Jump to content

Vreau sa plec "afara" sa-mi iau un BMW


Flo_55

Recommended Posts

Salut. Ma numesc Alex, am 21 ani si ca tot romanul vreau sa-mi iau si eu o masina de afara. probabil nu am pus bine topicul, imi cer scuze, dc e ceva mutati-l. am mai gasit discutii in legatura cu acest subiect, dar tot mai am niste intrebari la care nu am gasit un rsp. ma gandesc la un BMW 520D 136 CP din 2001. motor cam mic, dar tinand cont de pretul motorinei, taxe vamale, asigurare casco...e ff bun. m-am uitat pe mobile.de si din cate am vazut eu un astfel de model, pe la 130mii km si fara prea multe dotari se invarte in jurul sumei de 10mii euro. am auzit insa ca ar fi mai ieftina dc as luao de la un particular. TVA-ul adica 16% sunt obligat sa-l platesc acolo, sau pot face dovada ca scot masina din uniune si dau numa 10mii euro? am o ruda acolo cu care as putea vb dar nu stiu dc o pot lua de la particular, care e faza cu TVA-ul asta, dc gasesc masina repede....am cam 12mii toti banii, si parca as vrea bmw seria 5. rog peroanele care si-au luat masina din germania (si sigur sunt destule) sa ma lamureasca si pe mine cu pb asta. VA MULTUMESC anticipat. ps: exclus ideea sa o cumpar din autovit...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De la o persoana fizica nu se poate recupera TVA in Germania cat costa o masina in Germania vezi de exp pe www.mobile.de sunt multe poti configura cum si ce vrei.Dar vezi daca nu te pricepi cum merg lucrurile ar fii bine sa ai pe cineva care stie cum merge treaba.
Link to comment
Share on other sites

m-am uitat pe mobile.de la bmw-urile de pe prima pagina(stiu putina germana) si la pretul de acolo(cel net) + vama + drum e mai scump ca astea de prin vitan. bisnitarii astia care vand le iau oare tot de la autohausuri. plus casi mai pun si ei cateva sute de euro acolo. un prieten si-a adus din germania un 525d 2002, destul de dotat. fara piele, tv..si a dat acolo 12100. are 147mii km. si arata masina...super. asa ca un 520d ar trebui sa fie cam 10mii. ma tot enerveaza tva-ul asta ca dc eu platesc acolo tva-ul(adica 12mii de euro cu totul) nu mai am bani de vama...si cine stie cand mil dau ei inapoi....as vrea sa vb cu cineva care si-a adus 520d din germania. va multumesc mult
Link to comment
Share on other sites

la autohou-rile mari nu e problema cu tva, nu trebuie nimic special trimit actele cu stampila de la vama si ei iti trimit banii.

cat priveste preturile care le-ai vazut tu pe momile.de, si le-ai comparat cu vitan-ul, e normal sa fie mai mari, pentruca alea de pe mobile sunt masini, si in vitan sunt cazaturi cu 3-4 sute de mii de km la bord si lovite prin toate colturile. nu vreau sa te descurajez dar nici in germania nu o sa arunce nemtii cu masini bune dupa tine. adica mai pe scurt, masinile bune sunt scumpe si acolo, vrei masina ieftina selecteaza pe mobile sa-ti arate masinile putin lovite, si nu te mai uita la km si o sa gasesti si 530D la 12-13 mii

