MOTORS

 

 

Subsemnatul xxxxxxxxxxxx va aduc la cunostinta urmatoarele:

In data de 08.07.2009 am adus masina BMW 320 cu numarul de inamtriculare DB 20 WLY in service,avand doua dosare de dauna cu nr CC649170 si CC 689107- ALLIANZ-TIRIAC.

Am avut de schimbat parbriz si indreptat si vopsit aripa spate dreapta si usa dreapta spate de vopsit.

Termenul de predare al masinii era 16.07.2009 ora 18.00.

Nemultumirile mele sunt urmatoarele:

 

-La inlocuirea parbrizului am cerut sa se monteze parbriz cu bandoul de soare,ceea ce nu s-a realizat,cu toate ca am fost de accord sa achit diferenta pt acest parbriz.

 

-Aripa si usa care au fost reparate au vopseaua scursa.

 

-Masina am primit-o in data de 20.07.2009 ora 17.30 cu toate ca trebuia sa plec in concediu pe aceasta ,iar termenul de predare era 16.07.2009.

 

-La inlocuirea parbrizului suportul din plastic care fixeaza cablul de alimentare de la baterie in compartimentul motor este spart.

 

Nu mai spun de modul in care am fost tratat pe tot parcursul colaborarii cu angajatii dvs.

 

Va aduc la cunstinta aceste nemultumiri cu intentia de a rezolva aceste probleme ,deoarece oricare ar fi modalitatea de plata pentru servicile prestate devizul a fost achitat.

 

Va multumesc.

Tel xxxxxxxx

 

 

In cazul in care nu se i-a nici o masura o sa inaintez aceasta reclamatie catre OPC.

 

 

asta se intampla prin luna iulie la sfarsit.am sunat la i si nu mi-au dat nici un raspuns.

in data de 17.august le-am facut reclamatie la protectia consumatorului la care am atasat copie dosare casco,copie devize acte masina buletin.

pana in ziua de azi nu s-a luat nici o masura.am dat telefoane peste tel la mhs la protectia consumatorului de atatea ori<cred ca de 50 de ori>

nu am primit un rasp concred.spun mereu sa revin cu tel ca nu este inspectorul de la opc acolo.

unde dracu sa ma mai duc sa rezolv problema asta ca m-am saturat.

mi-au spus sa las masina la ei si o repara iar,dar mi-e ca o fac iar de .........

scuze lor ca a acurs vopseaua este ca a fost prea cald afara.

unde pot mai sus de opc sa inaintez reclamatia mea?

Link to comment
Share on other sites

Cumparat de la MHS un X5 aflat pe stoc. Mi-au spus "Daca avem banii in cont miercuri (maine), cel tarziu vineri aveti masina". Ma dau peste cap, amenint banca sa stie ca daca imi intarzie cu transferul inchid conturile la ei, etc, doar ca sa isi primeasca banii la timp.

Dupa care am primit un telefon vineri sa imi spuna ca din pacate nu pot sa imi dea masina (nu au primit acceptul de livrare), o sa mai dureze pana luni. Dupa care au renuntat si sa ma mai sune... si a durat inca doua saptamani.

De ce? Pentru ca se pare ca cineva din Bavaria nu a fost de gasit... sa mai puna si el o nenorocita de semnatura. Nu ma intereseaza oricum motivul, doar rezultatul. Iar daca lucrurile nu sunt asa de bine organizate... de ce au curaj sa apeleze la tertipuri ieftine de vanzari? (daca ne dati azi banii vom face si vom drege, daca nu pierdeti masina care a fost rezervata...).

Nu de alta, dar ceea ce rezulta de aici este nemultumirea clientului. Si problema mea este una simpla... nu vorbesc de reparatii si piese si stocuri.

 

Poate ca venirea lui BMW in Romania (au deschis biroul) si transformarea marilor jucatori autohtoni din importatori in dealeri va schimba oare lucrurile? Sau este aceeasi Marie cu alta fulie?

