Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

Am facut tot ce spunea la postul 1 dar functioneaza doar partea stanga a volanului si lumina de la butoane este intermitenta ce am gresit?EML are masina,cel putin asa arata in bord.

 

Apropo mi-au ramas de la kit doua fire de 10cm cu pini pe ele unul negru si unul albastru trebuiau puse undeva? Poate are cineva rabdare sa ma ajute, multumesc.

Edited by dmxxx
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

firele care ti-au ramas sunt pentru altceva, pentru adaptarea cablajului la motoarele M47 TU sa intre corect in DDE la pinul 37

 

cat despre problema ta, se pare ca ai intrerupta placa de contacte de la comenzi... ori unul dintre firele panourilor de comenzi este intrerupt.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Am luat iar tot topicul de la pagina 1. Inca sunt in ceata cu airbagul. Masina mea, E46 320d, fabricat in 02.02.99 (KE43161). Pe masina am volan clasin in 4 spite cu airbag single-stage. Intrebarea este daca pot pune airbag dual-stage fara sa am bec aprins la airbag sau erori de rezistenta? Uni zic ca da alti ca nu. Cum este pana la urma. Mersi!
Link to comment
Share on other sites

In cazul in care pun airbag dual-stage si se aprinde becul...as putea cumpara din dezmembrari un modul airbag de facelift sau nfl dar dupa 2000, si sa il codez? Poate ca asa scap de beculet :D Asta in caz ca se poate asa ceva.

 

Am cautat ceva pe net si se pare ca nu mai potrivesc mufele la modulul airbag dupa 09.1999. O sa iau de la cineva sa pun un volan sport sa vad ce se intampla

Edited by Vlad320
Link to comment
Share on other sites

multumesc X X L... Este altceva :frantics: ...Poate ma ajuti si cu montarea navigatiei :drinks:

 

New look :

Am si eu o problema...am instalat un volan cu comenzi in 3 spite (precizez faptul ca am e46 din 2003) si nu se aprind butoanele de pe volan.Dupa ce as activa si monta un cablu retrofit ar trebui sa fuctioneze sau ar trebui sa se aprinda si acum?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am volanul in 3 spite, ala mai fain, de fl.

se poate face sa mearga si butonul R/T de pe el?

E in zona cu controalele de volum, mai sus de cel de bluetooh(sau handsfree). Butonul asta ar trebui sa schimbe intre cd si radio, ca butonul mode de pe casetofon.

La voi merge?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Salut, detin un E46 320i NFL, motor 2.0i, 6 linie (cod motor M52B => tip motor: 20 6S 4) din 1999 si am reusit sa fac retrofit-ul de cruise. Desi au fost foarte putine informatii despre acest motor si destul de multe persoane care au spus ca nu va merge, totul a decurs fara probleme si sunt foarte multumit de rezultat. Martorul de EML se aprindea la mine, deci nu erau motive sa nu mearga. Recomand celor care au acelasi motor si doresc sa faca aceasta operatiune, sa nu ezite, dat fiind faptul ca este compatibil.
Link to comment
Share on other sites

Va salut dragi colegi. Am un e46 din 2000 NFL cu volanul in 3 spite si as vrea sa stiu in ce conditii pot avea pilot automat si comenzile pe volan? Este deajuns sa cumpar un volan cu comenzi si sa le leg sau mai e nevoie de altceva?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut. Sa mai discutat pe forum problema asta.

Daca ai acceleratie pe cablu, o sa ai nevoie de toata instalatia... actuator si mai multe.

O sa fie ceva mai mult de lucru. Cel mai simplu e sa te uiti la pedala de acceleratie. Daca e prinsa de o cutie din plastic scapi usor, doar cu alt volan si un cablu.

Pentru detalii mai amanuntite da un search pe forum si vei gasi raspuns si mai clar.

Bafta cu ce ti-ai propus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.