Link to comment
Share on other sites

Flo baiatule treaba sta cam in felul urmator...eu m-am intors acu o luna din Germania cu un 520d Touring din oct.2002...m-a costat acolo 12500 suma de la care am recuperat dupa intoarcerea in tara 16% adica masina m-a ajuns acolo 10800. Eu am apelat la un tip care face treaba asta adica aduce masini si m-am dus cu el bineinteles contra cost...in functie de ce face pt. tine treaba ajunge de la 200 pina la 500 euro. Sfatul meu este urmatorul: ori apelezi la o asemenea persoana daca cunosti cat de cat ori daca nu te duci frumos pina la ruda din Germania si odata ajuns acolo accesezi mobile.de si incepi sa cauti pt. ca una vezi intr-o mica poza pe net si alta la fata locului. Nu spun ca una posteaza si alta e in realitate sunt rare cazurile si in general fereste-te de chilipiruri sau super oferte deoarece daca nu esti atent sunt doar numere de tel. cu suprataxa :). Baza ramane autohusu'. De la particulari nu se poate recupera tva. Nici de la autohus nu sunt toate cu TVA recuperabil doar unde se specifica "MwSt. ausweisbar". oricum acolo pretul il vei plati cu tot cu TVA cei 16% urmaind sa-i recuperezi dupa ce faci dovada c-ai scos masina din UE (stampila pusa de unguri pe o hirtie ce ti-o da autohus). Cauta sa ai carte service la masina ca sa ai siguranta km reali si in general fereste-te de dealeri de origine arabi, rusi, evrei si alte natii decat nemti daca nu te duci insotit macar de ruda ta. Actele e posibil sa ti le faca firma respectiva daca sunt destul de mari si binevoitori ex. www.autohus.de (dar e tocmai pe linga Hamburg in nord) daca nu automat trebuie sa mearga ruda cu tine altfel cu engleza pe la primariile lor nu prea te descurci (cu mine nici n-au vrut sa vb in engleza :)( desi cred ca intelegeau macar) ....cauta anunturi cu unfalfrei (masina fara accident) chiar daca sunt mai scumpe dar parca totusi nu vrei o masina atinsa cine stie cat de tare. In rest la banii tai adik 10 mii nu prea ai multe optiuni pe masina dar nici goala goala n-o sa fie. Sa stii ca iti trebuie mai mult de 1700 cat e vama, cel putin 1000 euro chletuiala cu acte acolo si acic cumulate plus motorina si ce mai dai tu pe drum deci sa fii foarte atent aici la faza cu banii. Acte necesare per total: act vinzare cumparare, certificat euro1, asigurare carte verde pe minimum 2 sapt. (ca sa poti si tu sa ai timp s-o inmatriculezi aici etc), carte identitate in Germania, la noi cand ajungi in vama trebuie sa faci tranzit vamal cu o firma "capusa" de expeditie, apoi vama la Buc. sau unde o fi, certificare RAR etc iar cu casco e jale frate in RO ...masina mea de la 10800 cat am dat a fost evaluata aici conform catalog la 22000 !!!!! f$&K si ma ajunge casco pe luna 6 mil :) dar asta e ...sper ca n-am enervat pe nimeni ..daca mai ai intrebari ma gasesti aici sau PM ...BAFTA :blink:
Link to comment
Share on other sites

pe 1 aprilie plec in USA, poate esti interesat de un 520d ieftin, 11 mii euro. full electric,trapa,incalzire scaune,navi+tv,siroccol,dublu climatronic,jante aliaj,etc,an 2000. scuze daca m-am bagat in seama aiurea

post-667-1142906958_thumb.jpg

post-667-1142906977_thumb.jpg

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult COSTIN, pt raspunsuri, si pt rabadarea pe care ai avut-o sa scrii atat :). cred ca pana la urma vb cu o pers fizica sau cu o firma sa o aduca ei, ca e mult prea complicat. in leg cu bmw-ul ala de sj, as fi vrut de ala cu angel eyes(vreau cam multe la banii astia, nu), si cre ca o sa ma mai scobesc de vreo 1000E, ca nu-l vreau chel. oricum masina arata super, felicitari, mai ales cu jantele alea. Costin, acum ca u ai fost acolo si ti-ai luat deja masina, poti sa-mi spui si mie cam ce dotari ai pe ea? eu parca nu as vrea break. (is mai iesftine acolo, nu?) cu toate ca masina noua e mai scumpa ca una limuzina. si inca ceva, dc se poate: cam cati bani ai bagat in ea dupa ce ai adus-o aici(maruntisuri), dc a fost nevoie, normal. Mersi mult, si bafta multa, sa te bucuri de masina :blink:
Link to comment
Share on other sites

mi am adus si eu in oct 520d din 2001 care are cam toate optiunile in afara de navi si piele. Consuma extraordinar de putin fata de cat te astepti fiind o masina grea, mers civilizat in afara 4,9% mers mai sportiv in afara pe soselele noastre 6,1 %, in oras ajungi si la 9% cu ceva demaraje; ma rog o medie de vo 7,2 %.