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

mi-au spus sa las masina la ei si o repara iar,dar mi-e ca o fac iar de .........

scuze lor ca a acurs vopseaua este ca a fost prea cald afara.

unde pot mai sus de opc sa inaintez reclamatia mea?

 

Si totusi cum ai vrea sa te despagubeasca . Ca bani de la ei nu vezi . Poti sa duci masina sa remedieze problemele daca ti-au oferit asta .

Mai sus de OPC exista doar geamurile lor sparte :lol: . Poti incerca sa scrii povestea ta la cateva televiziuni si asa se va atrage atentia asupra serviciilor proaste .

 

Nu mi-a venit sa cred. Pana si oglinzile erau pline de stropi negri :), planfonul masinii si usile ..TOT. Bara era neagra de-a dreptul.

Am dus-o la o spalatorie unde a tb sa cumpar nu-stiu-cate stray-uri pt a se inlatura smoala.

 

incredibil de nesimtiti.

 

Probabil au pretins ca asa ai adus masina .

Link to comment
Share on other sites

mi-au spus sa las masina la ei si o repara iar,dar mi-e ca o fac iar de .........

scuze lor ca a acurs vopseaua este ca a fost prea cald afara.

unde pot mai sus de opc sa inaintez reclamatia mea?

 

Si totusi cum ai vrea sa te despagubeasca . Ca bani de la ei nu vezi . Poti sa duci masina sa remedieze problemele daca ti-au oferit asta .

Mai sus de OPC exista doar geamurile lor sparte :lol: . Poti incerca sa scrii povestea ta la cateva televiziuni si asa se va atrage atentia asupra serviciilor proaste .

 

Nu mi-a venit sa cred. Pana si oglinzile erau pline de stropi negri :), planfonul masinii si usile ..TOT. Bara era neagra de-a dreptul.

Am dus-o la o spalatorie unde a tb sa cumpar nu-stiu-cate stray-uri pt a se inlatura smoala.

 

incredibil de nesimtiti.

 

Probabil au pretins ca asa ai adus masina .

 

 

pai i-au facut atatea la masina intr-o singura vizita incat mi-e si frica dracu sa mai las masina acolo si in parcare.solutia ar fi sa imi schimbe parbriz,suportul ala sparta sa imi vopseasca masina...si in zilele in care am masina la ei in service vreau alta masina cel putin 320d in schimb.ca nu o sa stau iar fara masina....

Link to comment
Share on other sites

Cumparat de la MHS un X5 aflat pe stoc. Mi-au spus "Daca avem banii in cont miercuri (maine), cel tarziu vineri aveti masina". Ma dau peste cap, amenint banca sa stie ca daca imi intarzie cu transferul inchid conturile la ei, etc, doar ca sa isi primeasca banii la timp.

Dupa care am primit un telefon vineri sa imi spuna ca din pacate nu pot sa imi dea masina (nu au primit acceptul de livrare), o sa mai dureze pana luni. Dupa care au renuntat si sa ma mai sune... si a durat inca doua saptamani.

De ce? Pentru ca se pare ca cineva din Bavaria nu a fost de gasit... sa mai puna si el o nenorocita de semnatura. Nu ma intereseaza oricum motivul, doar rezultatul. Iar daca lucrurile nu sunt asa de bine organizate... de ce au curaj sa apeleze la tertipuri ieftine de vanzari? (daca ne dati azi banii vom face si vom drege, daca nu pierdeti masina care a fost rezervata...).

Nu de alta, dar ceea ce rezulta de aici este nemultumirea clientului. Si problema mea este una simpla... nu vorbesc de reparatii si piese si stocuri.

 

Poate ca venirea lui BMW in Romania (au deschis biroul) si transformarea marilor jucatori autohtoni din importatori in dealeri va schimba oare lucrurile? Sau este aceeasi Marie cu alta fulie?

 

Tipic pentru Romania!!! Eu nu cred ca se va schimba mare lucru... in fine, poate sunt eu mai pesimista...

Eu initial am avut o parere buna despre cei de la MHS, dar acum...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.