 

Am avut un prieten in germania care m a ajutat altfel nu faci nimic cu engleza, e jale. M a costat 11 000 acolo si mai keltui vreo 2400 pana o vezi inmatriculata. Spune si cineva mai sus: MASINA IEFTINA SI BUNA NU GASESTI IN GERMANIA. ce vezi tu aici la preturi mici sunt super kinuite cu 300 000 km sau aranjate

un alt aspect e cel al motorului: si eu as fi vrut 525d dar m ar fi costat taxele in loc de 1500 cam 3000 eur, deci in total keltuieli de vo 4000 eur peste pretul ei fara tva

tva se recupereaza numai de la unele masini din autohaus, exclus persoane fizice. tre sa te ajute ei sa ti faci actele si ia ti nr provizorii pe o luna , te costa 20 eur in plus ca sa ai timp sa te invarti aici\.faci tranzit vamal in vama pe unde intri si platesti acolo de unde esti.

sunt foarte multe kestii pe care tre sa lestii cand te duci

iti faci frumos o lista cu toate amanuntele si fa ti rost de o lista cu valoarea in vama a masinilor pe cmc si an de fabr. fii atent sa scrie euro 3 pe carte mai precis intra pe site la RAR si ia ti tipul de motor care se poate inmatricula ca in 2001 sunt masini care nu se pot.

 

succes

te mai ajut cu sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Flo uite aici http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php adresa unde iti calculeaza taxa vamala pt. masina care o vrei. Sfatul meu Flo nu fa greseala si vb cu o firma sa ti-o aduca pt. ca n-ai sa fii multumit (depinde si de firea ta dar una e cand alegi tu si alta cand o face unu pt. tine ..gusturile nu se discuta) plus ca trebuie sa ai mare incredere in acea firma sau persoana care ti-o aduce. Eu zica mai bine astfel. Cauti o persoana care face asa ceva dar te duci cu el si in loc de eu stii 1000 de euro capacul lui o sa te coste max 500 plus ca ai siguranta ca ti-ai luat masina pe care ai vrut-o si la km REALI (reamintesc carte service obligatorie!!!!!). Cheltuiala in plus e cam 1000 E in afara de vama. A mea e Edition Exclusive si sincer iti spun ca am avut o bafta ce n-am mai vazut deoarece de o luna ma tot uit dupa acelasi model pe net si n-am mai gasit la vinzare indiferent de pret. Masina are urmatoarele: oct. 2002, 150mii km, climatronic bizonal, xenon, senzor ploaie, navigatie color mare, tempomat, volan piele + controale sunet, magazie 6cd, radio/casetofon, spalatoare faruri, jante aluminiu (in aia 1000 E de care vb au intrat si 4 jante+cauciucuri de iarna in val de 250 e care le-am cumparat eu separat), geamuri colorate etc. Vezi poze la galerie..am sa mai postez dar s-o spal ma intai :). Iarasi important sa stii pe ce fel e transmisia la masina care o cumperi (sper sa nu fie modele mai vechi 520 pe curea ca altfel cam trebuie s-o schimbi), apoi in tara mai trebuie sa schimbi si ulei+filtre motorina+aer+polen aprox 5 mil costa. Asta vezi in functie de ce scrie in cartea service la ultima revizie. AAAA si sper sa aiba si sirocol a mea ..inca sunt in cercetari :) ...bafta si tie si daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie. Si eu am avut prieteni care m-au convins sa nu-mi cumpar A6 :)

 

P.S. asa cum a zis si dantim ...mare atentie sa scrie pe certificatul masinii euro3 nu altceva :blink:

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

am mai vb cu cineva care a mai fost prin germania...probabil vb prostii cine stie...si mi-a zis ca nemtii isi duc masinile in autohaus, si le vand cei de acolo(mai pun si ei un adaos, normal) ca sa nu se mai chinuie ei sa si le vanda singuri. da sunt anunturi de vanzare si in ziar, la particulari(care dupa logica mea ar trebuie sa fie mai ieftine ca sa autohaus)...zic si eu, n-am vazut germania decat la tv. dar trebuie sa ai pe cineva acolo, sa te uiti prin ziare, sa suni, sa ajungi la adresa respectiva....in fine. asa ca dc la autohaus e 12 mii cu tot cu tva-ul de 16%, tva care mi-l da inapoi cand fac dovada ca masina a fost scoasa din ue,(masina ajungand la 10000 in tara), la particular sa zicem ca e 11.000 cu tot cu tva, da imi mai da tva-ul inapoi aici? poate vb prostii, nu am de unde sa aflu lucrurile astea de cat de la voi care ati fost si v-ati luat masina de acolo si stiti exact care e toata treaba, dar tre sa ma incadrez in 12000e si parca n-as vrea passat nici sa ma bati. intrebarea mea finala este, si-a luat cineva de la particular, sau trebuie neaparat sa o iau de la autohaus? multumesc
Link to comment
Share on other sites

Eu traiesc de o viata in Germania fiecare vrea sa castige si un ban dar daca cumperi de la particular e mai ieftin de ce?Fiindca un autohaus trebuie sa dea garantie pe un an si asta e lege nu si la export si de aice difera preturile.Dar daca nu ai fost niciodat in Germania ia pe cineva cu tine caci se pote sa fie dificil chiar foarte.
Link to comment
Share on other sites

la particular sa zicem ca e 11.000 cu tot cu tva, da imi mai da tva-ul inapoi aici?

75360[/snapback]

 

Pai cum sa iti dea TVA-ul inapoi? In Romania cand cumperi de la o persoana fizica primesti factura pe care sa fie vreun TVA? Faci contract de vanzare cumparare si atata tot.

Numai persoanele juridice cand vand ceva iti dau factura pe care logic ca apare si un TVA.

Link to comment
Share on other sites

crezi ca daca iti iei masina din germania e in stare perfecta? eu am luat un seria 3 ,toamna trecuta si am bagat 2000 euro in ea sa fie masina calumea. debitmetru era varza, am schimbat amandoua bratzele pe fata,tampoanele de la motor,toate discurile si placutele de frana,pe langa asta si scartia un telescop. un prieten de al meu si-a luat seria 5 - numa probleme are si el,toate ii bat pe masina, trebuie sa bage vreo 1500 euro in ea. nu uita ca tu din romania iti rezervi masina vazandu-o numa in poze, si neamtu zice ca e buna chiar daca nu e buna, ca nu-i neamtu cazut din biserica, si o data ajuns nu ai ce face ca tu ai facut 1700 km pt masina, nu el, si nemtii dau km in spate nu-ti face tu griji de asta. voi tot vorbiti toti aici de autohaus-uri.. acum 2 ani cand am fost primdata in germania dupa un 320i la un autohaus, neamtu in fata noastra a dat km in spate la un bmw touring, ca si cum nu eram acolo. eu mi-am luat 4 masini in viata mea din germania, 3 bmw-uri si un golf 4, singura masina in stare perfecta care nu a avut nici o problema a fost golf-ul 4 care a fost luat din REPREZENTANTA, nu din autohaus, repzentanta si autohaus is 2 lucruri diferite, autohaus inseamna firma particulara - parc de masini. ai sa vezi ca neamtu nu o sa te lase niciodata sa testezi masina cat vrei tu pe 30-40 km, sa-i dai in gura,sa mergi peste gropi sa auzi ce bate cum se comporta, te lasa acolo in curte 200-300 m, nu are el timp de tine sa stea dupa tine.

iti recomand sa fii foarte atent si sa mergi pregatit sa stai acolo cateva zile sa iti cauti si alta masina daca cea pe care o rezervi nu iti convine,si neaparat pe masina sa iti ofere garantie 1 an de zile( chiar daca e valabila numa acolo in germania), ma gandesc ca nu ofera garantie degeaba. iti mai recomand sa mergi personal, sa nu trimiti pe altu dupa ea, ca la ala care iti aduce masina i se rupe de starea tehnica, oricum merge se suie in ea si ti-o aduce,pe el atata il interseaza sa il tzina pana in romania si sa isi ia banu. deci du-te personal dupa ea cu un prieten care stie germania. si nu iti mai face atatea griji in privinta actelor ca daca e firma de unde iti cumperi masina,iti rezolva ei tot vama-numere-acte,dar sa ai o lista la tine cu actele de care ai nevoie si cand tzii le da neamtu sa verifici daca ai tot, lista cu actele necesare o obstii de la un leasing, ii dai la ala de o ciorba acolo si iti zice ce acte ai nevoie,tot, numa sa fii cu careva care stie germana

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

kewlya neamtu nu se complica sa faca magarii cu dat km inapoi pt. ca nu stie cine ii cumpara masina iar la ei se face bulau pt. chestia asta. Km sunt trecuti pe factura si daca o vinde cu un nr. si apoi neamtu se duce la BMW si-i spune ca are in realitate altceva iti dai seama ca baiatu a facut 1-2 pirnaie ...cel mult atentie la anunturile unde scrie "only export" acolo da mai poti avea dubii ...de cautat sa aiba carte service obligatoriu ca sa vezi si daca masina a fost intretinuta cum trebuie. Normal nu va asteptati sa cumparati masini noi la preturi de nimic ...nu frate dar nici sa va tepuiasca ca prin tg. noastre de masini :)

 

 

Nu va ganditi oare cum naiba preturile la masinile proaspat aduse in targ sunt la fel ca pe site in Germania ?!??! Povestea cu "masina a fost a unei batrinici care a tinut-o numai in garaj" :) s-o creada bunicuta ...in realitate masinile au peste 300mii km ..sa speram ca se dau niste legi si pe la noi....numai bine :blink:

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

kewlya neamtu nu se complica sa faca magarii cu dat km inapoi

75391[/snapback]

 

E bine cand e neamt, dar in general la autohaus-uri sunt arabi, turci, tot felu de ciudati. Nu se da numai inapoi, se da si inainte, in functie de cine cumpara masina, pentru ca in unele tari taxele se platesc si in functie de cati km are masina. Cred ca Agricultoru mi-a povestit chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu intelegi ...nu zic ca nu se da daca vrei tu neaparat sau cine o cumpara dar nu te duci si vezi o masina pe care scrie 100 mii si in realitate sa aiba 200 mii pt. ca e caz penal si se poate dovedi foarte usor in baza actelor. Deci el nu se risca ...indiferent ce e arab, turc sau arta natie ..dar daca tu dupa ce-ai cumparat-o il "rogi" sa ti-o mestereasca e treaba ta ..se mai poate ..desi cei mai multi fac chestia asta dupa intrarea in tara ...costa cam 50 de euro am auzit :)

 

Daca tii neaparat te poti duce si la BMW acolo sa afli chestia cu km reali si mergi si cu bosul de la autohus daca ai dubii ...daca e sa fie ceva nasol o va da cotita mai mult ca sigur...

 

Ma tot gandesc ca punem mereu raul in fata ...nu ne gandim ca mai sunt si oameni corecti :blink: (nu e o regula totusi :) ) (scuze pt. offtopic)

Link to comment
Share on other sites

sal Flo, de la particulari mai greu gasesti sa iei masina. Mergi pe Autohouse - preferabil mai din nord. Se poate verifica daca au fost dati inapoi km (vezi reviziile si daca sunt facute la service BMW ei tin dosarul masinii) si daca masina e buna si au umblat la km te poti targui cu ei si la 2000E pt ca e caz penal si nu prea le da mana sa-i dai in gat.

Alt sfat.. FERESTE-TE DE TURCI SI IUGOSLAVI! Arabi da, sunt mult mai ok daca poti sa-i recunosti...

 

Ia-ti gandul de la masina din targ daca vrei ceva bun. Am vazut cazuri in care au facut din doua una (satmarenii sunt vestiti la asta). Majoritatea au fost lovite mai tare sau mai putin.

 

Daca vrei te pot ajuta cu cineva care sa mearga cu tine, am un prieten din oradea care aduce la comanda.

 

Mult succes!

Edited by xpander
Link to comment
Share on other sites

Deci el nu se risca ...indiferent ce e arab, turc sau arta natie ..

75396[/snapback]

 

Sa nu fim naivi ... Dupa logica asta afara ar fi doar oameni corecti. Si la ei se incalca legile ca si la noi. Au si ei falitii lor ca si noi.

Mai ales anumite natii. Nu se dau ei in laturi de la atacuri sinucigase si o sa-si faca probleme pentru un amarat de kilometraj ?

 

Trebuie mare atentie. Cine nu casca ochii casca punga !

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa nu decurajam omul acum...nu e plin de oameni cinstiti afara dar nici de masini nashpa cum sunt pe la noi in targuri...normal ca trebuie sa fie atent la orice detaliu si in caz de suspiciune sa ceara o verific. a km....dar sansele ca ceva sa fie in neregula sunt mult mai mici decat in RO ..mai ales la dealeri foarte mari gen autohus.de ...eu ii urez omului multa bafta si sa se intoarca pe 4 roti marca BMW !!!
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-as cumpara masina numai de la un dealer BMW.Macar stiu ca o iau in perfecta stare de functionare iar km-ul nu este modificat.

Ce folos ca scutesti cateva mii de euro la o masina luata din nu stiu ce targ ,si dupa aia bagi cateva mii de euro sa o aduci pe linia de plutire,nici nu mai zic de km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.